Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, johnydre είπε

Με αυτον τον τρόπω μπορώ να βάλω τα windows 11 και σε pc που δεν το υποστηρίζει η cpu? η ειναι μόνο για οσα δεν εχουν TPM? γιατι εμενα το pc ειναι Ryzen 1800x και εχω TPM αλλα δεν τα υποστηρίζει η cpu.

Η μεθοδος αυτη παρακαμπτει το TPM  και δεν αναφέρει ελαχιστες απαιτησεις. Αν επιλεξεις να το βαλεις σε DVD σαν να ξαναγραφει το προγραμμα εγκαταστασης συμπιεσμενο .

Στο παραδειγμα  σιγουρα σε τοσο παλιο συστημα επισημα να το υποστηριζε η CPU .,γι αυτο το ανεφερα .

Απλα  εκατσε με αναβαθμιση μεσω Win10 pro  ,όχι καθαρη αναβαθμιση . Σερνοταν μετα τα updates το συγκεκριμενο μηχανημα ,αλλα λειτουργει ο υπολογιστης σαν βασικη αρχη.

Εσυ αν το δοκιμασεις σαν νεωτερο μηχανημα ,υποθετω θα λειτουργει καλυτερα .Κανε backup  ολα πριν εννοειται ..

4 λεπτά πριν, lx911 είπε


Αμα δεν εχετε καλο hardware καθιστε στα 10αρια μια χαρα ειναι και αυτα.

Αν κανεις καλα την δουλεια σου ως τωρα , δεν κανεις αναβαθμισεις ...Σε νεο υπολογιστη απο την αρχη , εκει πας σε ολα νεα.

Ειναι και το πρακτικο κομματι...μεχρι να στρωσουν τα 11 ,να βγαλουν εκδοση LTSC για καποιους που έχουν συνηθίσει  , μεχρι την ληξη της υποστηριξης των win 10   κλπ εχουμε καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Γενικά ας κρατάμε χαμηλά τις προσδοκίες γιατί και με το DX12 το ίδιο έγινε. Όλοι νομίζανε ότι επειδή επιτρέπει χαμηλού επιπέδου programming "κοντά" στο υλικό, θα έχουμε ξαφνικά και games με ανάλογα perf boosts, ενώ πολλές φορές η υλοποίηση σε DX12 είναι χειρότερη απ΄ ότι σε DX11 για το ίδιο game. Τα APIs αυτά πρέπει να υλοποιηθούν και σωστά απ' την κάθε μηχανή για να έχουμε αποτέλεσμα.

Εννοείται αυτό. Πάντα το νέο DX είναι πιο «βαρύ».
Περισσότερο ρωτάω για τα Loading Times. Το PS5 έχει καλύτερα Loading Times από το PC, ακόμα και αν ένα PC έχει γρήγορο NVMe.
 

27 λεπτά πριν, Vigilante1319 είπε

Υπαρχει τροπος να ενεργοποισω το secure boot αμα μου δειχνει οτι ειναι σε mode legacy και unsupported? μπερδευτηκα λιγο με το ψαξιμο που εκανα.

Θα πρέπει να είναι σε UEFI. Υπάρχει τρόπος να το γυρίσεις χωρίς Format, αλλά θες να μπλέξεις;
Αν δεν έχεις πολλά προγράμματα να σετάρεις, κάνε ένα Clean Install ρυθμίζοντας το BIOS σε UEFI, Secure Boot Enabled και TPM2.0 Enabled.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Heatspreader είπε

Το PS5 έχει καλύτερα Loading Times από το PC, ακόμα και αν ένα PC έχει γρήγορο NVMe.

δεν ισχύει αυτό. Που το είδες; Στο Digital Foundry σε ότι παιχνίδι τεστάρουν το PC είναι το ίδιο ή και πιο γρήγορο από το PS5.

5 λεπτά πριν, Heatspreader είπε

Εννοείται αυτό. Πάντα το νέο DX είναι πιο «βαρύ».

Τι εννοείς ότι το νέο DX είναι πιο βαρύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

δεν ισχύει αυτό. Που το είδες; Στο Digital Foundry σε ότι παιχνίδι τεστάρουν το PC είναι το ίδιο ή και πιο γρήγορο από το PS5.

Τι εννοείς ότι το νέο DX είναι πιο βαρύ;

Εδώ βλέπω ότι φορτώνουν πιο γρήγορα στο PS5 κάποιες φορές. Βέβαια δεν ξέρουμε τι φορτώνει (Settings, κλπ).
Αυτή είναι η άποψη, ενδεχομένως το hype που επικρατεί σχετικά με το PS5. 
PS 5 VS X Box Series X VS PC Load time Comparison - YouTube

Εννοώ ότι συνήθως ένα νέο DX πέφτει βαρύ στις πρώτες κάρτες γραφικών που το υλοποιούν. Δεν κάνει ως δια μαγείας καλύτερα τα πράγματα από θέμα απόδοσης. Και ναι θα πει κάποιος, έχει περισσότερες δυνατότητες, έχει, αλλά το Performance πέφτει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Heatspreader είπε

Εννοώ ότι συνήθως ένα νέο DX πέφτει βαρύ στις πρώτες κάρτες γραφικών που το υλοποιούν. Δεν κάνει ως δια μαγείας καλύτερα τα πράγματα από θέμα απόδοσης. Και ναι θα πει κάποιος, έχει περισσότερες δυνατότητες, έχει, αλλά το Performance πέφτει.

To graphics api δεν απαιτεί πόρους ώστε να είναι βαρύ ή ελαφρύ. Απλά αν η υλοποίηση που έχει κάνει το studio είναι κακή τότε θα έχει και κακό perf.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

To graphics api δεν απαιτεί πόρους ώστε να είναι βαρύ ή ελαφρύ. Απλά αν η υλοποίηση είναι κακή τότε θα έχει και κακό perf.

Όταν για παράδειγμα είχε βγει το DX10, η 8800GTX δεν θα έπαιζε τα παιχνίδια σε DX10 τόσο καλά. Σε DX9 όμως σκότωνε.
Σε DX12 κάποιες φορές βλέπουμε ότι έχουμε χαμηλότερο Performance απ' ότι σε DX11 στον ίδιο  τίτλο.

Δεν λέω ότι φταίει το API, γι' αυτό και έβαλα εισαγωγικά. Λέω πως στο τέλος, κοιτάζοντας το αποτέλεσμα, δεν σημαίνει πως οι νέοι τίτλοι που θα βγουν με το νέο API θα έχουν το καταπληκτικό Performance που θα λύσει το πρόβλημα μας και δεν θα χρειαστούμε ξανά τόσο δυνατές κάρτες γραφικών ή ότι το οπτικό αποτέλεσμα θα είναι τόσο τρομερό με δυνατές κάρτες γραφικών (η ίδια όψη του ίδιου νομίσματος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Heatspreader είπε

Θα πρέπει να είναι σε UEFI. Υπάρχει τρόπος να το γυρίσεις χωρίς Format, αλλά θες να μπλέξεις;

Εξαρτατε τι μπλεξιμο εχει? Μονο αυτο μου λειπει για να μου τα δεχτει. Φορματ δν με παιρνει. Καλα δν τρελαθηκα κιολας να τα βαλω αλλα και γιατι οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί  φίλοι  γεια  σας !!!

Ένα  ερώτημα  ...σε  κάτι  περίεργο  για  την  εγκατάσταση  των  11

Ενώ  έχω  όλες  τις  προδιαγραφές  και  έχει  τεσταριστεί  το  σύστημα  με  το  προγραμματάκι  της  microsoft 

"" εφαρμογή ελέγχου εύρυθμης λειτουργίας του υπολογιστή"

Στις  ενημερώσεις  μου  βγάζει  αυτό  το  μήνυμα --->>

124968211_.JPG.eec6640c490fbd10f48531ff34c92d6f.JPG 

Καμία  γνώμη ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, endeavour είπε

Εχεις δικιο φιλε, σε εμενα ΑΝΟΙΓΕΙ μεν το ικονιδιο του δικτυο αλλα δες τι ανοιγει ..... και δες επισης οτι κανει highlight ΔΥΟ εικονιδια .....

 

 

2021-10-06 23_13_55-.png

Τις ρυθμίσεις δικτύου και ήχου, τις εμφανίζει κανονικά με δεξί κλίκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εγκατέστησα το pc healt check app και μου δείχνει ότι το laptop μου είναι συμβατό με windows 11. Πώς μπορώ να τα εγκαταστήσω? Στο windows update δεν μου έχει βγάλει κάτι. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Vigilante1319 είπε

Εξαρτατε τι μπλεξιμο εχει? Μονο αυτο μου λειπει για να μου τα δεχτει. Φορματ δν με παιρνει. Καλα δν τρελαθηκα κιολας να τα βαλω αλλα και γιατι οχι.

Αυτή η μέθοδος όπου κάνεις "Hack" τα Windows δεν μου αρέσει.
How to Install Windows 11 on Legacy BIOS without Secure Boot or TPM 2.0 - All Things How

Αυτό πιο κυριλέ.
How to Convert Legacy BIOS to UEFI in Windows 10 - Make Tech Easier

7 λεπτά πριν, alexandros_dr είπε

Καλησπέρα, εγκατέστησα το pc healt check app και μου δείχνει ότι το laptop μου είναι συμβατό με windows 11. Πώς μπορώ να τα εγκαταστήσω? Στο windows update δεν μου έχει βγάλει κάτι. Ευχαριστώ!

Εδώ. Κατεβάζεις το Tool και κάνεις τη διαδικασία όπως στα 10.
Download Windows 11 (microsoft.com)

Επεξ/σία από Heatspreader
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έβαλα και εγώ με upgrade assistant . Όλα φαίνεται να δουλεύουν σωστά , αν και αυτό το καιρό μόνο netflix βλέπω οπότε μη περίμενετε stressαρισμα σύντομα 

 

Η ζωγραφική ανοίγει κανονικά , που είδα παραπονα πιο πάνω .

Όλα φαίνονται λίγο πιο smooth / γρηγορα. Το διάβαζα αλλά δε το περίμενα μιας και δεν έκανα clean install . 

Το νέο start menu..δε το λες και start menu αλλά βλέπω έχει πολλές επιλογές για το τι θα εμφανίσει από τα settings πιστεύω θα με βολεψει μια χαρά.

Τα νέα  settings είναι πολύ όμορφα , τώρα για λειτουργικότητα θα δούμε στη πορεία 

Τέλος από win 10 pro , με πήγε win 11 pro . Αυτονόητο θα μου πείτε , απλά το αναφέρω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...