Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νεο  update  για Windows 11 Insider Preview Build 22557
https://blogs.windows.com/windows-insider/2022/02/16/announcing-windows-11-insider-preview-build-22557/

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο τα παραπανω release notes της 22557

Similar to Windows 11 Home edition, Windows 11 Pro edition now requires internet connectivity. If you choose to setup device for personal use, MSA will be required for setup as well. You can expect Microsoft Account to be required in subsequent WIP flights.

Μεγεια σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, godslayerxp είπε

είναι το τελευταίο update kb5010414 το οποίο είναι προαιρετικό

https://support.microsoft.com/en-us/topic/february-15-2022-kb5010414-os-build-22000-527-preview-73e259d0-45ca-45ef-960f-426035104e73

εννοω πως βαζουμε τα γραφικα στοιχεια που ανεφερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jim_p είπε

Απο τα παραπανω release notes της 22557

Similar to Windows 11 Home edition, Windows 11 Pro edition now requires internet connectivity. If you choose to setup device for personal use, MSA will be required for setup as well. You can expect Microsoft Account to be required in subsequent WIP flights.

Μεγεια σας!

Δεν υποκύπτω εγώ σε τέτοια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/02/2022 at 09:53, jim_p said:

Απο τα παραπανω release notes της 22557

Similar to Windows 11 Home edition, Windows 11 Pro edition now requires internet connectivity. If you choose to setup device for personal use, MSA will be required for setup as well. You can expect Microsoft Account to be required in subsequent WIP flights.

Μεγεια σας!

Πώπω συμφορά

Όπα περίμενε, 2 clicks παραπάνω θα κουραστεί το χέρι τρελά

Κανείς μα κανείς δεν σε αναγκάζει να βάλεις ένα λειτουργικό σύστημα, αν δεν σου αρέσει δεν το βάζεις. Αυτή την στιγμή είσαι σε Windows subforum 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Devastor είπε

Πώπω συμφορά

Όπα περίμενε, 2 clicks παραπάνω θα κουραστεί το χέρι τρελά

Κανείς μα κανείς δεν σε αναγκάζει να βάλεις ένα λειτουργικό σύστημα, αν δεν σου αρέσει δεν το βάζεις. Αυτή την στιγμή είσαι σε Windows subforum 

Το "Windows subforum" δεν είναι μόνο για να λέμε τα νέα και να επιβραβεύουμε. Συζήτηση κάνουμε και η κριτική είναι μέσα στα πλαίσια. Λυπάμαι που δεν καταπίνω αμάσητο ότι σερβίρουν. Εάν εξηγήσουν γιατί χρειάζεται αυτό, ίσως το καταλάβω. Έως τότε εντελώς άστοχη κίνηση χωρίς νόημα. Τέλος, σε καμιά περίπτωση δεν κάνεις λογαριασμό με 2 κλικ.

Αυτό που δεν είμαι σίγουρος είναι αν θα ισχύει για όλους ή μόνο για τους Insider.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, BadBoy said:

Το "Windows subforum" δεν είναι μόνο για να λέμε τα νέα και να επιβραβεύουμε. Συζήτηση κάνουμε και η κριτική είναι μέσα στα πλαίσια. Λυπάμαι που δεν καταπίνω αμάσητο ότι σερβίρουν. Εάν εξηγήσουν γιατί χρειάζεται αυτό, ίσως το καταλάβω. Έως τότε εντελώς άστοχη κίνηση χωρίς νόημα. Τέλος, σε καμιά περίπτωση δεν κάνεις λογαριασμό με 2 κλικ.

Αυτό που δεν είμαι σίγουρος είναι αν θα ισχύει για όλους ή μόνο για τους Insider.

Το να μπαίνεις σε ένα windows subforum και να λές με γειά σας εσύ πώς το βλέπεις? Το συγκεκριμένο άτομο προφανώς δεν χρησιμοποιεί καν Windows και μπαίνει μέσα να μας πει "με γειά σας" λές και ειναι ανώτερος ξέρω εγώ γιατί έχει Linux ή οτιδήποτε άλλο 

Δεν υπάρχει περίπτωση να εξηγήσουν αλλά προφανώς το θέλουν για συλλογή δεδομένων και έλεγχο

Επίσης με 2 click μπορείς να το παρακάμψεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω γενικότερα γιατί ενοχλεί τόσο πολύ να έχει κάποιος ένα λογαριασμό και να κάνει login στον υπολογιστή... πόσο μάλλον όταν θέλει να εγκαταστήσει dev έκδοση λειτουργικού, που σημαίνει ότι κάποια στιγμή πιθανότητα θα είχε δημιουργήσει λογαριασμό για να γίνει insider...

Με τόσα social, με maps με τα κινητά που τα έχουμε κάνει σκουλαρίκια και προέκταση του χεριού και είμαστε από παντού φακελωμένοι πως καταφέρνουμε να γινόμαστε έξαλλοι που ζητάει λογαριασμό του λειτουργικό του υπολογιστή δεν το έχω καταλάβει ακόμα

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη χτες ετρεχα ολη μερα και οταν γυρισα ημουν χωμα, ηρθε η ωρα σημερα να απαντησω. Πιαστε τα panadol!

Για αρχη, το κραξιμο μου παραπανω εχει να κανει με την ΑΦΑΙΡΕΣΗ της επιλογης απο την PRO εκδοση των w11. Το workaround με το δικτυο εννοειται οτι θα δουλευε, αλλα ειναι workaround γιατι με τον ταδε τροπο ΑΝΑΓΚΑΖΕΙΣ το λειτουργικο να βγαλει μια επιλογη που κανονικα θα επρεπε να εχει φατσα καρτα. Γιατι? Επειδη ειναι η pro εκδοση, που απευθυνεται σε χρηστες που κανουν σοβαρη δουλεια με τον υπολογιστη τους και οχι στην πλειοψηφια οπως η home. Ειναι αυτοι πληρωνουν παραπανω για τετοια features και για την ηρεμια τους μακροπροθεσμα.

Απο την αλλη, το οτι ενα ακομα workaround πρεπει να εφαρμοστει και δεν πειραζει κανεναν απο εσας δειχνει το ποσο εχετε συνηθισει τα workarounds που χρειαζονται σημερα για το λειτουργικο και τις διαφορες εφαρμογες (λογισμικο για συντομια). Δεν σας πειραζει δηλαδη που καθε τοσο ο καθε ανευθυνος dev κανει την πατατα του και πρεπει να κανετε το κατι παραπανω για να εχετε το λογισμικο σας να τρεχει οπως πριν? Γιατι εμενα με πειραζει και δεν κραζω μονο τα windows ή την ms αλλα και τα χαλια που βλεπω στο λινουξ και στις opensource μπουρδες...

Η παραπανω αλλαγη γινεται χωρις καμια δικαιολογηση απο την πλευρα της ms, ουτε καν τεχνικης φυσης, και απλα προσθετει αχρηστη πολυπλοκοτητα στην ολη διαδικασια. Απο τους 10 χρηστες που εχω δει και εχουν κανει το λαθος να βαλουν στο λειτουργικο τους ms account, αρα να μπαινουν με κωδικο καθε φορα, και οι 10 μου ζητησαν να τους βγαλω τον κωδικο (κατι που μπορει να γινει με local account μονο). Και αυτο χωρις να αναφερω αυτους που απλα ανοιξανε ενα mail στην ms και 10 λεπτα αργοτερα ξεχασανε τα παντα...

Αυτα. Ελπιζω να σας καλυψα. Και ναι εχω λινουξ (dual boot με w7), αλλα δεν θεωρω τον εαυτο μου ανωτερο για αυτο το λογο αλλα επειδη εχω γενικοτερα απαιτησεις απο το λογισμικο που χρησιμοποιω.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...