Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Διαφωτίστε με λίγο παίδες.

Ας πούμε ότι θέλω να ενεργοποιώ το PS5 απομακρυσμένα μέσω της εφαρμογής (PS App ή Remote Play) για να μπορώ να κατεβάζω απομακρυσμένα τα παιχνίδια που θέλω ή για να γίνονται οι ενημερώσεις σε ήδη υπάρχοντα games. Γίνεται;

Είμαι δουλειά και σκέφτηκα να κατεβάσω ένα game (60GB) ώστε να είναι έτοιμο μέχρι να γυρίσω σπίτι.

Πρεπει να το έχεις σε rest mode ή ανοικτό. Απο την εφαρμογη του κινητου επιλέγεις το game και διαλέγεις να κατέβει στο PS5. Για να κάνει auto update σε εγκατεστήμενα games το PS5 κάνει έλεγχο αυτοματα μονο οταν ανοιξει ενω ειναι κλειστο (Οχι σε rest mode) ή απο restart, οπως το PS4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Πρεπει να το έχεις σε rest mode ή ανοικτό. Απο την εφαρμογη του κινητου επιλέγεις το game και διαλέγεις να κατέβει στο PS5. Για να κάνει auto update σε εγκατεστήμενα games το PS5 κάνει έλεγχο αυτοματα μονο οταν ανοιξει ενω ειναι κλειστο (Οχι σε rest mode) ή απο restart, οπως το PS4

Ναι το φαντάστηκα. Έλεγα μήπως υπάρχει τροπος από κλειστή τελείως κονσόλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, -WISE- είπε

Ναι το φαντάστηκα. Έλεγα μήπως υπάρχει τροπος από κλειστή τελείως κονσόλα.

Δεν υπάρχει κανεις στο σπίτι να του πεις να πατησει το PS button στο κοντρολερ για να ανοιξει το PS5?

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Returnal

One of the main features of this update is the Suspend Cycle functionality, which will allow you to pause your cycle to be continued later, letting you exit the game and turn off your console without losing your progress in that session. 

https://blog.playstation.com/2021/10/26/returnal-2-0-update-brings-suspend-cycle-and-photo-mode/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Δεν υπάρχει κανεις στο σπίτι να του πεις να πατησει το PS button στο κοντρολερ για να ανοιξει το PS5?

Όχι... Και γενικά δεν μου αρέσει να αφήνω την κονσόλα σε rest mode.
Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, -WISE- είπε

Όχι... Και γενικά δεν μου αρέσει να αφήνω την κονσόλα σε rest mode.
Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Ουτε εγω την αφήνω γιατι 7 στις 10 φορες που θα μπει σε rest mode, μετα δεν βλέπει τον εξωτερικο δίσκο και πρεπει να την κανω shut down και μετα να την ανοιξω για να τον δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Returnal

One of the main features of this update is the Suspend Cycle functionality, which will allow you to pause your cycle to be continued later, letting you exit the game and turn off your console without losing your progress in that session. 

https://blog.playstation.com/2021/10/26/returnal-2-0-update-brings-suspend-cycle-and-photo-mode/

Πολύ ωραίο χαρακτηριστικό, ειδικά για όσους αποθαρρύνονταν από την φύση του παιχνιδιού. Όπως γράφει στο άρθρο δεν είναι και save, κάτι που θα άλλαζε τελείως το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Όχι... Και γενικά δεν μου αρέσει να αφήνω την κονσόλα σε rest mode.
Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Και εμένα στην αρχή δεν μου άρεσε πολύ γιατί συνέχιζε να δουλεύει ο ανεμιστήρας άμα είχες βάλει την επιλογή να δίνει ρεύμα στα usb για τα χειριστήρια αλλά καμιά φορά ακόμα και όταν είχα κλειστή αυτή την επιλογή και είχα μόνο την επιλογή να μένει online.

Αλλά εδώ και κάποιο καιρό (μάλλον με update ή λόγω χαμηλής θερμοκρασίας τώρα που πέρασε το καλοκαίρι) ο ανεμιστήρας δεν μου δουλεύει καθόλου σε rest mode, οπότε το αφήνω χωρίς κανένα θέμα.

Φροντίζω μόνο να κλείνω το ανοιχτό παιχνίδι πριν βάλω την κονσόλα σε rest mode γιατι παλαιότερα μου είχε κάνει μία δύο φορές θέμα με data corruption (αν και δεν έχασα κατι) και οι απόψεις διίστανται στο εάν έχει διορθωθεί αυτο το θέμα πλήρως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jimpsar είπε

Κάποιο θέμα ίσως έχει το δικό σου. Εμένα , αν και δεν ξέρω αν έχει σημασία είναι το νέο μηχάνημα, δεν ακούγεται τίποτα όμως.

Σίγουρα κάποιο θέμα έχει, ο θόρυβος είναι ίδιος ακριβώς με το PS3 fat που έχω όταν πάει στην δεύτερη σκάλα ο ανεμιστήρας. Το PS5 το έχω από Μάρτιο, είναι απ τα πρώτα μοντέλα αλλά δεν το έχω ανοίξει να δω τι τύπο ανεμιστήρα φοράει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Πως τα κατάφερες εμένα δεν το είδε όχι ότι με νοιάζει αλλά έτσι από περιέργεια.

Έκανα διαμόρφωση του usb σε exFAT (το NTFS δεν υποστηρίζεται από το 5) και έβαλα τον φάκελο της ταινίας χύμα μέσα στο στικάκι

19 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Τους υπότιτλους τους είχες σε ξεχωριστό αρχείο srt? Γιατι το PS5 όπως και το PS4 δεν βλεπει τα αρχεία srt. Μονο μέσα απο το plex, αλλίως πρεπει να ενσωματώσεις τους υπότιτλους στην ταινία

Ναι σε ξεχωριστό αρχείο srt. Το 4 είδα κάποια βίντεο ότι τους αναγνώριζε τους srt. To plex είναι πρόγραμμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, broxopios είπε

Έκανα διαμόρφωση του usb σε exFAT (το NTFS δεν υποστηρίζεται από το 5) και έβαλα τον φάκελο της ταινίας χύμα μέσα στο στικάκι

Ναι σε ξεχωριστό αρχείο srt. Το 4 είδα κάποια βίντεο ότι τους αναγνώριζε τους srt. To plex είναι πρόγραμμα; 

Ναι exfat δεν δοκίμασα, τώρα με το mkvtoolnix μπορείς να κάνεις ταινία υπότιτλο ένα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...