Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, kundi είπε

μόλις έχουμε 4k και 60 fps ray tracing τοτε μιλαμε για next gen 

Αν μιλάς για native 4K μαζί με 60 και RT, αυτό δεν το έχεις ούτε καν στην 3080Ti, στο PS5 το περιμένεις?

Αν σου αρέσουν τα platform παίξε το Rift Apart και δεν θα απογοητευτείς.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το DirectML θα δούμε ωραία πράγματα. Το native 4K είναι πάρα πολύ βαρύ, ειδικά και με RT. Ούτε οι top κάρτες δεν τα καταφέρνουν. Αν το reconstruction φτάσει σε καλό επίπεδο, καλύτερο και από το DLSS τώρα, τότε μια χαρά θα είναι. Ειδικά σε κονσόλα που κάθεσαι και μακριά δεν πρόκειται να καταλαβαίνεις διαφορά από native σε gameplay speeds.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Είπα ότι ήρθε η ώρα να ξεκινήσω το Rift Apart και έχω μείνει άναυδος από τα γραφικά του. Είναι ολοφάνερο ότι το οπτικό αποτέλεσμα σε ένα παιχνίδι είναι πολύ ανώτερο όταν δεν υπάρχει crossgen από πίσω.

Παραθέτω δύο (δυστυχώς πολύ compressed) screenshots που φυσικά δεν καταφέρνουν να αποδώσουν το οπτικό μεγαλείο του τίτλου όταν το βλέπει κάποιος σε (60fps) κίνηση σε μια oled TV με HDR. Θα ανέβαζα και άλλες αλλά το όριο 2Mb του φόρουμ είναι πολύ μικρό...

  Απόκρυψη περιεχομένων

1779149984_Ratchet_Clank_RiftApart_20210917231515.jpg.d297993c1614b4d9c883bef08d630903.jpg

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

1056695410_Ratchet_Clank_RiftApart_20210917233915.jpg.974c5ba815c6ee77c6e9d8c57869720d.jpg

 

Βασικά οι εικόνες έχουν ανέβει πολύ πιο θολές απ' ότι περίμενα χάνοντας όλη την λεπτομέρεια των textures.. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ανεβάζουμε shots χωρίς compression?.

Λογικά τις ανεβάσεις σε κάποιο άλλο site (flickr ίσως) και μετά βάζεις το λινκ εδώ. Δεν βλέπω άλλον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση σημαντική πριν την αγορά PS5:   Θέλοντας φυσικά να μπορώ να παίξω παιχνίδια σε 4Κ και όσο το δυνατόν καλύτερη απόδοση, το θέμα μου είναι ότι έχω 4Κ τηλεόραση Samsung QE49Q7C, μοντέλο 2017, που έχει HDMI 2.0, ενώ βλέπω ότι αναφέρεται απαίτηση για HDMI 2.1 για τις σωστές επιδόσεις κτλ., οπότε το θέμα είναι αξίζει να πάρω το PS5 για να το συνδέσω στην τηλεόραση που έχω, ή δεν κάνει η τηλεόρασή μου και θα έχω θέματα στην απόδοση στο gaming (αν όχι και άλλα θέματα)??

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Kostas75 είπε

Ερώτηση σημαντική πριν την αγορά PS5:   Θέλοντας φυσικά να μπορώ να παίξω παιχνίδια σε 4Κ και όσο το δυνατόν καλύτερη απόδοση, το θέμα μου είναι ότι έχω 4Κ τηλεόραση Samsung QE49Q7C, μοντέλο 2017, που έχει HDMI 2.0, ενώ βλέπω ότι αναφέρεται απαίτηση για HDMI 2.1 για τις σωστές επιδόσεις κτλ., οπότε το θέμα είναι αξίζει να πάρω το PS5 για να το συνδέσω στην τηλεόραση που έχω, ή δεν κάνει η τηλεόρασή μου και θα έχω θέματα στην απόδοση στο gaming (αν όχι και άλλα θέματα)??

Ευχαριστώ!

 

ps5 on hdmi 2.0 tv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Kostas75 είπε

Ερώτηση σημαντική πριν την αγορά PS5:   Θέλοντας φυσικά να μπορώ να παίξω παιχνίδια σε 4Κ και όσο το δυνατόν καλύτερη απόδοση, το θέμα μου είναι ότι έχω 4Κ τηλεόραση Samsung QE49Q7C, μοντέλο 2017, που έχει HDMI 2.0, ενώ βλέπω ότι αναφέρεται απαίτηση για HDMI 2.1 για τις σωστές επιδόσεις κτλ., οπότε το θέμα είναι αξίζει να πάρω το PS5 για να το συνδέσω στην τηλεόραση που έχω, ή δεν κάνει η τηλεόρασή μου και θα έχω θέματα στην απόδοση στο gaming (αν όχι και άλλα θέματα)??

Ευχαριστώ!

 

Το hdmi 2.1 δε θα αξιοποιηθει σε αυτη τη γενια. Στην πραξη ειναι αδιαφορα αν εχεις 2.0 η 2.1

Επεξ/σία από Mitroglou7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Το hdmi 2.1 δε θα αξιοποιηθει σε αυτη τη γενια. Στην πραξη ειναι αδιαφορα αν εχεις 2.0 η 2.1

Wut? Πώς θα παίξεις 4k/120fps?

Επεξ/σία από jokul7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει παρατηρήσει κάνεις άλλος μεγάλη διαφορά στην αυτονομία του controller μετά από το τελευταίο update? 2 ώρες είχα βάλει και έπαιζα last guardian και η μπαταρία του controller έχασε μια μπάρα.

Με γεμάτη μπαταρία ξεκίνησα να παίζω + ότι το game δεν εκμεταλευεται φουλ το χειριστήριο για να δικαιολογειται. 

Με το rift apart θυμάμαι κάπου στο 4 ωρο έχανα μια μπάρα η μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Wut? Πώς θα παίξεις 4k/120fps?

Αν κοροιδευεις το ανυπαρκτο 4k/120 τοτε μαζι σου.

Αν οχι τοτε ας πουμε απλα δε συμμεριζομαι την πιστη σου οτι θα κυκλοφορησουν αρκετα τετοια nextgen που δε θα ειναι sidescrollers.

@Lobo10 Γιατι διαφωνεις; Που θεωρεις οτι θα χρησιμοποιηθει η 2.1 θυρα. Ισως κανω καποιο λαθος σε αυτα που ξερω οποτε διαφωτισε με χωρις ειρωνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Το hdmi 2.1 δε θα αξιοποιηθει σε αυτη τη γενια. Στην πραξη ειναι αδιαφορα αν εχεις 2.0 η 2.1

Ειναι πολύ θετικό να έχεις 2.1 στην καινούρια κονσόλα. Ακόμα και αν δεν αξιοποιούνται πλήρως τα περισσότερα νέα που έχει από το 2.0 , στο θέμα του HDR είναι μεγάλο plus το έχει μεγαλύτερο εύρος που μπορεί να περάσει και να δείξει στις νέες tv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση μιας και είμαι noob με κονσόλες γενικά 

μπορω στο ps5 μου να κατεβάσω και να παίξω (κρατήσω) παιχνίδια από λογαριασμό PS4 φίλου μου

απ ότι καταλαβαίνω κάνω login με τον λογαριασμό του στην κονσόλα μου και παιζω

υπαρχει κάποιος περιορισμός (Πχ δεν μπορούμε να παίξουμε και οι 2 ταυτόχρονα .)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Το hdmi 2.1 δε θα αξιοποιηθει σε αυτη τη γενια. Στην πραξη ειναι αδιαφορα αν εχεις 2.0 η 2.1

4k60hz/10bit/4:4:4/ ≈ 20Gbps

4k120hz/10bit/4:4:4/ ≈ 40Gbps (ο λόγος που η LG έχει 40Gbps στις 4k OLED TV τους αντί για το πλήρες 48αρι)

4k120hz/10bit/4:2:2/ ≈ 27Gbps

Το 2.0b έχει 18Gbps αρα χρειάζεται 2.1 για να αποφύγεις chroma subsampling (το 2.0 δεν έχει και DSC για να μπορέσει αλλιώς)

8k120hz/10bit/4:2:2/ ≈ 107Gbps , με DSC πέφτει κάτω απο 30Gbps. (ο λόγος που το PS5 έχει 32Gbps και μπορεί να "διαφημίζει" 8k)

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...