Προς το περιεχόμενο

Ομόνοια


AnthonyDPP3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια γνωστή μου έχει διαμέρισμα 100 μέτρα  από τον σταθμό Ομονοίας και μου προτείνει σε εμένα και την αδελφή μου να το νοικιάσω αφού είμαστε  στην αναζήτηση για κάπου πιο κεντρικά πιο κοντά στην σχολές μας. Είμαι λίγο επιφυλακτικός οπότε θα ήθελα απόψεις από κάποιους στα σχόλια, που μένουν ή εργάζονται εκεί. Προφανώς μέρα και εγώ έχω περάσει από εκεί αρκετές φορές αλλά δεν ξέρω τι παίζει πιο μετά. Το τελευταίο καιρό θα πω πιστεύω υπήρχε μια άνοδο στο κέντρο αλλά μετά την καραντίνα και αυτά δεν ξέρω τι παίζει. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εξαρτάται που στην Ομόνοια. Είναι προς Μεταξουργείο, στην ευθεία που βρίσκεται και η Δημοτική Αστυνομία; Αν είναι εκεί, ούτε για αστείο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Ότι μένουν άνθρωποι, μένουν εκεί γύρω. 

Αν η τιμή δεν είναι "τσάμπα" όμως, σε καμία περίπτωση δεν θα έμενα. 

Η τιμή είναι ουσιαστικά πολύ καλή για τα δεδομένα. Αλλά η περιοχή δεν είναι η καλύτερη. 

41 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Εξαρτάται που στην Ομόνοια. Είναι προς Μεταξουργείο, στην ευθεία που βρίσκεται και η Δημοτική Αστυνομία; Αν είναι εκεί, ούτε για αστείο.

 

Είναι αρκετά κοντά στην δημοτική αστυνομία, ουσιαστικά δίπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά, έχει να κάνει με το "που" στην Ομόνοια, όπως ανέφεραν τα παιδιά πιο πάνω.
Υπάρχουν δρόμοι που μόνο τζάμπα θα δεχόμουν να μείνω και αν.
Υπάρχουν όμως και σημεία πιο αξιοπρεπή. Επίσης, έχει σημασία η ίδια η πολυκατοικία, ο όροφος, αλλά και τα κουφώματα (για ασφάλεια, δεδομένου οτι επιλέγετε να μείνετε εκεί).
Μη δεχτείτε κάτι αν δεν δείτε το μέρος από κοντά. Ιδανικά, συζητήστε το και με κάποιον γνωστό σας-μόνιμο κάτοικο κέντρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο γτπ το μέρος. Αν ήσουν μόνος βασικά και αφού η τιμή είναι πολύ καλή θα σου λεγα πήγαινε σιγά.

Αλλά αφού είναι και η αδερφή δε ψάχνετε κάτι άλλο?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, δεν είναι ότι θα σε δολοφονήσουν/κλέψουν/βιάσουν. Αλλά ναι είναι κωλότοπος η περιοχή γύρω από την Ομόνοια και πρέπει οπωσδήποτε να αποφύγεις 1-2 συγκεκριμένα στενά (δεν θυμάμαι τα ονόματα των δρόμων) που είναι γνωστά για συμμορίες, ναρκωτικά κτλ.

Άρα και εγώ θα σου πω αν η τιμή είναι πολύ καλή και δεν έχεις κάποια άλλη επιλογή. Να πας. Αλλιώς άστο καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στον δρόμο που είναι η δημοτική αστυνομία(Αγίου Κωνσταντίνου) περνάς και βλέπεις πάνω στα πεζοδρόμια και στα σκαλάκια των πολυκατοικιών να κάθονται με το καμινέτο αναμμένο και το κουτάλι στο χέρι μέρα μεσημέρι.

Πολύ πιθανόν να χρειάζεται να σπρώξεις με το πόδι κάποιο ζάκι την ώρα που βαράει ένεση ώστε να μπορέσεις να μπεις μέσα στην πολυκατοικία σου. Για τα κάθετα στενά αυτού του δρόμου δεν το συζητώ καν.

Δεν κάνω πλάκα, το είδα με τα μάτια μου στον συγκεκριμένο δρόμο ακριβώς αυτό πριν από λίγο καιρό

Επεξ/σία από cthulhucarbide
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από περιέργεια ποσό το νοικιάζει??/

τα περισσότερα εκεί είναι ξενοίκιαστα.......πήγαινε μια μέρα περπατώντας και κάνε μια βόλτα να πάρεις μια γεύση μεσημέρι και βράδυ και αποφασίζεις μόνος σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Στον δρόμο που είναι η δημοτική αστυνομία(Αγίου Κωνσταντίνου, περνάς και βλέπεις πάνω στα πεζοδρόμια και στα σκαλάκια των πολυκατοικιών να κάθονται με το καμινέτο αναμμένο και το κουτάλι στο χέρι μέρα μεσημέρι.

Πολύ πιθανόν να χρειάζεται να σπρώξεις με το πόδι κάποιο ζάκι την ώρα που βαράει ένεση ώστε να μπορέσεις να μπεις μέσα στην πολυκατοικία σου. Για τα κάθετα στενά αυτού του δρόμου δεν το συζητώ καν.

Δεν κάνω πλάκα, το είδα με τα μάτια μου στον συγκεκριμένο δρόμο ακριβώς αυτό πριν από λίγο καιρό

Αν είναι στην Αγίου Κωνσταντίνου, να μην το δοκιμάσει καν.

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μπω κατά το βραδάκι από τον υπολογιστή μου θα σου ανεβάσω ένα βοηθητικό screenshot από τους δρόμους και θα σου εχω με κόκκινο κίτρινο και πράσινο τα σημεία που θεωρώ εγώ προσωπικά βάτα για να μείνεις εκεί γύρω. Γενικά ότι σου είπαν πάντως. Η περιοχή σε κάποια μέρη περιξ της πλατείας είναι άθλια γενικώς, και όπως ειπώθηκε δεν είναι ότι θα κλέψουν απαραίτητα ούτε θα σε σκοτώσουν, απλά σου χαλάει η διάθεση μόνο και μόνο να κυκλοφορείς εκεί το πρωί, για νύχτα ούτε λόγος, εγώ Εξάρχεια μένω αλλά οπότε περνάω από κάποια μέρη γύρω από εκεί λες κοίτα πως κατάντησαν περιοχές που πριν 50 και παραπάνω χρόνια ήταν ρετιρέ. 

51 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Στον δρόμο που είναι η δημοτική αστυνομία(Αγίου Κωνσταντίνου, περνάς και βλέπεις πάνω στα πεζοδρόμια και στα σκαλάκια των πολυκατοικιών να κάθονται με το καμινέτο αναμμένο και το κουτάλι στο χέρι μέρα μεσημέρι.

Πολύ πιθανόν να χρειάζεται να σπρώξεις με το πόδι κάποιο ζάκι την ώρα που βαράει ένεση ώστε να μπορέσεις να μπεις μέσα στην πολυκατοικία σου. Για τα κάθετα στενά αυτού του δρόμου δεν το συζητώ καν.

Δεν κάνω πλάκα, το είδα με τα μάτια μου στον συγκεκριμένο δρόμο ακριβώς αυτό πριν από λίγο καιρό

Αυτά όλα πριν κάποια χρόνια γινόντουσαν Μαυροματταιων και στο πισω μέρος του πάρκου η εντος αυτού. Φαίνεται μεταφέρθηκαν εκεί, ενδέχεται βέβαια να είναι άλλη πιάτσα αυτή της Μ. Κωνσταντίνου. Περνούσα για κάποιο διάστημα πριν αρκετά χρόνια από εκεί μόνο πολύ πρωινές ώρες και δεν εβλεπα κάτι, μπορεί να βγαίνουν αργοτερα για την δόση τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

κατάντησαν περιοχές που πριν 50 και παραπάνω χρόνια ήταν ρετιρέ. 

Και η Κυψέλη που ήταν η Κηφισιά της εποχής. Και τα Πατήσια και τα Εξάρχεια.

Τραγικό πως έγιναν αυτές οι περιοχές, αλλά πονεμένο θέμα μην το πιάσουμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlueBlade είπε

Και η Κυψέλη που ήταν η Κηφισιά της εποχής. Και τα Πατήσια και τα Εξάρχεια.

Τραγικό πως έγιναν αυτές οι περιοχές, αλλά πονεμένο θέμα μην το πιάσουμε τώρα.

Ναι συμφωνώ, αν αγγίξουμε αυτό το θέμα βγαίνουμε off. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Μόλις τώρα, SakafliaC είπε

Ήταν τόσο καλή περιοχή η Κυψέλη παλιότερα?

Αυτή που σίγουρα ήταν και φαίνεται ακόμα σε κάποια σημεία είναι ο Κολωνός, ειδικά εκεί στην Ακαδημία Πλάτωνος.

 

Επεξ/σία από SakafliaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...