Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερωτηση ,επειδη στο play 4 δεν πολυασχολιομουν και ειμαι νεοπας τωρα, δεν μπορω να βαλω περιοχη στο play ελλαδα και οταν βαζω ενα παιχνιδι μην τα εχει ολα ελληνικα?Να εχω αγγλικο μενου δηλαδη,εβαλα ενα παιχνιδι εχθες και μεσα απο τις ρυθμισεις δεν αλλαζε η γλωσσα,με πηγαινε μονο στα ελληνικα κατευθειαν[rachet and clark].Επισης αναλογως την τοποθεσια που βαζεις εχεις και αλλα παιχνιδια στο psn?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Ribopaido είπε

Παράγγειλα και τα dbrand darkplates, shipping in july λεει για να δουμε

Τα είχα παραγγείλει και εγω στο 1ο κύμα και τα ακύρωσα λογω τσουχτερού τελωνείου. Το θεμα ειναι ρε παιδια κατι αλλα που κυκλοφορούν δεν αξίζουν, δεν ειναι καλής ποιότητας?

ας πούμε αυτά, γραφουν καλά λόγια

https://www.amazon.de/-/en/dp/B08ZM2N127/ref=sr_1_4?dchild=1&keywords=playstation+5+faceplates&qid=1624617732&sr=8-4 

Ξέρει κάποιος να μας πεί?

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nekrik είπε

Τα είχα παραγγείλει και εγω στο 1ο κύμα και τα ακύρωσα λογω τσουχτερού τελωνείου. Το θεμα ειναι ρε παιδια κατι αλλα που κυκλοφορούν δεν αξίζουν, δεν ειναι καλής ποιότητας?

ας πούμε αυτά, γραφουν καλά λόγια

https://www.amazon.de/-/en/dp/B08ZM2N127/ref=sr_1_4?dchild=1&keywords=playstation+5+faceplates&qid=1624617732&sr=8-4 

Ξέρει κάποιος να μας πεί?

Δεν μου έλεγε κατι για τελωνείο. Με τα μεταφορικα και ολα τελικα τιμή εγραφε 58 Δολλάρια και πληρωσα εν τελει 51 ευρω. Λές να τη πατησα19355521_Screenshot2021-06-25at13_52_04.png.90f880f0e44282429b0861f2d04a37dc.pngΡΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ribopaido είπε

Δεν μου έλεγε κατι για τελωνείο. Με τα μεταφορικα και ολα τελικα τιμή εγραφε 58 Δολλάρια και πληρωσα εν τελει 51 ευρω. Λές να τη πατησα19355521_Screenshot2021-06-25at13_52_04.png.90f880f0e44282429b0861f2d04a37dc.pngΡΕ

Αρα φιλε μου θα εισαι αυτος που θα μας ενημερωσει για το εχει δεν εχει τελωνειο.. 😇

Τα ψηνω και γω αν και πηρα απο φιλο skin dbrand (ασχετα που λιγο μετα τα απεσυραν απο την αγορα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ribopaido είπε

Δεν μου έλεγε κατι για τελωνείο. Με τα μεταφορικα και ολα τελικα τιμή εγραφε 58 Δολλάρια και πληρωσα εν τελει 51 ευρω. Λές να τη πατησα19355521_Screenshot2021-06-25at13_52_04.png.90f880f0e44282429b0861f2d04a37dc.pngΡΕ

Κάτσε, απο την αποθήκη της Νέας Υόρκης δεν φεύγουν? Δεν θα εκτελωνιστούν Ευρώπη-Ελλάδα ? Εγώ υπολόγισα μαζί με έξοδα τελώνειου τελική τιμή στα 90 Ευρώ κοντά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nekrik είπε

Προσωπική μου 'αποψη είναι, οτι εαν η Sony κυκλοφορεί games σε PC, με < 2 έτη κυκλοφορίας στο PS, πυροβολεί τα πόδια του PS, τέλος! Δεν είναι MS. Πρέπει να ακολουθήσει διαφορετική πολιτική. 

Ευτυχώς λοιπόν που η Σονυ έχει department εκατομμυρίων για αυτή την δουλειά και δεν ακούει την προσωπική άποψη του κάθε οπαδού. Είναι πολλά τα λεφτά για να πράξει αλλιώς. Ειδικά με ίδια ακριβώς αρχιτεκτονική. Για παράδειγμα το Death Stranding που βγήκε σε λιγότερο από χρόνο στο πισι πούλησε σαν τρελό. Για ποιο λόγο να μην το κάνει αυτό και για τα υπόλοιπα; Είναι τεράστια η αγορά για να ρίξει άκυρο. Ταυτόχρονα, με 500 που κάνει το PS5 ούτε να τα τρέξεις δεν θα μπορείς σε ένα πισι ίδιας τιμής. Οπότε δεν χάνει κάτι ιδιαίτερο σε πωλήσεις κονσόλας.

Μάλιστα, αν θέλουν να χτυπήσουν όντως την MS, μιας και ήδη αναπτύσσουν σε BSD (αν θυμάμαι καλά), τα βγάζουν όλα τα παιχνίδια και για Linux (στην θεωρία πολύ πιο γρήγορη αλλαγή πλατφόρμας σε σχέση με Windows, ή ακόμα καλύτερα, μεταφορά σε Linux εξαρχής). Υπάρχει πολύς κόσμος που μένει σε Windows μόνο και μόνο για τα παιχνίδια. Ευκαιρία να δημιουργήσει ένα κύμα φυγής από το spyware της MS (συνεργασία με Steam μήπως(;), που μάλιστα λόγο μονοπωλιακών πρακτικών της MS ξεκίνησαν την υποστήριξη του Linux).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nekrik είπε

Τα είχα παραγγείλει και εγω στο 1ο κύμα και τα ακύρωσα λογω τσουχτερού τελωνείου. Το θεμα ειναι ρε παιδια κατι αλλα που κυκλοφορούν δεν αξίζουν, δεν ειναι καλής ποιότητας?

ας πούμε αυτά, γραφουν καλά λόγια

https://www.amazon.de/-/en/dp/B08ZM2N127/ref=sr_1_4?dchild=1&keywords=playstation+5+faceplates&qid=1624617732&sr=8-4 

Ξέρει κάποιος να μας πεί?

Προσοχή, αυτά είναι από UK... Δες εκεί που γράφει "Dispatched from and sold by Amazon UK."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Theo X είπε

Προσοχή, αυτά είναι από UK... Δες εκεί που γράφει "Dispatched from and sold by Amazon UK."

Θα σου χρεώσει το τελωνείο με την παραγγελία το Αμαζον, οπότε δεν πληρώνεις κάτι παραπάνω όταν έρθει Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Ευτυχώς λοιπόν που η Σονυ έχει department εκατομμυρίων για αυτή την δουλειά και δεν ακούει την προσωπική άποψη του κάθε οπαδού. Είναι πολλά τα λεφτά για να πράξει αλλιώς. Ειδικά με ίδια ακριβώς αρχιτεκτονική. Για παράδειγμα το Death Stranding που βγήκε σε λιγότερο από χρόνο στο πισι πούλησε σαν τρελό. Για ποιο λόγο να μην το κάνει αυτό και για τα υπόλοιπα; Είναι τεράστια η αγορά για να ρίξει άκυρο. Ταυτόχρονα, με 500 που κάνει το PS5 ούτε να τα τρέξεις δεν θα μπορείς σε ένα πισι ίδιας τιμής. Οπότε δεν χάνει κάτι ιδιαίτερο σε πωλήσεις κονσόλας.

Μάλιστα, αν θέλουν να χτυπήσουν όντως την MS, μιας και ήδη αναπτύσσουν σε BSD (αν θυμάμαι καλά), τα βγάζουν όλα τα παιχνίδια και για Linux (στην θεωρία πολύ πιο γρήγορη αλλαγή πλατφόρμας σε σχέση με Windows, ή ακόμα καλύτερα, μεταφορά σε Linux εξαρχής). Υπάρχει πολύς κόσμος που μένει σε Windows μόνο και μόνο για τα παιχνίδια. Ευκαιρία να δημιουργήσει ένα κύμα φυγής από το spyware της MS (συνεργασία με Steam μήπως(;), που μάλιστα λόγο μονοπωλιακών πρακτικών της MS ξεκίνησαν την υποστήριξη του Linux).

Δεν ξέρω τι θα κάνει η σονυ, ουτε με πολυκαιει να πω την αλήθεια. 

Αν όμως αλλάξει στρατηγική, θα αναπροσαρμοσω κι εγώ την δική μου. 

Που σημαίνει πως θα "μετακομίσω" σε pc. Αυτό είναι προσωπικη επιλογή, αλλά φαντάζομαι υπάρχουν αρκετοί σαν κι εμένα, που δεν έχουν τη δυνατότητα να παιξουν σε πολλαπλές πλατφόρμες.

Δεν θα το κάνω εκδικητικα έτσι;

Οικονομικά δεν ξέρω τι την συμφέρει, αλλά με αυτή την τακτική χάνει το συγκριτικό της πλεονεκτημα σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Δεν ξέρω τι θα κάνει η σονυ, ουτε με πολυκαιει να πω την αλήθεια. 

Αν όμως αλλάξει στρατηγική, θα αναπροσαρμοσω κι εγώ την δική μου. 

Που σημαίνει πως θα "μετακομίσω" σε pc. Αυτό είναι προσωπικη επιλογή, αλλά φαντάζομαι υπάρχουν αρκετοί σαν κι εμένα, που δεν έχουν τη δυνατότητα να παιξουν σε πολλαπλές πλατφόρμες.

Δεν θα το κάνω εκδικητικα έτσι;

Οικονομικά δεν ξέρω τι την συμφέρει, αλλά με αυτή την τακτική χάνει το συγκριτικό της πλεονεκτημα σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Και θα δώσεις πόσα λεφτά σε πισι για να έχεις ίδια απόδοση με το PS5;

Με την ίδια λογική που κλείνει third party timed exclusives, μπορεί να κάνει και τα first party σε παρόμοιο μοντέλο. Γιατί δηλαδή πανηγυρίζουμε για τα third party timed exclusives (λογική: χαιρόμαστε που δεν θα παίξουν οι άλλοι αυτό που παίζουμε εμείς; τραγικό απλά, και δυστυχώς η νόρμα...) αλλά μας χαλάνε αν είναι και τα first party έτσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, non-serviam said:

Ευτυχώς λοιπόν που η Σονυ έχει department εκατομμυρίων για αυτή την δουλειά και δεν ακούει την προσωπική άποψη του κάθε οπαδού. Είναι πολλά τα λεφτά για να πράξει αλλιώς. Ειδικά με ίδια ακριβώς αρχιτεκτονική. Για παράδειγμα το Death Stranding που βγήκε σε λιγότερο από χρόνο στο πισι πούλησε σαν τρελό. Για ποιο λόγο να μην το κάνει αυτό και για τα υπόλοιπα; Είναι τεράστια η αγορά για να ρίξει άκυρο. Ταυτόχρονα, με 500 που κάνει το PS5 ούτε να τα τρέξεις δεν θα μπορείς σε ένα πισι ίδιας τιμής. Οπότε δεν χάνει κάτι ιδιαίτερο σε πωλήσεις κονσόλας.

Συμπληρωματικά σε αυτά που λες, να προσθέσουμε ότι ακόμα κι αν δεν έμπαινε μέσα από την πώληση κάθε PS5 η Sony, αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν και κονσόλες για να καλυφθεί η ζήτηση, επομένως τα exclusives της μένουν απούλητα. Η μεταφορά σε PC (και σε PS4 όπως έχουμε πει) της δίνει διέξοδο να έχει επιπλέον έσοδα για games που ούτως ή άλλως πάνω στην ίδια αρχιτεκτονική έχουν γραφτεί.

Πιο πολύ με προβληματίζει το πως θα συνεχίσει να πουλάει τα features του SSD  και του DualSense (τα οποία το έχει marketάρει φουλ και τα οποία πάνε περίπατο όταν τα ίδια games θα τρέχουν σε συμβατικούς SSD και με συμβατικά gamepads), παρά το αν ότι θα χάσει το exclusivity των 1st-party η κονσόλα.

Δεν θα μου κάνει εντύπωση να δούμε και 1st-parties της Sony σε Xbox κάποια στιγμή.

1 hour ago, Brazhlias said:

Οικονομικά δεν ξέρω τι την συμφέρει, αλλά με αυτή την τακτική χάνει το συγκριτικό της πλεονεκτημα σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Εξαρτάται ποιος θεωρείται ανταγωνισμός για την Sony. Γιατί να μην είναι «ανταγωνισμός» και ο PC gamer που δεν έχει PS4/PS5 και άρα παίζει games που δεν της προσφέρουν έσοδα; Είναι ένα επιπλέον κανάλι στις χρηματορροές της που μπορεί να το υποστηρίξει χωρίς ιδιαίτερο κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν τα exclusives επαιζαν ρολο, θα επρεπε μετα την κυκλοφορια του HZD στο PC, να σταματησουν οι πωλησεις ps4 και ps5 ακαριαία.

Οχι μονο δεν κοπηκαν μαχαιρι οι πωλησεις, αλλα πανε τρενο με 9 πλας εκατομμυρια.

Και αυτοι που παιρνουν το ps5 τωρα, δεν ειναι αυτοι που παιζουν fortnite. Ειναι οι die hard fans

Επεξ/σία από firepc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...