Προς το περιεχόμενο

Εντελώς δωρεάν η αναβάθμιση σε Windows 11 μόνο για χρήστες Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 243
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Hal9000 είπε

Windows 10: 83%

Windows 7: 14.5%

Αρχές της επόμενης εβδομάδας η πρώτη beta μέσω Windows Insiders χωρίς να περιέχει όμως κάποια από τα νέα χαρακτηριστικά όπως android apps και teams 

Θα περιμένω τοτε να βγει σε full version μιας που θα θελει και clean install και να φυγουν οι beta versions καλου κακου. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Το TPM τι ακριβώς είναι και σε τι βοηθάει; 

trust platform module στην ουσια σου λεει πως μπορεις να τα εγκαταστησεις γιατι ειναι εμπιστος προμηθευτης(TPM (Trusted Platform Module) is a computer chip (microcontroller) that can securely store artifacts used to authenticate the platform (your PC or laptop). ... These artifacts can include passwords, certificates, or encryption keys (απο το google το βρηκα)) υπαρχει σε καποια Motherboards στο bios αλλα νομιζω πως παλιοτεροι υπολογιστες δε θα εχουν τη δυναοτητα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Σκέψου να ήθελε iLok τι γέλια θα ρίχναμε. Θα έπρεπε να αγοράζαμε και hardware key.

Έλα μωρέ πως κάνεις έτσι το πολύ πολύ μόνο στα χαρτιά να το έβγαζαν

24 λεπτά πριν, djbilly192001 είπε

trust platform module στην ουσια σου λεει πως μπορεις να τα εγκαταστησεις γιατι ειναι εμπιστος προμηθευτης(TPM (Trusted Platform Module) is a computer chip (microcontroller) that can securely store artifacts used to authenticate the platform (your PC or laptop). ... These artifacts can include passwords, certificates, or encryption keys (απο το google το βρηκα)) υπαρχει σε καποια Motherboards στο bios αλλα νομιζω πως παλιοτεροι υπολογιστες δε θα εχουν τη δυναοτητα.

TPM 2.0 από το 2019 σε κάποιες μητρικές εμφανίστηκε και σε όλες 2020

 Στην πράξη μόνο μηχανήματα 2 χρόνον και αν υποστιριζουν την λειτουργία και όχι όλα μάλιστα.

Η αλλιος 90% υπολογιστών δεν το έχει (θετική πρόβλεψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Black Demis είπε

Έλα μωρέ πως κάνεις έτσι το πολύ πολύ μόνο στα χαρτιά να το έβγαζαν

TPM 2.0 από το 2019 σε κάποιες μητρικές εμφανίστηκε και σε όλες 2020

 Στην πράξη μόνο μηχανήματα 2 χρόνον και αν υποστιριζουν την λειτουργία και όχι όλα μάλιστα.

Η αλλιος 90% υπολογιστών δεν το έχει (θετική πρόβλεψη

Εκτός εάν είναι κάποια πχ. ακριβή σειρά laptop και προσφερθεί αναβάθμιση σε 2.0 μέσω firmware upgrade

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Black Demis είπε

Έλα μωρέ πως κάνεις έτσι το πολύ πολύ μόνο στα χαρτιά να το έβγαζαν

TPM 2.0 από το 2019 σε κάποιες μητρικές εμφανίστηκε και σε όλες 2020

 Στην πράξη μόνο μηχανήματα 2 χρόνον και αν υποστιριζουν την λειτουργία και όχι όλα μάλιστα.

Η αλλιος 90% υπολογιστών δεν το έχει (θετική πρόβλεψη

Η δική μου που είναι το '18 πάντως (B450M Pro VDH) το δέχεται κανονικά το Update βάσει της εφαρμογής της MS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, charilaos είπε

Εκτός εάν είναι κάποια πχ. ακριβή σειρά laptop και προσφερθεί αναβάθμιση σε 2.0 μέσω firmware upgrade

Ε Το πολύ πολύ κάνα ThinkPad κλπ Πάντος 2.0 καθαρά καθαρά περίπου 12 με 14 μήνες είναι στην αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι έχετε επεξεργαστές απο γενια 4 και μετά της intell έχετε το PTT θέλει ενεργοποίηση στο bios (η πλατφόρμα tpm της intel) 

 As long as a PC has at least TPM 1.2, it will meet the minimum security requirements for Windows 11, Microsoft said. TPM 1.2 is the “hard floor” for installing Windows 11, while TPM 2.0 is a “soft floor,” the company said.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, pigeon είπε

Θέλει TPM 2.0, τα είπαμε και στο άλλο θέμα πριν μερικές μέρες.

Θα κλάψουν μανούλες, τα μισά ενεργά (αυτή τη στιγμή) μηχανήματα πάνε κουβά. Επίσης κάποιοι λένε ότι απαιτεί υποχρεωτικά ενεργό το secure boot. Καλά θα πάει αυτό... 🤑

Για το tpm2.0 υπάρχει μια χακιά παράκαμψης (δειτε εδώ) που δουλέψε σε ορισμένους, εμένα πάλι όχι.

Γιατί αυτή η γκρίνια; Τι θα πει πάνε κουβά; Δεν σου λέει κανένας ότι θα σταματήσουν να υποστηρίζονται τα 10αρια. Δεν σε αναγκάζει κάνεις να κάνεις αναβάθμιση ούτε να πληρώσεις για να την κάνεις. Το TPM υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια η έκδοση 2 μάλλον 4-5. Αν θέλεις οπωσδήποτε να βάλεις τα 11 και ο υπολογιστής σου δεν το υποστηρίζει ε τότε θα πληρώσεις. Δεν βλέπω κάπου το κακο

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, TaxiarhisGR είπε

 

Ολες οι καινουριες μητρικες το εχουν απο μονες τους. Εγω με ryzen build τα εχω εδω και 1 εβδομαδα χωρις προβληματα

Οπως ειπε και ο συναδελφος πολυ σωστα , υποστηριξη TMP θελει,   ολες οι μητρηκες απο 2018 και μετα κανουν και το ιδιο και τα λαπτοπ, απλα να το ενεργοποιεις στο bios sto securety tab . δε χρειαζεται να αγορασεις το module για δεσκτοπ μητρηκες . τα λαπτοπ το εχουν ηδη εξαλου.  τωρα για μακ με Μ1 δε ξερω δε εχω . Η αν υποστηριζεται σε πιο παλιο υπολογιστη. θα μαθουμε ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα Πάντος σε Asus Maximus Hero X ΤΟΥ 19 με I7 8700 και Windows 10 Pro 21H1 μου έβγαλε ότι Δεν μπορούν να εγκατασταθούν τα 11άρια. Και δεν βρήκα και τίποτα στην ανάλογη ενότητα του Bios ( Advance Settings ) καμία σχετική επιλογή, Μια ακριβή δηλαδή motherboard του 19 .... δεν ξέρω πόσες motherboard από εκεί και πέρα θα έχουν αυτό το "απαραίτητο Hardware ".

Το έχεσαν το θέμα εντελώς πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...