Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, chek2fire είπε

εγώ που ενεργοποίησα το 3d audio έχει περισσότερο βάθος τώρα και σίγουρα ακούς καλύτερα τοποθετημένα ότι συμβαίνει στην οθόνη αλλά έχει χάσει κατα μέρους δυναμικά στον ήχο. 

To κράτησα πάντως γιατί μου αρέσει έτσι όπως ακούγετε ιδίως έτσι όπως τοποθετούνται οι διάφοροι ήχοι 

Ακριβώς η ιδια εμπειρία με σένα  στην Q90.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους!έχω 100αρα ταχύτητα από cosmote.εχω βάλει στο ps5 στατική ip ώστε να μν έχω ποτέ αποσυνδεσεις! Το ερώτημα μου είναι άλλο. Αξιζει να βάλω google dns η το dns της κοσμοτε είναι μια χαρά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://wccftech.com/gran-turismo-7-ray-tracing-replays-physics/
Ντροπή και αίσχος, ειδικά με τα visuals που είδαμε στο trailer.  

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, G4iwrgos είπε

Καλησπέρα σε όλους!έχω 100αρα ταχύτητα από cosmote.εχω βάλει στο ps5 στατική ip ώστε να μν έχω ποτέ αποσυνδεσεις! Το ερώτημα μου είναι άλλο. Αξιζει να βάλω google dns η το dns της κοσμοτε είναι μια χαρά? 

Της Google βάλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, nekrik είπε

https://wccftech.com/gran-turismo-7-ray-tracing-replays-physics/
Ντροπή και αίσχος, ειδικά για τα visuals που είδαμε στο trailer.  

μας έφαγε το crossgen :( αλλά το αφήνει ανοιχτό να το υποστηρίξει στο μέλλον τουλάχιστον

επιπλέον πληροφορίες εδώ

https://blog.playstation.com/2021/09/09/gran-turismo-7-arrives-on-ps5-and-ps4-march-4/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Daredevil είπε

μας έφαγε το crossgen :( αλλά το αφήνει ανοιχτό να το υποστηρίξει στο μέλλον τουλάχιστον

επιπλέον πληροφορίες εδώ

https://blog.playstation.com/2021/09/09/gran-turismo-7-arrives-on-ps5-and-ps4-march-4/

 

 

Ο μόνος λόγος να δικαιολογήσω την έλλειψη RT στο GT7 είναι να έχει πραγματικά επαναστατικά physics - fluid simulation και damage simulation συστήματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nekrik είπε

Ο μόνος λόγος να δικαιολογήσω την έλλειψη RT στο GT7 είναι να έχει πραγματικά επαναστατικά physics - fluid simulation και damage simulation συστήματα. 

+1 εδώ. 1000 φορές να είναι ρεαλιστικό.

Το RT προφανώς και δεν πρόκειται να υλοποιηθεί σε μεγάλο βαθμό, ιδιαίτερα στην αρχή της γενιάς. Όταν αρχίσει το πιο refined checkerboarding στα μέσα και μετά της γενιάς, θα μπορέσουν να χώσουν περισσότερο RT.  Δεν είναι 3090 το PS5 να τα κάνει αυτά. Και στην xbox όχθη, αν δεν γίνει τρομερή δουλειά σε κάποιο συνδυασμο ML/FidelityFX, το ίδιο πράγμα θα βλέπουμε κι εκεί, τουλάχιστον στην αρχή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, chncynic είπε

+1 εδώ. 1000 φορές να είναι ρεαλιστικό.

Το RT προφανώς και δεν πρόκειται να υλοποιηθεί σε μεγάλο βαθμό, ιδιαίτερα στην αρχή της γενιάς. Όταν αρχίσει το πιο refined checkerboarding στα μέσα και μετά της γενιάς, θα μπορέσουν να χώσουν περισσότερο RT.  Δεν είναι 3090 το PS5 να τα κάνει αυτά. Και στην xbox όχθη, αν δεν γίνει τρομερή δουλειά σε κάποιο συνδυασμο ML/FidelityFX, το ίδιο πράγμα θα βλέπουμε κι εκεί, τουλάχιστον στην αρχή.

 

Σκέψου όμως ποσα trailers του RT7 βλέπαμε που και καλά φαινόταν να έχει RT reflections στο gameplay και PR αναφορές για RT στο GT7 και κάτι τέτοια. Ήταν κλασική πιρουέτα “Jimmis” αυτή. 

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nekrik είπε

Σκέψου όμως ποσα trailers του RT7 βλέπαμε που και καλά φαινόταν να έχει RT reflections στο gameplay και PR αναφορές για RT στο GT7 και κάτι τέτοια. Ήταν κλασική πιρουέτα “Jimmis” αυτή. 

Και στο FH5 που δεν θα έχει στην αρχή RT εκτός απο πάνω κάτω στα ίδια με το RT7, κράζανε λες και καταλαβαίνει κανένας πότε παίζει RT και πότε όχι :D

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέχουμε μια 5ετία-10ετία ακόμα ώστε το hardware να έχει την δυνατότητα για "σωστό" RT με εκατομμύρια rays, multiple bounces και άριστο denoising σε 4K. Για 1080p ή τέλος πάντων αντίστοιχα DLSS internal resolutions οι 3080/3090 το κουτσοπετυχαίνουν θα έλεγα έστω και στα 30 fps. Το ps5 ότι είναι σε θέση να κάνει αυτή τη στιγμή έχει αποδείξει ότι μπορεί να το κάνει. Δε ξέρω τι προσδοκίες έχετε, όταν μεγαλύτερα RDNA2 όπως οι 6800ΧΤ/6900ΧΤ είναι επιπέδου Turing στη καλύτερη.

Και το πρόβλημα είναι κυρίως το GI. Τα reflections και τα shadows είναι συνήθως κλάσμα του κόστους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχουμε λυσει ολα τα υπολοιπα θεματα και οι αντανακλασεις και οι ακτινες φωτος μας μαραναν. Και αντε να καταλαβω την Nvidia να προμοταρει αυτες τις πιπες. Εμας γιατι μας απασχολουν;

Εχουμε φτασει 2021 και ακομη ασχολουμαστε με αντανακλασεις και το πως κουνιουνται οι τριχες απο τα αυτα του Gerald οταν εχει αερακι. 
 

Το οτι ακομη εχουμε braindead npcs/enemies η στην καλυτερη περιπτωση scripted events και η AI εχει παει 0 βηματα μπροστα τα τελευταια 20 χρονια δε μας απασχολει. Το οτι τα bosses σε ολα τα παιχνιδια ειναι απλα σφουγγαρια δε μας νοιαζει.

Καλα μας κανουν και μας δουλευουν ψιλο γαζι αφου το μονο που μας νοιαζει ειναι τα DF videos και οι συγκρισεις στατικων φωτογραφιων που δειχνουν ακριβως το ιδιο αλλα οι πρωταθλητες του photoplay ανακαλυπτουν διαφορες

Επεξ/σία από Mitroglou7
  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Εχουμε λυσει ολα τα υπολοιπα θεματα και οι αντανακλασεις και οι ακτινες φωτος μας μαραναν. Και αντε να καταλαβω την Nvidia να προμοταρει αυτες τις πιπες. Εμας γιατι μας απασχολουν;

Για τον ιδιο λογο που πριν λιγες σελιδες απασχολουσε καποιους η πιστότητα στο god of war και παει λεγοντας.

Δεν υπαρχει ενδιαφερον για τα ιδια τα παιχνιδια που κυκλοφορουν,και αρα καθεται ο κοσμος και ασχολειται συνεχεια με διαφορα ιντερνετικα για να έχει κατι να γραψει,απλα τα πραγματα.

Κατι σαν το twitter ενα πραγμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnmayson είπε

Αν καποιος εχει ps3 λογαριασμο μπορει να το μεταφερει σε ps5?

Δεν υπάρχουν ξεχωριστοί ps3/ps4/ps5 λογαριασμοί, όλα είναι psn accounts. Κάνε login και ενεργοποίησε την κονσόλα σαν primary στον παλιό σου λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περι GT7 και ανίχνευση ακτίνων νομιζω ειναι μικρο το κακο γιατι σιγουρα δεν θα κοιτας τα ρεφλεξιονς την ωρα που παιζεις, αλλα στο replay θα εχει αλλο βαρος. Μαλλον συνειδητη επιλογη ηταν αυτο ωστε να αφιερωσουν πορους σε καποιο αλλο συστημα in-game. Η αυτοψια θα δειξει...

Πως σας φαινεται η αποφαση να τελειωσουν το νορβηγικο arc σε 2 παιχνιδια; Θα χωραγε τριτο ανετα ή θα κουραζε; Προσωπικα νομιζω οτι ειναι καλη αποφαση εφοσον το 2ο παιχνιδι ειναι πιο γεματο και δεν θα το τραβηξουν απο τα αυτια για να χωρεσει 3ο. Καλυτερα να δουμε τον Κρατος σε "αλλες" περιπετειες.

Επισης, εχει παιξει κανεις το Hades στο ps5 να μου πει αν αξιζει; Μπορω να το παρω στα €20.

Επεξ/σία από Cariolanoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...