Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάγκες να ρωτήσω κατι γιατί όλο προβλήματα αυτά τα 11. Εχεις κανείς άλλος πρόβλημα με εκτέλεση εντολής απο τερματικό με δικαιώματα διαχειριστή? Εγω όταν τρέχω με διπλό κλικ αρχείο  πχ test.cmd ανοίγει κανονικά το παράθυρο της γραμμής εντολών. Ομως όταν επιλέγω σαν διαχειριστής δεν ανοίγει, απλά βλέπω στην μπάρα εργασιών κάτι να βγάζει και αμέσως να κλείνει. Εχει και άλλος αυτό το πρόβλημα? 😜

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία έγινε και πρωτοσέλιδο το σήριαλ "υποχρεωτικό ms account". 🤘 

Είναι φερετζές στα σοβαρά προβλήματα και τα πισωγυρίσματα των win11 όταν ασχολούμαστε με χαχολιές αν οι 9.93 στους 10 θέλουν local account αλλά δεν μπορούν διότι #insert-a-fkin-reason-here-to-hide-their-computer-illiteracy. Γενικά καλή η φάση το <κράζω άρα υπάρχω> ειδικά με το πρωινό καφεδάκι μέχρι να ανοίξει το μάτι. Εγώ, έμπαινα..

Φτάσαμε στο 2022 κι ακόμα κάποιοι πέφτουν από τα σύννεφα όταν η MS (ή apple ή google ή...) κοιτάνε την πορτοφόλα αγνοώντας την όποια ιδιωτικότητα. Workaround υπάρχει; Αν όχι, πες μου να κράξω. Αλλιώς σκάσε κ κολύμπα. Οπως προείπα, καλό το sjw-λίκι αλλά αρχίζει να γίνεται γραφικότερο του ηλιοβασιλέματος της Σαντορίνης.

Στην ουσία, αμα θες παρακάμπτεις με τα ήδη γνωστά τίπς, αμα δε θες φτιάχνεις ένα γαμ... ms account γιατί εκεί θα σου κρατάει το digital license που αγόρασες με 3ε από το ebay. Συνδέεσαι για 2 λεπτά, φτιαχνεις ένα local account και αποσυνδέεσαι οριστικά.

Επεξ/σία από pigeon
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pigeon είπε

Ωραία έγινε και πρωτοσέλιδο το σήριαλ "υποχρεωτικό ms account". 🤘 

Είναι φερετζές στα σοβαρά προβλήματα και τα πισωγυρίσματα των win11 όταν ασχολούμαστε με χαχολιές αν οι 9.93 στους 10 θέλουν local account αλλά δεν μπορούν διότι #insert-a-fkin-reason-here-to-hide-their-computer-illiteracy. Γενικά καλή η φάση το <κράζω άρα υπάρχω> ειδικά με το πρωινό καφεδάκι μέχρι να ανοίξει το μάτι. Εγώ, έμπαινα..

Φτάσαμε στο 2022 κι ακόμα κάποιοι πέφτουν από τα σύννεφα όταν η MS (ή apple ή google ή...) κοιτάνε την πορτοφόλα αγνοώντας την όποια ιδιωτικότητα. Workaround υπάρχει; Αν όχι, πες μου να κράξω. Αλλιώς σκάσε κ κολύμπα. Οπως προείπα, καλό το sjw-λίκι αλλά αρχίζει να γίνεται γραφικότερο του ηλιοβασιλέματος της Σαντορίνης.

Στην ουσία, αμα θες παρακάμπτεις με τα ήδη γνωστά τίπς, αμα δε θες φτιάχνεις ένα γαμ... ms account γιατί εκεί θα σου κρατάει το digital license που αγόρασες με 3ε από το ebay. Συνδέεσαι για 2 λεπτά, φτιαχνεις ένα local account και αποσυνδέεσαι οριστικά.

Πάρα πολύς κόσμος,  μεταξύ αυτών και εγώ, δε θέλει ms account διότι δεν έχει εμπιστοσύνη στην ΜΣ ότι θα δουλεύει πάντα χωρίς προβλήματα. Δε θέλουμε να εξαρτώμαστε από τους servers της MS για να μπούμε στο PC μας να δουλέψουμε, επίσης τι γίνεται αν για κάποιο λόγο πέσει το δίκτυο  - ίντερνετ, θα έχω να παραδώσω δουλειά και δε θα μπορώ να μπω στον λογαριασμό μου; Φόνο θα κάνω, που λέει ο λόγος, ρε ΜΣ άντε από κει τώρα. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει τέτοια περίπτωση; :o:shock::eek:

Αν ναι, φωτιά και τσεκούρι!

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

μεταξύ αυτών και εγώ, δε θέλει ms account διότι δεν έχει εμπιστοσύνη στην ΜΣ ότι θα δουλεύει πάντα χωρίς προβλήματα. Δε θέλουμε να εξαρτώμαστε από τους servers της MS για να μπούμε στο PC μας να δουλέψουμε

Το hotmail account , που πλεον ειναι της ms το εχω απο την δεκαετια του '90. Καπου να ειμαστε ρεαλιστες σε αυτα που λεμε. Αν πεσουν οι σερβερς της microsoft παει να πει οτι εχει ξεκινησει ο 3ος παγκοσμιος και το αν δουλευει το email account μας ή οχι θα ειναι το λιγοτερο των προβληματων μας :) Τωρα αν δεν εχουμε δικτυο/ιντερνετ για να λογκαρουμε , ειναι ενα ζητουμενο , αλλα καποτε που ειχα ms account στα 10αρια νομιζω οτι εμπαινε και χωρις δικτυο...δεν ξερω δηλ αν αποθηκευε καπου τοπικα τον κωδικο...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Δε θέλουμε να εξαρτώμαστε από τους servers της MS για να μπούμε στο PC μας να δουλέψουμε, επίσης τι γίνεται αν για κάποιο λόγο πέσει το δίκτυο  - ίντερνετ, θα έχω να παραδώσω δουλειά και δε θα μπορώ να μπω στον λογαριασμό μου;

Δηλαδή αν έχεις λογαριασμό MS και δεν έχεις δίκτυο εκεί που είσαι, δεν μπορείς να μπεις στο μηχάνημα σου;

Επίσης γιατί ξαφνικά έγινε τώρα ο ντόρος;

Αυτό το ζητάει από τον Νοέμβριο στην πλειοψηφία των μηχανημάτων που διαθέτουν την home έκδοση και υπάρχουν απλοί τρόποι να το προσπεράσεις…

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pigeon είπε

Ωραία έγινε και πρωτοσέλιδο το σήριαλ "υποχρεωτικό ms account". 🤘 

Είναι φερετζές στα σοβαρά προβλήματα και τα πισωγυρίσματα των win11 όταν ασχολούμαστε με χαχολιές αν οι 9.93 στους 10 θέλουν local account αλλά δεν μπορούν διότι #insert-a-fkin-reason-here-to-hide-their-computer-illiteracy. Γενικά καλή η φάση το <κράζω άρα υπάρχω> ειδικά με το πρωινό καφεδάκι μέχρι να ανοίξει το μάτι. Εγώ, έμπαινα..

Φτάσαμε στο 2022 κι ακόμα κάποιοι πέφτουν από τα σύννεφα όταν η MS (ή apple ή google ή...) κοιτάνε την πορτοφόλα αγνοώντας την όποια ιδιωτικότητα. Workaround υπάρχει; Αν όχι, πες μου να κράξω. Αλλιώς σκάσε κ κολύμπα. Οπως προείπα, καλό το sjw-λίκι αλλά αρχίζει να γίνεται γραφικότερο του ηλιοβασιλέματος της Σαντορίνης.

Στην ουσία, αμα θες παρακάμπτεις με τα ήδη γνωστά τίπς, αμα δε θες φτιάχνεις ένα γαμ... ms account γιατί εκεί θα σου κρατάει το digital license που αγόρασες με 3ε από το ebay. Συνδέεσαι για 2 λεπτά, φτιαχνεις ένα local account και αποσυνδέεσαι οριστικά.

Ναι δεν ξέραμε να σκύψουμε να μας τον φορέσουν και να πούμε και ευχαριστώ. Άμα σ' αρέσει εσένα δε φταίμε σε κάτι οι υπόλοιποι. Μαθαίνουμε και λέξεις τύπου sjw και τις πετάμε σε άκυρα σημεία χωρίς να υπάρχει γνώση του τι σημαίνουν, περαστικά.

To workaround δε θα δουλεύει πλέον για αυτό έγινε είδηση, δεν είναι ότι δεν ξέρει ο κόσμος πως να το παρακάμψει. Να Λόλα ένα μήλο από αναγνωστική ικανότητα. #literal_illiteracy

Θα έχει ο άλλος 10 PC σε καμιά μικρή επιχείρηση και θα κάθεται να βάζει και να σβήνει λογαριασμούς από το καθένα, δουλειά δεν είχε ο διάολος.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Πάρα πολύς κόσμος,  μεταξύ αυτών και εγώ, δε θέλει ms account διότι δεν έχει εμπιστοσύνη στην ΜΣ ότι θα δουλεύει πάντα χωρίς προβλήματα. Δε θέλουμε να εξαρτώμαστε από τους servers της MS για να μπούμε στο PC μας να δουλέψουμε, επίσης τι γίνεται αν για κάποιο λόγο πέσει το δίκτυο  - ίντερνετ, θα έχω να παραδώσω δουλειά και δε θα μπορώ να μπω στον λογαριασμό μου; Φόνο θα κάνω, που λέει ο λόγος, ρε ΜΣ άντε από κει τώρα. 

Μεταξύ αυτών και εγώ. Γι'αυτό συνδέεσαι και όταν φτιάξεις local account αποσυνδέεσαι, δεν άλλαξε κάτι. Επίσης δεν δουλεύει έτσι το ms account όπως περιγράφεις και διαβάζω συχνά πυκνά. Απλως ενεργοποιείς το pin κ έκτοτε μπορείς να κανεις Login χωρις να εχεις δίκτυο. Αλλα -συμφωνώ- δεν την εμπιστεύομαι ούτε γι'αυτο επομένως... local account.

 

3 ώρες πριν, BadBoy είπε

Ναι δεν ξέραμε να σκύψουμε να μας τον φορέσουν και να πούμε και ευχαριστώ. Άμα σ' αρέσει εσένα δε φταίμε σε κάτι οι υπόλοιποι. Μαθαίνουμε και λέξεις τύπου sjw και τις πετάμε σε άκυρα σημεία χωρίς να υπάρχει γνώση του τι σημαίνουν, περαστικά.

To workaround δε θα δουλεύει πλέον για αυτό έγινε είδηση, δεν είναι ότι δεν ξέρει ο κόσμος πως να το παρακάμψει. Να Λόλα ένα μήλο από αναγνωστική ικανότητα. #literal_illiteracy

Θα έχει ο άλλος 10 PC σε καμιά μικρή επιχείρηση και θα κάθεται να βάζει και να σβήνει λογαριασμούς από το καθένα, δουλειά δεν είχε ο διάολος.

Κοίτα φίλε μου, σκύψε ή μη σκύβεις, όπως τη βρίσκει ο καθένας. Δεν έγραψα πουθενά πως μ'αρέσει, το αντίθετο ακριβώς αλλά έλα που δεν βολεύει το αφήγημα "Έμεις και οι άλλοι", κάποιοι πρέπει να κάνουν τους "άλλοι" με το στανιό. Αντε πάμε παρακάτω.

Εχασα επεισόδια, δεν ήξερα πως αν καταριέμαι το λαδέμπορα 24/7/365 αυτομάτως η microsoft έχει ούμπα λούμπας εδώ, με ακούει και στέλνει το επιθυμητό patch. Γι'αυτό ξαναλέω, είναι η γνωστή ιδεοληπτική αντίληψη των sjw που τουιτάρουν κάτι αυτονόητο κ μετά περιμένουν τρια τέρμινα να αλλάξει ο κόσμος, να φυγει το κακό το μάτι, να έρθει κοινωνική δικαιοσύνη. Αμ δε! Η λύση είναι μια, όταν κάποιος έχει δις ευρώ, έχει το μαχαίρι και το πεπόνι. Εσύ κι εγώ ο τίποτας βρίσκουμε workaround (που δουλευει) ή αλλάζουμε φρούτο.


ΥΓ: Ασχοληθήκαμε για επιχείρηση με 10 pc, εκεί που θα γίνει ΜΙΑ ΦΟΡΑ εγκατάσταση κι αν, ή για τα πελατάκια του κάθε "τεχνικού-πισι" που δεν ξέρουν που πάνε τα 4 -ούτε τα πελατάκια ούτε ο "τεχνικός-πισι"; 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 12 Development Reportedly Begins In Earnest Next Month
https://www.tomshardware.com/news/windows-12-developement-earnest-next-month

Δεν (φαινεται να) ειναι τρολλ, δεν ειναι πρωταπριλιατικο γιατι αργουμε ακομα και δεν ειναι scam/clickbait απο καποια σαπια σελιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Που το λέει ρε παιδιά ότι αν δεν έχεις ίντερνετ ή δεν δουλεύουν οι σέρβερς της MS δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το pc σου;

ελα ντε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ποστ στο twitter το ειδα και εγω, γιαυτο δεν εδωσα σημασια, επειδη το θεωρησα τρολλ. Αλλα μετα που το ειδα στο tomshardware, που εινια εγκυρο site, ειπα να το ποσταρω.

Το οτι ο τυπος ειναι τρομπας φαινεται απο το οτι εσβησε το tweet του.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να είμαστε δίκαιοι, πολλοί το φάγανε άμεσα ως είδηση, από πολύ μεγάλα ειδησεογραφικά μέχρι έγκυρα blogs. Είναι χαρακτηριστικό του πως δουλεύει το gossip στις μέρες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...