Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Ξεκλειδώνω το νήμα με την ευχή να συνεχίσει σε ήπιους τόνους, κόσμια και πολιτισμένα.

Θερμή παράκληση: μην προσβάλλεστε μεταξύ σας και -το κυριότερο- μην πετάτε τυράκι για να προκαλέσετε τους άλλους να σας βρίσουν. Είναι προφανές πότε γίνεται αυτό από σκοπού και κατ' επανάληψη.

Σε κάθε περίπτωση, συζητάμε για παιχνιδάκια και εν τοιαύτη περιπτώσει δώστε τόπο στην οργή άμα κατηγορήσει κάποιος το παιχνιδάκι σας, δεν χρειάζεται να του επιτεθείτε σε προσωπικό τόνο.

Στο επόμενο κλείδωμα θα πάμε διακοπές μέχρι τέλος Αυγούστου.

  • Like 11
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως τα βλεπετε τα πραγματα με αυτους εδω; Ειναι οντως ενα μικρο "ανυπαρκτο" studio ή κρυβεται κατι αλλο απο πισω; Προσωπικα πιστευω οτι κατι αλλο παιζει για να βγαινουν να προμοταρουν το trailer app με multiple trailers, events κτλ. (περα απο ολο το υπολοιπο info που εχει αναφερθει και εδω στο νημα).

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Cariolanoc είπε

Πως τα βλεπετε τα πραγματα με αυτους εδω; Ειναι οντως ενα μικρο "ανυπαρκτο" studio ή κρυβεται κατι αλλο απο πισω; Προσωπικα πιστευω οτι κατι αλλο παιζει για να βγαινουν να προμοταρουν το trailer app με multiple trailers, events κτλ. (περα απο ολο το υπολοιπο info που εχει αναφερθει και εδω στο νημα).

 

Εκτός της περίπτωσης του να είναι Silent Hill, AAA του Kojima, σε όλες τις άλλες περιπτώσεις εύχομαι να φάνε λιθοβολισμό. Όσο και να κωλολέει το ενδεχόμενο SH, μάλλον μας περνάνε για ηλίθιους για να πάρουν τράξιον. Μας σκότισαν τα απαυτά λες και τους ξέρανε και απο χθες

Επεξ/σία από chncynic
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2021 στις 11:19 ΠΜ, nekrik είπε

R&C Update, ενεργοποιεί 40fps στο fidelity mode με χαμηλότερο latency, σε όσους έχουν 120Hz Display 

Τσούκου τσούκου ή Insomniac θα το φτάσει το 60 σε fidelity mode στα games της ή ίσως τουλάχιστον κοντά στα 50+.Ακόμα αρχή είναι! SONY ακούς? Το VRR να είναι Misko! Ακόμα το περιμένει ο κόσμος🤣.

Φίλε μου έχω δει ότι υπάρχουν κάποιες εναλλακτικές ρυθμίσεις για την ανάλυση.  Νομίζω έχω αφήσει αυτή που είχε από την αρχή.  Ποια αξίζει να βάλω σε αυτό το game? Κ σε τι διαφέρουν  στο ένα έχει καλύτερη ανάλυση κ δύο άλλο πιο ομαλά κτλ;  δεν έχω δει κάποιο ψεγάδι η ναμε ενοχλεί κάτι στην oled B7 που παίζω 

Ευχαριστώ 

Διάβασα πως στα καινούργια παιχνίδια  πχ fifa 22 κ σε άλλα games (ίσως κ σε όλα) 

Δεν θα μπορείς να πάρεις game για το ps4 κ να σου δώσει update για το 5 οπότε πας στην ακριβότερη έκδοση για το 5αρι μας.. 

Ακόμα ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω πως δεν βρήκαν ένα τρόπο να παίζεις vr κανονικά με το dual sense του 5 κ πρέπει να βάζεις να παίξεις με του 4...    Οπότε για όποιον θέλει να πουλήσει το ps4  το δίνει χωρίς χειρηστηριο αν έχει μόνο ένα χα 😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Tresorikos είπε

Φίλε μου έχω δει ότι υπάρχουν κάποιες εναλλακτικές ρυθμίσεις για την ανάλυση.  Νομίζω έχω αφήσει αυτή που είχε από την αρχή.  Ποια αξίζει να βάλω σε αυτό το game? Κ σε τι διαφέρουν  στο ένα έχει καλύτερη ανάλυση κ δύο άλλο πιο ομαλά κτλ;  δεν έχω δει κάποιο ψεγάδι η ναμε ενοχλεί κάτι στην oled B7 που παίζω 

Ευχαριστώ 

Εξαρτάται από τις δικές σου προτιμήσεις.

To Fidelity mode κλειδώνει το framerate στα 30fps και σου δίνει την μεγαλύτερη δυνατή ανάλυση μαζί με το καλύτερο δυνατό οπτικό αποτέλεσμα που έχει να προσφέρει το παιχνίδι.

Το performance mode κλειδώνει στα 60fps απενεργοποιώντας τα ray traced reflections και ρίχνοντας λίγο περισσότερο την ανάλυση του παιχνιδιού.

Το performance RT mode κλειδώνει στα 60fps διατηρώντας τα ray traced reflections αλλά ρίχνει ακόμα περισσότερο την ανάλυση καθώς και κάποια άλλα settings.

Αν διαλέξεις κάποιο από τα performance modes, είναι πολύ σημαντικό να απενεργοποιήσεις το 120Hz output από το μενού της κονσόλας καθώς ρίχνει την ανάλυση ακόμα πιο χαμηλά και το παιχνίδι γίνεται θολό.

Τέλος υπάρχει και μία 4η επιλογή. Αν βάλεις το PS5 στα 120Hz output και στο μενού του παιχνιδιού επιλέξεις επίσης 120Hz, τότε το Fidelity mode θα κλειδώσει στα 40fps προσφέροντας την αίσθηση ομαλότερης κίνησης από τα 30fps.

Προσωπικά η δική μου προτεραιότητα είναι 60fps αλλά αν το έπαιζα σε fidelity θα διάλεγα οπωσδήποτε την 120Hz ρύθμιση για ομαλότερη κίνηση.

Edit: Τώρα πρόσεξα ότι έχεις την B7 η οποία δεν νομίζω να έχει θύρα HDMI 2.1 οπότε μπορείς να αγνοήσεις οτιδήποτε αφορά 120Hz... 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Εξαρτάται από τις δικές σου προτιμήσεις.

To Fidelity mode κλειδώνει το framerate στα 30fps και σου δίνει την μεγαλύτερη δυνατή ανάλυση μαζί με το καλύτερο δυνατό οπτικό αποτέλεσμα που έχει να προσφέρει το παιχνίδι.

Το performance mode κλειδώνει στα 60fps απενεργοποιώντας τα ray traced reflections και ρίχνοντας λίγο περισσότερο την ανάλυση του παιχνιδιού.

Το performance RT mode κλειδώνει στα 60fps διατηρώντας τα ray traced reflections αλλά ρίχνει ακόμα περισσότερο την ανάλυση καθώς και κάποια άλλα settings.

Αν διαλέξεις κάποιο από τα performance modes, είναι πολύ σημαντικό να απενεργοποιήσεις το 120Hz output από το μενού της κονσόλας καθώς ρίχνει την ανάλυση ακόμα πιο χαμηλά και το παιχνίδι γίνεται θολό.

Τέλος υπάρχει και μία 4η επιλογή. Αν βάλεις το PS5 στα 120Hz output και στο μενού του παιχνιδιού επιλέξεις επίσης 120Hz, τότε το Fidelity mode θα κλειδώσει στα 40fps προσφέροντας την αίσθηση ομαλότερης κίνησης από τα 30fps.

Προσωπικά η δική μου προτεραιότητα είναι 60fps αλλά αν το έπαιζα σε fidelity θα διάλεγα οπωσδήποτε την 120Hz ρύθμιση για ομαλότερη κίνηση.

Edit: Τώρα πρόσεξα ότι έχεις την B7 η οποία δεν νομίζω να έχει θύρα HDMI 2.1 οπότε μπορείς να αγνοήσεις οτιδήποτε αφορά 120Hz... 

Με την B7  από εικόνα είμαι πολύ ευχαριστημένος.  Είναι 55αρα κ σκέφτομαι κάποια στιγμή να πάω σε 65 η 77 oled κ ναμην αλλάξω για πολλά χρόνια,  πιστεύεις θα δω τόσο μεγάλη διαφορά σε εικόνα όταν αλλάξω λόγω του 2.1 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tresorikos είπε

Με την B7  από εικόνα είμαι πολύ ευχαριστημένος.  Είναι 55αρα κ σκέφτομαι κάποια στιγμή να πάω σε 65 η 77 oled κ ναμην αλλάξω για πολλά χρόνια,  πιστεύεις θα δω τόσο μεγάλη διαφορά σε εικόνα όταν αλλάξω λόγω του 2.1 

Δεν θα δεις διαφορα λογω hdmi τοσο αλλα απο την βελτιωση της επεξεργασιας της εικονας λογω καλυτερου επεξεργαστη.

Και απο το πανελ φυσικα εαν παρεις απο τα νεα που κυκλοφορησαν φετος και θα συνεχισουν τα επομενα χρονια.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Tresorikos είπε

Με την B7  από εικόνα είμαι πολύ ευχαριστημένος.  Είναι 55αρα κ σκέφτομαι κάποια στιγμή να πάω σε 65 η 77 oled κ ναμην αλλάξω για πολλά χρόνια,  πιστεύεις θα δω τόσο μεγάλη διαφορά σε εικόνα όταν αλλάξω λόγω του 2.1 

Διαφορά σε εικόνα θα δεις λόγω πιο μοντέρνου και βελτιωμένου oled panel και TV chipset, όχι λόγω hdmi 2.1.

Απλώς με το hdmi 2.1 θα δεις περισσότερα features όπως 120Hz σε κάποια παιχνίδια και VRR όταν και αν με το καλό έρθει στο PS5.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Arcadegeddon θα ειναι το πρωτο παιχνιδι για το PS5 που θα χρησιμοποιει την τεχνολογια FidelityX Super Resolution στη νεας γενιας κονσολα..

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις σήμερα παρέλαβα την κονσόλα και έκανα τις πρώτες ρυθμίσεις και διαπίστωσα ότι δεν έχει θέση οπτικής ίνας. 

Το ps4 είχε και έτσι το ειχα συνδεδεμένο με το home cinema 5.1 

Τώρα το ps5 πως το συνδέω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την πατησες εαν δεν εχεις τηλεοραση με arc/earc.

Tουλαχιστον εχει bluetooth η τηλεοραση σου?

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Την πατησες εαν δεν εχεις τηλεοραση με arc/earc.

Tουλαχιστον εχει bluetooth η τηλεοραση σου?

Η tv είναι καινούρια μάλιστα την πήρα ειδικά για το ps5. 

Είναι η sony KE XH90. 

Λογικά θα έχει Bluetooth αλλά και πάλι πως θα ακουω 5.1 απτο ps5;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...