Προς το περιεχόμενο

Εντελώς δωρεάν η αναβάθμιση σε Windows 11 μόνο για χρήστες Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 243
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, mp44christos είπε

Συστημα με 2600 β450 κλπ πηρε ακυρο.

ρε σειςςςς .... μην ποστάρετε ό.τι να ναι συστήματα τώρα για άκυρα κλπ 

κι εγώ έχω 3600 και b450 ΚΑΙ ;;;;; 
αν έχεις κλειστό το tpm (που σε μένα ήταν από default) ή δεν είσαι καν σε uefi τι περιμένεις να σου βγάλει ;;;

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρακτικά TPM 2.0 φαίνεται να υποστηρίζουν τα μηχανήματα από το 2019 και μετά, οπότε αφορά κατά κύριο λόγο επεξεργαστές και μητρικές το πολύ τριετίας.

Επεξ/σία από jimex
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να αποφυγεις το TPM 2.0, κανεις αντικατασταση του appraiserres.dll, που βρισκεται στον φακελο source, κανοντας αποσυμπιεση το iso win11,

με το appraiserres.dll που βρισκεται στον ιδιο φακελο απο τα win 10. Κανεις setup μεσα απο τα windows 10 και κανει κανονικα αναβαθμηση.

Το εχω κανει.

Ολα κανονικα ενεργοποιημενα.

Επεξ/σία από semola
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει δλδ να πάει ο κόσμος και να εγκαταστάσει TPM 2.0 στη μητρική; Okay ... most will stay with Windows 10.

Επίσης, έχω σύστημα με MSI Z87-G45 και i7 4770K. Πήρε άκυρο.
Έχω ένα άλλο μηχάνημα με MSI B450 TOMAHAWK MAX (Socket AM4). Κι αυτό μάλλον δεν έχει καρτα TPM 2.0 επάνω. Άυτό το μηχάνημα το πήρα πριν ενα χρόνο και κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Eru Iluvatar είπε

Θέλει δλδ να πάει ο κόσμος και να εγκαταστάσει TPM 2.0 στη μητρική; Okay ... most will stay with Windows 10.

Επίσης, έχω σύστημα με MSI Z87-G45 και i7 4770K. Πήρε άκυρο.
Έχω ένα άλλο μηχάνημα με MSI B450 TOMAHAWK MAX (Socket AM4). Κι αυτό μάλλον δεν έχει καρτα TPM 2.0 επάνω. Άυτό το μηχάνημα το πήρα πριν ενα χρόνο και κάτι.

δεν ξέρω γιατί σχολιάζω γιατί θα εμφανιστούν άλλα 50 παρόμοια μηνύματα αλλά .....

οπότε θες να μου πεις εσύ ότι στην Tomahawk B450 την παλιά , όχι την MAX δηλαδή , έχει TPM 2.0 (βγάζει η @#!!@ εφαρμογή όλα οκ) και σε σένα στην MAX δεν έχει ;;;; 

 

edit -> πήγες δηλαδή και στην z87 , ενεργοποήσες το tpm από το bios (που έχει) και σου εμφάνιζε ότι δεν υποστηρίζεται το pc ; 

Επεξ/σία από kodorevi8ulis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχετε Intel ψαχτείτε για μια επιλογή Intel Platform Trust Technology (PTT). Στη δική μου το έκανα enable στο bios και από εκεί που μου έβγαζε not supported, τώρα είμαι οk.

https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000007452/intel-nuc.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kodorevi8ulis είπε

δεν ξέρω γιατί σχολιάζω γιατί θα εμφανιστούν άλλα 50 παρόμοια μηνύματα αλλά .....

οπότε θες να μου πεις εσύ ότι στην Tomahawk B450 την παλιά , όχι την MAX δηλαδή , έχει TPM 2.0 (βγάζει η @#!!@ εφαρμογή όλα οκ) και σε σένα στην MAX δεν έχει ;;;; 

Την ΜΑΧ έχω (την καινούρια), αλλα δεν μπορώ να τσεκάρω τώρα. Είμαι σε άλλο μερός.

Πάντως στον υπολογιστή με MSI Z87-G45  έφαγα άκυρο. Έχω σκληρό με 120 γβ και 40 γβ free. Anyway, αυτό το PC είναι 7 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Eru Iluvatar είπε

Την ΜΑΧ έχω (την καινούρια), αλλα δεν μπορώ να τσεκάρω τώρα. Είμαι σε άλλο μερός.

Πάντως στον υπολογιστή με MSI Z87-G45  έφαγα άκυρο. Έχω σκληρό με 120 γβ και 40 γβ free. Anyway, αυτό το PC είναι 7 χρόνια.

ρε συ , κι εγώ "εφαγα άκυρο" γιατί πολύ απλά θέλει να πας στο bios Και να ενεργοποιήσεις το tpm που είναι από default disabled

δηλαδή ποιος ο λόγος να αναφέρεις μητρική αν δε πας να κάνεις αυτό το πράγμα ; (προφανώς και στην z87 disabled είναι) 
επίσης ποιος ο λόγος να αναφέρεις ότι δεν παίζει αν δεν είσαι σε uefi (υποθέτω αυτό εννοεί κι όχι απλά το bios να είναι uefi) και είσαι σε legacy (όπως λογικά είσαι στον 120αρη) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, kodorevi8ulis said:

ρε συ , κι εγώ "εφαγα άκυρο" γιατί πολύ απλά θέλει να πας στο bios Και να ενεργοποιήσεις το tpm που είναι από default disabled

δηλαδή ποιος ο λόγος να αναφέρεις μητρική αν δε πας να κάνεις αυτό το πράγμα ; (προφανώς και στην z87 disabled είναι) 
επίσης ποιος ο λόγος να αναφέρεις ότι δεν παίζει αν δεν είσαι σε uefi (υποθέτω αυτό εννοεί κι όχι απλά το bios να είναι uefi) και είσαι σε legacy (όπως λογικά είσαι στον 120αρη) 

Εγώ έχω φάει άκυρο παντός. Απ ότι βλέπω θέλει τσιπάκια που τώρα με την ανακοίνωση πάει 50αρι. Όταν βγουν θα δοκιμάσω το τρικ που λένε. Ίσως να θέλει και update το bios λάθος δεν τοε χω κάνει ποτέ. Αλλά μέχρι να έρθει η ώρα δεν πειράζω τπτ. 

Επεξ/σία από mp44christos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, mp44christos είπε

Εγώ έχω φάει άκυρο παντός. Απ ότι βλέπω θέλει τσιπάκια που τώρα με την ανακοίνωση πάει 50αρι. Όταν βγουν θα δοκιμάσω το τρικ που λένε. Ίσως να θέλει και update το bios λάθος δεν τοε χω κάνει ποτέ. Αλλά μέχρι να έρθει η ώρα δεν πειράζω τπτ. 

τα πράγματα είναι υπερβολικά απλά 

 

άνοιξε cmd , γράψε αυτό

wmic /namespace:\\root\CIMV2\Security\MicrosoftTpm path Win32_Tpm get /value

και πόσταρε εικόνα τι σου βγάζει .... ελπίζω ότι πήγες στο bios να το ενεργοποιήσεις και δεν κάνουμε τζάμπα αυτή τη συζήτηση 

 

edit -> ΟΧΙ update το bios , ένα κουμπάκι πατάς να γίνει ενεργό κάτι

Επεξ/σία από kodorevi8ulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που έδειξαν ένα PC σ'ενα σημείο και το υπονόησαν σ'ενα άλλο, γιατι αλλιώς θα νόμιζα ότι καταργήθηκαν κι έγινε υποχρεωτική η χρήση laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...