Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αληθεια ειναι καπου στην μεση, γι αλλους ειναι σπαστικο το μισο-ενα λεπτο, για αλλους, δεν συμβαινει τιποτε.

Και καλλιστα μπορει να αλλαζει η αισθηση ανα περιοδο στο ιδιο ατομο και να του φαινεται διαφορετικα σε αλλη "φαση".

Μια αλλη παραμετρος ειναι αν εχεις βαλει ssd, οποτε οι χρονοι μειωνονται δραστικα.

Παντως οι μικρες αυτες λεπτομερειες, βελτιωνουν την συνολικη εμπειρια.

---

Σε αλλα νεα, τι εγινε με το Mafia II στα μηνιαια παιχνιδια, λειπει και σε αλλους?
Bug προσωρινο, η κατι αλλαξε απο αυτα που ειχαν ανακοινωσει?

Επεξ/σία από Jumbi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, chek2fire είπε

και με παράδοση  όλα 4-10 μέρες ακόμα και το you που είπατε

Δεδομένου ότι η κυκλοφορία του ειναι για 10/2, δηλαδή σε 2 μέρες, ενδέχεται η παράδοση 4-10 μέρες να αλλάξει κ την Παρασκευή να λέει άμεσα ή 1-3 μέρες. Συνήθως έτσι γίνεται , τουλάχιστον από κάποιες περιπτώσεις που έχω δει. Στην τελική μπορείς να επικοινωνήσεις με όποιο κατάστημα σε ενδιαφέρει κ να ρωτήσεις ποτέ θα το έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Jumbi είπε

Μια αλλη παραμετρος ειναι αν εχεις βαλει ssd, οποτε οι χρονοι μειωνονται δραστικα.

Στο ps5 thread είμαστε, ssd έχει. 10 sec το logo και άλλα 5 αφού πατήσεις continue. 

Anyway.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαστε στου ps5, εγώ προχθές έβαλα να παίξω Cyberpunk 2077 στο Series X και επειδή είχε διακοπή ρεύματος (αν και ακόμα και όταν το κλείνω από το πολύμπριζο τα κρατάει στο quick resume, είναι απίστευτο!) έπρεπε να ξεκινήσει από την αρχή το game. Ειλικρινά ήταν μεγάλυτερη αναμονή απο το συνηθισμένο περίμενα να μου δείξει τα logo της Nvidia κτλ και μου κακοφανηκε, ειδικά αν μπαινεις για μισάωρα sessions και το έχει και το switch απλά σε ένα game και όχι σε πολλά όπως η MS απορώ πρωταρχικώς γιατί δεν το βάζει η MS στα windows έστω υπο προυποθέσεις (σε games απο ms store-game pass και με το απαραίτητο hw) και μετά γιατί η Sony δεν έκανε κάτι τέτοιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πολύ απλά, το xbox τρέχει τα games ξεχωριστά τα games σε δικό τους VM, το λειτουργικό επίσης κλπ κλπ και κάνει suspend to disk όταν κάνεις quit το game. Με αυτήν την λειτουργία αν καταρρεύσει το game δεν θα καταρρεύσει όλο το OS εκτός και αν είναι switch που είναι και battery powered οπότε μικρότερο το ρίσκο ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nokia3210 είπε

υπαρχει τροπος να συνδεσω το ps5 controller σε nintendo switch με καποιον ανταπτορα αγορασμενο ομως απο Ελλαδα γιατι δεν εχω ebay-amazon και τα σχετικα..?

Αυτό θες

https://www.skroutz.gr/s/33256801/8Bitdo-Wireless-USB-Adapter-2-για-PC-Xbox-One-Switch-PS5-Xbox-Series-Android-iOS-σε-Μαύρο-χρώμα.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει λίγα patches για να στρώσει το Hogwarts Legacy αλλά η πρώτη επαφή μου άφησε θετικές εντυπώσεις.

Φαίνεται ακριβή παραγωγή και έχουν δώσει μεγάλη έμφαση στις λεπτομέρειες. Μέχρι και τα μενού είναι εντυπωσιακά και κάτι το ιδιαίτερο καθώς ταιριάζουν απόλυτα με τον κόσμο του Harry Potter. Οι διάλογοι φαίνονται επίσης προσεγμένοι.

Ελπίζω το σενάριο να σταθεί στο ύψος του παρακάτω γιατί την εισαγωγή δεν τη βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα για να πω την αλήθεια. Όμως ο κόσμος του παιχνιδιού και οι διάφορες περιοχές μου δίνουν κίνητρο για εξερεύνηση. Έτσι κι αλλιώς το lore είναι πολύ μεγάλο και σίγουρα θα υπάρχουν και μυστικά.

Δεν παρατήρησα πτώσεις του framerate στο performance mode αλλά δεν δοκίμασα τα υπόλοιπα modes. Η ποιότητα της εικόνας φαίνεται καθαρή πάντως χωρίς aliasing, τουλάχιστον στο mode που έπαιξα. Τα draw distances φαίνονται ικανοποιητικά. Όσο αναφορά το art style των χαρακτήρων είναι μία μίξη ρεαλισμού με ελαφρά cartoon στοιχεία. Εμένα μου άρεσε πάντως μιας και τα πρόσωπα είναι ιδιαίτερα λεπτομερή.

Στα αρνητικά τώρα, υπάρχει ένα πρόβλημα με τις σκιές των αντικειμένων όταν φορτώνει καινούργια περιοχή ή όταν τελειώνει κάποιος διάλογος καθώς αργούν να εμφανιστούν και η διαδικασία γίνεται απότομα.

Όταν βγαίνεις από κλειστό σε ανοιχτό χώρο ή το αντίστροφο, ο φωτισμός αλλάζει πολύ απότομα καθώς φορτώνει εντελώς διαφορετικό GI. Γενικά όμως το lighting θα έλεγα ότι δεν είναι εντυπωσιακό και φαίνεται last gen. Οι εσωτερικές περιοχές δεν έχουν καθόλου indirect lighting και φαίνονται κάπως ξεπλυμένες με ομοιόμορφο φωτισμό και πολύ λίγες σκιές. Δεν είδα πολλές πηγές δυναμικού φωτός. Πχ κάποιες φλόγες επάνω σε pedestals φαίνεται να φωτίζουν γύρω τους τον χώρο ενώ κάποιες άλλες που φαίνονται ίδιες, όχι. Σπάει λίγο το immersion.

Τέλος, ο ήχος φαίνεται να έχει κάποια θεματάκια καθώς άκουσα κάτι περίεργα παράσιτα στην εισαγωγή. 

Πολλά από τα παραπάνω λογικά θα λυθούν με patch όμως ο φωτισμός των εσωτερικών χώρων είναι μεγάλο μείον και δεν νομίζω να αλλάξει. Και είναι κρίμα γιατί κλέβει από την αμόσφαιρα που θα μπορούσε να έχει το παιχνίδι. Ειδικά όταν κάποιος έρχεται από το Dead Space Remake με ένα σωρό volumetrics και indirect lighting, προσγειώνεται πολύ απότομα με τον απλοϊκό φωτισμό του Hogwarts Legacy.  

 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το έχω ψάξει αρκετά αλλά λέω μήπως ξέρετε κάτι άλλο εσείς... 


Έχω ένα θέμα. Παίζω με camera μόνο inverted και στους δύο άξονες (x & y). Έχω προσπαθήσει να συνηθίσω το "normal" αλλά δεν μπορώ με τίποτα. Δυστυχώς πολλά games δεν έχουν την επιλογή για inverted x axis με αποτέλεσμα να τα αφήνω στην άκρη (πχ. Mafia Definitive Edition). Ξέρετε μήπως κάποιο τρόπο να αναγκάσω το χειριστήριο να είναι inverted ο ένας άξονας πχ. σε επίπεδο συστήματος γενικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 minutes ago, D.Luffy said:

Θέλει λίγα patches για να στρώσει το Hogwarts Legacy αλλά η πρώτη επαφή μου άφησε θετικές εντυπώσεις.

Φαίνεται ακριβή παραγωγή και έχουν δώσει μεγάλη έμφαση στις λεπτομέρειες. Μέχρι και τα μενού είναι εντυπωσιακά και κάτι το ιδιαίτερο καθώς ταιριάζουν απόλυτα με τον κόσμο του Harry Potter. Οι διάλογοι φαίνονται επίσης προσεγμένοι.

Ελπίζω το σενάριο να σταθεί στο ύψος του παρακάτω γιατί την εισαγωγή δεν τη βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα για να πω την αλήθεια. Όμως ο κόσμος του παιχνιδιού και οι διάφορες περιοχές μου δίνουν κίνητρο για εξερεύνηση. Έτσι κι αλλιώς το lore είναι πολύ μεγάλο και σίγουρα θα υπάρχουν και μυστικά.

Δεν παρατήρησα πτώσεις του framerate στο performance mode αλλά δεν δοκίμασα τα υπόλοιπα modes. Η ποιότητα της εικόνας φαίνεται καθαρή πάντως χωρίς aliasing, τουλάχιστον στο mode που έπαιξα. Τα draw distances φαίνονται ικανοποιητικά. Όσο αναφορά το art style των χαρακτήρων είναι μία μίξη ρεαλισμού με ελαφρά cartoon στοιχεία. Εμένα μου άρεσε πάντως μιας και τα πρόσωπα είναι ιδιαίτερα λεπτομερή.

Στα αρνητικά τώρα, υπάρχει ένα πρόβλημα με τις σκιές των αντικειμένων όταν φορτώνει καινούργια περιοχή ή όταν τελειώνει κάποιος διάλογος καθώς αργούν να εμφανιστούν και η διαδικασία γίνεται απότομα.

Όταν βγαίνεις από κλειστό σε ανοιχτό χώρο ή το αντίστροφο, ο φωτισμός αλλάζει πολύ απότομα καθώς φορτώνει εντελώς διαφορετικό GI. Γενικά όμως το lighting θα έλεγα ότι δεν είναι εντυπωσιακό και φαίνεται last gen. Οι εσωτερικές περιοχές δεν έχουν καθόλου indirect lighting και φαίνονται κάπως ξεπλυμένες με ομοιόμορφο φωτισμό και πολύ λίγες σκιές. Δεν είδα πολλές πηγές δυναμικού φωτός. Πχ κάποιες φλόγες επάνω σε pedestals φαίνεται να φωτίζουν γύρω τους τον χώρο ενώ κάποιες άλλες που φαίνονται ίδιες, όχι. Σπάει λίγο το immersion.

Τέλος, ο ήχος φαίνεται να έχει κάποια θεματάκια καθώς άκουσα κάτι περίεργα παράσιτα στην εισαγωγή. 

Πολλά από τα παραπάνω λογικά θα λυθούν με patch όμως ο φωτισμός των εσωτερικών χώρων είναι μεγάλο μείον και δεν νομίζω να αλλάξει. Και είναι κρίμα γιατί κλέβει από την αμόσφαιρα που θα μπορούσε να έχει το παιχνίδι. Ειδικά όταν κάποιος έρχεται από το Dead Space Remake με ένα σωρό volumetrics και indirect lighting, προσγειώνεται πολύ απότομα με τον απλοϊκό φωτισμό του Hogwarts Legacy.  

Εάν κάποιος δεν έχει τελειώσει τα βιβλία ή τις ταινίες έχει νόημα να παίξει το game ή τρώει spoilers;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Malthador είπε

Εάν κάποιος δεν έχει τελειώσει τα βιβλία ή τις ταινίες έχει νόημα να παίξει το game ή τρώει spoilers;

Το στόρυ διαδραματίζεται το 1890 πολύ πιο πριν από το Harry Potter οπότε δεν θα έχει spoilers για ταινίες ή βιβλία.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν βλεπω να βρισκω Harry Potter αμεσα στην επαρχια και επειδη θελω σαν τρελος και εγω και οι 2 κορες να το παιξουμε, που θα βρω την πιο φτηνη 50αρα να βαλω στο wallet μου και να το παρω digital?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, james9tito είπε

Επειδη δεν βλεπω να βρισκω Harry Potter αμεσα στην επαρχια και επειδη θελω σαν τρελος και εγω και οι 2 κορες να το παιξουμε, που θα βρω την πιο φτηνη 50αρα να βαλω στο wallet μου και να το παρω digital?

Μπορεις να παρεις 3 20αρες απο το maxplay ή 50+20 απο eneba

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...