Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το εξής επειδή έχω μπερδευτεί με τις άπειρες εκδόσεις. 

Για κάποιον που θέλει από την αρχή να παίξει last of us, uncharted και God of War, ιδανικά όλα τα παιχνίδια, ποια είναι η σωστή σειρά στο ps5 (πάντα ανά παιχνίδι).

Πχ για το last of us βλέπω στο store to remastered. Αυτό ποιο είναι; είναι το 1 πχ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, Fulgore είπε

Σχετικά με το παραπάνω

PS4: 900p/~45fps

PS4 Pro: Resolution Mode: 2160p/~30fps Performance Mode: Dynamic 1080p/~60fps

PS5: Resolution Mode: 2160p/~60fps Performance Mode: Dynamic 2160p/60fps

Βέβαια όπως σωστά αναφέρθηκε μιλάμε για demo(μπορεί να είναι πχ από αρχικό development)και μόνο για την αρχική περιοχή, άρα όσοι ενδιαφέρονται για αυτό , αναμένουν για την τελική έκδοση.

Πολύ υψηλά νούμερα ανάλυσης σύμφωνα με το βίντεο. Τι να πω πάντως για 2160p δεν δείχνει. 
 

Ίσως φταίνε και λίγο τα post-processing φίλτρα που αρέσει να χρησιμοποιεί η Capcom. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Πολύ υψηλά νούμερα ανάλυσης σύμφωνα με το βίντεο. Τι να πω πάντως για 2160p δεν δείχνει. 
 

Ίσως φταίνε και λίγο τα post-processing φίλτρα που αρέσει να χρησιμοποιεί η Capcom. 

Εγώ πάντως μεγάλες διαφορές στα γραφικά και τις σκιές δεν βλέπω ανάμεσα σε ps4 Kai ps5...εκτός κ αν τυφλωθηκα

Τιναπω

Χαχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, michkal91 said:

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το εξής επειδή έχω μπερδευτεί με τις άπειρες εκδόσεις. 

Για κάποιον που θέλει από την αρχή να παίξει last of us, uncharted και God of War, ιδανικά όλα τα παιχνίδια, ποια είναι η σωστή σειρά στο ps5 (πάντα ανά παιχνίδι).

Πχ για το last of us βλέπω στο store to remastered. Αυτό ποιο είναι; είναι το 1 πχ; 

Τα Last of Us είναι 2. Το remastered είναι το πρώτο για το PS4. 

Από ότι βλέπω στο Store για PS5 τα έχει ως Part 1 και Part 2.

Στα Uncharted παίζεις την τριλογία με τη σειρά που τα έχει μετά το Thief's End και μετά το Lost Legacy. 

Από God of War αν βλέπω καλά μπορείς να παίξεις το 3 μετά το God of War και μετά το God of War Ragnarok. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, michkal91 είπε

Για κάποιον που θέλει από την αρχή να παίξει last of us, uncharted και God of War, ιδανικά όλα τα παιχνίδια, ποια είναι η σωστή σειρά στο ps5 (πάντα ανά παιχνίδι).

Συγκεκριμένα για το GoW, υπάρχουν παιχνίδια που πρέπει να τα παίξεις με συγκεκριμένη σειρά (δεν θυμάμαι τώρα από έξω). ΑΝ θες να πιάσεις το GoW του 2018 και μετά μόνο, υπάρχουν σχετικά βιντεακια στο YouTube (είχα πετύχει ένα 30λεπτο) που εξηγεί όλο το στόρι από κάθε παιχνίδι. 

Βασικά τώρα που το έψαξα, μπορείς να πιάσεις τα των κονσολών κανονικά, απλά από το στόρι ίσως λείπουν τα 2 του psp 

https://www.radiotimes.com/technology/gaming/god-of-war-games-in-order/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/3/2023 στις 12:03 ΠΜ, sndev είπε

γτ έκλεισες τα καλοριφέρ κ κάνει συστολή διαστολή με την ξαφνική δημιουργία θερμότητας απο το μηχάνημα κ την εξωτερική θερμοκρασία

 

Τα ίδια κάνει λόγω θερμοδιαστολής-συστολής και η Samsung TV μου με ή χωρίς καλοριφέρ.

Στο service ποτέ δεν το αναγνώρισαν ως πρόβλημα! 🤬

Επεξ/σία από Spawned
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Spawned είπε

 

Τα ίδια κάνει λόγω θερμοδιαστολής-συστολής και η Samsung TV μου με ή χωρίς καλοριφέρ.

Στο service ποτέ δεν το αναγνώρισαν ως πρόβλημα! 🤬

Σκεψου να στο κανει στο αμάξι. Εκει στο αναγνωρίζουν για πρόβλημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, sndev είπε

Σκεψου να στο κανει στο αμάξι. Εκει στο αναγνωρίζουν για πρόβλημα; 

Δεν καταλαβαίνω την σύγκριση - αλλά εντάξει άλλο αυτοκίνητο στον ήλιο έξω και στον δρόμο με θόρυβο - άλλο τηλεόραση στο σαλόνι δεν βρίσκεις?

Πάντως το συγκεκριμένο θέμα ήταν widespread που λέμε για κάποιες σειρές τηλεοράσεων της Samsung αν διαβάσεις τα σχετικά fora.

Επεξ/σία από Spawned
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Spawned είπε

Δεν καταλαβαίνω την σύγκριση - αλλά εντάξει άλλο αυτοκίνητο στον ήλιο έξω και στον δρόμο με θόρυβο - άλλο τηλεόραση στο σαλόνι δεν βρίσκεις?

Οχι. Η τβ σηκωνει 30 40 βαθμούς οταν λειτουργεί συνεχόμενα κ οταν εχει 15 20 το σπιτι κανουν τα γυρω διαστολη συστολή.  Εχω τβ σαμσουνγκ κ εγω του 2013 οπου απο αυτη τη διαδικασία εχει σπασιματα στο πλαστικό. 

Το καλοκαίρι στον ηλιο με 30 35 βαθμους βαζεις aircontition κ γινεται ιδια δουλειά στα πλαστικα μερη οπου με το καιρο χαλαρώνουν 

Κ στις 2 διαδικασίες η χρηστικότητα του αντικειμένου μενει ιδια κ λειτουργική(σου λένε), το ενα δειχνει εικονα το αλλο κινείτε. το περιβάλλον χρησης ομως σου λενε ειναι δικο σου θέμα κ δεν ευθύνονται 

Το οτι το ενα ειναι στο δρομο κ το αλλο στο σαλόνι δεν αλλάζει κατι ,για εμενα τουλάχιστον ως προς αυτο το θέμα, θα πρεπε να χαν καλύτερής ποιοτητας υλικά. 

Επεξ/σία από sndev
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, sndev είπε

 Εχω τβ σαμσουνγκ κ εγω του 2013 οπου απο αυτη τη διαδικασία εχει σπασιματα στο πλαστικό. 

Πλάκα κάνεις... 🤨

Εγώ νόμιζα ότι το θέμα ήταν μόνο "αισθητικό" φάση το ακούς και λες τι μ@@ είναι αυτό αλλά το ξεχνάς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Spawned είπε

Πλάκα κάνεις... 🤨

Εγώ νόμιζα ότι το θέμα ήταν μόνο "αισθητικό" φάση το ακούς και λες τι μ@@ είναι αυτό αλλά το ξεχνάς...

Spoiler

Σου βαλα απο πισω το χερι να κανει αντίθεση γτ στο διαφανο δε φαίνεται εύκολα. Η γραμμή που βλεπεις η μαυρη ειναι πολλα διαφορετικά σπασιματακια κ φαινετε σαν ευθεία 

Screenshot_20230312_215151_Gallery.jpg.b816c88cf82da75650f288ad7983e697.jpg

 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sndev είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Σου βαλα απο πισω το χερι να κανει αντίθεση γτ στο διαφανο δε φαίνεται εύκολα. Η γραμμή που βλεπεις η μαυρη ειναι πολλα διαφορετικά σπασιματακια κ φαινετε σαν ευθεία 

Screenshot_20230312_215151_Gallery.jpg.b816c88cf82da75650f288ad7983e697.jpg

 

 

Ok.... λέμε τώρα....✌️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2023 στις 2:11 ΜΜ, D.Luffy είπε

Τελικά με έβαλες σε πειρασμό για τα προβλήματα που παρατήρησες και κατέβασα και γω το demo :P. Γενικά συμφωνώ μαζί σου.

Η πρώτη εντύπωση που αφήνει το παιχνίδι έτσι όπως τρέχει σε default settings, δεν είναι πολύ καλή αν πάρουμε ως παράδειγμα το RE Village. Παρατήρησα και γω αρκετή θολούρα που μάλλον σημαίνει ότι το παιχνίδι τρέχει σε χαμηλή native ανάλυση. Επίσης τα μαλλιά του Leon έχουν πολύ έντονο aliasing και αυτό χαλάει τη συνολική εικόνα του παιχνιδιού δίνοντας την εντύπωση ακόμα πιο χαμηλής ανάλυσης. Υπάρχει μια επιλογή που λέγεται Hair Strands (On/Off) που δείχνει να βελτιώνει την φυσικότητα και την κίνηση των μαλλιών αλλά το aliasing παραμένει έντονο και υπάρχει και επίπτωση στο framerate.

Υπάρχουν όμως κάποια settings που μπορούν να βελτιώσουν τα πράγματα ως προς το image clarity.

Πρώτα απ' όλα στις επιλογές πρέπει να απενεργοποιηθεί εντελώς το Lens Distortion. Στο off λοιπόν αυτή η επιλογή. 

Έπειτα καλό είναι να απενεργοποιηθεί και το motion blur στα camera settings.

Τέλος, έχω απενεργοποιήσει και το ray tracing μη τυχόν και έχει επίπτωση στην ανάλυση καθώς και το Hair Strands στο Off. Όλα αυτά βοήθησαν λίγο στο να βελτιωθεί το image quality γενικά. Όμως η αλήθεια είναι ότι δεν φτάνει τα επίπεδα καθαρότητας του Village...

Υπάρχει και επιλογή για resolution mode αλλά και πάλι δεν βοήθησε στο να καθαρίσει εντελώς η εικόνα (μάλλον παίζει να υπάρχει DRS). Δυστυχώς το framerate δεν είναι πολύ σταθερό σε αυτό το mode και είδα πτώσεις ακόμα και με VRR.

Παίζει σίγουρα ρόλο και το γενικό setting του παιχνιδιού. Δασώδεις περιοχές με πολύ folliage είναι δύσκολο να αποδοθούν καθαρά χωρίς να τρέχει μεγάλη internal resolution από πίσω. Εδώ αν υπήρχε κάτι σε στυλ DLSS, θα βοηθούσε πολύ.

Περιμένω με ενδιαφέρον το full game μήπως η Capcom έκανε τίποτα optimizations τελευταίας στιγμής. 

 

 

Δοκίμασα το demo και στο series x και έχω να πω ότι είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα εκεί.. Λίγο πιο καθαρή εικόνα!! Θα δείξει στο τελικό αποτέλεσμα!!! Ίσως να είναι παλιό built το demo!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

11 ώρες πριν, Spawned είπε

 

Τα ίδια κάνει λόγω θερμοδιαστολής-συστολής και η Samsung TV μου με ή χωρίς καλοριφέρ.

Στο service ποτέ δεν το αναγνώρισαν ως πρόβλημα! 🤬

Για τις samsung TV που αναφέρατε, αν κ βγαίνουμε off topic, σε κάποια μοντέλα ακούγεται κ ένα τσικ απο το τροφοδοτικό τους όσο είναι κρύες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2023 στις 9:44 ΠΜ, D.Luffy είπε

Πολύ υψηλά νούμερα ανάλυσης σύμφωνα με το βίντεο. Τι να πω πάντως για 2160p δεν δείχνει. 
 

Ίσως φταίνε και λίγο τα post-processing φίλτρα που αρέσει να χρησιμοποιεί η Capcom. 

Όντως δεν δείχνει! Το κατέβασα και στο Ps5 και στο SXS και τα έβαλα δίπλα δίπλα στην αρχή στο δάσος. Καμία διαφορά οπτικά!! Παίζει να φταίει κατι με το AA ή με το  image reconstruction και το resolution γιατί οντως είναι αρκετά θολό. Μου θύμισε το Horizon FW στο performance mode πριν φτιάξουν το AA. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...