Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον κυριοι στο δικο μου τα περασα με upgrade απο τα 10αρια και τα κρατησα μεχρι τωρα που γραφω για 5 ημερες.

Τρεχουν καλα στο 775 στο οποιο δεν υπαρχει προβλημα και δεν το πολυδουλευω κιολας.

Στο AMD της υπογραφης μου εκτος απο διακοπες και δεν βρεθηκε η ιστοσελιδα και ξαναπροσπαθηστε , για 3 ημερες εβγαζε αλλαξτε το κλειδι σας εχει ληξει , τη στιγμη που ειχαν γινει τα win 10 εγκατασταση με αγορα ψηφιακου κλειδιου και ενω μου τα εμφανιζε ενεργοποιημενα με ψηφιακη αδεια.

Με την αλλαγη μολις τωρα ουτε οι σελιδες εχουν προβλημα και ανοιγουν (μιλαω γι αυτες που πριν απο λιγο δεν δουλευαν στα 11)  ουτε καποιο προβλημα κλειδιου.

οταν οι εγκεφαλοι της microsoft  αποφασισουν να διορθωσουν τετοια σοβαρα θεματα , εγω θα ειμαι στα 10αρια και υπ'ψιν ολα με drivers απο τα 11

Καλα τρεχουν αλλα μονο για κανα 2ο υπολογιστη και οχι τον κυριο

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν μετα από πολλες ωρες ψάξιμο, και ενώ είχα αρχίσει να απελπίζομαι το έλυσα το προβλημα. Για αρχή κατέβασα τα 2 dll που μου έβγαζε σφαλμα για 32 και 64 bit έκδοση και τα πέρασα. Ετρεξα αυτές της εντολές που βρηκα..

For 32bit DLL-files on a 32bit Windows, and for 64bit DLL-files on a 64bit Windows:

  1. Open an elevated command prompt.
    • To do this, click Start, click All Programs, click Accessories, right-click "Command Prompt", and then click Run as administrator.
    • In Windows 8/10, go to the Start screen. Start typing cmd and Windows will find "Command Prompt". Right click "Command Prompt" and choose "Run as administrator".
    • If you are prompted for an administrator password or for a confirmation, type the password, or click Allow.
  2. Type regsvr32 "filename".dll and press Enter.

Registering 32bit DLL-files on a 64bit Windows:

  1. Open an elevated command prompt, as instructed above.
  2. In the command prompt, start by typing following and press enter:
    • cd c:\windows\syswow64\
  3. then type the following and press enter:
    • regsvr32 c:\windows\syswow64\"filename".dll

Στο mfplat.dll η εντολή μου έβγαλε σφαλμα, ενώ στο RESAMPLEDMO.DLL οχι. Κάνω επανεκκίνηση και το σφάλμα dll που παρουσίαζε σταμάτησε. Παρόλα αυτά η εφαρμογή RAVBg64 και RAVCpl64 δεν άνοιγε και δεν έβγαζε και κανένα σφάλμα. Τελικά την λύση μου την έδωσε το driver easy που βρήκε 3 ενημερώσεις πέρασε και τα 3 αρχεία και όλα καλά επιτελούς!

Παντως το διαγνωστικό ήχου στα windows εξακολουθεί για καποιο λόγο να βγάζει ένα σφάλμα. 

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-02-09 001726.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-02-08 223947.png

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κανω μια ερώτηση γιατί δεν ξερω αν το παρουσιάζει μόνο σε εμένα η ειναι bug.

Oταν εχω προεπιλεγμένη γλώσσα πληκτρολογίου ελληνικά, απο έναρξη οι καρφιτσωμένες εφαρμογές οπως πχ αριθμομηχανή ζωγραφική κ.τ.λ,π καθώς και ενα μενού από της ρυθμισεις που δεν το θυμάμαι τώρα, τα εμφανίζει ελληνικά. Οταν ομως αλλάξω σε αγγλικά, μετά από επανεκκίνηση στο pc αυτόματα αλλάζουν και αυτές σε αγγλικά! Είναι γενικό η το παρουσιάζει μόνο σε μενα? 

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το πρωί εμφανίστηκε στην γραμμή εργασιών το εικονίδιο ότι πρέπει να γίνει επανεκκίνηση για να εγκατασταθούν οι ενημερώσεις.

Έκλεισα τον υπολογιστή χωρίς να το πατήσω γιατί βιαζόμουν να φύγω. Το απόγευμα που τον άνοιξα πάλι, το εικονίδιο είναι ακόμα εκεί.

Δεν θα έπρεπε κανονικά να γίνουν οι ενημερώσεις από μόνες τους με το που πατήσω το σβήσιμο του υπολογιστή? Αφού έτσι και αλλιώς το σύστημα έκλεισε και ξανάνοιξε. Για ποιο λόγο πρέπει να το κάνω τελείως χειροκίνητα και να περιμένω πότε θα εγκατασταθούν οι ενημερώσεις και πότε θα ξανανοίξει ο υπολογιστής ενώ τον χρειάζομαι να δουλέψω?

Υπάρχει κάποια επιλογή για να γίνονται οι ενημερώσεις στο σβήσιμο από μόνες τους ή μήπως τα επόμενα windows θα δουλεύουν με μανιβέλα αντί για ρεύμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, triplex1 είπε

Λοιπον κυριοι στο δικο μου τα περασα με upgrade απο τα 10αρια και τα κρατησα μεχρι τωρα που γραφω για 5 ημερες.

Τρεχουν καλα στο 775 στο οποιο δεν υπαρχει προβλημα και δεν το πολυδουλευω κιολας.

Στο AMD της υπογραφης μου εκτος απο διακοπες και δεν βρεθηκε η ιστοσελιδα και ξαναπροσπαθηστε , για 3 ημερες εβγαζε αλλαξτε το κλειδι σας εχει ληξει , τη στιγμη που ειχαν γινει τα win 10 εγκατασταση με αγορα ψηφιακου κλειδιου και ενω μου τα εμφανιζε ενεργοποιημενα με ψηφιακη αδεια.

Με την αλλαγη μολις τωρα ουτε οι σελιδες εχουν προβλημα και ανοιγουν (μιλαω γι αυτες που πριν απο λιγο δεν δουλευαν στα 11)  ουτε καποιο προβλημα κλειδιου.

οταν οι εγκεφαλοι της microsoft  αποφασισουν να διορθωσουν τετοια σοβαρα θεματα , εγω θα ειμαι στα 10αρια και υπ'ψιν ολα με drivers απο τα 11

Καλα τρεχουν αλλα μονο για κανα 2ο υπολογιστη και οχι τον κυριο

εμένα τρέχει το μηχάνημα χωρίς πρόβλημα πάντως εδώ και  3+μήνες με τα 11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Σήμερα το πρωί εμφανίστηκε στην γραμμή εργασιών το εικονίδιο ότι πρέπει να γίνει επανεκκίνηση για να εγκατασταθούν οι ενημερώσεις.

Έκλεισα τον υπολογιστή χωρίς να το πατήσω γιατί βιαζόμουν να φύγω. Το απόγευμα που τον άνοιξα πάλι, το εικονίδιο είναι ακόμα εκεί.

Δεν θα έπρεπε κανονικά να γίνουν οι ενημερώσεις από μόνες τους με το που πατήσω το σβήσιμο του υπολογιστή? Αφού έτσι και αλλιώς το σύστημα έκλεισε και ξανάνοιξε. Για ποιο λόγο πρέπει να το κάνω τελείως χειροκίνητα και να περιμένω πότε θα εγκατασταθούν οι ενημερώσεις και πότε θα ξανανοίξει ο υπολογιστής ενώ τον χρειάζομαι να δουλέψω?

Υπάρχει κάποια επιλογή για να γίνονται οι ενημερώσεις στο σβήσιμο από μόνες τους ή μήπως τα επόμενα windows θα δουλεύουν με μανιβέλα αντί για ρεύμα?

Γιατί εσύ μπορεί να βιάζεσαι να φύγεις και να θες να κλείσεις το σύστημα. Γι' αυτό στον τερματισμό σε ρωτάει με επιλογή αν θες Ενημέρωση και τερματισμό ή σκέτο τερματισμό. Μας τα κάνει με το ζόρι φωνάζουμε, δεν μας τα κάνει με το ζόρι πάλι φωνάζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Γι' αυτό στον τερματισμό σε ρωτάει με επιλογή αν θες Ενημέρωση και τερματισμό ή σκέτο τερματισμό.

Αμ μπράβο! Δεν είχε τέτοιες επιλογές;

619338819_(362)-.png.e625aedb426f35d1501b8f856519f92b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη περίπτωση να μην θέλω να γίνει η ενημέρωση είναι να έχει πέσει το ρεύμα και να βιάζομαι. Εκεί θα μπορούσε να υπάρχει επιλογή για παράβλεψη, αλλά όλες τις άλλες φορές να γίνεται.

Όταν έκλεισα τον υπολογιστή το πρωί δεν μου έβγαλε καμία επιλογή, απλά έκλεισε

Μόλις τώρα, Τέρης Α. είπε

Αμ μπράβο! Δεν είχε τέτοιες επιλογές;

619338819_(362)-.png.e625aedb426f35d1501b8f856519f92b.png

Προφανώς πατάω το power από το πληκτρολόγιο για κλείσιμο. Δεν πηγαίνω ποτέ σε αυτή την καρτέλα γιατί είναι παραπάνω κλικ χωρίς λόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Προφανώς πατάω το power από το πληκτρολόγιο για κλείσιμο.

Υπάρχει τέτοιο πλήκτρο;!...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Η μόνη περίπτωση να μην θέλω να γίνει η ενημέρωση είναι να έχει πέσει το ρεύμα και να βιάζομαι. Εκεί θα μπορούσε να υπάρχει επιλογή για παράβλεψη, αλλά όλες τις άλλες φορές να γίνεται.

Όταν έκλεισα τον υπολογιστή το πρωί δεν μου έβγαλε καμία επιλογή, απλά έκλεισε

Προφανώς πατάω το power από το πληκτρολόγιο για κλείσιμο. Δεν πηγαίνω ποτέ σε αυτή την καρτέλα γιατί είναι παραπάνω κλικ χωρίς λόγο

Δεν ξέρω ποιο πλήκτρο εννοείς, αλλά υποψιάζομαι ότι δεν κάνεις τερματισμό, αλλά καμιά αδρανοποίηση, ή τερματισμό με ενεργοποιημένη τη γρήγορη εκκίνηση, που δεν κάνει τερματισμό στην πράξη. Επίσης, το 95% των χρηστών, μια ζωή ρίχνει καντήλια στην MS γιατί τους επιβάλλει ενημερώσεις σε άκυρες στιγμές που δεν θέλουν και τους καθυστερεί. Οι επιλογές εκεί είναι, αν εσύ θες να πατάς το power επειδή βαριέσαι τα περισσότερα κλικ δεν φταίνε τα windows.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, p4n0s86 είπε

Δεν ξέρω ποιο πλήκτρο εννοείς, αλλά υποψιάζομαι ότι δεν κάνεις τερματισμό, αλλά καμιά αδρανοποίηση, ή τερματισμό με ενεργοποιημένη τη γρήγορη εκκίνηση, που δεν κάνει τερματισμό στην πράξη. Επίσης, το 95% των χρηστών, μια ζωή ρίχνει καντήλια στην MS γιατί τους επιβάλλει ενημερώσεις σε άκυρες στιγμές που δεν θέλουν και τους καθυστερεί. Οι επιλογές εκεί είναι, αν εσύ θες να πατάς το power επειδή βαριέσαι τα περισσότερα κλικ δεν φταίνε τα windows.

Μαλλον μιλαει για πληκτρο sleep , οποτε παει σε αναστολη και οχι σε τερματισμο

2 ώρες πριν, ICE-T είπε

εμένα τρέχει το μηχάνημα χωρίς πρόβλημα πάντως εδώ και  3+μήνες με τα 11.

Εχουν θεματακια και δεν θελω να κατσω να τα λυσω αυτη την χρονικη περιοδο γιατι τα 10αρια δεν αντιμετωπιζουν κανενα απολυτως προβλημα.

Αν θα παω ξανα θα παω με καθαρη εγκατασταση αλλα οχι τωρα.

Τα σαινια της microsoft περιμενουν τον κοσμο να λυσει τα προβληματα και αυτοι να τρωνε και να πινουν , καμια σχεση και καμια επαφη με οποιοδηποτε λογισμικο linux , οσο και να θελουν να μοιασουν ποτε δεν προκειται να το πετυχουν

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το κουμπί.

Κανονική απενεργοποίηση κάνει απόσο έχω καταλάβει. Λειτουργία ύπνου σίγουρα όχι, δεν ανοίγει άμα πατήσω πλήκτρα και τέτοια

272781194_503447988011081_216436419052771831_n.jpg.ae32ca6de65351000172a8b6a9df5e8e.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Αυτό είναι το κουμπί.

Κανονική απενεργοποίηση κάνει απόσο έχω καταλάβει. Λειτουργία ύπνου σίγουρα όχι, δεν ανοίγει άμα πατήσω πλήκτρα και τέτοια

272781194_503447988011081_216436419052771831_n.jpg.ae32ca6de65351000172a8b6a9df5e8e.jpg

Ναι οκ υπαρχουν καποια πληκτρολογια κατα καιρους που βγηκαν και ειχαν πληκτρο τερματισμου

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...