Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, therock είπε

Οκ. Το spiderman το πρωτο δεν στο δινει σς free το remastered? Εβαλα δισκακι εκανα ολα τα upgrades και στο store μου βγαζε να το αγορασω

Επισης πως περναω data που δεν υπαρζουν στο store. Πχ ειχα αγορασει ολα τα dlc για driveclub πριν το κατεβασουν απο το store. Αυτο τωρα πως το περναω στο PS5

 

 

 

Το πρώτο spider man δεν έχει δωρεάν αναβάθμιση δυστυχώς 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, nekrik είπε

Για το FFVII βάζεις το δισκάκι μέσα και κατεβάζεις κανονικά την Ps5 έκδοση από το PS store την οποία θα στη βγάλει free. Τα αλλά ειναι απλα updates για games του ps4 και θα κατέβουν αυτόματα  με το που κανεις εγκατάσταση το game από το δισκάκι.

Το εγκατεστησα και με το δισκακι μεσα παλι 80 ευρω ζηταει

20210725_202050.jpg

4 λεπτά πριν, therock είπε

Το εγκατεστησα και με το δισκακι μεσα παλι 80 ευρω ζηταει

20210725_202050.jpg

Ακυρο ετναξει πρεπςει να πατησεις τις τρεις τελιτσες και να επιλεξεις το free upgrade for ps4 users

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Charismo είπε

Καλημέρα.

Έχει κανείς εμπειρία με fighting sticks σε PS5?

Έχετε να προτείνετε κανένα καλό που να είναι συμβατό?

Αν και νομίζω πλέον τα περισσότερα σοβαρά στίκς είναι xbox+ps+pc, έχεις περίπου στο νού σου τι είδος θέλεις? Japanse/Korean joystick, seimitsu/sanwa buttons etc?

Επίσης για τι budget μιλάμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, chncynic είπε

Αν και νομίζω πλέον τα περισσότερα σοβαρά στίκς είναι xbox+ps+pc, έχεις περίπου στο νού σου τι είδος θέλεις? Japanse/Korean joystick, seimitsu/sanwa buttons etc?

Επίσης για τι budget μιλάμε?

Δεν γνωρίζω γενικά από Joysticks. Λίγο που το έψαξα, μου γέμισε το μάτι αυτό:

https://arcadeshock.com/products/copy-of-hori-fighting-edge-ps4-pc-arcade-stick

Σε διάφορα forums που βρίσκω στο internet, αναφέρουν πως το συγκεκριμένο παίζει κανονικά PS4 games στο PS5, αλλά ίσως έχει πρόβλημα με τα PS5 games. Γι'αυτό ρώτησα μήπως κάποιος έχει εμπειρία και γνωρίζει joysticks που δεν θα έχουν πρόβλημα συμβατότητας.

Μη δώσω ένα σωρό λεφτά και στο μέλλον δεν παίζει PS5 games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Charismo είπε

Δεν γνωρίζω γενικά από Joysticks. Λίγο που το έψαξα, μου γέμισε το μάτι αυτό:

https://arcadeshock.com/products/copy-of-hori-fighting-edge-ps4-pc-arcade-stick

Σε διάφορα forums που βρίσκω στο internet, αναφέρουν πως το συγκεκριμένο παίζει κανονικά PS4 games στο PS5, αλλά ίσως έχει πρόβλημα με τα PS5 games. Γι'αυτό ρώτησα μήπως κάποιος έχει εμπειρία και γνωρίζει joysticks που δεν θα έχουν πρόβλημα συμβατότητας.

Μη δώσω ένα σωρό λεφτά και στο μέλλον δεν παίζει PS5 games.

Αν έχεις να δώσεις τα φράγκα αυτό είναι απο τα top σε japanese που κυκλοφορούν. Η hori γενικά είναι απο τις εταιρίες που εμπιστεύεται αρκετός κόσμος.

Αν και πιστεύω οτι ήδη θα δουλεύει out of the box 100%, στην χειρότερη αν κάτι δεν δουλεύει θα βγάλουν firmware update. Προσωπικά θα το χτύπαγα.

Τσέκαρε και αυτό το link, λέει οτι θα είναι μια χαρά:
https://www.profightstick.com/what-fightsticks-work-on-ps5/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chncynic είπε

Αν έχεις να δώσεις τα φράγκα αυτό είναι απο τα top σε japanese που κυκλοφορούν. Η hori γενικά είναι απο τις εταιρίες που εμπιστεύεται αρκετός κόσμος.

Αν και πιστεύω οτι ήδη θα δουλεύει out of the box 100%, στην χειρότερη αν κάτι δεν δουλεύει θα βγάλουν firmware update. Προσωπικά θα το χτύπαγα.

Τσέκαρε και αυτό το link, λέει οτι θα είναι μια χαρά:
https://www.profightstick.com/what-fightsticks-work-on-ps5/

Το παρήγγειλα από Amazon Γερμανίας. 
Αν έχω θέματα θα σας πω. 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια Sony 55 4k HDR (XE7096) και δε μαρεσει ρε γαμωτο στα παιχνιδια σε σχεση με κατι LG που χω δει απο κανα δυο φιλους μου.Εχω ενεργοποιησει το HDR και εχω προσπαθησει να βαλω ρυθμισεις αλλα δε με ικανοποιει.

Καταρχας να υποθεσω καλυτερα στο scene select hdr απο game mode. Στο HDR χανει το Low input lag Που θα χα στο Game mode καρταρχας?

Επειτα εχει Hdr standard Και vivid. το vivιδ to kanei Πιο σκουρο προς καφετι σα κινηματογραφικο, επειτα Motionflow και reality creation να τα ενεργοποιησω?

Πειτε καμια γνωμη να κανω δοκιμες και στη τελικη μηπως παρω καινουρια TV τωρα που πηρα Ps5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, therock είπε

Εχω μια Sony 55 4k HDR (XE7096) και δε μαρεσει ρε γαμωτο στα παιχνιδια σε σχεση με κατι LG που χω δει απο κανα δυο φιλους μου.Εχω ενεργοποιησει το HDR και εχω προσπαθησει να βαλω ρυθμισεις αλλα δε με ικανοποιει.

Καταρχας να υποθεσω καλυτερα στο scene select hdr απο game mode. Στο HDR χανει το Low input lag Που θα χα στο Game mode καρταρχας?

Επειτα εχει Hdr standard Και vivid. το vivιδ to kanei Πιο σκουρο προς καφετι σα κινηματογραφικο, επειτα Motionflow και reality creation να τα ενεργοποιησω?

Πειτε καμια γνωμη να κανω δοκιμες και στη τελικη μηπως παρω καινουρια TV τωρα που πηρα Ps5

Ποιες LG είδες; Αν ήταν OLED μη ψάχνεσαι, ότι και να κάνεις δεν προκειται να δεις την ίδια εικόνα στην Sony, ότι ρυθμίσεις και αν δοκιμάσεις. Στο λέω σαν πρων κατοχος Sony 55'' 4k και νυν LG OLED. Aν διαθέτεις τα χρήματα κοίτα :

https://www.e-shop.gr/tv-lg-oled55bx3lb-55-oled-smart-4k-ultra-hd-p-PER.158418

Το ξέρω ότι δεν είναι οικονομική, αλλά δεν έχει και καμία σχέση με την TV που έχεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2021 στις 8:22 ΜΜ, therock είπε

 

Ειναι πολυ ακριβη γαμωτο. Τετοια λεφτα θα δινα μονο για 75-77. Αλλα και παλι αν η ποιοτητα ειναι σα τη Sont απλα θα εχω μια μεγαλυτερη οθονη με ιδια ποιιτητα εικονας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, therock είπε

Εχω μια Sony 55 4k HDR (XE7096) και δε μαρεσει ρε γαμωτο στα παιχνιδια σε σχεση με κατι LG που χω δει απο κανα δυο φιλους μου.Εχω ενεργοποιησει το HDR και εχω προσπαθησει να βαλω ρυθμισεις αλλα δε με ικανοποιει.

Καταρχας να υποθεσω καλυτερα στο scene select hdr απο game mode. Στο HDR χανει το Low input lag Που θα χα στο Game mode καρταρχας?

Επειτα εχει Hdr standard Και vivid. το vivιδ to kanei Πιο σκουρο προς καφετι σα κινηματογραφικο, επειτα Motionflow και reality creation να τα ενεργοποιησω?

Πειτε καμια γνωμη να κανω δοκιμες και στη τελικη μηπως παρω καινουρια TV τωρα που πηρα Ps5

οχι στο hdr δε αυξανει το Input lag, motion flow reality k ότι σαχλαμάρα εχει οχι δε το ενεργοποιείς μη σου πω κ αν εχει κατι ενεργο καντο Off, αυτα θεωρητικά αυξάνουν το Input lag. 

επειδη εχω την xe8595 κ το εχω ψαξει πολυ ΧΕ = 2017 μοντέλο ,αρα δεν ειναι παλια , καθε χρονια αλλαζει το Ε με το επόμενο γραμμα δλδ XF XG ktl ετσι ξεχωριζεις την χρονολογια 

7000 σειρα ειναι τα τελειως εντρυ  Panel της μετα παει 8000 κ μετα 9000 , αρα εχεις μοντελο 2017 με το τελείως εντρυ πανελ. να στο πω αλλιως αν στην αγορα τωρα εχει το ps4 to ps4 pro k to ps5 κ αγοραζες τωρα πηρες το απλο ps4..

η 7000 με την 8000 εχει μεγαλη διαφορα οπως κ η 9000 με την 8000 συγκριτικά 

απο κει κ περα ειναι με τι κανεις σύγκριση αν συγκρίνεις oled με την ips τη δικη σου ναι η μερα με τη νυχτα θα νε,  σύγκρινε lg ips με τη σονυ σου

δεν ειναι θεμα σονυ κ lg .. είναι το τι τεχνολογία συγκρίνεις κ τι μοντέλο 

εγω εκανα πρόσφατα calibration πρώτη φορα στη δικη μου κ εγινε σαν να πηρα αλλη tv σε εικόνα αλλα κ παλι αν τη συγκρίνω με oled προφανώς κατωτερη. 

δοκιμασε τις παρακατω ρυθμισεις κ παιξε λιγο ισως σου καλυτερεύσει στο ματι αλλα μονο με calibration θα δεις σωστα αποτελεσματα https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x850e/settings. το πανελ σου ειναι τοσο βασικο που δεν αξιζει θεωρω να πληρωσεις ανθρωπο να στο φτιαξει ζητανε 150-200 ε. εγω εχω αγοράσει τον εξοπλησμο κ το προγραμμα αλλα δυστηχως εισαι αιγινα απο οτι βλέπω για να σε βοηθούσα κάπως. μπορω να σου δώσω κ τις δικες μου ρυθμισεις αν θες να δοκιμασεις  πουθ νε παλι η XE χρονια αλλα δε ξερω τι αποτελεσμα θα χεις λογο αλλης σειρας πανελ

παντως για ps5 σε γενικες γραμμες δεν ειναι κακη να ξέρεις.. συγκριτικα με oled Ομως ναι καμια σχέση

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

οχι στο hdr δε αυξανει το Input lag, motion flow reality k ότι σαχλαμάρα εχει οχι δε το ενεργοποιείς μη σου πω κ αν εχει κατι ενεργο καντο Off, αυτα θεωρητικά αυξάνουν το Input lag. 

επειδη εχω την xe8595 κ το εχω ψαξει πολυ ΧΕ = 2017 μοντέλο ,αρα δεν ειναι παλια , καθε χρονια αλλαζει το Ε με το επόμενο γραμμα δλδ XF XG ktl ετσι ξεχωριζεις την χρονολογια 

7000 σειρα ειναι τα τελειως εντρυ  Panel της μετα παει 8000 κ μετα 9000 , αρα εχεις μοντελο 2017 με το τελείως εντρυ πανελ. να στο πω αλλιως αν στην αγορα τωρα εχει το ps4 to ps4 pro k to ps5 κ αγοραζες τωρα πηρες το απλο ps4..

η 7000 με την 8000 εχει μεγαλη διαφορα οπως κ η 9000 με την 8000 συγκριτικά 

απο κει κ περα ειναι με τι κανεις σύγκριση αν συγκρίνεις oled με την ips τη δικη σου ναι η μερα με τη νυχτα θα νε,  σύγκρινε lg ips με τη σονυ σου

δεν ειναι θεμα σονυ κ lg .. είναι το τι τεχνολογία συγκρίνεις κ τι μοντέλο 

εγω εκανα πρόσφατα calibration πρώτη φορα στη δικη μου κ εγινε σαν να πηρα αλλη tv σε εικόνα αλλα κ παλι αν τη συγκρίνω με oled προφανώς κατωτερη. 

δοκιμασε τις παρακατω ρυθμισεις κ παιξε λιγο ισως σου καλυτερεύσει στο ματι αλλα μονο με calibration θα δεις σωστα αποτελεσματα https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x850e/settings. το πανελ σου ειναι τοσο βασικο που δεν αξιζει θεωρω να πληρωσεις ανθρωπο να στο φτιαξει ζητανε 150-200 ε. εγω εχω αγοράσει τον εξοπλησμο κ το προγραμμα αλλα δυστηχως εισαι αιγινα απο οτι βλέπω για να σε βοηθούσα κάπως. μπορω να σου δώσω κ τις δικες μου ρυθμισεις αν θες να δοκιμασεις  πουθ νε παλι η XE χρονια αλλα δε ξερω τι αποτελεσμα θα χεις λογο αλλης σειρας πανελ

παντως για ps5 σε γενικες γραμμες δεν ειναι κακη να ξέρεις.. συγκριτικα με oled Ομως ναι καμια σχέση

Σε ευχαριστω εισαι πολυ κατατοπιστικος. Εκανα και ενα νεονλ θεμα για να μη σπαμμαρω εδω μεσα

Βρηκα κατι ρυθμισεις στο reddit για να δοκιμασω, αν θες δωσε μου και εσυ καππιες τιμες να περασω να δω μηπως βελτιωθει η φαση. Να σαι καλα αρχηγε μου.που προσφερθηκες αλλα ναι Αιγινα την εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, therock είπε

Σε ευχαριστω εισαι πολυ κατατοπιστικος. Εκανα και ενα νεονλ θεμα για να μη σπαμμαρω εδω μεσα

Βρηκα κατι ρυθμισεις στο reddit για να δοκιμασω, αν θες δωσε μου και εσυ καππιες τιμες να περασω να δω μηπως βελτιωθει η φαση. Να σαι καλα αρχηγε μου.που προσφερθηκες αλλα ναι Αιγινα την εχω

βασικα.. πριν κανεις οτιδηποτε δες οτι εχεις το ps5 στη hdmi 3 h hdmi 4 , ενεργοποιησε το hdmi enchanced απο τις ρυθμισεις της tv (μονο στη 3 κ 4 γινετε νομιζω στη δικη μου) 

  1. Set HDMI signal format to Enhanced format.
    1. Press the HOME button on the remote control.
    2. Select Settings.
    3. Select External inputs in the TV category.
    4. Select HDMI signal format and set to Enhanced format.

 αφου το κανεις αυτο πηγαινε ρυθμισεις στο Play κ βαλε 4κ κ ενεργοποιησε το hdr ΜΟΝΙΜΑ , αν δε στο κανει σημαίνει οτι δεν εχει ενεργοποιηθεί το enchanced η δε το υποστιρηζει η hdmi πο το εχεις βαλει. 

αφου ενεργοποιηθεί κ είσαι σίγουρος για αυτο ξανακανε calibration to hdr στο ps5. καθε φορα που θα δοκιμάζεις ρυθμισεις θα πρεπει να ξανακάνεις calibration στο Ps5 το hdr. προσεχε πρεπει ο ηλιος στο calibration  ιιιισα που να αχνο φαινετε για να νε σωστο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ αυτα ειναι τα βασικα, τα εχω κανει. Οι 2,3 εχουν emhanced, το χω ενεργοποιησει απο το 2017 που την πηρα. Hdr ειναι ενεργω στο ps5 και στο status το δειχνει σαν ενεργοποιημενο. Το calibration και αυτο το χω κανει και ειδα και ενα βιντεο που λεει οτι ακομα καλυτερα ειναι να το βαζω στο πρωτο καρε που δε φαινεται καθολου. Δηλαδη στο αμεσως επομενο που αχνοφαινεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...