Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, tsakonass είπε

Υπήρχε βρε, και ps1 και 2 και τα πάντα όλα. Δεν παίζω online με κονσολα. Δεν αγοράζω digital ώστε να μπορώ να ανταλλάσω/πουλήσω.

Απλα με 40€ που έχει τώρα το plus θα είχες την συλλογή με τα 20 games και το Horizon το είχε δώσει δωρεάν σε όλους για πάντα, πέρσι με την καραντίνα, φτάνει να είχες λογαριασμό PSN

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, music_lover είπε

Έρχονται λέει επίσημα faceplate από την Sony, σε άγνωστη τιμή, έκπληξη φυσικά..

Φανταζομαι σε νορμαλ τιμη 69,99 χαχαχ.Αν ηταν εξυπνοι θα τα εβγαζαν μαζι με μαυρο χειριστηριο 80 ευρω . Συγγνωμη 79,99 ηθελα να πω.

Επεξ/σία από nyne
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Μια ερώτηση για τον μαγικό συνδυασμό PS5 1440p 120Hz σε gaming monitor.

Αρχικά, ενδιαφέρομαι για το Call of Duty Warzone. Στο συγκεκριμένο game έχει βγει texture pack για 1440p resolution.
https://www.gamesradar.com/new-call-of-duty-warzone-texture-pack-has-been-released/

Ένα πράγμα που δεν μου είναι ξεκάθαρο είναι αν στα 1440p υποστηρίζεται το 120Hz.

Επίσης, αν έχω καταλάβει καλά, θεωρώ ότι για να αποτυπωθεί το συγκεκριμένο texture pack στην οθόνη χρειάζεται ενα HDMI 2.1 monitor με QHD (2560x1440) και το upscale απο 1080p σε 1440p έχει ενσωματωθεί μέσα από το game με την χρήση του texture pack. Οπότε δεν χρειάζεται το ίδιο το monitor να έχει λειτουργία για upscale. Σωστά;

Επίσης έχουμε εμπειρία από QHD monitors που κάνουν μόνα τους upscale από 1080p σε 1440p?
Γιατί το downscale από 4Κ σε 2Κ απαιτεί 4Κ HDMI2.1 monitor (για 120Hz πάντα) και βλέπω κάτι τιμές στον Θεό...

Αν λέω κάτι λάθος please enlighten me!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, monokoupes είπε

Αρχικά, ενδιαφέρομαι για το Call of Duty Warzone. Στο συγκεκριμένο game έχει βγει texture pack για 1440p resolution.
https://www.gamesradar.com/new-call-of-duty-warzone-texture-pack-has-been-released/

Συγκερκιμένα το άρθρο αναφέρει:
"Activision and Raven have offered out a new Call of Duty: Warzone texture pack that allows the game to run in 1440p on Xbox One X, Xbox Series X/S, PS4 Pro, and PlayStation 5 consoles."

Άρα, παρόλο που υποστηρίζεται μέσω του game, εσύ λες ότι η κονσόλα - εφόσον δεν έχει 2k support - δε θα το δείξει ποτέ στην πραγματικότητα σε 1440p σε ένα QHD moninor?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Unfortunately, the PS5 doesn't support native 1440p, only 1080p and 4K UHD. The vast majority of 1440p monitors will be read by the PS5 as 1080p.

Οπότε αν το παιχνιδι έχει native ανάλυση 2κ θά στο κάνει downscale σε 1080p.αν είχες 4κ monitor η tv θα στο έκανε upscale σε 4κ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Μόλις έβαλα πρώτη φορά ps plus στο play 5 και ήθελα να ρωτήσω, έχω 2 λογαριασμούς, έναν για μένα και έναν για τον αδερφό μου. Γίνεται να πάρει και αυτός τα παιχνίδια από το ps plus? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, monokoupes είπε

Καλησπέρα!

Μια ερώτηση για τον μαγικό συνδυασμό PS5 1440p 120Hz σε gaming monitor.

Αρχικά, ενδιαφέρομαι για το Call of Duty Warzone. Στο συγκεκριμένο game έχει βγει texture pack για 1440p resolution.
https://www.gamesradar.com/new-call-of-duty-warzone-texture-pack-has-been-released/

Ένα πράγμα που δεν μου είναι ξεκάθαρο είναι αν στα 1440p υποστηρίζεται το 120Hz.

Επίσης, αν έχω καταλάβει καλά, θεωρώ ότι για να αποτυπωθεί το συγκεκριμένο texture pack στην οθόνη χρειάζεται ενα HDMI 2.1 monitor με QHD (2560x1440) και το upscale απο 1080p σε 1440p έχει ενσωματωθεί μέσα από το game με την χρήση του texture pack. Οπότε δεν χρειάζεται το ίδιο το monitor να έχει λειτουργία για upscale. Σωστά;

Επίσης έχουμε εμπειρία από QHD monitors που κάνουν μόνα τους upscale από 1080p σε 1440p?
Γιατί το downscale από 4Κ σε 2Κ απαιτεί 4Κ HDMI2.1 monitor (για 120Hz πάντα) και βλέπω κάτι τιμές στον Θεό...

Αν λέω κάτι λάθος please enlighten me!! 

Kαλησπερα!

Εχω αυτην  

https://www.skroutz.gr/s/12178014/Samsung-C32HG70-Curved-Gaming-Monitor-32-QHD-2560x1440-144Hz.html

Σαν  4κ την βλεπει το PS5 κανονικα

Στο fortnite παιζω με 120fps  . Warzone δεν δοκιμασα ακομη . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Jero είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Μόλις έβαλα πρώτη φορά ps plus στο play 5 και ήθελα να ρωτήσω, έχω 2 λογαριασμούς, έναν για μένα και έναν για τον αδερφό μου. Γίνεται να πάρει και αυτός τα παιχνίδια από το ps plus? 

Εννοείς τα παιχνίδια του PS plus collection; Αν έχει και ο δικός τους λογαριασμός Ps plus αρκεί να κάνεις login στην κονσόλα PS5 με τα στοιχεία του. Υπάρχει όμως το ρίσκο του ban σε αυτή την περίπτωση, αν και νομίζω ότι για ένα λογαριασμό δεν θα υπάρχει πρόβλημα...Εννοείται ότι αφού γίνει το login πρέπει να κάνεις claim τα παιχνίδια...

 

Επεξ/σία από gdal73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Jero είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Μόλις έβαλα πρώτη φορά ps plus στο play 5 και ήθελα να ρωτήσω, έχω 2 λογαριασμούς, έναν για μένα και έναν για τον αδερφό μου. Γίνεται να πάρει και αυτός τα παιχνίδια από το ps plus? 

Ό,τι παιχνίδι κατεβάσεις στο PS5, θα είναι playable από όλους τους λογαριασμούς στη συγκεκριμένη κονσόλα, άσχετα αν έχουν PS Plus ή όχι. Απλά πρέπει η κονσόλα να είναι η primary.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Unfortunately, the PS5 doesn't support native 1440p, only 1080p and 4K UHD. The vast majority of 1440p monitors will be read by the PS5 as 1080p.

Οπότε αν το παιχνιδι έχει native ανάλυση 2κ θά στο κάνει downscale σε 1080p.αν είχες 4κ monitor η tv θα στο έκανε upscale σε 4κ

Tότε γιατί έχουν βγάλει pack από το game για PS5 + 1440p? Μόνο για πιθανή μελλοντική χρήση;

 

3 λεπτά πριν, jimpsar είπε

Kαλησπερα!

Εχω αυτην  

https://www.skroutz.gr/s/12178014/Samsung-C32HG70-Curved-Gaming-Monitor-32-QHD-2560x1440-144Hz.html

Σαν  4κ την βλεπει το PS5 κανονικα

Στο fortnite παιζω με 120fps  . Warzone δεν δοκιμασα ακομη . 

Πως γίνεται να την βλέπει σαν 4Κ ενώ είναι 2Κ; 

Με μπέρδεψες ακόμη περισσότερο! Χαχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχουν φτιαξει για τηλεορασεις οπου η 1080 θα ειναι η 4k ουτε σε 1440 παιζει σωστα ουτε σε ultrawide

Αν δουλευε σωστα σε ultrawide χωρις χαλια ξεχειλωμα θα την ειχα βαλει στην Xiaomi 34 που την εχω και καθεται και οχι να μου καιει την 65C9 αν και συνολο η κονσολα παιζει 6 ωρες την βδομαδα τα ΣΚ μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...