Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, sndev είπε

το σπρώχνανε όμως κ σε bundle, εμένα το 10m μου κανει εντύπωση συγκριτικά με το ps4 κ την έλλειψη υλικών  

Δίκιο έχεις για τα bundles, δεν το σκέφτηκα. Νομίζω πάντως πως το είχαν πει εξαρχής πως είχαν παρασκευαστεί περισσότερα σε σχέση με το 4, αλλά απλώς η ζήτηση ήταν υπερβολικά μεγάλη. (Νομίζω το ίδιο ισχύει  και για τα series)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
1 hour ago, stevenfins said:

https://www.gamesindustry.biz/articles/2021-07-28-ps5-is-the-fastest-selling-playstation-as-it-hits-10-million-sales-milestone

10 εκ πωλήσεις το ps5, 6.5 το miles Morales και πάνω από 1 εκ το ratchet. Προσωπικά εγώ κρατάω το τελευταίο, αφού φαίνεται πως η μεγάλη αρχική τιμή του δεν επηρέασε τις πωλήσεις όπως ίσως θα περιμέναμε. 

Λίγο μου φαίνεται το 1m για το R&C, μιλάμε ουσιαστικά για τον μόνο PS5 τίτλο αυτή τη στιγμή.

Ξέρουμε τι πωλήσεις έκανε το Demon's Souls;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

 

ony recently confirmed that the PS5 has sold 10 million units worldwide, and has also provided sales figures for some of its biggest recent first party releases as well- and most of them seem to be doing rather well for themselves, unsurprisingly.

As reported by GamesIndustry, Ratchet and Clank: Rift Apart has sold over 1.1 million units worldwide, which is an impressive figure for a game that launched just about a month and a half ago. Insomniac Games’ action-platformer enjoyed successful launches in the US and the UK, so this doesn’t come as too much of a surprise.

Fellow Insomniac title Marvel’s Spider-Man: Miles Morales is also continuing to sell well. The game, which is available on both PS5 and PS4 currently stands at over 6.5 million copies sold worldwide since its launch last November. As of the end of 2020, it had sold over 4.1 million units.

Meanwhile, Housemarque’s PS5 exclusive roguelike shooter Returnal has sold over 560,000 copies since its launch this April. The Finnish developer was acquired by PlayStation not long after the game’s release.

Sales figures for other PS5 titles such as Demon’s Souls, Sackboy: A Big Adventure, and Destruction AllStars weren’t provided.

 

https://gamingbolt.com/ratchet-and-clank-rift-apart-has-sold-over-1-1-million-copies-returnal-crosses-560000-units

 

PS5 has sold 10 million units worldwide

Ratchet and Clank: Rift Apart has sold over 1.1 million

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales over 6.5 million copies

Returnal over 560,000 copies

 Demon’s Souls, Sackboy: A Big Adventure, and Destruction AllStars weren’t provided.

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sndev είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

ony recently confirmed that the PS5 has sold 10 million units worldwide, and has also provided sales figures for some of its biggest recent first party releases as well- and most of them seem to be doing rather well for themselves, unsurprisingly.

As reported by GamesIndustry, Ratchet and Clank: Rift Apart has sold over 1.1 million units worldwide, which is an impressive figure for a game that launched just about a month and a half ago. Insomniac Games’ action-platformer enjoyed successful launches in the US and the UK, so this doesn’t come as too much of a surprise.

Fellow Insomniac title Marvel’s Spider-Man: Miles Morales is also continuing to sell well. The game, which is available on both PS5 and PS4 currently stands at over 6.5 million copies sold worldwide since its launch last November. As of the end of 2020, it had sold over 4.1 million units.

Meanwhile, Housemarque’s PS5 exclusive roguelike shooter Returnal has sold over 560,000 copies since its launch this April. The Finnish developer was acquired by PlayStation not long after the game’s release.

Sales figures for other PS5 titles such as Demon’s Souls, Sackboy: A Big Adventure, and Destruction AllStars weren’t provided.

 

https://gamingbolt.com/ratchet-and-clank-rift-apart-has-sold-over-1-1-million-copies-returnal-crosses-560000-units

 

PS5 has sold 10 million units worldwide

Ratchet and Clank: Rift Apart has sold over 1.1 million

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales over 6.5 million copies

Returnal over 560,000 copies

 Demon’s Souls, Sackboy: A Big Adventure, and Destruction AllStars weren’t provided.

λογικα νουμερα ο spiderman κουβαλαει και θα κουβαλαει και στο μελλον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Malthador είπε

Λίγο μου φαίνεται το 1m για το R&C, μιλάμε ουσιαστικά για τον μόνο PS5 τίτλο αυτή τη στιγμή.

Ξέρουμε τι πωλήσεις έκανε το Demon's Souls;

με τις κονσολες που εχουν πουλησει μια χαρα ειναι. Δεν αγοραζει ολος ο κοσμος day one.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

Λίγο μου φαίνεται το 1m για το R&C, μιλάμε ουσιαστικά για τον μόνο PS5 τίτλο αυτή τη στιγμή.

Εμενα παλι πολλες μου φαινονται,δεδομενου οτι μιλαμε για 80ευρώ ratchet and Clank. Το remake του ps4 με 40ευρω αρχική τιμή,λογικά πρεπει να πούλησε αισθητά λιγότερο.

Μάλλον πρεπει να πηρε καποιες πωλήσεις και απο το σχετικό bundle με την κονσόλα.

Για το Demons Souls και τις πωλήσεις του,μετα και τις πωλήσεις του Bloodborne,κρατάω μικρό καλάθι.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, xavier said:

με τις κονσολες που εχουν πουλησει μια χαρα ειναι. Δεν αγοραζει ολος ο κοσμος day one.

 

1 hour ago, Fulgore said:

Εμενα παλι πολλες μου φαινονται,δεδομενου οτι μιλαμε για 80ευρώ ratchet and Clank. Το remake του ps4 με 40ευρω αρχική τιμή,λογικά πρεπει να πούλησε αισθητά λιγότερο.

Μάλλον πρεπει να πηρε καποιες πωλήσεις και απο το σχετικό bundle με την κονσόλα.

Για το Demons Souls και τις πωλήσεις του,μετα και τις πωλήσεις του Bloodborne,κρατάω μικρό καλάθι.

Το PS5 πούλησε 10m, ενώ τα δύο exclusives του ας πούμε ότι υπεραισιόδοξα πούλησαν 2m combined. 

Άρα η συντριπτική πλειοψηφία των owners είτε πήρε κονσόλα για να την έχει διακοσμητική, είτε το backwards compatibility παίζει τεραστιότερο ρόλο απ' ότι περιμέναμε όλοι μας. 

Το λέω αυτό γιατί πολλοί ακόμα και σε αυτό το forum έλεγαν "ποιος θα παίζει PS4 games" κλπ. Τελικά αποδεικνύεται ότι όλοι για τα PS4 games την πήραν την κονσόλα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Malthador είπε

Το λέω αυτό γιατί πολλοί ακόμα και σε αυτό το forum έλεγαν "ποιος θα παίζει PS4 games" κλπ. Τελικά αποδεικνύεται ότι όλοι για τα PS4 games την πήραν την κονσόλα. 

Απο την αλλη όμως και για τα exclusives να την παρει καποιος την κονσολα,τι θα κανει μολις τα τελειωσει αυτα?

Αντε πες πχ την μια εβδομαδα θα ασχοληθει με το Ratchet και την αλλη με το Returnal ή το Demons Souls πχ.Μετα??

Αρα μετά ή θα παιζουν ολα τα υπολοιπα παιχνιδια που ειναι στην ουσια ps4 παιχνιδια με ps5 patch(προσεχως και το Horizon)ή θα βαλουν απο πανω μια πετσετα για να μην μαζεψει σκονη η κονσολα :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Απο την αλλη όμως και για τα exclusives να την παρει καποιος την κονσολα,τι θα κανει μολις τα τελειωσει αυτα?

Αντε πες πχ την μια εβδομαδα θα ασχοληθει με το Ratchet και την αλλη με το Returnal ή το Demons Souls πχ.Μετα??

Αρα μετά ή θα παιζουν ολα τα υπολοιπα παιχνιδια που ειναι στην ουσια ps4 παιχνιδια με ps5 patch(προσεχως και το Horizon)ή θα βαλουν απο πανω μια πετσετα για να μην μαζεψει σκονη η κονσολα :P

 

Πρέπει να λάβετε υπ’όψιν σας πως υπάρχουν πολλοί που δεν είχαν last gen PlayStation κονσόλα, όποτε το PS5 είναι η ιδανική ευκαιρία για να παίξουν μια ολόκληρη γενιά και να περιμένουν και τα current gen που σιγά σιγά βγαίνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 115+μύρια πωλήσεις/κονσόλες όμως ps4(και pro),ισχύει και αυτό που λές,αλλα δεν είναι τόσο έντονο όπως παλιότερα.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται οτι το backward compatibility έπαιξε σημαντικό ρόλο. Όταν έδωσα το ps4 τα χριστούγεννα, κράτησα αρκετά παιχνίδια που έπαιζαν τα παιδιά. Με το ps5 αγόρασα και ps+ για ένα έτος και έχουμε ολόκληρη συλλογή παιχνιδιών να παίξουμε. Προσωπικά δεν αγόρασα ποτέ τίτλο καινούργιο, αρκετές φορές μάλιστα παίρναμε και μεταχειρισμένα. Τον μόνο καινούργιο τίτλο που πήρα νωρίς ήταν το R&C και αυτό λόγω bundle, με το που το πήρα το έβαλα στις αγγελίες και το αντάλλαξα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, sndev είπε

το σπρώχνανε όμως κ σε bundle, εμένα το 10m μου κανει εντύπωση συγκριτικά με το ps4 κ την έλλειψη υλικών  

Δεν ξέρω γιατί έχετε κολλήσει με τις πωλήσεις του ps4, αλλά το ps4 έφτασε τις 10εκ στις 15 Αυγούστου 2014 με release date 15 Νοέμβριου 2013. Δηλαδη, παρά τα όποια προβλήματα διαθεσιμότητας, το ps5 το έφτασε το νούμερο πιο γρήγορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Malthador είπε

 

Το PS5 πούλησε 10m, ενώ τα δύο exclusives του ας πούμε ότι υπεραισιόδοξα πούλησαν 2m combined. 

Άρα η συντριπτική πλειοψηφία των owners είτε πήρε κονσόλα για να την έχει διακοσμητική, είτε το backwards compatibility παίζει τεραστιότερο ρόλο απ' ότι περιμέναμε όλοι μας. 

Το λέω αυτό γιατί πολλοί ακόμα και σε αυτό το forum έλεγαν "ποιος θα παίζει PS4 games" κλπ. Τελικά αποδεικνύεται ότι όλοι για τα PS4 games την πήραν την κονσόλα. 

Και το ps4 παρομοιες πωλησεις ειχε, χωρις bc. Εννοειται πως ειναι θετικο να υπαρχει, αλλα δεν ειναι και απαραιτητο να παιζει τεραστιο ρολο στις πωλησεις.

Οι περισσοτεροι "φτυνουν αιμα" για να το βρουν, παγκοσμιως, θα το επαιρναν ακομα και αν δεν ειχε. Γνωμη μου αυτο ξεκαθαρα.

Το bc βοηθαει κυριως ατομα σαν κι εμενα που δεν ειχαν ps4. Καποια στιγμη θα το παρω και θα παιξω και 5-10 παιχνιδια που δεν επαιξα στην προηγουμενη γενια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δεν ξέρω γιατί έχετε κολλήσει με τις πωλήσεις του ps4, αλλά το ps4 έφτασε τις 10εκ στις 15 Αυγούστου 2014 με release date 15 Νοέμβριου 2013. Δηλαδη, παρά τα όποια προβλήματα διαθεσιμότητας, το ps5 το έφτασε το νούμερο πιο γρήγορα. 

Αυτο που λεω ειναι οτι σπρώχνανε, είναι για το ratchet που πιασε 1 μυριο σε 1 μηνα, δε λεω για το ps5. Αυτο πως να το σπρώξουν αφου ειναι σε έλλειψη. Απο την άλλη λεω μου κανει εντύπωση για το ps5 γτ θεωρώ ότι παραξανε όντος παραπάνω μονάδες σε λιγότερο χρονο συγκριτικά με το ps4 ενω υπάρχουν πρόβληματα με έλλειψης υλικών  κατι που δεν υπήρχε στο ps4. 

 

Οσον αφορά το bc εμένα απλα με ώθησε να σουτάρω πιο γρήγορα απο μπροστα μου το ps4 που αγκομαχουσε. Και όχι δε πηρα ps5 για να παίζω παιχνίδια ps4 ουτος η αλλος οπως σε καθε αλλαγή  γενιάς διπλα διπλα θα ταν απλα τώρα δε πιανει χωρο το ps4. Το πήρα για να παίζω πιο άνετα κ πιο ξεκούραστα  (ειχα τo fat 1080 σε  4κ tv κ ενιωθα το σαλονι μου να χε γίνει αεροδιαδρομος. Ο καθενας το πηρε για τους λογους τους για κάποιους θα νε κ το bc αλλα δεν είναι για όλους τοσο σημαντικό)

Επεξ/σία από sndev
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...