Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λάθος κατάλαβα κι εγώ τη συζήτηση. Νόμιζα ότι το παιδί αναρωτιόταν για αγορά τηλεόρασης αλλά τελικά έλεγε για κονσόλα. Διάβασα μόνο τα μετέπειτα posts για τη θύρα. 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Εν τω μεταξύ όλη αυτή η προσπάθεια για console wars από τους γνωστούς άγνωστους ξεκίνησε επειδή ένα παλικάρι προβληματίζόταν αν αξίζει να πάρει PS5 επειδή έχει HDMI 2.0 TV και του είπα δε θα χάσει κάτι ιδιαίτερο.

Προσωπικά δεν μίλησα για PS5 vs Xbox SX αλλά ότι αυτά που λες για το hdmi 2.1 είναι εντελώς λάθος.

Μη τσουβαλιάζουμε γενικά.

Δεν υπάρχει επιπλέον tv με VRR-FREESYNC σε 2K/4K@120 δίχως HDMI 2.1 , monitor φυσικά υπάρχουν σε 2K@120.

Επεξ/σία από Lobo10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Lobo10 είπε

Προσωπικά δεν μίλησα για PS5 vs Xbox SX αλλά ότι αυτά που λες για το hdmi 2.1 είναι εντελώς λάθος.

Μη τσουβαλιάζουμε γενικά.

Δεν υπάρχει επιπλέον tv με VRR-FREESYNC σε 2K/4K@120 δίχως HDMI 2.1 , monitor φυσικά υπάρχουν σε 2K@120.

Δε πηγαινε σε σενα αδερφε. Πιθανως και να ειμαι οντως λαθος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lobo10 είπε

Προσωπικά δεν μίλησα για PS5 vs Xbox SX αλλά ότι αυτά που λες για το hdmi 2.1 είναι εντελώς λάθος.

Μη τσουβαλιάζουμε γενικά.

Δεν υπάρχει επιπλέον tv με VRR-FREESYNC σε 2K/4K@120 δίχως HDMI 2.1 , monitor φυσικά υπάρχουν σε 2K@120.

υπάρχει τηλεόραση samsung μοντέλο Q9F 4K με vrr/freesync και 4K 60hz και 2k 120HZ με HDMI 2.0
είναι μοντέλο του 2018 και την έχω μια χαρά υποστηρίζει το hdmi 2.0 2K 120hz
https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q9fn-q9-q9f-qled-2018

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, andreas443 είπε

υπάρχει τηλεόραση samsung μοντέλο Q9F 4K με vrr/freesync και 4K 60hz και 2k 120HZ με HDMI 2.0
είναι μοντέλο του 2018 και την έχω μια χαρά υποστηρίζει το hdmi 2.0 2K 120hz
https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q9fn-q9-q9f-qled-2018

Στο display specifications τα γράφει λίγο διαφορετικά. Αν όντως έχει δίκιο το rtings πάσο.

Το FREESYNC Range είναι 48-120HZ σε 1080p και 48-60HZ σε 4Κ. Δεν αναφέρεται πουθενά 2Κ FREESYNC.

Επιπλέον πολύ δύσκολα TV του 2018 να υποστηρίζει LFC για κάτω από 48 HZ.

Το PS5 δεν έχει επιλογή 2K@120.

Καλή TV παρόλ'αυτά, μάζεψε χρήματα για OLED του χρόνου. 😉

https://www.displayspecifications.com/en/model/42ff120a

Screenshot_20210919-231925_Chrome.jpg

Επεξ/σία από Lobo10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Kostas75 είπε

Ερώτηση σημαντική πριν την αγορά PS5:   Θέλοντας φυσικά να μπορώ να παίξω παιχνίδια σε 4Κ και όσο το δυνατόν καλύτερη απόδοση, το θέμα μου είναι ότι έχω 4Κ τηλεόραση Samsung QE49Q7C, μοντέλο 2017, που έχει HDMI 2.0, ενώ βλέπω ότι αναφέρεται απαίτηση για HDMI 2.1 για τις σωστές επιδόσεις κτλ.

Η τηλεόραση που έχεις μια χαρα ειτε πάρεις ps5,ειτε xbox,είτε PC.

Δεν υπάρχει λόγος να σε απασχολεί το hdmi 2.1 προς το παρόν. Μελλοντικά βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lobo10 είπε

Στο display specifications τα γράφει λίγο διαφορετικά. Αν όντως έχει δίκιο το rtings πάσο.

Το FREESYNC Range είναι 48-120HZ σε 1080p και 48-60HZ σε 4Κ. Δεν αναφέρεται πουθενά 2Κ FREESYNC.

Επιπλέον πολύ δύσκολα TV του 2018 να υποστηρίζει LFC για κάτω από 48 HZ.

Το PS5 δεν έχει επιλογή 2K@120.

Καλή TV παρόλ'αυτά, μάζεψε χρήματα για OLED του χρόνου. 😉

https://www.displayspecifications.com/en/model/42ff120a

Screenshot_20210919-231925_Chrome.jpg

ok μπορεί να πιστεύεις ότι θέλεις εγώ έχω την τηλεόραση σπίτι μου και έχω και xbox series x και σου λέω ότι υποστηρίζει 2κ 120hz me freesync γιατί το έχω δοκιμάσει και αν διαβάσεις το vrr freesync ενεργοποιήθηκε πιο μετά με update στην τηλεόραση το αναφέρει 3000 έκανε σε 65 δεν ήταν καμία φθηνή τηλεόραση


Τώρα αν πιστεύεις ότι το hdmi 2.0 δεν υποστηρίζει 2k 120hz ψάξε το καλύτερα γιατί είσαι λάθος εδώ το xbox one x κυκλοφόρησε Nοέμβριο του 2017 και υποστήριζε έπαιζα destiny 2 2k 120 freesync και το xbox one x έχει 2.0 hdmi

Έχω εδώ και 2 βδομάδες lg c1

Το ξέρω ότι το ps5 δεν υποστηρίζει 2k όλη αυτή η συζήτηση γίνετε επειδή έγραψες ότι δεν υπάρχει τηλεόραση με hdmi 2.0 που να υποστηρίζει 2k 120hz

 

Επεξ/σία από andreas443
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, andreas443 είπε

ok μπορεί να πιστεύεις ότι θέλεις εγώ έχω την τηλεόραση σπίτι μου και έχω και xbox series x και σου λέω ότι υποστηρίζει 2κ 120hz me freesync γιατί το έχω δοκιμάσει και αν διαβάσεις το vrr freesync ενεργοποιήθηκε πιο μετά με update στην τηλεόραση το αναφέρει 3000 έκανε σε 65 δεν ήταν καμία φθηνή τηλεόραση


Τώρα αν πιστεύεις ότι το hdmi 2.0 δεν υποστηρίζει 2k 120hz ψάξε το καλύτερα γιατί είσαι λάθος εδώ το xbox one x κυκλοφόρησε Nοέμβριο του 2017 και υποστήριζε έπαιζα destiny 2 2k 120 freesync και το xbox one x έχει 2.0 hdmi

Έχω εδώ και 2 βδομάδες lg c1

Το ξέρω ότι το ps5 δεν υποστηρίζει 2k όλη αυτή η συζήτηση γίνετε επειδή έγραψες ότι δεν υπάρχει τηλεόραση με hdmi 2.0 που να υποστηρίζει 2k 120hz

 

Βρε δεν πιστεύω ότι θέλω. Ούτε έρχομαι σε αντιπαράθεση μαζί σου. Μου έστειλες ένα url και σου απαντήσα με ένα άλλο.

Δεν ανέφερα ότι το One X δεν έχει 2Κ FREESYNC , αλλά οι παλιότερες TV.

Μου διέφυγε εντελώς το συγκεκριμένο update στις Samsung του 2018.

Ελπίζω να υποστηρίζει και LFC.

Με αυτές τις κουβέντες μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλο στα forum. 

Καλοθέατη η C1.

Επεξ/σία από Lobo10
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lobo10 είπε

Βρε δεν πιστεύω ότι θέλω. Ούτε έρχομαι σε αντιπαράθεση μαζί σου. Μου έστειλες ένα url και σου απαντήσα με ένα άλλο.

Δεν ανέφερα ότι το One X δεν έχει 2Κ FREESYNC , αλλά οι παλιότερες TV.

Μου διέφυγε εντελώς το συγκεκριμένο update στις Samsung του 2018.

Ελπίζω να υποστηρίζει και LFC.

Με αυτές τις κουβέντες μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλο στα forum. 

Καλοθέατη η C1.

Το LFC τι ειναι?
Το xbox one x το ανέφερα σαν παράδειγμα για να τα υποστηρίζει η κονσόλα  αρα θα υπάρχει και τηλεόραση που να τα υποστηρίζει

Σε ευχαριστώ! έχω πάθει πλάκα με την C1

Επεξ/σία από andreas443
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, andreas443 είπε

Το LFC τι ειναι?
Το xbox one x το ανέφερα σαν παράδειγμα για να τα υποστηρίζει η κονσόλα  αρα θα υπάρχει και τηλεόραση που να τα υποστηρίζει

Σε ευχαριστώ! έχω πάθει πλάκα με την C1

Low Framerate Compensation.

https://www.amd.com/en/technologies/free-sync-faq

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, andreas443 είπε

Όχι η samsung δεν το έχει γιατί έχει το FreeSync το απλό

Οπότε λογικά κάτω από 48hz δεν μπαίνει σε λειτουργία το FREESYNC.

Επεξ/σία από Lobo10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα βγαίνει το kena για το οποίο προσωπικά είμαι πολύ ενθουσιασμένος αν και σε ένα trailer παλιότερο κάποια πράγματα μου θύμιζαν αντιγραφή απ' το horizon.... Παρεπιπτόντως γιατί δεν υπάρχει ούτε ένα review?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, alexcas777 είπε

Σήμερα βγαίνει το kena για το οποίο προσωπικά είμαι πολύ ενθουσιασμένος αν και σε ένα trailer παλιότερο κάποια πράγματα μου θύμιζαν αντιγραφή απ' το horizon.... Παρεπιπτόντως γιατί δεν υπάρχει ούτε ένα review?

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο φαινεται το kena κ σε καλη τιμη,ομως ας περιμενουμε τα review...

To μοναδικο που βρηκα προς το παρών ειναι αυτο .

https://ultimateoftimes.com/2021/09/17/kena-bridge-of-spirits-review-its-worth-buying/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...