Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά το update θα λειτουργεί για μη συμβατά μηχανήματα;

Εγώ τα έβαλα σε ένα λάπτοπ που δεν χρησιμοποιώ βάζοντας την τιμή στο μητρώο για μη συμβατό επεξεργαστή και προς το παρόν update κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ήδη, εδώ ένα ωραίο πατσάκι για το σταρτ και διάφορα άλλα κόλπα

GitHub - valinet/ExplorerPatcher: This project aims to bring back a productive working environment on Windows 11.

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, yiannis1991 said:

Αν παίζεις μόνο games και μπαίνεις στο insta να χαζεύεις κ@@λους βάζεις τα 11άρια αν θες, σιγά το πράγμα. Και να φας κάνα crash το πολύ πολύ να χάσεις το match στο plebG ή στο φορτναιτ. Αν χρησιμοποιείς το pc για δουλειά όμως καλύτερα με τα 10άρια προς το παρόν για σιγουριά, ποτέ δεν ξέρεις.

Ένα μεγάλο ποσοστό κάνει αυτό που είπες περί insta/games. Αν θές σταθερότητα και Uptime δεν πάς καν σε Client OS 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, grayden είπε

Κανένας τρόπος να πάμε την taskbar στα δεξιά βρέθηκε ή ακόμα;

Μην σας πω ότι αυτός είναι ο λόγος που δεν τα βάζω ακόμα.
Επειδή έχω Ultrawide Monitor, το Taskbar το έχω δεξιά και όχι κάτω. Λογικά θα το φτιάξουν, δεν μπορεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Heatspreader είπε

Μην σας πω ότι αυτός είναι ο λόγος που δεν τα βάζω ακόμα.
Επειδή έχω Ultrawide Monitor, το Taskbar το έχω δεξιά και όχι κάτω. Λογικά θα το φτιάξουν, δεν μπορεί.

Για τον ίδιο λόγο δεν τα έχω βάλει ούτε εγώ.

Η Microsoft την έχει δει πολύ Apple τώρα τελευταία και την έχω ικανή να τ' αφήσει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από λίγα δευτερόλεπτα ψάξιμο στο google ένας τρόπος για να αλλάξεις θέση στο taskbar. Το ίδιο λένε κ τα 2 από μια ματιά που έριξα , δεν τα διάβασα αναλυτικά 

ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ. Δικιά σας ευθύνη οποίος το κάνει 

 

 

https://www.wikigain.com/change-windows-11-taskbar-location/

https://www.minitool.com/news/how-to-move-windows-11-taskbar.html

 

Edit : προφανώς αυτή η επιλογή θα έπρεπε να υπάρχει κ να μη χρειάζεται να μπούμε στη registry . Πιθανόν να πέσει κράξιμο κ να μπει στα κανονικά settings

 

Επεξ/σία από nickk0kkav
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ. Δικιά σας ευθύνη οποίος το κάνει 

Η θέση πάνω δουλεύει αλλά είναι άθλια, και δεν προσφέρει κανένα απολύτως πλεονέκτημα σε σχέση με την κάτω (εκτός και αν είσαι κανένας ξέμπαρκος λινουξάς που έχεις μάθει να την έχεις πάνω).

 

Εδώ και μια δεκαετία+ που οι οθόνες πλάτυναν δυσανάλογα ο περισσότερος χώρος αριστερά/δεξιά είναι άχρηστος οπότε η μπάρα στα δεξιά\αριστερά ελευθερώνει όλο το ύψος της οθόνης και επιπλέον επιτρέπει να χειρίζεσαι πολλά περισσότερα παράθυρα και αν την απλώσεις αρκετά μπορείς και να διαβάζεις τον τίτλο του καθενός αντί να μυρίζεις τα νύχια σου με τα εικονίδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε μη μπαίνετε στο κόπο... Θα σας σπάσουν τα νεύρα. Εγώ καθαρή εγκατάσταση σε νέο μηχάνημα από πλευράς απόδοσης ειναι πολυ καλά. Αλλά πραγματικά είναι απράδεκτα... Νομίζουν ότι απευθύνονται σε mac users και σε γέρους που μπερδεύονται με πολλές επιλογές... Εγώ περνάω αρχεία και τα ξηλώνω όπως είναι.

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, xxatziva είπε

δεξι κλικ στην μπαρα και taskbar settings-taskbar behaviors(τελευταια επιλογη)-taskbar alignment κεντρο-αριστερα. ετοιμη η παλια θεση της μπαρας.

Δεν λέμε να πάνε τα εικονίδια αριστερά-δεξιά αλλά να φύγει όλη η μπάρα από κάτω και να πάει κάθετα στ' αριστερά ή δεξιά της οθόνης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, grayden είπε

Δεν λέμε να πάνε τα εικονίδια αριστερά-δεξιά αλλά να φύγει όλη η μπάρα από κάτω και να πάει κάθετα στ' αριστερά ή δεξιά της οθόνης.

Γιατι τι θα καταφέρει να παει τα εικονίδια αριστερά έτσι κι αλλιώς... το taskbar αδειο θα μενει. Έχω 5 φακέλους ανοιχτούς, file copy και δυο browsers και κανω μισό λεπτο να παω από το ένα παράθυρο στο άλλο κάνοντας hover πανω από τα εικονίδια... Μιλάμε για αστείες καταστάσεις... Το taskbar ειναι άχρηστο όπου και να το βάλεις

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mordred είπε

Γιατι τι θα καταφέρει να παει τα εικονίδια αριστερά έτσι κι αλλιώς... το taskbar αδειο θα μενει. Έχω 5 φακέλους ανοιχτούς, file copy και δυο browsers και κανω μισό λεπτο να παω από το ένα παράθυρο στο άλλο κάνοντας hover πανω από τα εικονίδια... Μιλάμε για αστείες καταστάσεις... Το taskbar ειναι άχρηστο όπου και να το βάλεις

Άστε φίλε, πήγαινε παίξε με τα κουβαδάκια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...