Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Αυτό είναι το κουμπί.

Κανονική απενεργοποίηση κάνει απόσο έχω καταλάβει. Λειτουργία ύπνου σίγουρα όχι, δεν ανοίγει άμα πατήσω πλήκτρα και τέτοια

Αν έχεις ενεργοποιημένη την γρήγορη εκκίνηση, δεν κάνει κανονικό τερματισμό κι ας λέει ότι κάνει τερματισμό. Βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί το αναλύουμε τόσο, απλά κάνε μια επανεκκίνηση με ενημέρωση και τελειώνει το θέμα, αντί να το συζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Σήμερα το πρωί εμφανίστηκε στην γραμμή εργασιών το εικονίδιο ότι πρέπει να γίνει επανεκκίνηση για να εγκατασταθούν οι ενημερώσεις.

Έκλεισα τον υπολογιστή χωρίς να το πατήσω γιατί βιαζόμουν να φύγω. Το απόγευμα που τον άνοιξα πάλι, το εικονίδιο είναι ακόμα εκεί.

Δεν θα έπρεπε κανονικά να γίνουν οι ενημερώσεις από μόνες τους με το που πατήσω το σβήσιμο του υπολογιστή? Αφού έτσι και αλλιώς το σύστημα έκλεισε και ξανάνοιξε. Για ποιο λόγο πρέπει να το κάνω τελείως χειροκίνητα και να περιμένω πότε θα εγκατασταθούν οι ενημερώσεις και πότε θα ξανανοίξει ο υπολογιστής ενώ τον χρειάζομαι να δουλέψω?

Υπάρχει κάποια επιλογή για να γίνονται οι ενημερώσεις στο σβήσιμο από μόνες τους ή μήπως τα επόμενα windows θα δουλεύουν με μανιβέλα αντί για ρεύμα?

Στο windows update - επιλογές για προχωρημένους μπορείς να ρυθμίσεις αρκετά πράγματα. Οπως να σε ειδοποιεί όταν υπάρχει ενημέρωση και χρειάζεται επανεκκίνηση, να ορίσεις ωρες ενεργής χρήσης ώστε να μην γίνετε επανεκκίνηση αυτόματα αυτές της ωρες και αρκετές ακόμα επιλογές.

 

11.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimitris_p είπε

Στο windows update - επιλογές για προχωρημένους μπορείς να ρυθμίσεις αρκετά πράγματα. Οπως να σε ειδοποιεί όταν υπάρχει ενημέρωση και χρειάζεται επανεκκίνηση, να ορίσεις ωρες ενεργής χρήσης ώστε να μην γίνετε επανεκκίνηση αυτόματα αυτές της ωρες και αρκετές ακόμα επιλογές.

 

11.png

Χμμ η επιλογή αυτή είναι απενεργοποιημένη και δεν βλέπω κάπου ρύθμιση να γίνεται αυτόματα.

bdfbdfbdf.jpg.e133081bd9d51386360c2a1b43df111c.jpg

Άμα αυτός ο διακόπτης ήταν ενεργοποιημένος λογικά θα πεταγόταν κάποια ειδοποίηση στην οθόνη, δεν ξέρω. Εγώ πάντως αναφερόμουν στην ειδοποίηση σε εικονίδιο στην γραμμή εργασιών

15 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Αν έχεις ενεργοποιημένη την γρήγορη εκκίνηση, δεν κάνει κανονικό τερματισμό κι ας λέει ότι κάνει τερματισμό. Βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί το αναλύουμε τόσο, απλά κάνε μια επανεκκίνηση με ενημέρωση και τελειώνει το θέμα, αντί να το συζητάμε.

Ναι χαίρω πολύ ότι μπορώ να κάνω μια επανεκκίνηση μόνος μου. Το θέμα είναι με αφορμή κάποια προβλήματα να γίνεται συζήτηση και για άλλα παρεμφερή ζητήματα, λειτουργίες κλπ.

Πχ η γρήγορη εκκίνηση δεν ξέρω τι είναι και αν την έχω ενεργοποιημένη ή όχι

Στην αναζήτηση των windows δεν μου βγάζει τέτοια επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα όταν είναι να ζητήσει επανεκκίνηση μου βγάζει αυτό το παράθυρο (ποια είναι η ενεργοποιημένη είναι άλλη ιστορία...): 

400251017_(362).png.2fdcb4138c36e90b7948e07ee7ddece6.png

με αυτή την επιλογή:

image.png.5f15be96d212db5af68eb46a0b3e1dc0.png

* Η 4η επιλογή από εδώ:

17 λεπτά πριν, dimitris_p είπε

11.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, triplex1 είπε

Μαλλον μιλαει για πληκτρο sleep , οποτε παει σε αναστολη και οχι σε τερματισμο

Εχουν θεματακια και δεν θελω να κατσω να τα λυσω αυτη την χρονικη περιοδο γιατι τα 10αρια δεν αντιμετωπιζουν κανενα απολυτως προβλημα.

Αν θα παω ξανα θα παω με καθαρη εγκατασταση αλλα οχι τωρα.

Τα σαινια της microsoft περιμενουν τον κοσμο να λυσει τα προβληματα και αυτοι να τρωνε και να πινουν , καμια σχεση και καμια επαφη με οποιοδηποτε λογισμικο linux , οσο και να θελουν να μοιασουν ποτε δεν προκειται να το πετυχουν

 

1 ώρα πριν, triplex1 είπε

Μαλλον μιλαει για πληκτρο sleep , οποτε παει σε αναστολη και οχι σε τερματισμο

Εχουν θεματακια και δεν θελω να κατσω να τα λυσω αυτη την χρονικη περιοδο γιατι τα 10αρια δεν αντιμετωπιζουν κανενα απολυτως προβλημα.

Αν θα παω ξανα θα παω με καθαρη εγκατασταση αλλα οχι τωρα.

Τα σαινια της microsoft περιμενουν τον κοσμο να λυσει τα προβληματα και αυτοι να τρωνε και να πινουν , καμια σχεση και καμια επαφη με οποιοδηποτε λογισμικο linux , οσο και να θελουν να μοιασουν ποτε δεν προκειται να το πετυχουν

για ολα φταει η microsoft εμεις δεν φταιμε ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν εχει αναφερθεί κάπου εδώ.

Ενα κόλπο νια όποιον θέλει να εχει όλες της ρυθμισεις με ένα κλικ χωρείς να ψάχνει. Στην επιφάνια εργασίας δημιουργούμε έναν νέο φάκελο και τον ονομάζουμε GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C} Κάνωντας τώρα κλικ  σε αυτόν εχουμε σχεδων τα πάντα σε οτι αφορά ρυθμίσεις.

 

 

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimitris_p είπε

Αν πας με το mouse δηλαδή πάνω της κάνοτας κλικ δεν γινετε on? 

Λογικά θα γίνεται, αλλά το θέμα είναι να ειδοποιούμε λιγότερο, όχι περισσότερο

2 ώρες πριν, micos000 είπε

Αυτό πως το έχεις ρυθμίσει;

spacer.png

 

Που την βρίσκουμε αυτή την επιλογή?

1662066454_.jpg.44afa5fec03336bbad583efc878a65d8.jpg

Δεν μου βγαίνει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/2/2022 στις 12:24 ΠΜ, cthulhucarbide είπε

Δεν μου βγαίνει κάτι

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ICE-T είπε

 

για ολα φταει η microsoft εμεις δεν φταιμε ποτε

Δεν φταιει παντως η Κυρα Μαρικα που μενει στο 2ο τετραγωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, triplex1 είπε

Δεν φταιει παντως η Κυρα Μαρικα που μενει στο 2ο τετραγωνο

κανένας δεν σε υποχρεώνει να κάνεις αναβάθμιση,μόνος σου την έκανες φίλε το ποίο εύκολο είναι να ρίχνουμε το φταίξιμο σε άλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2022 στις 1:59 ΜΜ, ICE-T είπε

κανένας δεν σε υποχρεώνει να κάνεις αναβάθμιση,μόνος σου την έκανες φίλε το ποίο εύκολο είναι να ρίχνουμε το φταίξιμο σε άλλον. 

Οταν ζητανε απο τον κοσμο λεφτα καλα θα ειναι να δινουν και αυτο που πρεπει , μονος μου την εκανα , μου εδινε την επιλογη να παω και ειπα ''να τα δω'' οπως και συ την εκανες μονος σου , απλα το οτι λεω ειναι για τον υπολοιπο κοσμο , ξερω τι πρεπει να κανω και πότε και δεν χρειαζεται να ρωτησω κανεναν γι αυτο.

Οτι και να κανουν οι ιδιοι θα μεινουν , δεν θ'αλλαξουν ποτέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...