Προς το περιεχόμενο

Ομόνοια


AnthonyDPP3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι να πιάσετε άλλο σπίτι γιατί να μη μείνετε εκει; ψάχνεις κανα 6μηνο και κανεις κ οικονομία. Μόνος θα εμενα με τα χίλια. Με αδερφη/κοπέλα δύσκολα ακόμα και αν ήταν εντελώς δωρεάν. Ο κίνδυνος είναι πολύ μεγάλος να σου τύχει κάτι άσχημο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Πολύ πιθανόν να χρειάζεται να σπρώξεις με το πόδι κάποιο ζάκι την ώρα που βαράει ένεση ώστε να μπορέσεις να μπεις μέσα στην πολυκατοικία σου. Για τα κάθετα στενά αυτού του δρόμου δεν το συζητώ καν.

Δεν κάνω πλάκα, το είδα με τα μάτια μου στον συγκεκριμένο δρόμο ακριβώς αυτό πριν από λίγο καιρό

Ειναι 2-3 συγκεκριμένα στενά, που επιτρέπουν στα ζάκια να είναι μαζεμένα. Μιλάμε για 10άδες ζάκια όμως. Παλιότερα ήταν διάσπαρτα στην Αθήνα. Τώρα απλά τους επιτρέπουν να είναι όλα μαζί σε ενα σημείο. Συνήθως είναι γωνία Κουμουνδούρου και Σατωβριάνδου +- 2, 3 στενά ακτίνα.

24 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

δεν είναι ότι θα κλέψουν απαραίτητα ούτε θα σε σκοτώσουν

Αλλά αν σε κλέψουν και σε σκοτώσουν...κανείς δεν θα πει "ααααααααα δεν το περίμενα" !!!!!!

 

1 ώρα πριν, AnthonyDPP3 είπε

Η τιμή είναι ουσιαστικά πολύ καλή για τα δεδομένα. Αλλά η περιοχή δεν είναι η καλύτερη. 

Η τιμή πόσο περίπου είναι και για πόσα δωμάτια -  να έχουμε μια ιδέα?

* Να σημειώσω πως στην ίδια περιοχή εχω δουλέψει τελευταία σε εταιρία που έχει ρίξει άπειρο χρήμα σε γραφεία της. Όσο είσαι μέσα λοιπόν, ειναι τρομερά και φοβερά και δεν καταλαβαίνεις καν που βρίσκεσαι - ειδικά ρε σε ρετιρέ κλπ. 

Όταν βγεις έξω όμως, θες να φύγεις το γρηγορότερο δυνατό. Άντε να πας να μείνεις όμως σε κανα σαπιο σπίτι 40+ ετών με το πιο πιθανό οι γείτονες σου να είναι αρούγκανοι και και γκρεμίζουν την πολυκατοικία κάθε ημερα - μιας και είναι κοινή τακτική σε πολλά διαμερίσματα να μένει "αρκετός κόσμος"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εκεί ακριβώς δουλεύει η κοπέλα μου και έχω δει και ακούσει απίστευτα σκηνικά που πάω και την παίρνω τα βράδια. Κατά κύριο λόγο μεταξύ των εκεί (ζακια, τραβεστί, κλπ). Από το να παίζουν μεταξύ τους ξύλο, να έχουν κλέψει πολλούς που έχουν έρθει διακοπές μέρα μεσημέρι μέχρι το να κάψουν αμάξια έξω από την αστυνομία  και πολλά άλλα άσχημα  που μπορώ να λέω μέχρι αύριο. Η δε αστυνομία που είναι εκεί, είναι μόνο για ομορφιά, δεν κάνει απολύτως τπτ. Την άλλη φορά έπαιζαν ξύλο και η αστυνομία απλά τους κοίταγε δεν τους χώριζε η μίλαγε καν η όσους τσακωνε τους άφηνε μετά από μερικές ώρες. Τα ζακια και οι ζητιάνοι είναι οι λιγότερο επικυνδινοι εκεί. 

Δεν θα εμένα εκεί ούτε στην κυριολεξία τσάμπα να μ το έδιναν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και σε πολλες αλλες περιοχες πλην Ομονοιας σε ολη την επικρατεια επικρατει μια ζοφερη κατασταση.

Επεξ/σία από Ghost_Rider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, greekbusters είπε

Καλά εκεί ακριβώς δουλεύει η κοπέλα μου και έχω δει και ακούσει απίστευτα σκηνικά που πάω και την παίρνω τα βράδια. Κατά κύριο λόγο μεταξύ των εκεί (ζακια, τραβεστί, κλπ). Από το να παίζουν μεταξύ τους ξύλο, να έχουν κλέψει πολλούς που έχουν έρθει διακοπές μέρα μεσημέρι μέχρι το να κάψουν αμάξια έξω από την αστυνομία  και πολλά άλλα άσχημα  που μπορώ να λέω μέχρι αύριο. Η δε αστυνομία που είναι εκεί, είναι μόνο για ομορφιά, δεν κάνει απολύτως τπτ. Την άλλη φορά έπαιζαν ξύλο και η αστυνομία απλά τους κοίταγε δεν τους χώριζε η μίλαγε καν η όσους τσακωνε τους άφηνε μετά από μερικές ώρες. Τα ζακια και οι ζητιάνοι είναι οι λιγότερο επικυνδινοι εκεί. 

Δεν θα εμένα εκεί ούτε στην κυριολεξία τσάμπα να μ το έδιναν 

Μου θύμισες σκηνικό πριν κάτι χρόνια, να πλακώνονται μεταξύ τους κάποιοι γνωστοί-άγνωστοι που σύχναζαν τότε Μοναστηράκι και να έχουν μπει στη μέση δύο αστυνομικοί με τις κλασσικές στολές να προσπαθούν να τους συγκρατήσουν, λες και ήταν σεκιουριτάδες σε γήπεδο. Κωμικοτραγικές καταστάσεις made in Greece.

Εγώ, πέρα από τη "γειτονιά", που αν είναι Αγίου Κωνσταντίνου μακριά, θα είχα επιφύλαξη ακόμα περισσότερο ως προς τους συνένοικους. Δυο τρεις ιδιοκτήτες να παρατήσουν τα διαμερίσματά τους και να τα νοικιάζουν όπου βρουν, πάει η πολυκατοικία. Εδώ και στην πολυκατοικία μου που είναι σε σχετικά καλή περιοχή, έχουμε 1-2 διαμερίσματα ισόγειο με θέα ακάλυπτο, που όσοι μένουν δημιουργούν προβλήματα. Ευτυχώς δε μένουν πολύ. Φαντάζομαι σε μια παλιά πολυκατοικία σε κακή περιοχή τι θα γίνεται. Πρέπει να είσαι πολύ τυχερός να πετύχεις καλό κόσμο.

12 λεπτά πριν, phanispal είπε

Τρεις ώρες και ακόμα να βρεθεί κάποιος να κάνει τον αντίλογο και να ισχυριστεί ότι όλοι υπερβάλλουν και ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα;

Εννοείς κάτι σε στυλ: "Εγώ πάντως έχω περάσει τρεις φορές από εκεί και δε με έχει σκοτώσει ούτε βιάσει κανένας. Μάλλον θα είμαι τυχερός, σύμφωνα με τα λεγόμενα των συμφορουμιτών. Βέβαια, άσχετο, αλλά είμαι και 100 κιλά, 1,90 με μαύρη ζώνη στο νινζίτσου και 15 νταν."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι μια φορά που είχε απεργία το Μετρό , πήγα 11 το βράδυ να πάρω λεωφορείο από την Ζήνωνος για να πάω σπίτι , μάλλον ούτε τσάμπα δεν θα έμενα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Koιτα. Ειμαι απο τους πρωτους που λενε Κεντρο καλη φαση κλπ κλπ. Αλλα στο σημειο αυτο Αγ. Κωνσταντινου, γωνια Γερανιου (ακους  @deesnider  :lol:), Σωκρατους δεν εμενα ουτε τζαμπα και θεωρω πως ξερω το κεντρο καλυτερα απο το σπιτι μου. Καλα να πληρωσω κιολας ουτε για αστειο, εκτος αν η αλλη εναλλακτικη μου ειναι χαρτοκουτο ξερωγω.

Δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να σκεφτεσαι πως θα γυρισεις το βραδυ σπιτι σου ή αν θα σου την πεσει κανενα ζομπι ή αν θα πετυχεις κανενα περιεργο νταραβερι στη Ζηνωνος λ.χ. ή καμια περιεργη διαμαχη αναμεσα σε ομαδες με μαχαιρακια κλπ. Αν μπορεις να το αποφυγεις με καμια δυο στασεις παραπανω στον Ηλεκτρικο, κανε το.

Βασικα για πες λιγο, που μενεις τωρα και απο περιεργεια σε ποια τιμη σου προτεινει να στο δωσει η φιλη σου? Διοτι αν ειχα διαμερισμα εκει, παιζει να το εδινα τιμης ενεκεν στα 100 ευρω για να φαινεται πως μενει κανεις μεσα και να μη ρημαξει.

 

ΕΝΤΙΤ για να μην παρεξηγηθω (τελειως): Προφανως και μενει κοσμος εκει και οικογενειες κλπ κλπ. Απλως δεν θεωρω πως τα υπερ του να επιλεξεις την περιοχη για να μεινεις, ειναι περισσοτερα απο τα κατα. Δεν το παω ελιτιστικα δλδ, απλως η περιοχη αν δεν ξερεις το Κεντρο ειδικα, μπορει να γινει ευκολα επικινδυνη. Οπως ειπαν δεν ειναι πως με το που πατησεις ποδι εκει θα σε μακελεψουν, απλως δεν θα ψαξει κανεις συννεφο να πεσει αν τυχει και σου συμβει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekbusters είπε

 Η δε αστυνομία που είναι εκεί, είναι μόνο για ομορφιά, δεν κάνει απολύτως τπτ.

και καλά κάνει και δεν ασχολείται. Για ποιο λόγο να ασχοληθεί; Τους αφήνει να πλακωθούν μεταξύ τους μήπως και φάει ο ένας τον άλλον να καθαρίσει και η περιοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μηδέν κίνδυνο να είχες (που δεν έχεις)

μόνο η φασαρία και το καυσαέριο που έχει περιοχή αρκεί για να πεις όχι απλά

όλος ο κόσμος ψάχνει σαν τρελός να νοικιάσει, δεν σου κάνει εντύπωση που το έχει ξενοίκιαστο ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Τρεις ώρες και ακόμα να βρεθεί κάποιος να κάνει τον αντίλογο και να ισχυριστεί ότι όλοι υπερβάλλουν και ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα;

Τώρα είδα το θρεντ σόρι.. είμαι ο αντίλογος και είμαι καλά... Οk δεν θα πω ότι όλα στην Ομόνοια είναι τέλεια αλλά αν αν γουστάρει καλτ καταστάσεις να πάει! Αρκεί να πω ότι σε περίπτωση που θέλει να ''get high''  όταν πέφτουν χημικά στη Στουρνάρη θα μπορεί ελεύθερα να βγαίνει να σνιφάρει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Ειναι 2-3 συγκεκριμένα στενά, που επιτρέπουν στα ζάκια να είναι μαζεμένα. Μιλάμε για 10άδες ζάκια όμως. Παλιότερα ήταν διάσπαρτα στην Αθήνα. Τώρα απλά τους επιτρέπουν να είναι όλα μαζί σε ενα σημείο. Συνήθως είναι γωνία Κουμουνδούρου και Σατωβριάνδου +- 2, 3 στενά ακτίνα.

Ακομινάτου και Νικηφόρου έριξα μια ματιά όπως πέρναγα και βλέπω ακριβώς αυτό. Πάρτυ από δεκάδες τζάνκια λες και είχαν εκδήλωση. Λίγα μέτρα πιο πριν πάνω στην Κωνσταντίνου σε σκαλοπάτια πολυκατοικίας αναμμένο καμινέτο και κουτάλι φάτσα φόρα 7 το απόγευμα. Αναρωτιέμαι πως ζει κανείς σε αυτήν την πολυκατοικία εκτός αν τους αρέσει να βλέπουν live κάθε μέρα  breaking bad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκέφτεστε για χαρτζιλίκι να γίνετε βαποράκια σίγουρα θα βγαίνει το ενοίκιο. Αν οχι, και τζάμπα να στο δίνουν μην πας. Είναι απίστευτο πως έχει υποβαθμιστεί η περιοχή μεσα σε 20 χρόνια και θα γίνει χειρότερα μέχρι να αγοράσουν ολόκληρα τετράγωνα γνωστές οικογένειες σε τιμές ξεφτίλα για να τα αξιοποιήσουν μετά.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...