Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχω δει αν εχει ηδη αναφερθει απο τα λαγωνικα του νηματος, αφηνω εδω την ειδηση που ενδιαφερει αρκετο κοσμο θεωρω.

https://www.techspot.com/news/91720-samsung-made-980-pro-ssd-specifically-playstation-5.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, yonah είπε

Όταν λέμε "μην αρπάζεστε" δεν εννοούμε να μην κάνετε πολιτισμένο διάλογο ρε σεις, αλλα να μην υψώνονται οι τόνοι για πράγματα που είναι καθαρά υποκειμενικά

Μονο που δεν μιλάμε για καθαρά υποκειμενικά πράγματα αλλά για γεγονότα/πραγματικότητα.

Το ότι το Ps5 είναι αισθητά πιο αθόρυβο από ps4/pro δεν είναι υποκειμενικό,αλλά γεγονός/πραγματικότητα.

Το ότι ο m2 ssd του ps5 είναι αισθητά πιο γρήγορος από τον σκληρό των 5400στροφών του ps4/pro,επίσης δεν είναι κάτι υποκειμενικό,άλλα γεγονός/πραγματικότητα.

Το ότι η πλειοψηφία των(συγχρονων)παιχνιδιων τρέχει στα 60fps στο ps5 σε σχέση με το ps4/pro,πάλι δεν είναι υποκειμενικό,άλλα γεγονός/πραγματικότητα.

Το ότι το dualsense είναι παντού καλύτερο από το dualshock 4 πάλι δεν είναι κάτι υποκειμενικό,άλλα γεγονός/πραγματικότητα.

Το μόνο υποκειμενικό στις 2 κονσόλες,είναι πότε κρίνει ο καθένας ότι αξίζει για αυτόν λόγω παιχνιδιών,να πάρει ps5.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yonah είπε

Όταν λέμε "μην αρπάζεστε" δεν εννοούμε να μην κάνετε πολιτισμένο διάλογο ρε σεις, αλλα να μην υψώνονται οι τόνοι για πράγματα που είναι καθαρά υποκειμενικά, και αυτό το λέω και για τις δύο πλευρές. Εαν υπάρχει εμπρηστική διάθεση δεν ειναι και πολύ σώφρων να τσιμπάμε το τυράκι. Δείτε πόσες φορές εχουν κλειδώσει ολα τα νήματα.

Και εγω θεωρώ οτι το PS5 ακόμη και τώρα, που ειναι αρχή της γενιάς, είναι εξαιρετική αγορά μιας και τα παλιότερα παιχνίδια τα παίζεις οπως έπρεπε να τα παίξεις και σιγά σιγά θα έρθουν και oι next-gen τιτλοι.

φίλε μου , κουβέντα κάνουμε απόψεις πάντα πολιτισμένα ούτε με ειρωνία τίποτα , απλά  περίμενα 8 μήνες και τι να παίζω τελικά τίποτα , γιατί τόσο καιρό δεν έκαναν update ta games σε 60fps , days gone - ghost- odyssey  -metro κτλ. περιμεναν τον ερχομο του ps5?  .  Οταν  δινω 70  euro εχω απατησει απλα ,  να  μου  προσφερει αυτο που λει και οχι κουτσουρεμενα , το 2021 πλεον !) ειμαι χωρις κονσολα και ξενερωμενος απλα , να ειστε καλα ολοι .

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Μονο που δεν μιλάμε για καθαρά υποκειμενικά πράγματα αλλά για γεγονότα/πραγματικότητα.

Το ότι το Ps5 είναι αισθητά πιο αθόρυβο από ps4/pro δεν είναι υποκειμενικό,αλλά γεγονός/πραγματικότητα.

Το ότι ο m2 ssd του ps5 είναι αισθητά πιο γρήγορος από τον σκληρό των 5400στροφών του ps4/pro,επίσης δεν είναι κάτι υποκειμενικό,άλλα γεγονός/πραγματικότητα.

Το ότι η πλειοψηφία των(συγχρονων)παιχνιδιων τρέχει στα 60fps στο ps5 σε σχέση με το ps4/pro,πάλι δεν είναι υποκειμενικό,άλλα γεγονός/πραγματικότητα.

Το ότι το dualsense είναι παντού καλύτερο από το dualshock 4 πάλι δεν είναι κάτι υποκειμενικό,άλλα γεγονός/πραγματικότητα.

Το μόνο υποκειμενικό στις 2 κονσόλες,είναι πότε κρίνει ο καθένας ότι αξίζει για αυτόν λόγω παιχνιδιών,να πάρει ps5.

Ωραία, κράτα το τελευταίο μόνο, γιατί αυτό είναι το θέμα εδώ απ' ότι καταλαβαίνω.
Τα άλλα τα απο πάνω είναι αυτονόητα - εκτός απο το dualsense που είναι κι αυτό λίγο υποκειμενικό για τον καθένα.

Μην αρπάζεσθαι. :D Όταν γράφεις για γεγονότα/πραγματικότητες, είναι αρκετά απόλυτο ώστε να σου απαντήσει κάποιος απότομα και ας έχεις δίκιο/άδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, chncynic είπε

Τα άλλα τα απο πάνω είναι αυτονόητα - εκτός απο το dualsense που είναι κι αυτό λίγο υποκειμενικό για τον καθένα.

Μην αρπάζεσθαι. :D Όταν γράφεις για γεγονότα/πραγματικότητες, είναι αρκετά απόλυτο ώστε να σου απαντήσει κάποιος απότομα και ας έχεις δίκιο/άδικο.

Οταν αναφέρονται γεγονότα/πραγματικότητες συγκεκριμένα μεταξύ ps4 και ps5,σημαίνει ότι έτσι είναι στην πράξη ασχέτως του τι πιστεύει ο καθένας. Μπορεί να διαφωνήσει κάποιος μόνο αν αυτό δεν ισχύει στην πράξη.

Εαν κάποιος πχ πει ότι είναι γεγονός ότι το ps5 είναι ελαφρύτερο από το Ps4(πράγμα που δεν ισχύει),προφανώς μπορεί κάποιος να διαφωνήσει.

Το ίδιο ισχύει και για το dualsense που συνολικά είναι ανώτερο σαν controller από το dualshock 4. Παιρνει όλα τα στοιχεία του dualshock 4 και προσθέτει μεγαλύτερη μπαταρία/αυτονομία,typeC και haptic feedback/adaptive triggers.

Το μόνο υποκειμενικό σε αυτό είναι η εργονομία(πως βολευει τον καθένα σαν κράτημα).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kundi είπε

φίλε μου , κουβέντα κάνουμε απόψεις πάντα πολιτισμένα ούτε με ειρωνία τίποτα ,

απλά  περίμενα 8 μήνες και τι να παίζω τελικά τίποτα , γιατί τόσο καιρό δεν έκαναν update ta games σε 60fps , days gone - ghost- odyssey  -metro κτλ. περιμεναν τον ερχομο του ps5?  .  Οταν  δινω 70  euro εχω απατησει απλα ,  να  μου  προσφερει αυτο που λει και οχι κουτσουρεμενα , το 2021 πλεον !) ειμαι χωρις κονσολα και ξενερωμενος απλα , να ειστε καλα ολοι .

Τα προηγούμενα γραπτά σου πάντως το αντίθετο δείχνουν,ειδικά έτσι όπως απαξιώνεις το ps5...

Για τα 60fps updates σε ps5 παιχνίδια τι ακριβώς απαιτήσεις είχες δεν κατάλαβα.

Τα 60fps σε multiplatform παιχνίδια όπως το Odyssey και το Metro που αναφέρεις είναι πρόβλημα των ίδιων των εταιρειών των παιχνιδιών και όχι της Sony.

Για Days Gone και Ghost of tsushima,για ψαξε λίγο καλύτερα πότε πήραν patch για 60fps,γιατί είχαν πάρει πολύ νωρίτερα από τους 8 μηνές στους οποιους αναφέρεσαι...

Το Red Dead Redemption 2 πχ, και στο ps5 και στο SeriesX τρέχει στα 30fps. Μηπως φταίει και για αυτό η Sony?

Καλό είναι να υπάρχουν απαιτήσεις, φτάνει μόνο να μην είναι παράλογες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kundi είπε

φίλε μου , κουβέντα κάνουμε απόψεις πάντα πολιτισμένα ούτε με ειρωνία τίποτα , απλά  περίμενα 8 μήνες και τι να παίζω τελικά τίποτα , γιατί τόσο καιρό δεν έκαναν update ta games σε 60fps , days gone - ghost- odyssey  -metro κτλ. περιμεναν τον ερχομο του ps5?  .  Οταν  δινω 70  euro εχω απατησει απλα ,  να  μου  προσφερει αυτο που λει και οχι κουτσουρεμενα , το 2021 πλεον !) ειμαι χωρις κονσολα και ξενερωμενος απλα , να ειστε καλα ολοι .

Αγαπητέ κάποια από αυτά που γράφεις είναι ψέματα (Days Gone και Ghost πήραν patch πολύ νωρίτερα από 8 μήνες στην αρχή του έτους), και κάποια άλλα είναι ανακρίβειες (τι σχέση έχει η Sony με το Odyssey και Metro). Και δεν είναι μόνο το συγκεκριμένο post που το κάνεις αυτό...

Εγώ νομίζω ότι απλώς κάνεις τρόλιγκ στο θέμα και ουδέποτε είχες στην κατοχή σου την κονσόλα. Τώρα στην πολύ μικρή πιθανότητα να την είχες όντως και να την πούλησες για τους λόγους που περιγράφεις, τι να πω. Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του οπότε εμείς δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε κάπου. Έτσι κι αλλιώς τελείωσε τώρα εφόσον έμεινες όπως λες χωρίς κονσόλα.

Και όσο αναφορά για τα άλλα μέλη που αναρωτιούνται για την "πριονοκορδέλα", θα έλεγα να ξαναδιαβάσουν λίγο πιο προσεκτικά αυτά που ισχυρίζεται το συγκεκριμένο μέλος. Το να μετανιώσουμε για μια αγορά επειδή υπερεκτιμήσαμε ή δεν καταλάβαμε κάτι είναι απόλυτα ανθρώπινο και σεβαστό. Όταν όμως προσθέτουμε ανακρίβειες και ψέματα επάνω σε αυτό, κάτι δεν πάει καλά.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kostiger είπε

Δεν εχω δει αν εχει ηδη αναφερθει απο τα λαγωνικα του νηματος, αφηνω εδω την ειδηση που ενδιαφερει αρκετο κοσμο θεωρω.

https://www.techspot.com/news/91720-samsung-made-980-pro-ssd-specifically-playstation-5.html

250$(Ευρώπη 250€) gia 1tb ακριβό μου φαίνεται. 50+€, γιατί πλέον τον βρίσκεις και κάτω από 200€, για ένα heatsink παραπάει. Λογικά θα πέσουν κατευθείαν οι τιμές τέλη Νοεμβρίου.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Οταν αναφέρονται γεγονότα/πραγματικότητες συγκεκριμένα μεταξύ ps4 και ps5,σημαίνει ότι έτσι είναι στην πράξη ασχέτως του τι πιστεύει ο καθένας. Μπορεί να διαφωνήσει κάποιος μόνο αν αυτό δεν ισχύει στην πράξη.

Εαν κάποιος πχ πει ότι είναι γεγονός ότι το ps5 είναι ελαφρύτερο από το Ps4(πράγμα που δεν ισχύει),προφανώς μπορεί κάποιος να διαφωνήσει.

Το ίδιο ισχύει και για το dualsense που συνολικά είναι ανώτερο σαν controller από το dualshock 4. Παιρνει όλα τα στοιχεία του dualshock 4 και προσθέτει μεγαλύτερη μπαταρία/αυτονομία,typeC και haptic feedback/adaptive triggers.

Το μόνο υποκειμενικό σε αυτό είναι η εργονομία(πως βολευει τον καθένα σαν κράτημα).

 

 

Ναι μωρέ ο τρόπος είναι, καταλαβαίνω τι λες.

Απλά είναι φλεγόμενα τα θρεντζ και νομίζω οι περισσότεροι πέρα των 10-20 που συχνάζουμε εδώ, μιλάνε πολύ πιο abstract απ' ότι νομίζουμε. Δεν χρειάζεται να μιλάμε με απόλυτους τόνους κι ας έχουμε δίκιο καμιά φορα.

Each to their own, εκτός κι αν τρολλάρει ο @kundiκαι μας παίζει μπάλα :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα του δίσκου γνώμη μου είναι οτι δεν αξίζει κάποιος να βάλει 1TB αλλα καλύτερα να κάνει υπομονή και να βάλει 2 ή 4 TB γιατι λογικά οι τιμές θα πέσουν και σίγουρα ο 2TB θα φτάσει την τιμή του 1TB

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Για το θέμα του δίσκου γνώμη μου είναι οτι δεν αξίζει κάποιος να βάλει 1TB αλλα καλύτερα να κάνει υπομονή και να βάλει 2 ή 4 TB γιατι λογικά οι τιμές θα πέσουν και σίγουρα ο 2TB θα φτάσει την τιμή του 1TB

Πιθανώς πολλούς να τους καλύπτει ο 1TB επειδή δεν κρατάνε πολλά παιχνίδια στον δίσκο μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...