Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και από εμένα  . Έχω 2 παιδιά και σκεφτόμουν να τσιμπήσω και ένα ps5 ( κάτοχος ήδη ενός αρκετά καλού pc και xbox series X με  ultimate gamepass συνδρομή  ) . Αλλά με αυτά που βλέπω από την Sony δεν έχω καταφέρει να πειστώ.. Τα παιδιά μπορούν να παίζουν τα παιχνίδια πλέον στην τηλεόραση ( xbox) , στον υπολογιστή και στο λαπτοπ (xcloud , μια που εδώ Τσεχια είναι διαθέσιμο) από εκεί που το αφήσαν χωρις να τσακώνονται ποιο θα παίξει που κλπ.... Τα παιχνίδια είναι ακριβά και ήδη ζούμε σε δύσκολες εποχές για να μπορείς να δίνεις απλόχερα λεφτά ,  και αυτή η πολιτική να χρεώνει οτιδήποτε upgrade ( είναι η πρώτή φορά που πήρα κονσόλα για αυτό και θέλω και το ps5 , αλλα  έχοντας πάντα pc  μου κάθεται κάπως) … το βρισκω αρκετά υποτιμητικό σαν αγοραστής και άρμεγμα και εννοείται δεν θα υποστηρίξω οποιαδήποτε εταιρεία το κάνει με τα παιχνίδια της σε οποιαδήποτε πλατφόρμα και εκει είναι που με αποθαρρύνει κα η Sony  με την πολιτική της  .

 

Βλέπω ότι για αυτούς που έχουν παιδιά η Sony  δεν έχει να προσφέρει ότι ο ανταγωνισμός και αυτό με κρατάει πισω ,  γιατί έχει τόσα καλά παιχνίδια που θέλω να παίξω αλλά σαν πιθανός αγοραστής δεν με έχει πείσει  ότι έχει ένα πλάνο για εμάς ( γονείς με μικρά παιδιά ) …

Επεξ/σία από enable_your_mind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

39 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Βρε παιδιά πουλάνε zen2 + RDNA2 στα 400-500 με χασούρα, ε από κάπου πρέπει να βγουν αυτά τα λεφτά. next-gen upgrade tax..

Δεν πουλάνε  με χασούρα εδω και 2 μήνες.. Δεν έχει καμια σχεση αυτο με το κόστος του hardware.Παραδοσιακα το πρώτο διάστημα κυκλοφοριας νεων συστημάτων μπαίνουν μέσα οι εταιρείες, οχι μονο σε αυτή τη γενιά που το  Hardware είναι αντικειμενικά πολυ ισορροπημενο. Και η Σονυ το αντεστρεψε αυτο νωρίτερα από ποτε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Βρε παιδιά πουλάνε zen2 + RDNA2 στα 400-500 με χασούρα, ε από κάπου πρέπει να βγουν αυτά τα λεφτά. next-gen upgrade tax..

Και στην προηγούμενη γενιά πουλούσαν με ζημία. Μια χαρά κονομούσε ήδη η Sony, εν προκειμένω, από τις συνδρομές, τα μεγαλύτερα ποσοστά για ψηφιακές αγορές, τα ποσοστά από τα MTX και τα DLC (εξού και η αισχρή ταρίφα της Sony του Ryan προς τους devs/publishers για να ανοίξει το crose-play). Να ακόμα ένας τρόπος να βγάζει λεφτά ο κάθε Jim κι ο κάθε διευθυντής studio (αφού, στην ουσία, εκεί πάει το μεγαλύτερο μέρος του δεκαρικου).

Όπως ανέφερα πιο πάνω, εγώ δεν το βρίσκω παράλογο να χρεώνουν παραπάνω τα next-gen παιχνίδια. Το ίδιο έγινε και στην μετάβαση από την έβδομη στην όγδοη γενιά. Όπως μας λένε, τα κόστη παραγωγής μεγαλώνουν κλπ κλπ. Αλλά, σαν καταναλωτής μπορώ να κρίνω αν αξίζει να τα δώσω ή όχι. Δεν μπορεί να μου λέει ο κάθε Jim ότι το κόστος παραγωγής ανεβαίνει οπότε πρέπει να υπάρξει μια νέα πηγή εσόδων και παράλληλα να μου έχει π.χ. ένα παιχνίδι (ή κάποιο MP mode) τίγκα στα MTX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, kosmsamo είπε

Όπως ανέφερα πιο πάνω, εγώ δεν το βρίσκω παράλογο να χρεώνουν παραπάνω τα next-gen παιχνίδια. Το ίδιο έγινε και στην μετάβαση από την έβδομη στην όγδοη γενιά. Όπως μας λένε, τα κόστη παραγωγής μεγαλώνουν κλπ κλπ.

Και στην επόμενη γενιά θα μεγαλώνουν τα κόστη παραγωγής και μετά στην μεθεπόμενη, κτλ. Με αυτή τη λογική θα φτάσουν να έχουν 200 ευρώ τα games. Δεν γίνεται αυτό. Και όταν λέμε next gen, τρίχες κατσαρές, καλύτερα textures και resolution και γρηγορότερα loading λόγω ssd, κάτι που έχουμε χρόνια στο pc αλλά δεν το πληρώνουμε παραπάνω..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Twisted_Metal είπε

Εγώ απογοητεύτηκα από το GT7. Από όσα είδα, έστω. Το Driveclub πιο όμορφο δείχνει. Σοβαρά.

Δεν το λες και άσχημο :D Νομίζω οτι το forza horizon έθεσε τον πήγη υπέρμετρα ψηλά και φαίνονται όλα meh.

Νομίζω οτι για το συγκεκριμένο game είναι πολύ πιο σημαντικό να δείξουν καλύτερα τι έχουν κάνει σχετικά με το simulation κομμάτι - πέρα απο τους τύπους που θα το αγοράσουν για να κάνουν καμια στροφή και θα ασχολούνται με reflections σε sim παιχνίδι, οι σοβαροί του είδους θα κοιτάξουν αλλού. Τώρα αν ή Sony το πουλάει για graphical showcase, ο ανταγωνισμός είναι τρομερά μεγάλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Cariolanoc είπε

Η σοναρα δεν ειπε την τελευταια της κουβεντα για φετο απο οτι φαινεται...

 

Α ωραία, και άλλα "αξιόπιστα" leaks... 

30 λεπτά πριν, Ribopaido είπε

Ρε παιδιά το update για τον nvme ποτε θα ρθει?

Και εγώ αυτό αναρωτιέμαι. Έχω τον σκληρό εδώ και ένα μήνα να περιμένει. 

Από την άλλη όμως είναι σημαντικό να δουλεύουν όλα άψογα οπότε καλά κάνουν και το καθυστερούν.

2 ώρες πριν, chncynic είπε

Δεν το λες και άσχημο :D Νομίζω οτι το forza horizon έθεσε τον πήγη υπέρμετρα ψηλά και φαίνονται όλα meh.

Να σου πω και το FH5 να μην έβλεπα πάλι θα έλεγα ότι δεν με εντυπωσίασε αυτό που είδα. RT reflections σε GT Sport.

Κρατώ όμως επιφυλάξεις για το τελικό προιόν γιατί δεν έδειξαν πολλά πράγματα στο trailer. Μπορεί στο τέλος να είναι πολύ καλύτερο.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Από την άλλη όμως είναι σημαντικό να δουλεύουν όλα άψογα οπότε καλά κάνουν και το καθυστερούν.

Μακαρι αρχες 22 μαζι με vrr/allm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, AcceleRacer είπε

Μακαρι αρχες 22 μαζι με vrr/allm

Καλά εγώ σταμάτησα να ελπίζω στο συγκεκριμένο κομμάτι - Ούτε στις TV τους δεν έχουν μπεί αυτά ακόμα δυστυχώς

Επεξ/σία από chncynic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...