Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία μίσθωσης λόγο λήξης συμβολαίου και δεν φεύγει


Graphistas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμήτες. Έχω νοικιάσει το κτίριο μου για επαγγελματική στέγη σε κάποιον και έχει λήξει το συμβόλαιο, ο ενοικιαστής κακοπληρωτής οφείλει εκτός άλλων αρκετά χρήματα από το 2019. Έχω στείλει το πρώτο εξώδικο το 2019, αλλά δεν φεύγει, έκανα καταγγελία μίσθωσης λόγο λήξης και πάμε δικαστικώς αλλά πήρε αναβολή η δίκη ενώ είδη περιμέναμε σχεδόν ένα χρόνο (λόγω κορονοϊού). Δεν θέλει να φύγει, δεν θέλει να πληρώσει. Υπάρχει άλλος τρόπος να μου παραδώσει το μίσθιο σύντομα και χωρίς να γίνει δικαστήριο? Δεν με αφήνει ούτε μέσα να μπω και φωνάζει ότι δε μπορώ να του κάνω τίποτα.  

Εκτός άλλων το κτίριο έχει υποστεί πολλές ζημιές από τον ίδιο, τα έχουμε βάλει όλα στο φάκελο αλλά δεν έγινε δίκη τελικά και πήρε αναβολή. Από ότι κατάλαβα η διαδικασία είναι πολύ χρονοβόρα και ενώ ο ενοικιαστής προς το παρών δεν έχει κυρώσεις, μένει μέσα αλλά ούτε πληρώνει ενοίκιο γιατί έτσι θέλει, ο ιδιοκτήτης απλά περιμένει τον νόμο, χάνοντας χρήματα μήνα με τον μήνα.

Θα χαρώ πολύ να ακούσω απόψεις. Καλή συνέχεια

Ευχαριστώ

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πήγαινε σε κλειδαρά και άλλαξε του την κλειδαριά όταν λείπει. Δυστυχώς όταν έχεις να κάνεις με ζώα πρέπει να βγεις εκτός εαυτού για να τους αντιμετωπίσεις.

  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

Πήγαινε σε κλειδαρά και άλλαξε του την κλειδαριά όταν λείπει. Δυστυχώς όταν έχεις να κάνεις με ζώα πρέπει να βγεις εκτός εαυτού για να τους αντιμετωπίσεις.

Μην το κάνεις αυτό, αυτή τη στιγμή είσαι σε πλεονεκτική θέση έναντι του νοικάρη, αν αλλάξεις κλειδαριά θα χάσεις ό,τι διεκδικείς.

Το δικαστήριο δεν το γλιτώνεις καθότι είναι επαγγελματική στέγη, αλλά όπως είμαι σίγουρος σε ενημέρωσε ήδη ο δικηγόρος σου, κατά το άρθρο ΑΚ 601, ο μισθωτής για όσο χρόνο παρακρατεί παρανόμως το μίσθιο μετά τη λήξη της μίσθωσης, οφείλει ως «αποζημίωση χρήσης» το συμφωνημένο μίσθωμα, χωρίς αυτό να αποκλείει το δικαίωμα του εκμισθωτή να απαιτήσει τυχόν περαιτέρω ζημία. Κοινώς, αν μπορείς να αποδείξεις πως θα μπορούσες να το είχες νοικιάσει ακριβότερα όσο καιρό είναι μπαστακωμένος μέσα ο λακαμάς, μπορείς να ζητήσεις και τα επιπλέον χρήματα της διαφοράς. Μάζεψε αγγελίες από την ίδια περιοχή που είναι το μαγαζί για συγκρίσιμους επαγγελματικούς χώρους και δώσε τα στοιχεία στον δικηγόρο.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, onelonelystar είπε

Πήγαινε σε κλειδαρά και άλλαξε του την κλειδαριά όταν λείπει. Δυστυχώς όταν έχεις να κάνεις με ζώα πρέπει να βγεις εκτός εαυτού για να τους αντιμετωπίσεις.

Σε καμία περίπτωση μην κάνεις κάτι τέτοιο. Από τους βασικούς λόγους που δεν πρέπει να συζητάμε τέτοια θέματα (όπως και ιατρικά) εδώ μέσα. Δυστυχώς ισχύει ότι σου έχει πει ο δικηγόρος σου. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, onelonelystar said:

Πήγαινε σε κλειδαρά και άλλαξε του την κλειδαριά όταν λείπει. Δυστυχώς όταν έχεις να κάνεις με ζώα πρέπει να βγεις εκτός εαυτού για να τους αντιμετωπίσεις.

Καλό είναι αν δεν ξέρουμε, να μην παίρνουμε κόσμο στο λαιμό μας.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επρεπε ηδη να εχεις κανει αγωγη εξωσης που δεν θα αποφυγεις .

Θα τον αναγκασει το δηκστηριο να φυγει αν δεν κανει εφεση που σημαινει κανα 6μηνο ακομα μεσα 

Οσο για αυτα που σου χρωσταει και τυχον ζημιες αν δεν εχει περιουσιακο στοιχειο ...ξεχνα τα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Graphistas είπε

Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμήτες. Έχω νοικιάσει το κτίριο μου για επαγγελματική στέγη σε κάποιον και έχει λήξει το συμβόλαιο, ο ενοικιαστής κακοπληρωτής οφείλει εκτός άλλων αρκετά χρήματα από το 2019. Έχω στείλει το πρώτο εξώδικο το 2019, αλλά δεν φεύγει, έκανα καταγγελία μίσθωσης λόγο λήξης και πάμε δικαστικώς αλλά πήρε αναβολή η δίκη ενώ είδη περιμέναμε σχεδόν ένα χρόνο (λόγω κορονοϊού). Δεν θέλει να φύγει, δεν θέλει να πληρώσει. Υπάρχει άλλος τρόπος να μου παραδώσει το μίσθιο σύντομα και χωρίς να γίνει δικαστήριο? Δεν με αφήνει ούτε μέσα να μπω και φωνάζει ότι δε μπορώ να του κάνω τίποτα.  

Εκτός άλλων το κτίριο έχει υποστεί πολλές ζημιές από τον ίδιο, τα έχουμε βάλει όλα στο φάκελο αλλά δεν έγινε δίκη τελικά και πήρε αναβολή. Από ότι κατάλαβα η διαδικασία είναι πολύ χρονοβόρα και ενώ ο ενοικιαστής προς το παρών δεν έχει κυρώσεις, μένει μέσα αλλά ούτε πληρώνει ενοίκιο γιατί έτσι θέλει, ο ιδιοκτήτης απλά περιμένει τον νόμο, χάνοντας χρήματα μήνα με τον μήνα.

Θα χαρώ πολύ να ακούσω απόψεις. Καλή συνέχεια

Ευχαριστώ

Γιατί έκανε λόγω λήξης μίσθωσης και ΟΧΙ λόγω οφειλών !!!!!

Είναι πιο γρήγορη διαδικασία !!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η διαταγή αποδόσεως μισθίου είναι πολύ γρηγορότερη διαδικασία. Δεν ξέρω γιατί ο δικηγόρος προχώρησε σε αγωγή. Είναι μακροχρόνια διαδικασία και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις την εκδίκαση της υπόθεσης.

Επεξ/σία από Metal Heart
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Metal Heart είπε

Η διαταγή αποδόσεως μισθίου είναι πολύ γρηγορότερη διαδικασία. Δεν ξέρω γιατί ο δικηγόρος προχώρησε σε αγωγή. Είναι μακροχρόνια διαδικασία και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις την εκδίκαση της υπόθεσης.

Η διαταγή απόδοσης μισθίου όντως είναι πιο γρήγορη, αλλά αν ο μισθωτής κάνει ανακοπή και την καταφέρει τότε πάμε πάλι στα ίδια, δηλαδή αναμονή εκδίκασης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Metal Heart είπε

Για να κάνει ανακοπή πρέπει να υπάρχει λόγος. Δε γίνεται να οφείλει μισθώματα και να κάνει ανακοπή.

Αυτό στα bold δεν ισχύει, μια χαρά μπορεί να επικαλεστεί οποιοδήποτε λόγο ακόμα και αν οφείλει μισθώματα, ξέρω προσωπικά περιπτώσεις που έχει γίνει.

Όμως το εάν θα είναι επιτυχής η ανακοπή δεν είναι σίγουρο, για αυτό και έγραψα πριν "αν την καταφέρει".

@ts:

Να έχεις υπόψιν ότι ο δικηγόρος σου είναι ο πιο κατάλληλος να σε συμβουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, γίνεται σε κάποιες περιπτώσεις όπως παρατυπίες από την πλευρά του εκμισθωτή ή αν ο μισθωτής αποδείξει ότι η καθυστέρηση των μισθωμάτων οφείλεται σε εύλογη αιτία. Σύμφωνα με το νηματοθέτη πρόκειται για κλασική περίπτωση δυστροπίας του μισθωτή και δε νομίζω να πετύχει κάτι με την ανακοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...