Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, txcellas είπε

...] Γενικα ποιος ο λογος να αναβαθμισει καποιος απο 10 σε 11 αν ολα δουλευουν μια χαρα;

Καθαρά για λόγους περιέργειας πιστεύω.

Αν όλα σου δουλεύουν σωστά στα 10άρια κάτσε όπως είσαι. Αν είσαι για φορμάτ βάλε τα 11 να τα δεις και αν δεν έχεις πρόβλημα μένεις, αλλιώς επιστρέφεις στα 10.

Γενικά, αν κρίνω από τα 10άρια που η πρώτη σωστή και με τα λιγότερα προβλήματα έκδοση ήταν η 1607 (Ιούλιος του 2019) ενώ η πρώτη έκδοση ήταν η 1507 (ένα χρόνο πριν), θα έλεγα ότι καλά είναι να περιμένουμε τουλάχιστον μέχρι το καλοκαίρι πριν πάμε στα 11 σαν βασικό λειτουργικό.

Οι drivers κατεβαίνουν κανονικά και μου φάνηκε ότι βρίσκει περισσότερες συσκευές από τα 10άρια. Τα έβαλα σε 775 c2d με hd3850 vga και 4gb ram.

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, txcellas είπε

οι drivers αυτοματα κατεβαινουν στα 11ρια;

Oτι ορισει ο καθενας οπως και στα 10αρια.

45 λεπτά πριν, txcellas είπε

Ειχε κανεις προβλημα συμβατοτητας; Γενικα ποιος ο λογος να αναβαθμισει καποιος απο 10 σε 11 αν ολα δουλευουν μια χαρα;

Και τα xp μια χαρα ηταν αλλα δεν μειναμε εκει.

Εγω εκανα το δισκο μου κλωνο με το macrium και πηρα το ρισκο στο πρωτο pc να αναβαθμισω,παροτι δεν το συνηθιζω.Να καταλαβεις περυσι μολις εβαλα 10αρια με 7αρια ημουν.

Αφου τα δουλεψα μερικες μερες χωρις προβλημα αρχισα και αναβαθμιζα και τα υπολοιπα pc.

Μεχρι στιγμης κανενα προβλημα.

Στη δικη μου χρηση παντως εχω την αισθηση οτι εχουν λιγο πιο αμεση αποκριση απο τα 10ρια.

Επεξ/σία από JDROGAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Last Windows 11 update changed default browser to Edge, default Chrome search-engine to Bing and changed "restore previous tabs" setting to "always open Bing on startup"
https://old.reddit.com/r/sysadmin/comments/sbgmab/last_windows_11_update_changed_default_browser_to/

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έβαλα σε τίμιο λαπτοπ με 8ης γενιάς intel και 8g ram , τα έχω 3 μέρες και μπορώ να πω οτι λαγκάρουν δίχως τέλος (αυθεντικά ,όχι customιές)

βασικά τα vista μου θύμισαν σαν εμπειρία , καλή κίνηση της MS ,λογικά τα 12 θα είναι ταμάμ

απο προβλήματα έχω:

lag σε οποιοδήποτε άνοιγμα αρχείων

refresh των εικονιδίων του desktop σε άσχετους χρόνους

δεν εμφανίζεται η μπάρα εργασία μετά απο αυτόματη απόκρυψη παρα μόνο κατεβάζοντας τον κέρσορα κάτω  απο το κέντρο και αριστερά (έχω μεταφέρει αριστερά το σταρτ μενου)

πετάγεται η εναλλαγή γλώσσας και είναι εκνευριστικό

μου δείχνει απο boot σε linux οτι είναι ενεργοποιημένο το bitlocker ενώ δεν είναι (θέλει να το ψάξω) και δεν έχω πρόσβαση

3G ram έναρξης , έχω box να συγχρονίζει , ένα ταπεινό torrent να κατεβαίνει και 6 tabs στο firefox και φτάσαμε 6G

με το καλημέρα μήνυμα λάθους λόγω MS teams , λύθηκε με απεγκατάσταση

μπλε οθόνη λόγω driver (iLok για όσους ασχολούνται με μουσική) , το οποίο ok , μπορεί να είναι ασυμβατότητα , αλλά έγινε μετά απο 5 τουλάχιστον επανεκκινήσεις στις οποίες δεν είχα θέμα

Αναγκαστικό registry edit για να ενεργοποιηθεί το autologin

και φαντάζομαι αρκετά άλλα αν συνεχίσω να τα δουλεύω 😁

Πίσω στα 10άρια για το αναγκαστικό partition με windows λόγω hardware  (linux χρόνια για κύρια χρήση)  , πολύ beta η όλη φάση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/1/2022 στις 2:52 ΜΜ, txcellas είπε

παιδια καλησπερα, σκεφτομαι να βαλω τα 11ρια στο λαπτοπ μου (dell g5), τι προτεινετε οσοι τα εχετε;

Τελικά τα έβαλες; Θα μας πεις την γνώμη σου;

Επεξ/σία από dimos_arv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greekboy είπε

ισως χαζη ερωτηση, πσιτευετε χρειαζεται 100% φορματ και στησιμο απο την αρχη?

Εξαρτάτε πόσα χρόνια έχεις να κάνεις φορματ στα win10…

Σε κάθε περίπτωση η νέα – φρέσκια εγκατάσταση είναι ότι καλύτερο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, greekboy είπε

ισως χαζη ερωτηση, πσιτευετε χρειαζεται 100% φορματ και στησιμο απο την αρχη?

Για να τρέχουν σωστά τα 11αρια, όχι (τουλάχιστον η MS δεν προτείνει κάτι τέτοιο).

Για να ικανοποιήσουμε το OCD μας, ναι 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Εξαρτάτε πόσα χρόνια έχεις να κάνεις φορματ στα win10…

Σε κάθε περίπτωση η νέα – φρέσκια εγκατάσταση είναι ότι καλύτερο…

νεο λαπτοπ , Νοεμβριου. Αν θυμαμαι καλα εχουμε το ιδιο (matebook 14) . Βαριεμαι να ξαναστηνω και ας μην κερδισω τον δεσμευμενο backup χωρο που μου ειχες προτεινει σε προηγουμενο μηνυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2021 στις 10:34 ΠΜ, andreas1gr είπε

1649916701_.png.c372a0476b12297c7fd7c9870a294160.png

Καθαρη εγκατασταση εδω και 1,5 μηνα σε 775 συστημα με ολα τα update κανονικοτατα χωρις το παραμικρο προβλημα , μεχρι και δεινοσαυρους ζωγραφιζω με το paint που εχει τη βερσιον που αναφερετε σαν προβληματικη κυριε Τερη

351678482_Screenshot2022-01-27165943.png.9515c486877609bc6054f341062b32fc.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, triplex1 είπε

ζωγραφιζω με το paint που εχει τη βερσιον που αναφερετε σαν προβληματικη κυριε Τερη

Είναι προβληματική γιατί δεν είναι η Ελληνική, είναι η ξένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Είναι προβληματική γιατί δεν είναι η Ελληνική, είναι η ξένη.

Αν εννοεις τα Αγγλικα οκ αλλα δεν πρεπει να τα λες προβληματικα γιατι αυτα ειναι η κυρια γλωσσα της Microsoft , μαλλον η δικη μας ειναι προβληματικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το λες, ίσως έχουν σκοπό να καταργήσουν τα Ελληνικά από τα Windows και το ξεκίνησαν από εκεί που δεν είναι και από τις γνωστές εφαρμογές 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως δεν γνωριζω το λογο που (μαλλον) σβηστηκε το ποστ μου αλλα εγω εκανα τη δουλεια μου με mspaint Ελληνικη!

Spoiler


123.jpg

 

Επεξ/σία από JDROGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...