Προς το περιεχόμενο

Ομόνοια


AnthonyDPP3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, nosleep είπε

και θα γίνει χειρότερα μέχρι να αγοράσουν ολόκληρα τετράγωνα γνωστές οικογένειες σε τιμές ξεφτίλα για να τα αξιοποιήσουν μετά.

Νομίζω αυτό έχει αρχίσει ήδη.

Σύντομα θα ξεκινήσουν (από ότι λένε) έργα για νέα ξενοδοχεία από ξένους επενδυτές και Funds.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, nosleep είπε

Αν σκέφτεστε για χαρτζιλίκι να γίνετε βαποράκια σίγουρα θα βγαίνει το ενοίκιο. Αν οχι, και τζάμπα να στο δίνουν μην πας. Είναι απίστευτο πως έχει υποβαθμιστεί η περιοχή μεσα σε 20 χρόνια και θα γίνει χειρότερα μέχρι να αγοράσουν ολόκληρα τετράγωνα γνωστές οικογένειες σε τιμές ξεφτίλα για να τα αξιοποιήσουν μετά.

Πάντα η μαύρη τρύπα της Αθήνας ήταν η ομόνοια και τα πέριξ, δεν χάλασε τώρα.

Απλά οι λαμιώτες, λάκωνες και πρεβεζάνοι προλετάριοι χωρίς στον ήλιο μοίρα, έκαναν τα παιδιά τους μικροαστούς, και έτσι η οικονομία χρειάστηκε αρχικά αλβανούς, βούλγαρους και πλέον πακιστανούς, αλγερινούς και αφγανούς προλετάριους.

Η Ομόνοια είναι ανέκαθεν η "λαϊκή", "φτωχική", η μακράν πιο υποβαθμισμένη περιοχή της Αθήνας μετά το 1922 και ειδικά μετά το 1965 περίπου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, phanispal είπε

Τρεις ώρες και ακόμα να βρεθεί κάποιος να κάνει τον αντίλογο και να ισχυριστεί ότι όλοι υπερβάλλουν και ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα;

Περιμένουμε να φτάσει ο τύπος απο το Days Gone και να κάψει τις φωλιές. 😄

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ιστορια.. ασχετη ισως με το θεμα.. ισως και σχετικη…

Πριν λιγα χρονια… ανεβαινω με την γυναικα στην Αθηνα.. Φιλαρακι καλο απο Ωροπο μου λεει θα ρθω ποιο μεσημερακι να σας παρω, καντε καμια βολτα κ πες μου απλα που ειστε..

Ασχετος χωριατης εγω, λεω ας βολταρουμε τριγυρω απτην ομονοια.. βλεπω κατι «υσηχα» δρομακια, λεω καλουυσικα ειναι εδω.. λεω βρε δε πινουμε κανα καφε.. εκεινη την ωρα ανοιγε ενα μικρο γωνιακο καφε, μελαμψοι οι ιδιοκτητες… απεναντι ηταν ενα «εστιατορειο» αν θυμαμαι καλα το λεγανε Σάρα.. μπαινουμε, λεω παιδια ανοιξατε;.. με κοιτουσαν περιεργα.. κουλ εγω.. 

ναι λεει, καθηστε παιδια… ε κατσαμε… ηπιαμε τον καφε μας.. μια χαρα..  ωραιος ελληνικος καφες, μελανουρΙ η σερβιτόρα, κουλ..ολα καλα..

μου κανε εντυπωση βεβαια ποσο περιεργα μας κοιταγαν ολοι.. 90% μαλλον Αραβοφωνοι.. 

τοτε με πηρε τηλ το φιλαρακι.. του στελνω location, και με παιρνει τηλ.. «βρε βλαμένε στην Ζηνωνος πηγες για καφε???” 
τι ειναι η Ζηνωνος ρε συ του λεω; Και εσκασε στα γελια… δε μπορουσα να καταλαβω γιατι..

Τι να πω.. ισως επειδη ειμαι λιγο «μοσχαρι» δεν μας «κολησε» κανενας..  ηταν ενα ενδιαφερον μεσημερακι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να κάνετε τέτοιο κακό στον εαυτό σας; Πραγματικά δε μπορώ να βρω ούτε έναν λόγο να μείνει κάποιος σε εκείνο το σημείο. Μιλάμε για μέρος απόπατο όλης της χώρας. Θα βλασφημήσετε την ώρα, ειδικά η αδερφή σου.

Όπως είπε και κάποιος πριν, δε σου κάνει εντύπωση πως το συγκεκριμένο μένει ξενοίκιαστο ενώ γίνεται πόλεμος με τα ενοίκια;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tsakalos! είπε

Μια ιστορια.. ασχετη ισως με το θεμα.. ισως και σχετικη…

Πριν λιγα χρονια… ανεβαινω με την γυναικα στην Αθηνα.. Φιλαρακι καλο απο Ωροπο μου λεει θα ρθω ποιο μεσημερακι να σας παρω, καντε καμια βολτα κ πες μου απλα που ειστε..

Ασχετος χωριατης εγω, λεω ας βολταρουμε τριγυρω απτην ομονοια.. βλεπω κατι «υσηχα» δρομακια, λεω καλουυσικα ειναι εδω.. λεω βρε δε πινουμε κανα καφε.. εκεινη την ωρα ανοιγε ενα μικρο γωνιακο καφε, μελαμψοι οι ιδιοκτητες… απεναντι ηταν ενα «εστιατορειο» αν θυμαμαι καλα το λεγανε Σάρα.. μπαινουμε, λεω παιδια ανοιξατε;.. με κοιτουσαν περιεργα.. κουλ εγω.. 

ναι λεει, καθηστε παιδια… ε κατσαμε… ηπιαμε τον καφε μας.. μια χαρα..  ωραιος ελληνικος καφες, μελανουρΙ η σερβιτόρα, κουλ..ολα καλα..

μου κανε εντυπωση βεβαια ποσο περιεργα μας κοιταγαν ολοι.. 90% μαλλον Αραβοφωνοι.. 

τοτε με πηρε τηλ το φιλαρακι.. του στελνω location, και με παιρνει τηλ.. «βρε βλαμένε στην Ζηνωνος πηγες για καφε???” 
τι ειναι η Ζηνωνος ρε συ του λεω; Και εσκασε στα γελια… δε μπορουσα να καταλαβω γιατι..

Τι να πω.. ισως επειδη ειμαι λιγο «μοσχαρι» δεν μας «κολησε» κανενας..  ηταν ενα ενδιαφερον μεσημερακι!

Κοιτα για να μην ειμαστε και τελειως υπερβολικοι,  δεν σημαινει οτι αν πας εκει θα σου κανουν κακο.  

Ζουν ανθρωποι κανονικα με οικογενειες,  υπαρχου μαγαζια που δουλευουν κανονικα κτλ. 

Πιθανοτητα να πας και να μην παθεις κατι αλλα ειναι μια πολυ υποβαθμισμενη περιοχη που προσωπικα θεωρω οτι δεν αξιζει να ζησεις μονο και μονο για το ψυχολογικο της υποθεσης... 

Να ξεκινας τωρα για την δουλεια σου και να βλεπεις περιεργες δοσοληψιες ή ανθρωπους να κανουν χρηση ή να γυρνας το βραδυ και να μαζευεσαι γιατι φοβασαι μην στην πεσουν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, godfather0991 είπε

Κοιτα για να μην ειμαστε και τελειως υπερβολικοι,  δεν σημαινει οτι αν πας εκει θα σου κανουν κακο.  

Ζουν ανθρωποι κανονικα με οικογενειες,  υπαρχου μαγαζια που δουλευουν κανονικα κτλ. 

Πιθανοτητα να πας και να μην παθεις κατι αλλα ειναι μια πολυ υποβαθμισμενη περιοχη που προσωπικα θεωρω οτι δεν αξιζει να ζησεις μονο και μονο για το ψυχολογικο της υποθεσης... 

Να ξεκινας τωρα για την δουλεια σου και να βλεπεις περιεργες δοσοληψιες ή ανθρωπους να κανουν χρηση ή να γυρνας το βραδυ και να μαζευεσαι γιατι φοβασαι μην στην πεσουν. 

 

ναι ναι το καταλαβαινω απολυτα.. ειδα αρκετο κοσμο  να κυκλοφορα,.. δεν ειναι δα και η λωριδα της Γαζας..

Απλα το αναφερω οτι , ισως ειναι καπως ποιο περιεργα οταν καποιος ειναι εντελως χαζοαφελεις οπως ημασταν εμεις.. απο επαρχια, με τα σακηδια στον ωμο, να χαζοκοιταμε απο δω και απο κει  σα τους χαλβαδες..  ισως γιαυτο μας κοιτουσαν σαν αξιοθεατο..

 

Αν με ρωτησει κανεις αν θα πηγαινα ξανα, θα λεγα φυσικα.. ηπια πολυ καλο ελληνικο καφε και εφαγα ΠΟΛΥ καλο σιροπιαστο καταιφι.. 

Επεξ/σία από Tsakalos!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tsakalos! είπε

ναι ναι το καταλαβαινω απολυτα.. ειδα αρκετο κοσμο  να κυκλοφορα,.. δεν ειναι δα και η λωριδα της Γαζας..

Απλα το αναφερω οτι , ισως ειναι καπως ποιο περιεργα οταν καποιος ειναι εντελως χαζοαφελεις οπως ημασταν εμεις.. απο επαρχια, με τα σακηδια στον ωμο, να χαζοκοιταμε απο δω και απο κει  σα τους χαλβαδες..  ισως γιαυτο μας κοιτουσαν σαν αξιοθεατο..

 

Αν με ρωτησει κανεις αν θα πηγαινα ξανα, θα λεγα φυσικα.. ηπια πολυ καλο ελληνικο καφε και εφαγα ΠΟΛΥ καλο σιροπιαστο καταιφι.. 

Ναι για καποιον που δεν ξερει,  οπως και τουριστες που πανε εκει μερικες φορες θελει προσοχη. 

Αλλα αυτο που λες εχει καποια μαγαζια που αξιζουν,  και γενικα η περιιχη θα μπουρουσε να γινει πολυ ωραια,  αλλα κανεις εδω και πολλα χρονια δεν θελει να παρεμβει,  εξυπηρετει η συγκεκριμενη κατασταση πολλους ανθρωπους δυστυχως... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, godfather0991 είπε

Πιθανοτητα να πας και να μην παθεις κατι 

60/40. Όντως βάσει πιθανοτήτων, πιθανότατα να μην πάθεις τίποτα!!!! 😝😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μεινεις εκει κοντα. Ειναι κριμα να φοβαται να κυκλοφορησει η αδερφη σου. Ακομα και εσυ δεν ξερω τι τυπος / σωματοδομη/ φατσα / στυλ / πολεμικες τεχνες και τι αερα εχεις. (εχω παει πολλους φιλους βολτα στην περιοχη και εχουν μεινει με το στομα ανοιχτο, το σοκ ειναι πολυ δυνατο για καποιον ανυποψιαστο οπως εσυ, χωρις να θελω να σε θιξω, αφου ρωτας για να μεινετε εκει) παντως μην μεινετε εκει γυρω θα το μετανιωσετε πολυ γρηγορα. καλυτερα να μεινεις σε κανενα ημιυπογειο αλλα σε αλλη περιοχη εντελως. Δεν ξερω αν εχεις περπατησει καθολου η αν τα εχεις δει εκει τα μερη, εγω τα εχω ζησει πολλες ωρες μερες και νυχτες (απο τις εποχες που η ξουθου ηταν ξακουστη στο αμστερνταμ, πολυ πριν την γερανιου κτλ κτλ.) και καλυτερα να το αποφυγεις. Ταπεινη μου γνωμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nosleep είπε

Αν σκέφτεστε για χαρτζιλίκι να γίνετε βαποράκια σίγουρα θα βγαίνει το ενοίκιο. Αν οχι, και τζάμπα να στο δίνουν μην πας. Είναι απίστευτο πως έχει υποβαθμιστεί η περιοχή μεσα σε 20 χρόνια και θα γίνει χειρότερα μέχρι να αγοράσουν ολόκληρα τετράγωνα γνωστές οικογένειες σε τιμές ξεφτίλα για να τα αξιοποιήσουν μετά.

Και πριν 20-25 χρονια έτσι ηταν το κέντρο, και χειροτερα μη σου πω. Κατέβαινα καθημερινα πιτσιρικας με τη μανα μου γιατι ειχαμε επιχείρηση κέντρο. Καπου το 2004 με τους ολυμπιακους εφτιαξε λιγο αλλα μετα παλι τα ιδια. 

 

Και τα χειροτερα δεν ειναι στην αγ. Κωνσταντίνου, για καντε μια βολτα 2 στενα παρακάτω Βίκτωρος Ουγκώ και λοιπους δρόμους. Κυριολεκτικα θα δεις σε καθε γωνια 50 ζακια ξαπλα στα πεζοδρομια. Χωρίς υπερβολη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Νομίζω αυτό έχει αρχίσει ήδη.

Σύντομα θα ξεκινήσουν (από ότι λένε) έργα για νέα ξενοδοχεία από ξένους επενδυτές και Funds.

Έρχεται η ανάπτυξη...για τους λίγους...

Η πλάκα είναι ότι και να φτιάξει αυτή η περιοχή, θα χαλάσει μια άλλη γιατί ουσιαστικά δεν θα βοηθήσουν να διορθωθεί η κατάσταση, απλά η αστυνομία θα κάνει μια "σκουπα" και όλοι θα μεταφερθούν σε άλλες περιοχές να συνεχίσουν την "δουλειά" τους όπως έγινε με το Πεδίον του Άρεως που διώξανε πολλούς και τους έβρισκες μετά στις γύρω περιοχές και φυσικά έξω από το μετρό των Αμπελοκήπων, λίγα μέτρα μακριά από την ΓΑΔΑ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα ξεχασω σκηνικο,πριν 3-4 χρονια,εχω κατεβει,οπως καθε χρονο στην Αθηνα για καποιους αγωνες και μενω στο Polis ..και μου τη βαραει κατα τις 3 το πρωι να παω στην πλατεια βαθης οπου και δουλευε ενας φιλος σε σαντουιτσαδικο... Ποδαρατος..Δεν θα ξεχασω ποτε πραγματικα αυτες τις εικονες...Καθε λογης κοσμος, να πεφτει ξυλο παντου, ενεσεις, ιεροδουλες,μυστηριες φατσες που ο καλυτερος ειχε μουμιοποιημενη τη μαμα του στο σπιτι...Περπατουσα στη μεση του δρομου σχεδον διπλα απο τα διερχομενα αυτοκινητα ,δεν υπηρχε περιπτωση για πεζοδρομιο...

Ο φιλος μου δε αταραχος στο ποστο του....ψημενος δε απο την καθημερινοτητα...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.spitogatos.gr/enoikiaseis-katoikies/omonoia-kentro

https://www.xe.gr/property/enoikiaseis|katoikies|omonoia.html

https://bizness.gr/ta-nea-xenodocheia-toy-2021-stin-poli-tis-athinas-poia-kai-pote-anamenetai-na-anoixoyn/

Κάποιοι σπατάλησαν υπερβολικα πόσα για ανακαινίσεις και νέα ξενοδοχεία...προσωπικά θεωρώ πως οι εταιρείες απλά πέταξαν λεφτά για portfolio/asset και μίζα..τα μπουρδ@@@ κ τα ζακια έχουν απλωθεί τόσο πολύ που μόνο αν τα μαζέψουν σε κάνα γήπεδο στυλ wlaking dead θα ηρεμήσει το κέντρο (από Κεραμεικό μέχρι Πατήσια) 😛span widget

Επεξ/σία από kage
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...