Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου ηρθε νωριτερα το λαπτοπ (ryzen 5 3500u με 8gb ram) της ανηψιας μου, στο οποιο πρεπει να πατησε η ιδια να γινει ενημερωση σε 11, μιας και ειχε 10 οταν το πηρε. Το εφερε επειδη δεν εκκινουσε, αλλα μετα απο 2 εκκινησεις στα χερια μου, ξεκινησε κανονικα. Επειδη δεν θυμαται ποτε εκανε την αναβαθμηση, που μπορω να δω αν γινεται rollback στα 10 ή πριν απο ποσες μερες περαστηκε?

Ασχετο με τα παραπανω, αλλα το σκουρο θεμα των 11 δειχνει πολυ πιο ομορφο απο το ανοιχτοχρωμο τους και το σκουρο των 10. Επισης, που μπορω να βρω μεσα στο σκληρο το wallpaper που εχει βαλει γιατι μου αρεσει? :P

---edit

Main Settings and watermark now warns you that it doesn't meet minimum system requirements in latest Dev build
https://old.reddit.com/r/Windows11/comments/sw2ueq/main_settings_and_watermark_now_warns_you_that_it/

Αναφερεται και το workaround για οσους θελουν να το κανουν. Ενας στο verge το ειπε "το watermark της ντροπης" :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας ρωτησω κατι πιο ευκολο. Το λαπτοπ ηρθε στα χερια μου επειδη εβγαζε μια μπλε οθονη και δεν ξεκινουσε (boot loop). Δεν μου την εβγαλε χτες καθολου, μου την εβγαλε σημερα και λεει το κλασικο irql not less or equal με κωδικο 0x0000000a.
Το bluescreenview λεει και για μια ακομα bsod "τυπου" memory management με κωδικο 0x0000001a.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, jim_p είπε

Επισης, που μπορω να βρω μεσα στο σκληρο το wallpaper που εχει βαλει γιατι μου αρεσει? :P

Αν το έκανε απευθείας από το ίντερνετ δεν θα το βρεις τοπικά. Κρύψε τα εικονίδια, πάρε ένα screenshot και κάνε αναζήτηση στο google βάση εικόνας.

Εναλλακτικά μπορείς να πας στο παρακάτω path (copy-paste στην εξερεύνηση ή στην αναζήτηση ή στην εκτέλεση)

%AppData%\Microsoft\Windows\Themes\CachedFiles

Μάλλον εκεί θα είναι. Φοβερά wallpapers έχει στο παρακάτω λινκ

https://wallpaper.dog/all-best-wallpapers

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρηκα το πρωϊ το wallpaper. Ηταν οντως σε καποιο υποφακελο στο appdata\local\microsoft\windows\themes.

Το wallpaper που εχει δεν εινια απο καποια σελιδα. Ειναι μια δικη της φωτο που εβαλε πανω εφε και κειμενο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jim_p είπε

Ας ρωτησω κατι πιο ευκολο. Το λαπτοπ ηρθε στα χερια μου επειδη εβγαζε μια μπλε οθονη και δεν ξεκινουσε (boot loop). Δεν μου την εβγαλε χτες καθολου, μου την εβγαλε σημερα και λεει το κλασικο irql not less or equal με κωδικο 0x0000000a.
Το bluescreenview λεει και για μια ακομα bsod "τυπου" memory management με κωδικο 0x0000001a.

 

το google λέει για μη συμβατές ram, κάνε κάνα memtest ή αν είναι εύκολο να μπει χέρι να βγει η ram και να μπει πάλι αφού καθαριστεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποτε να κανω memtest? Αν ειναι οντως μνημη, γιατι δεν εκανε ποτε το ιδιο οσο καιρο ηταν στα 10?

---edit
Απο recovery mode δεν εχει memtest πλεον? Γιατι στα 10 θυμαμαι οτι ειχε.

---ξαναedit
Εκανα το built in memtest των windows. Ηταν θαμμενο καπου μεσα στο control panel. Δεν εβγαλε τιποτα. Τωρα ετοιμαζομαι να κανω με το strelec.

---ξαναμαναedit
Και το strelec εχει το memtest των windows για memtest. Facepalm :P

---οχιπαλιedit
Το αυθεντικο, το σωστο memtest86 βρηκε 5 σφαλματα απο το 1ο κιολας pass. Αν εινια μεσα στην εγγυηση, αξιζει να παει για rma ή να παρω καλυτερα ενα dimm να το αλλαξω εγω?

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jim_p είπε

Οποτε να κανω memtest? Αν ειναι οντως μνημη, γιατι δεν εκανε ποτε το ιδιο οσο καιρο ηταν στα 10?

---edit
Απο recovery mode δεν εχει memtest πλεον? Γιατι στα 10 θυμαμαι οτι ειχε.

---ξαναedit
Εκανα το built in memtest των windows. Ηταν θαμμενο καπου μεσα στο control panel. Δεν εβγαλε τιποτα. Τωρα ετοιμαζομαι να κανω με το strelec.

---ξαναμαναedit
Και το strelec εχει το memtest των windows για memtest. Facepalm :P

---οχιπαλιedit
Το αυθεντικο, το σωστο memtest86 βρηκε 5 σφαλματα απο το 1ο κιολας pass. Αν εινια μεσα στην εγγυηση, αξιζει να παει για rma ή να παρω καλυτερα ενα dimm να το αλλαξω εγω?

Και μένα από τότε που πέρασα τα 11 μου βγάζει τα ίδια BSOD. 
Το κλασικό memtest δεν βρήκε κάτι. 

Θα κάνω το memtest86 μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, jim_p είπε

Οποτε να κανω memtest? Αν ειναι οντως μνημη, γιατι δεν εκανε ποτε το ιδιο οσο καιρο ηταν στα 10?

---edit
Απο recovery mode δεν εχει memtest πλεον? Γιατι στα 10 θυμαμαι οτι ειχε.

---ξαναedit
Εκανα το built in memtest των windows. Ηταν θαμμενο καπου μεσα στο control panel. Δεν εβγαλε τιποτα. Τωρα ετοιμαζομαι να κανω με το strelec.

---ξαναμαναedit
Και το strelec εχει το memtest των windows για memtest. Facepalm :P

---οχιπαλιedit
Το αυθεντικο, το σωστο memtest86 βρηκε 5 σφαλματα απο το 1ο κιολας pass. Αν εινια μεσα στην εγγυηση, αξιζει να παει για rma ή να παρω καλυτερα ενα dimm να το αλλαξω εγω?

όπως είπα και πιο πάνω, δες αν μπορείς να την βγάλεις και να την καθαρίσεις και την υποδοχή και ξανά πάλι memtest.
αν πάλι παραμείνει να βγάζει σφάλματα τότε το πας για εγγύηση, εκτός και αν θέλεις να πας σε πιο πολύ ram και το αλλάξεις με πιο μεγάλο -συμβατό πάντα- αλλά και πάλι αν μπορείς να το πας για RMA να το πας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, micos000 said:

Γιατί; Τι το κακό έχει το memtest;

https://www.memtest86.com/memtest86.html

 

2022 έχουμε πλέον υπάρχουν προγράμματα που 

1) Κάνουν λιγότερο χρόνο
2) Βρίσκουνε errors που το memtest απλά αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά, στο memory testing δεν βάζουμε την παράμετρο "χρόνος" σαν κριτήριο για το πόσο καλό είναι ένα πρόγραμμα που ελέγχει την μνήμη.

Για το (2), δώσε κανένα παράδειγμα γιατί η τοποθέτηση σου είναι πολύ γενική. Όταν λέμε ότι κάτι δεν είναι καλό ή αρκετό ή δεν κάνει για μια δουλειά πρέπει να προτείνουμε κάτι άλλο αλλιώς δεν έχει νόημα.

Επίσης θα ήθελα επίσης και κανένα λίνκ για το 2 γιατί το χρησιμοποιώ το memtest86 για έλεγχο μνήμης, μαζί με το memory test των windows αλλά αν έχει κάτι καλύτερο θα ήθελα να το ξέρω.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω χτες χρησιμοποιησα αυτο εδω που βλεπω εινια της passmark
https://www.memtest86.com/

Αλλα παλιοτερα ειχα δουλεψει αυτο, που νομιζω ηταν στο παλιο hirens
https://www.memtest.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...