Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Votritis είπε

αυτο τη φαση με το digital , επειδη εχει χασουρα η Σονυ απο αυτο δεν το φερνει καθόλου και προωθει το disc?

Δεν μπορώ να καταλάβω. Γιατί να μη προωθήσει και το disc να βγάζει και κέρδος από το μονοπωλιακό της κατάστημα; Μου είπε ένας φίλος πως τα καταστήματα δεν φέρνουν τη digital γιατί δεν έχει ζήτηση. Πιστεύω πως δε τη φέρνουν για να βγάλουν παραπάνω κέρδος. Ότι χειρότερο launch έχω δει σε κονσόλα. Ακούγεται αρκετά όμως ότι τον Νοέμβριο θα μπει στα ράφια… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, Votritis είπε

αυτο τη φαση με το digital , επειδη εχει χασουρα η Σονυ απο αυτο δεν το φερνει καθόλου και προωθει το disc?

Νομιζω η Sony θαθελε πολυ να πουλαει μονο το Digital καθως το κερδος που θα εχει απο τις αγορες digital παιχνιδιων ειναι τεραστιο, την συμφερει περισσότερο.

Αλλά είναι στο χέρι του καθε καταστηματος να παραγγείλει οσα τεμαχια θελει απο καθε κονσολα. Και τα καταστήματα δουλευουν εντελως αναποδα, το κερδος τους απο πωληση κονσολας ειναι μικρο αλλα απο πωληση παιχνιδιων πολυ μεγαλύτερο. Οποτε προφανως κ δε θελουν να παραγγελνουν πολλα digital γιατι σε βαθος χρονου θα βγουν χαμενοι αυτοι.

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

Νομιζω η Sony θαθελε πολυ να πουλαει μονο το Digital καθως το κερδος που θα εχει απο τις αγορες digital παιχνιδιων ειναι τεραστιο, την συμφερει περισσότερο.

Αλλά είναι στο χέρι του καθε καταστηματος να παραγγείλει οσα τεμαχια θελει απο καθε κονσολα. Και τα καταστήματα δουλευουν εντελως αναποδα, το κερδος τους απο πωληση κονσολας ειναι μικρο αλλα απο πωληση παιχνιδιων πολυ μεγαλύτερο. Οποτε προφανως κ δε θελουν να παραγγελνουν πολλα digital γιατι σε βαθος χρονου θα βγουν χαμενοι αυτοι.

 

Δεν νομιζω ρε Αλεξανδρε , δηλαδή η Σονυ παράγει αρκετα  Digital και τα καταστήματα δεν τα φερνουν και μενουν αδιάθετα σε μια αποθήκη , απλα εχει πολυ μεγαλη χασουρα απο αυτα και παραγει πολυ λιγα μεχρι να ξεκολλήσει λιγο τα πραμα . Επισης το κοινο του  Digital ειναι πολυ πιο συντηρητικο στις αγορες του νομιζω, οποτε λογικο να προωθει αρχικα το disc και ενδεχομενως τα επομενα χρονια να στραφει περισσοτερο στο Digital.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Votritis είπε

Δεν νομιζω ρε Αλεξανδρε , δηλαδή η Σονυ παράγει αρκετα  Digital και τα καταστήματα δεν τα φερνουν και μενουν αδιάθετα σε μια αποθήκη , απλα εχει πολυ μεγαλη χασουρα απο αυτα και παραγει πολυ λιγα μεχρι να ξεκολλήσει λιγο τα πραμα . Επισης το κοινο του  Digital ειναι πολυ πιο συντηρητικο στις αγορες του νομιζω, οποτε λογικο να προωθει αρχικα το disc και ενδεχομενως τα επομενα χρονια να στραφει περισσοτερο στο Digital.

Ισως δεν παραγει κιολας γιατι δεν υπαρχει ζητηση απο τα ιδια τα καταστηματα. Δλδ δε θα βαλεις να φτιαξεις 10,000 VW Polo αν οι παραγγελίες που εχεις ειναι για 2000. Δινουν βαρος στην παραγωγη αναλογα με τις παραγγελίες.
Το ψιλιαζομαι αυτο γιατι ειχα μια κουβεντα με γνωστο που δουλευει στο Game UK κ μου ειπε οτι ενω ειναι περιπου 1/4 με 1/5 του κοσμου που θελει digital απο wishlists κ orders που περνουν, οι ιδιοι κανουν placement order πολυ λιγοτερο απο αυτο (το μισο περιπου μου ειπε) και σπρωχνουν κοσμο ετσι προς το disc.
Γενικα, οσο μπορουν να τρεναρουν την καταστροφη τους αυτα τα καταστηματα θα το κανουν.

Μη βλεπεις Ελλαδα, UK ηδη η πλοιοψηφια πλεον αγοραζει μονο digital, προς τα εκει παει (το γνωστο πλεον PC model) οποτε τα καταστηματα κανουν οτι μπορουν για να επιβιωσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια χασουρα να χει. Και 0ευρω  να το χαριζουνε αντι για 100 ευρω κατω απο το bluray παλι κερδισμενη θα ταν (και παλι δε θα το περνα) γιατι στο digital εισαι αναγκασμενος να αγοραζεις απο το μονοπωλειο του pstore. Ουτε μεταχειρισμενα ουτε σκρουτζομαγαζα τιποτα. Και περαν καποιον προσφορων εκει τα παιρνεις ολα 80 ευρω. Οταν σε μερικα χρονια θα εξισωθουν οι τιμες και βρισκεις τιτλους στο skroutz με 15-20-25 ευρω και μεταχειρισμενα με 10 ευρω (οπως τωρα στο PS4 και οπως αγορασα εγω σχεδον ολα μου τα παιχνιδια εκει) τοτε στο digital θα αγοραζεις ακομα τιτλους τριετιας με 80 ευρω

Δε μπορω να καταλαβω πως γινεται καποιος να θελει το digital

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Lobo10 είπε

Ποιός ασχολείται με collectibles αν έχει και άλλα παιχνίδια να παίξει;

Το παιχνιδι γενικα το εχεις παιξει?

 

Δεν εχει μονο  collectibles βρε συ στον χαρτη για να μαζεψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, therock είπε

Ποια χασουρα να χει. Και 0ευρω  να το χαριζουνε αντι για 100 ευρω κατω απο το bluray παλι κερδισμενη θα ταν (και παλι δε θα το περνα) γιατι στο digital εισαι αναγκασμενος να αγοραζεις απο το μονοπωλειο του pstore. Ουτε μεταχειρισμενα ουτε σκρουτζομαγαζα τιποτα. Και περαν καποιον προσφορων εκει τα παιρνεις ολα 80 ευρω. Οταν σε μερικα χρονια θα εξισωθουν οι τιμες και βρισκεις τιτλους στο skroutz με 15-20-25 ευρω και μεταχειρισμενα με 10 ευρω (οπως τωρα στο PS4 και οπως αγορασα εγω σχεδον ολα μου τα παιχνιδια εκει) τοτε στο digital θα αγοραζεις ακομα τιτλους τριετιας με 80 ευρω

Δε μπορω να καταλαβω πως γινεται καποιος να θελει το digital

Την απόσβεση στην ζημιά που εχει αν πουλησει μια digital κονσόλα, αντί για αυτή με το drive, την έχει βγάλει στο πρωτο μεταχειρισμένο game που θα αγοράσει κάποιος, σε σχέση με το να το παρει απο το store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Brazhlias είπε

Με αυτο το σκεπτικο, μπορεις να μην παιξεις και καθολου το expansion, ξερω'γω.

Δεν έγραψα για τα side quests φίλε μου.

Υποκειμενικά είναι όλα.

2 ώρες πριν, spartan29gr είπε

Το παιχνιδι γενικα το εχεις παιξει?

 

Δεν εχει μονο  collectibles βρε συ στον χαρτη για να μαζεψεις

Το πρώτο game που τελείωσα στο PS5 μου.

Δεν έχω χρόνο για πλατίνες, γούστα είναι αυτά.

Επεξ/σία από Lobo10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναλογως το παιχνιδι. Το spider man βαρεθηκα να το κανω platinum, δεν θα καθισω να κανω ολα τα crime σε καθε περιοχη. Αντιθετως το Miles Morales το εκανα γτ ηθελε τα crimes μονο σε μια περιοχη

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατέβασα εχτές το odyssey assassin's creed που το ειχα ξανα να το δοκιμασω με 60fps πραγματικα εχιυν κανει πολυ καλη δουελεια  καμια σχεση με την πατατα που βγαλανε το vanhalla . ,Ελπιζω να βγουν ζυντωμα next-gen. games ειναι ξενερωμα δεν υπαρχουν παιχνιδια , εκτος απο exclusive sony , τραγικα ολα τα αλλα τα βγαλαμε απλα για να τα βγαλουμε ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kundi είπε

κατέβασα εχτές το odyssey assassin's creed που το ειχα ξανα να το δοκιμασω με 60fps πραγματικα εχιυν κανει πολυ καλη δουελεια  καμια σχεση με την πατατα που βγαλανε το vanhalla . ,Ελπιζω να βγουν ζυντωμα next-gen. games ειναι ξενερωμα δεν υπαρχουν παιχνιδια , εκτος απο exclusive sony , τραγικα ολα τα αλλα τα βγαλαμε απλα για να τα βγαλουμε ,

Έχω το valhalla στο ps5 αλλά το έχω παρατήσει προς το παρών 

Το odyssey αξίζει? 

Έχει την deluxe 20 ευρώ στο store. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίο το Iki Island του GOT . Μακάρι να βγάλουν και συνέχεια.

Μετά το GOW είναι το καλύτερο κατ'εμέ exclusive της Sony.

Έχουμε και επίσημα upgrade patch για το Horizon Zero Dawn. Είμαι στη μέση, καιρός να το συνεχίσω..

FB_IMG_1629920431053.jpg

FB_IMG_1629920650518.jpg

Επεξ/σία από Lobo10
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, johnnyman είπε

Έχω το valhalla στο ps5 αλλά το έχω παρατήσει προς το παρών 

Το odyssey αξίζει? 

Έχει την deluxe 20 ευρώ στο store. 

Ευχαριστώ 

έχω πάθει την πλάκα μου απλά με κλειστά τα μάτια η αγορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, johnnyman είπε

Έχω το valhalla στο ps5 αλλά το έχω παρατήσει προς το παρών 

Το odyssey αξίζει? 

Έχει την deluxe 20 ευρώ στο store. 

Ευχαριστώ 

Το είχα πάρει και εγώ. Αλλά πολύ επαναλαμβανόμενο με άπειρα quests. Το άφησα για να το παίξω στο ps5, μήπως δω ευχάριστη διαφορά. Σε κάποιους άρεσε σε κάποιους όχι η αλήθεια είναι. Αλλά για είκοσι ευρώ με τόσο περιεχόμενο που έχει αξίζει. Απλά ίσως κουράσει. Αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...