Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

60 fps είναι μεγάλη υπόθεση, ειδικά σε 4K. Εντελώς άλλη αίσθηση του παιχνιδιού. Ειδικά για κάποιον που έχει ασχοληθεί με PC gaming είναι πολύ σημαντικά τα FPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, kundi είπε

 ειχα  ps4- pro -ps5 -Μου λες δλδ να παίξω ξανά τίτλους 3-4 ετών , στο ps5  που ειναι τώρα σε 60fps?  και αυτα ειναι μετρημενα στα δαχτυλα    ,

Σε ποιους  3-4ετών μετρημένους στα δακτυλα τιτλους αναφέρεσαι που τρεχουν στα 60fps στο ps5?

Απο πέρυσι όλα τα Multiplatform παιχνιδια(οπως και τα ghost of tsushima και last of us 2),τρέχουν στα 60fps στο ps5 και τα περισσότερα στα 30 στο ps4.

Και οι διαφορες δεν είναι μόνο στα fps όπως έχει αναφερθεί πόσες φορές.

Βάλε πιο γρήγορο loading,βάλε ησυχία,βάλε καλύτερες ταχύτητες wifi(6),βάλε dualsense controller σε σχέση με dualshock 4.

Και στον πρώτο χρόνο,έχει και 3 exclusives που δεν κυκλοφορούν για ps4.

Αρα είσαι για άλλη μια φορά λάθος σε αυτά που γράφεις.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μην αρπάζεστε, ευχαριστηθείτε τις κονσόλες σας και αράξτε. Με το στανιό να βγάλουμε διαφορετικές γνώμες λανθασμένες, λες και έχει νόημα...

 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρεμηστε μωρέ! Αν κάποιος έχει παίξει τα πάντα στο PS4Pro, μπορεί να περιμένει λίγο ακόμα μέχρι να βγούνε καινούρια παιχνίδια που να δικαιολογούν για αυτόν την καινούρια αγορά.

Ειδικά αν έχει και PC ή άλλες κονσόλες και έχει το ps για τα first party, το θεωρώ και σωστη αποφαση. Δεν είναι κακό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Σε ποιους  3-4ετών μετρημένους στα δακτυλα τιτλους αναφέρεσαι που τρεχουν στα 60fps στο ps5?

Απο πέρυσι όλα τα Multiplatform παιχνιδια(οπως και τα ghost of tsushima και last of us 2),τρέχουν στα 60fps στο ps5 και τα περισσότερα στα 30 στο ps4.

Και οι διαφορες δεν είναι μόνο στα fps όπως έχει αναφερθεί πόσες φορές.

Βάλε πιο γρήγορο loading,βάλε ησυχία,βάλε καλύτερες ταχύτητες wifi(6),βάλε dualsense controller σε σχέση με dualshock 4.

Και στον πρώτο χρόνο,έχει και 3 exclusives που δεν κυκλοφορούν για ps4.

Αρα είσαι για άλλη μια φορά λάθος σε αυτά που γράφεις.

 

Μάλλον μετρημένοι στα δάχτυλα σαρανταποδαρούσας της φουκουσίμα..εγώ με ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα 524 τίτλους locked 60:

https://www.backwards-compatible.com/search/?fps=1035&

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, yonah είπε

Με το στανιό να βγάλουμε διαφορετικές γνώμες λανθασμένες, λες και έχει νόημα...

Μόνο που δεν μιλάμε για διαφορετική γνώμη η οποία στηρίζεται κάπου,και ο συγκεκριμένος συμφορουμίτης από το καλοκαίρι επιμένει στα περί ps4 vs ps5 που δεν στέκουν.

Οποιος θέλει να περιμένει 2,3,4,5+χρόνια για να πάρει Ps5 ή ps5 pro/slim,ας περιμένει,δικαίωμα του.

Οχι όμως ότι το ps5 δεν είναι μεγάλη αλλαγή σε σχέση με ps4 και ps4 pro ή ότι το ps5 τρέχει συγκεκριμένα παιχνίδια παλιά παιχνίδια στα 60fps.

Το πρόσφατο Far Cry 6 πχ τρέχει στα 30 στο ps4/pro και στα 60 στο ps5,το ιδιο και το Vallhala,το alan wake και πάει λέγοντας.

Πολύ πιθανό και τα Horizon Forbidden west και God of War Ragnarok να τρέχουν στα 30fps στο ps4/pro.

Δεν γίνεται λοιπόν κάποιος να παραπληροφορεί(και σε τεχνολογικό forum),και να μην λέμε οι άλλοι τίποτα.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Πολύ πιθανό και τα Horizon Forbidden west και God of War Ragnarok να τρέχουν στα 30fps στο ps4/pro.

Τι πολύ πιθανόν. Στα 30 θα τρέχουν σίγουρα όπως και τα προηγούμενα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gdal73 είπε

Ο φίλος σου έχει PS plus; Αν ο λογαρισμός του φίλου πάρει τα παιχνίδια του PS Plus collection προσοχή να μην φάει ban το PS5. Αν ενδιαφέρεσε ο φίλος να παίζει τα παιχνίδια σου, νομίζω ο πιο απλός τρόπος είναι να κάνεις το PS4 του, την primary PS4 κονσόλα σου...

Ο φίλος έχει Psplus και εγώ την μοιράζομαι για το online όταν είχαμε και οι δύο ps4

Στο ps4 του έχει γίνει primary με τον λογαριασμό μου, το μόνο που μένει είναι να βάλω τον λογαριασμό του στο δικό μου ps5 το οποίο δεν βλέπω επιλογή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mikele13- είπε

Ο φίλος έχει Psplus και εγώ την μοιράζομαι για το online όταν είχαμε και οι δύο ps4

Στο ps4 του έχει γίνει primary με τον λογαριασμό μου, το μόνο που μένει είναι να βάλω τον λογαριασμό του στο δικό μου ps5 το οποίο δεν βλέπω επιλογή....

Έχεις δει αυτό τον οδηγό; https://www.digitaltrends.com/gaming/how-to-gameshare-on-a-ps5/

Βεβαια αναφέρεται σε game sharing για 2 PS5, μήπως σε βοηθήσει κάπως στην ρύθμιση του δικού σου PS5;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yonah είπε

Ρε μην αρπάζεστε, ευχαριστηθείτε τις κονσόλες σας και αράξτε. Με το στανιό να βγάλουμε διαφορετικές γνώμες λανθασμένες, λες και έχει νόημα...

 

Εγώ κατά τη δική μου γνώμη βλέπω την άποψη του συγκεκριμένου χρήστη πολύ ακραία και δικαίως σχολιάζεται αρνητικά από πολλά μέλη. 

Να πουλήσω μια καινούργια κονσόλα που την έχω στην κατοχή μου τώρα για να την ξανα αγοράσω μόλις 1-1.5 χρόνο αργότερα... Να λέω ότι οι τίτλοι που τρέχουν στα 60fps είναι μετρημένοι στα δάχτυλα το οποίο είναι πέρα για πέρα αναληθές ως και ψέμα, να περιμένω να βγουν ένα κάρο next-gen PS5 exclusives μέσα σε διάστημα λιγότερο από ένα χρόνο...

Από που να το πιάσεις. Δεν βγάζει νόημα ούτε οικονομικά, ούτε πρακτικά. Εκτός βέβαια αν κάποιος έχει απόλυτη ανάγκη τα 500 ευρώ εδώ και τώρα που σε αυτή την περίπτωση και 50 PS5 super duper next gen exclusives να είχαν βγει, πάλι θα έπρεπε να πουλήσει την κονσόλα.

Προφανώς καλά έκανε ο φίλος και το ξεφορτώθηκε αφού του προκαλούσε τόσο μεγάλη δυσαρέσκεια αλλά αυτά τα επιχειρήματα δεν μου φαίνονται και πολύ λογικά για τον μέσο gamer. 

 

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε νεα γενια εχουμε τον 1ο χρονο να ναι λιγο ρηχος απο παιχνιδια... Θεωρω ομως οτι στο 5 η κατασταση ηταν καλυτερη. Και το bc Και τα παιχνιδια που βγηκαν μεχρι στιγμης , μια χαρα δικαιολογει αγορα. Αυτος που δεν το καλυπτει αυτη η γκαμα δεν θα τον καλυπτει η γκαμα για τα επομενα 3 χρονια. 

Καπου το χουμε χασει λιγο.. Δε γινεται να τα χουμε ολα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Εγώ κατά τη δική μου γνώμη βλέπω την άποψη του συγκεκριμένου χρήστη πολύ ακραία και δικαίως σχολιάζεται αρνητικά από πολλά μέλη. 

Το θέμα είναι ότι ο συμφορουμίτης αγόρασε όπως είπε την κονσόλα πριν 4μήνες. Κοινώς είχε πληρη γνωση του τι παιχνιδια ειχαν βγει στο ps5 και τι θα εβγαινε πχ μεχρι του χρόνου.

Αλλα και πάλι,έχει γράψει ανάλογα ακραία σχόλια ξανά πριν λίγο καιρό

Δηλαδή κάθε φορά,αλίμονο αν δεν έχουμε τις γνωστές υπερβολές από κάποιους για να προκαλούν στα εδώ θέματα.

Και κυρίως όπως είχα γράψει και εγώ παλιότερα,αλίμονο αν δεν έχουμε τους γνωστούς άγνωστους να κάνουν παράπονα που νεες κονσόλες από τον πρώτο χρόνο τους,δεν έχουν πολλά exclusives,λες και δεν τα γνώριζαν από τις προηγούμενες γενιές...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chncynic είπε

Ηρεμηστε μωρέ! Αν κάποιος έχει παίξει τα πάντα στο PS4Pro, μπορεί να περιμένει λίγο ακόμα μέχρι να βγούνε καινούρια παιχνίδια που να δικαιολογούν για αυτόν την καινούρια αγορά.

Ειδικά αν έχει και PC ή άλλες κονσόλες και έχει το ps για τα first party, το θεωρώ και σωστη αποφαση. Δεν είναι κακό.

Μα δεν μιλάμε για κάποιον ο οποίος περιμένει υπομονετικά να συμπληρώσει πρώτα έναν καλό αριθμό exclusives η κονσόλα και μετά να πάει να την αγοράσει κάποια στιγμή στο μέλλον. Μιλάμε για κάποιον που την αγόρασε ήδη γνωρίζοντας την κατάσταση πολύ καλά (νομίζω πουλώντας και την παλιά μαζί) και τα ήθελε όλα έτοιμα εδώ και τώρα.

Η λανθασμένη απόφαση πάρθηκε εξαρχής εφόσον λέει θα την ξανα αγοράσει σε 1-1.5 χρόνο ο οποίος δεν είναι και πολύ μεγάλη περίοδος στη ζωή μιας κονσόλας έτσι κι αλλιώς. Ούτε καν έκπτωση δεν θα έχει το μηχάνημα εκείνη την περίοδο. Ποιος ο λόγος να το πουλήσεις? :P

Αν είναι όντως κάτοχος άλλης κονσόλας ή PC και προτιμάει να παίζει εκεί τα multiplatform, OK αλλά και πάλι το πουλάω και αγοράζω ξανά μετά από λίγο για μένα τουλάχιστον δεν ακούγεται και πολύ πρακτικό. Έτσι κι αλλιώς είπε ότι δεν ενθουσιάστηκε με τα Valhalla και CoD. Ε αφού λοιπόν δεν του άρεσαν στο PS5, προφανώς δεν θα του αρέσουν ούτε στις υπόλοιπες πλατφόρμες..

Εκτός αν όλα αυτά τα comments γίνονται σκόπιμα για να προκαλέσουν εντυπώσεις... ;)

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...