Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
12 hours ago, Fulgore said:

Απο την αλλη όμως και για τα exclusives να την παρει καποιος την κονσολα,τι θα κανει μολις τα τελειωσει αυτα?

Αντε πες πχ την μια εβδομαδα θα ασχοληθει με το Ratchet και την αλλη με το Returnal ή το Demons Souls πχ.Μετα??

Αρα μετά ή θα παιζουν ολα τα υπολοιπα παιχνιδια που ειναι στην ουσια ps4 παιχνιδια με ps5 patch(προσεχως και το Horizon)ή θα βαλουν απο πανω μια πετσετα για να μην μαζεψει σκονη η κονσολα :P

Δεν διαφωνώ κάπου, σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ασχοληθεί κάποιος με τα PS4 ή με τα cross-platform games, δεν υπάρχουν άπειρα PS5 games ούτως ή άλλως εκεί έξω, απλά σύμφωνα με αυτά που διάβαζα εδώ και σε άλλα fora του εξωτερικού, ανέμενα ότι πρώτα θα πούλαγαν τα PS5 games και μετά θα έπαιζε ο κόσμος τα BC/cross-platform/whatever. Θεωρούσα τον εαυτό μου μειοψηφία που παίζω παλιότερα games σε κονσόλες και πισί, φαινόταν ότι ο κόσμος διψούσε για νέο H/W έτσι ώστε να παίζει νέα games.

Προφανώς ήταν λανθασμένη η εντύπωση που μου είχε δημιουργηθεί και οι εσφαλμένες οι απόψεις που διάβαζα, ο κόσμος καίγεται για BC games και είναι πάρα πολύ ισχυρό selling point της κονσόλας τελικά, όχι συμπληρωματικό feature.

9 hours ago, Brazhlias said:

Και το ps4 παρομοιες πωλησεις ειχε, χωρις bc. Εννοειται πως ειναι θετικο να υπαρχει, αλλα δεν ειναι και απαραιτητο να παιζει τεραστιο ρολο στις πωλησεις.

Μα ίσα ίσα, αυτό ενισχύει το επιχείρημα ότι το BC είναι major selling point. Μην κοιτάς πόσο πούλησε η κονσόλα, κοίτα τι πωλήσεις έκαναν τα games που είχαν γραφτεί στο μέταλό της: ο κόσμος πήρε PS4 και έπαιζε PS4 games (αφού δεν είχε άλλη επιλογή), τώρα ο κόσμος παίρνει PS5 και η πλειοψηφία δεν παίζει PS5 games, αντ' αυτού παίζει και πάλι PS4 games, επομένως το BC είναι αυτό που τράβηξε τον κόσμο να αγοράσει την κονσόλα (εντάξει, με δεδομένο πάντα ότι πήραν κονσόλα για να παίζουν games, όχι για να βλέπουν Netflix ξέρω 'γω).

9 hours ago, Brazhlias said:

Το bc βοηθαει κυριως ατομα σαν κι εμενα που δεν ειχαν ps4. Καποια στιγμη θα το παρω και θα παιξω και 5-10 παιχνιδια που δεν επαιξα στην προηγουμενη γενια.

PlayStation Boss Says One In Four PS5 Owners Didn't Own A PS4

Ok, η δήλωση είναι από τον Φεβρουάριο, αλλά δεν θεωρώ ότι θα έχουν αλλάξει και πολύ τα ποσοστά. Είναι πάρα πολλοί οι PS4 owners που πήγαν σε PS5. Εννοείται για όσους είχαν κάνει skip το PS4 είναι ιδανική η αγορά PS5, παρέα με PSN+ για το collection.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν διαφωνώ κάπου, σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ασχοληθεί κάποιος με τα PS4 ή με τα cross-platform games, δεν υπάρχουν άπειρα PS5 games ούτως ή άλλως εκεί έξω, απλά σύμφωνα με αυτά που διάβαζα εδώ και σε άλλα fora του εξωτερικού, ανέμενα ότι πρώτα θα πούλαγαν τα PS5 games και μετά θα έπαιζε ο κόσμος τα BC/cross-platform/whatever. Θεωρούσα τον εαυτό μου μειοψηφία που παίζω παλιότερα games σε κονσόλες και πισί, φαινόταν ότι ο κόσμος διψούσε για νέο H/W έτσι ώστε να παίζει νέα games.

Προφανώς ήταν λανθασμένη η εντύπωση που μου είχε δημιουργηθεί και οι εσφαλμένες οι απόψεις που διάβαζα, ο κόσμος καίγεται για BC games και είναι πάρα πολύ ισχυρό selling point της κονσόλας τελικά, όχι συμπληρωματικό feature.

Μα ίσα ίσα, αυτό ενισχύει το επιχείρημα ότι το BC είναι major selling point. Μην κοιτάς πόσο πούλησε η κονσόλα, κοίτα τι πωλήσεις έκαναν τα games που είχαν γραφτεί στο μέταλό της: ο κόσμος πήρε PS4 και έπαιζε PS4 games (αφού δεν είχε άλλη επιλογή), τώρα ο κόσμος παίρνει PS5 και η πλειοψηφία δεν παίζει PS5 games, αντ' αυτού παίζει και πάλι PS4 games, επομένως το BC είναι αυτό που τράβηξε τον κόσμο να αγοράσει την κονσόλα (εντάξει, με δεδομένο πάντα ότι πήραν κονσόλα για να παίζουν games, όχι για να βλέπουν Netflix ξέρω 'γω).

PlayStation Boss Says One In Four PS5 Owners Didn't Own A PS4

Ok, η δήλωση είναι από τον Φεβρουάριο, αλλά δεν θεωρώ ότι θα έχουν αλλάξει και πολύ τα ποσοστά. Είναι πάρα πολλοί οι PS4 owners που πήγαν σε PS5. Εννοείται για όσους είχαν κάνει skip το PS4 είναι ιδανική η αγορά PS5, παρέα με PSN+ για το collection.

Δεν εχουν αλλη επιλογη απο το να παιξουν ps4 παιχνιδια, διοτι ειναι ελαχιστα τα αποκλειστικα ps5 παιχνιδια. Δεν ειναι επιλογη.

H δικη μου αποψη ειναι πως και χωρις bc ο ιδιος χαμος θα γινοταν. Μετα βεβαια θα υπηρχε τεραστια γκρινια (και τωρα υπαρχει, διαβαζω απο πολλους "εδωσα 500 ευρω για να παιζω παιχνιδια του ps4). Αυτη η γκρινια καπως μετριαζεται.

Τεσπα, αυτη ειναι η δικη μου οπτικη τουλαχιστον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Malthador είπε

 σύμφωνα με αυτά που διάβαζα εδώ και σε άλλα fora του εξωτερικού, ανέμενα ότι πρώτα θα πούλαγαν τα PS5 games και μετά θα έπαιζε ο κόσμος τα BC/cross-platform/whatever. Θεωρούσα τον εαυτό μου μειοψηφία που παίζω παλιότερα games σε κονσόλες και πισί, φαινόταν ότι ο κόσμος διψούσε για νέο H/W έτσι ώστε να παίζει νέα games.

Προφανώς ήταν λανθασμένη η εντύπωση που μου είχε δημιουργηθεί και οι εσφαλμένες οι απόψεις που διάβαζα, ο κόσμος καίγεται για BC games και είναι πάρα πολύ ισχυρό selling point της κονσόλας τελικά, όχι συμπληρωματικό feature.

Καλά δεν είναι η πρώτη φορά που γράφονται αερολογίες στο forum από διάφορους.

Μια βόλτα αν κανείς από τα εδώ θέματα ,θα δεις κυριολεκτικά ελάχιστη συμμετοχή σε αυτά ,άρα αναμενόμενα πράγματα .Επίσης παίζει ρόλο και για τα ίδια τα παιχνίδια. Αν είχαμε god of war πχ , σίγουρα θα βλέπαμε υψηλότερα νούμερα αλά Spider-Man.

Ακόμα και το πρόσφατο ratchet που το πήραν πολλοί λόγω bundle ,όπως είδες και εσυ γέμισαν οι αγγελίες με αυτό .

Μαλιστα πέτυχα άτομα να το πουλάνε σφραγισμένο σε τιμή μτχ ,δηλαδή ούτε καν που το δοκίμασαν το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτή η αβεβαιότητα για τη διαθεσιμότητα της κονσόλας ίσως έχει "βοηθήσει" στα νούμερά της. Τι θέλω να πω με αυτό.

Προσωπικά είχα πει θα την αγοράσω την κονσόλα σίγουρα. Ούτως ή άλλως και το PS4 (fat) το χα πάρει τη χρονιά που βγήκε και με έβγαλε παλικάρι μέχρι και προχθές που το πούλησα.  Παρόλα αυτά, το σοβαρό θέμα έλλειψης από την αγορά, τα μικρά και μεγάλα προβλήματα που παρουσιάζε σε κάποιους η κονσόλα στις αρχικές παρτίδες, οι σκάλπερς, (το PS4 το είχα πάρει μεταχειρισμένο) τα ελάχιστα exclusives κλπ με κάνανε να μην "τρελαίνομαι" να το πάρω. Και είχα πει ότι ακόμα και έναν χρόνο μετά την κυκλοφορία του, δεν θα με πείραζε αν δεν το αγόραζα. Όμως, όταν βγήκαν διαθέσιμα λίγα κομμάτια σε γνωστή αλυσίδα, το τσίμπησα. Το ίδιο έκανε και ο κολλητός μου σε προηγούμενη διαθεσιμότητα λίγων κομματιών σε άλλη αλυσίδα.

Αυτό που εννοώ είναι ότι επειδή ακριβώς υπήρχε στην ατμόσφαιρα η άποψη ότι δεν υπάρχουν κομμάτια και δεν ξέρουμε πότε θα έχουμε κανονική παραγωγή και άμεση διαθεσιμότητα, λειτούργησα "παρορμητικά" και αγόρασα την κονσόλα ακριβώς επειδή την βρήκα διαθέσιμη και δεν ήξερα αν και πότε θα την ξαναβρώ.

Θα αγόραζα, λοιπόν, σίγουρα την κονσόλα αλλά όχι τόσο άμεσα αν ήξερα ότι είναι άμεσα διαθέσιμη ανά πάσα στιγμή. Ενώ δεν θα είχα και πρόβλημα να την πάρω και μεταχείρα αν την έβρισκα σε καλύτερη τιμή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
56 minutes ago, Brazhlias said:

Δεν εχουν αλλη επιλογη απο το να παιξουν ps4 παιχνιδια, διοτι ειναι ελαχιστα τα αποκλειστικα ps5 παιχνιδια. Δεν ειναι επιλογη.

Ναι, αυτό λέω κι εγώ, ότι αυτά τα ελάχιστα PS5 games έχουν πουλήσει τρίχες (σε σχέση με την userbase πάντα). Και καλά πες το Returnal ή το Demon's Souls απευθύνονται σε «niche» κοινό, το R&C όμως; Χαρούμενο shooterάκι για όλους είναι, δείχνει τα δόντια της η κονσόλα σ' αυτό, γιατί να έχει πουλήσει μόνο στο 10% της βάσης; Θα μου πεις ενάμιση μήνα έχει που βγήκε, αλλά από την άλλη το βάζουν ήδη σε bundles, πράγμα που μας προϊδεάζει για το potential που θα έχει ώστε να πουλήσει αυτόνομο περαιτέρω πλέον.

Δεν λέω κάτι περισσότερο από αυτό: θα περίμενα τα PS5 games να έχουν πουλήσει περισσότερο και να μην στηρίζετε στα PS4 games ο κόσμος από τις απόψεις που διάβαζα εδώ κι εκεί.

56 minutes ago, Brazhlias said:

H δικη μου αποψη ειναι πως και χωρις bc ο ιδιος χαμος θα γινοταν.

Ξανά: δεν εστιάζω στις πωλήσεις των κονσολών, εστιάζω στις πωλήσεις των games. Κι εγώ αυτό πιστεύω εξάλλου, και BC να μην είχε, πάλι το ίδιο θα πούλαγε. Αν δεν είχε BC όμως και είχε μόνο αυτά τα λίγα PS5 games που έχει, τότε ο κόσμος θα αγόραζε αυτά τα PS5 games και άρα θα είχαν πουλήσει 10m combined κατ' ελάχιστον ξέρω 'γω. Αλλά αφού η κονσόλα έχει BC και τα PS5 games δεν έχουν αγοραστεί παρά μόνο από ένα ποσοστό των owners, τότε ο κόσμος δίνει μεγαλύτερη βάση στο BC απ' όσο νομίζαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξεμπλεξα (Σχεδον) με τα exclusives του 5 Και σιγα σιγα θα παιξω αυτα που αφησα οταν ειχα το προ και εκανε σαν αεροπλανο. Δε ξερω για εσας , εμενα παντως αυτος ο θορυβος (και εκανα τα παντα και στην τριχα απο παστες κλπ) με απωθουσε απο το να κατσω να παιξω. Εβαζα ακουστικα και παλι το ακουγα ρε φιλε... Οποτε στο 5ρι απολαμβανω αυτα που αφησα στο 4 χωρις θορυβο και στις περισσοτερες περιπτωσεις και με καλυτερο Performance. Εγω το βλεπω Win-Win. Απο κει και περα , το gaming ξανα γινε μοδα τα τελευταια χρονια και πολλοι το αγορασαν απλα για να πουν οτι εχουν κονσολα και αυτοι ειναι αρκετοι για launch κονσολας.Ισως να παρεξηγω κατι η να το ξεχναω αλλα στο 4 και στο 3 δεν ηταν ετσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, vorlon68 said:

500gb - $149.99
1tb - $254.99
2tb - $514.99
4tb - $999.99

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, vorlon68 είπε

 

17 λεπτά πριν, privateer είπε

500gb - $149.99
1tb - $254.99
2tb - $514.99
4tb - $999.99

σύμφωνα με το changelog του beta firmware μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε pci 4.0 με read speeds >= 5.500MB/s

αυτός πχ είναι οκ. 

Επεξ/σία από Daredevil
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Daredevil είπε

 

 

σύμφωνα με το changelog του beta firmware μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε pci 4.0 με read speeds >= 5.500MB/s

αυτός πχ είναι οκ. 

Δε ξέρω αν χωράει με το heatsink.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, Daredevil said:

 

 

σύμφωνα με το changelog του beta firmware μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε pci 4.0 με read speeds >= 5.500MB/s

αυτός πχ είναι οκ. 

Σιγα την διαφορα 230 εuro εχει και αυτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...