Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ξένης γλώσσας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σπουδάζω ναυτιλιακά και από Σεπτέμβρη θέλω να ξεκινήσω μια νέα ξένη γλώσσα . Είμαι ανάμεσα στα Κινέζικα και τα Ιαπωνικά αλλά δεν έχω κατασταλάξει ακόμα αν και τείνω προς τα Ιαπωνικά . Θα εκτιμούσα μια δεύτερη άποψη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Αν θέλεις να το συνδυάσεις με τις σπουδές σου δεν γνωρίζω αν κάποια από τις δύο είναι καλύτερη.

Γενικά θεωρώ ότι είναι δύο γλώσσες που χωρίς εξάσκηση δεν μπορείς να καταφέρεις και πολλά . 

Από τα ιαπωνικά που έχω εμπειρία, βοηθάνε πολύ οι σειρές anime. Θέλει λίγο διάβασμα παραπάνω στην αρχή γιατί είναι αρκετά διαφορετικά από ότι μαθαίνουμε εμείς, αλλά είναι κατανοητά. Αν σε ενδιαφέρει καθηγητής που κάνει και on line έχω επαφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγο googling έβγαλε ότι η Γαλλική και η Κινέζικη Μανδαρινή γλώσσα είναι δύο επιλογές , αλλά είναι σχετικά παλιό ( 2011 )

Εγώ θα ήμουν ανάμεσα σε Ιαπωνικά και σε Κορεάτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναυτιλία=Αγγλικά 

τώρα από εκεί και πέρα εξαρτάται που θα δουλέψεις, αλλά δεν νομίζω ότι θα σου χρειαστεί να μιλήσεις σε business επίπεδο σε άλλη γλώσσα πέρα από τα αγγλικά.

έχω παρατηρήσει ότι κορεάτες και ιάπωνες μιλούν μεταξύ τους, ακόμα και σε επαγγελματικά email στην τοπική τους γλώσσα, ενώ εμείς εδώ πχ όταν ανταλλάζουμε εσωτερικά email τα γράφουμε στα αγγλικά.

ΑΝ έχεις σκοπό να πας σε κάποια άλλη χώρα για εργασία και ξέρεις ποια είναι αυτή η χώρα, ξεκίνα να μαθαίνεις τη γλώσσα της χώρας. Για παράδειγμα, στην Ολλανδία θα βρεις πιο εύκολα δουλειά αν μιλάς Ολλανδικά, χωρίς να σημαίνει ότι δε θα βρεις αν μιλάς μόνο αγγλικά. 

Θέλω να πω ότι θα είναι μεγαλύτερο συν στο CV σου να φαίνεται ότι μιλάς την native γλώσσα της χώρας που πας, παρά κάποια τρίτη. 

από εκεί και πέρα, κάθε ξένη γλώσσα που γνωρίζεις είναι ένα συν, γιατί στη ναυτιλία θα μιλήσεις με πολλές διαφορετικές εθνικότητες, και κατά συνέπεια είναι ένα ωραίο σπάσιμο πάγου το να πεις στον άλλον δυο κουβέντες στη γλώσσα του. 

Για δουλειά στην Ελλάδα, με άριστα αγγλικά (για να μην πω και απλώς καλά) είσαι οκ σε επαγγελματικό επίπεδο. 

 

Τέλος, μπορείς να λάβεις υπ'όψιν σου σε ποια κατεύθυνση θες να κινηθείς μετά τις σπουδές σου και να δεις εκεί τι μπορεί να χρειαστεί (αν και μαλλον ειναι νωρίς για να ξέρεις κάτι τέτοιο) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις . Τελικά θα επιλέξω τα Ιαπωνικά .

2 ώρες πριν, nogoso είπε

Καλημέρα,

Αν θέλεις να το συνδυάσεις με τις σπουδές σου δεν γνωρίζω αν κάποια από τις δύο είναι καλύτερη.

Γενικά θεωρώ ότι είναι δύο γλώσσες που χωρίς εξάσκηση δεν μπορείς να καταφέρεις και πολλά . 

Από τα ιαπωνικά που έχω εμπειρία, βοηθάνε πολύ οι σειρές anime. Θέλει λίγο διάβασμα παραπάνω στην αρχή γιατί είναι αρκετά διαφορετικά από ότι μαθαίνουμε εμείς, αλλά είναι κατανοητά. Αν σε ενδιαφέρει καθηγητής που κάνει και on line έχω επαφή.

Έχεις κάποιο λινκ κλπ για τον καθηγητή ; Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινέζικα. Είναι μία γλώσσα που χρησιμοποιείται από την μεγαλύτερη σε πληθυσμό χώρα, η οποία επενδύει και πάρα πολύ στο εξωτερικό.

Ιαπωνικά, μόνο αν σε ενδιαφέρει να κινηθείς προς τα εκεί, αν και μιλάμε για μία αρκετά δυνατή βιομηχανικά χώρα. 

Από περιέργεια (γιατί σε εμένα όλα φαίνονται κινέζικα), πόσο κοντά είναι αυτές οι 2 γλώσσες; Είναι κάτι σαν τα αγγλικά και τα γερμανικά ή δεν έχουν καμία σχέση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγγλικά και μόνο αγγλικά. 

Οτιδήποτε παραπέρα και να μάθεις για αυτό το επάγγελμα, δεν αλλάζει κάτι. 

Κινέζικα ιαπωνικά και κορεάτικα έχουνε τεράστιες διάφορες μεταξύ τους. Μπορεί σε έναν ξένο να ακούγονται ίδιες γλώσσες σχεδόν γιατί δεν γνωρίζει και δεν έχει ψάξει. Ιάπωνας δεν παίζει να συνεννοηθεί με κορεατη σε καμία τοπική γλώσσα, εκτός αν κάποιος εκ των δύο έχει μάθει την γλώσσα του άλλου. 

Ως προς την δυσκολία, δεν μπορώ να εκφέρω αποψη, αλλά τοποθετώ τα κινέζικα στις πλέον δύσκολες γλώσσες αφού μιλάμε για μια γλώσσα που δεν έχει δικό της αλφάβητο και οι λέξεις γράφονται όλες με από έναν μέχρι τρεις διαφορετικούς τρόπους, επίσης η γλώσσα αυτή έχει λέξεις που γράφονται με τον ίδιο τρόπο αλλά δίνουν διαφορετικό νόημα ανάλογα την τονικότητα προφοράς και τον συλλαβισμό τους ο οποίος δεν μπορεί να αποτυπωθεί πχ κάποιο σημείο στίξης πχ τόνο, όπως καταλάβαινεις, μιλάμε για μια γλώσσα που δεν έχει συγκεκριμένη αρχή και τέλος, μόνο μια εμπειρική αρχή που καθορίζεται από την εμπειρία και το μορφωτικό επίπεδο του κάθε καθηγητή η γνωστή της κινεζικής. 

Η ιαπωνική μου αρέσει πιο πολύ από όλες τις γλώσσες, έχει λέξεις που είναι ευκολομνημονευτες ακουστικά. Το παλούκι εκεί είναι το σύστημα γραφής καθως μιλάμε για τρία διαφορετικά αλφαβήτα μαζί με καντζι στην συνέχεια, δηλαδή η γλώσσα προσφέρει κάποιες ευκολίες και έναν μπούσουλα, αλλά αν προχωρήσεις σε επίπεδο καταλήγεις σχεδόν σαν τα κινέζικα. 

Τα κορεάτικα φαίνεται να είναι η ευκολότερη από τις υπόλοιπες, έχει το δικό της ενιαίο αλφάβητο όχι τόσο μεγάλο και δύσκολο όσο των ιαπωνικών. Στην Κορέα έχει πολλά ναυπηγεία πάντως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JohanLiebert1 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις . Τελικά θα επιλέξω τα Ιαπωνικά .

Έχεις κάποιο λινκ κλπ για τον καθηγητή ; Ευχαριστώ 

Δεν ξέρω αν έχει website, υποθέτω πως όχι, αλλά μπορώ να σου στείλω με ΡΜ τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγγλικα προφανως ολοι πρεπει να ξερουν.

Απο εκεί κ περα Γαλλικα αρκετά χρήσιμα αν εχεις περα δωσε με Αφρικανικες χωρες και ορισμενες της Ν. Ασιας που μιλανε Γαλλικα. Ισπανικα/Πορτογαλλικα τρομερα χρήσιμα αν εχεις παρε δωσε με Κεντρικη / Νοτια Αμερικη.

Οι Ιαπωνες ναι μεν εχουν μεγαλο ονομα στη ναυτιλία αλλά το όνομά τους ειναι στην κατασκευη. Ειναι οι τοπ στις κατασκευές νεων πλοιων, επισκευες, εκπαιδευσεις μηχανικων κλπ. Εχουν φυσικα πολυ ανεπτυγμενο κ το εμποριο αλλα δε πλησιαζει τοσο τα οφέλη που εχεις απο αλλες κατηγοριες. BTW Ιαπωνικα ψιλομιλαω, ειναι αρκετα ευκολα να μαθεις να μιλας κ να κανεις κουβεντα αλλα ειναι πολυ δυσκολο να μαθεις να γραφεις/διαβαζεις. Οποτε δεν ασχοληθηκα να παρω το πτυχιο και απλα εμαθα να κανω βασικη κουβεντα :)

Τα Κινεζικα τωρα, ειναι σιγουρα μεγαλο ατου γιατι η Κινα ειναι ενας απο τους μεγαλύτερους (αν οχι ο μεγαλυτερος) εξαγωγείς στον πλανητη, με τεραστιο στολο αλλα και παρα πολλα λιμανια αγορασμενα παντου, ακομα κ Ελλαδα. Και σιγουρα θα ειναι ατου να μιλας Κινεζικα γιατι λιγοι ξενοι τα μιλανε κ επειδη εχει χωθει πολυ η Κινα στα Ελληνικα λιμάνια, αρχιζει κ γινεται περιζήτητο για το CV. Αλλα ειναι κ η πιο δυσκολη γλωσσα με πολυ μεγαλη διαφορα αποτι τα Ιαπωνικα ή οι λατινικές γλώσσες.

 

Αυτα τα όλιγα από μια κουβέντα που ειχα πριν λιγες μερες με δυο φιλους σε ναυτιλιακες στην Αθηνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...