Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, τα έβαλα σε έναν AMD A8 6600K με 4gb ram σε έναν μηχανικό δίσκο 160άρι sata. Κάρτα γραφικών άφησα την ενσωματωμένη AMD 8570D. Χρησιμοποίησα τον οδηγό στο βίντεο που παράθεσε ο @niodadd

Όλα πήγαν καλά και μετά από (αρκετές θα έλεγα) επανεκκινήσεις με έβαλε στην επιφάνεια. Το έβαλα στα Ελληνικά αλλά η μετάφραση δεν είναι πλήρης και κάποια βγαίνουν στα Ελληνικά και κάποια στα Αγγλικά.

Σαν απόδοση είναι αρκετά καλά για μηχανικό δίσκο αλλά δεν μπορώ να συγκρίνω με τα 10άρια γιατί τα είχα σε ssd και πήγαιναν σφαίρα. Εδώ είναι εμφανής μια κάποια καθυστέρηση αλλά όσο το χρησιμοποιώ από το πρωί που το άνοιξα βλέπω ότι στρώνει. Η cpu δουλεύει πάντως χαλαρά, ενώ η μνήμη είναι 2.3 από 3.5 σε χρήση. Έχω αφαιρέσει το aero γιατί δεν μου αρέσει έτσι κι αλλιώς και το θεωρώ άχρηστη σπατάλη πόρων.

spacer.png

Επεξ/σία από micos000
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, micos000 είπε

Λοιπόν, τα έβαλα σε έναν AMD A8 6600K με 4gb ram σε έναν μηχανικό δίσκο 160άρι sata. Κάρτα γραφικών άφησα την ενσωματωμένη AMD 8570D. Χρησιμοποίησα τον οδηγό στο βίντεο που παράθεσε ο @niodadd

Όλα πήγαν καλά και μετά από (αρκετές θα έλεγα) επανεκκινήσεις με έβαλε στην επιφάνεια. Το έβαλα στα Ελληνικά αλλά η μετάφραση δεν είναι πλήρης και κάποια βγαίνουν στα Ελληνικά και κάποια στα Αγγλικά.

Σαν απόδοση είναι αρκετά καλά για μηχανικό δίσκο αλλά δεν μπορώ να συγκρίνω με τα 10άρια γιατί τα είχα σε ssd και πήγαιναν σφαίρα. Εδώ είναι εμφανής μια κάποια καθυστέρηση αλλά όσο το χρησιμοποιώ από το πρωί που το άνοιξα βλέπω ότι στρώνει. Η cpu δουλεύει πάντως χαλαρά, ενώ η μνήμη είναι 2.3 από 3.5 σε χρήση. Έχω αφαιρέσει το aero γιατί δεν μου αρέσει έτσι κι αλλιώς και το θεωρώ άχρηστη σπατάλη πόρων.

spacer.png

Καλησπερα και καλή βδομάδα. Ποιος ειναι ο οδηγός του φίλου nioddad, για να περασω τα 11αρια; Θα τα βαλω σε ssd στον κύριο μου, δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, micos000 είπε

Λοιπόν, τα έβαλα σε έναν AMD A8 6600K με 4gb ram σε έναν μηχανικό δίσκο 160άρι sata. Κάρτα γραφικών άφησα την ενσωματωμένη AMD 8570D. Χρησιμοποίησα τον οδηγό στο βίντεο που παράθεσε ο @niodadd

Όλα πήγαν καλά και μετά από (αρκετές θα έλεγα) επανεκκινήσεις με έβαλε στην επιφάνεια. Το έβαλα στα Ελληνικά αλλά η μετάφραση δεν είναι πλήρης και κάποια βγαίνουν στα Ελληνικά και κάποια στα Αγγλικά.

Σαν απόδοση είναι αρκετά καλά για μηχανικό δίσκο αλλά δεν μπορώ να συγκρίνω με τα 10άρια γιατί τα είχα σε ssd και πήγαιναν σφαίρα. Εδώ είναι εμφανής μια κάποια καθυστέρηση αλλά όσο το χρησιμοποιώ από το πρωί που το άνοιξα βλέπω ότι στρώνει. Η cpu δουλεύει πάντως χαλαρά, ενώ η μνήμη είναι 2.3 από 3.5 σε χρήση. Έχω αφαιρέσει το aero γιατί δεν μου αρέσει έτσι κι αλλιώς και το θεωρώ άχρηστη σπατάλη πόρων.

spacer.png

 

Ωραίος φίλε. Έχω παραπλήσιο υπολογιστή (A10-9700, 8 GB RAM, GT 710 και ένα SSD 240 GB) και ήθελα να ξέρω στο περίπου πως τρέχουν. Λογικά μέχρι να κυκλοφορήσουν θα έχουν ελαφρύνει και άλλο και θα μπορούν να εγκατασταθούν σε περισσότερα μηχανήματα. 👍

Στο βασικό PC της υπογραφής που τα έχω με καθαρή εγκατάσταση πλέον πάνε σφαίρα. Κατέβασα και το Greek language pack και περίπου 70-80% του περιεχομένου είναι στα Ελληνικά. Και αυτό λογικά θα διορθωθεί. 

Μολίς κυκλοφορήσουν επίσημα, κατέβασμα το Ελληνικό .ISO και καθαρή εγκατάσταση ξανά. 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Έχω παραπλήσιο υπολογιστή (A10-9700, 8 GB RAM, GT 710 και ένα SSD 240 GB) και ήθελα να ξέρω στο περίπου πως τρέχουν.

Μια χαρά θα πάνε σε αυτό το σύστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω εναν i5 4460 με 8gb ram και μπηκα στο bios δεν βρηκα TPM. Ειναι μια χαρα επεξεργαστης. Ετρεξα το προγραμματακι με εβγαλε εκτος.

θα μεινω με τα 10? Αν κανω hackeries με dll δεν θα εχω ευπαθεια σε επιθεσεις;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Εχω εναν i5 4460 με 8gb ram και μπηκα στο bios δεν βρηκα TPM. Ειναι μια χαρα επεξεργαστης. Ετρεξα το προγραμματακι με εβγαλε εκτος.

θα μεινω με τα 10? Αν κανω hackeries με dll δεν θα εχω ευπαθεια σε επιθεσεις;

 

Στους Intel λέγεται PTT, οπότε ψάξε το με αυτό το όνομα. Αν βιάζεσαι να τα βάλεις, κάνοντας χακεριές δεν θα έχεις πρόβλημα, πόσο μάλλον αν έχεις εγκατεστημένο καλό AV. Θα σου έλεγα όμως να περιμένεις, κάτι μου λέει ότι μέχρι τον Οκτώβρη δεν θα ισχύουν αυτές οι απαγορεύσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Εχω εναν i5 4460 με 8gb ram και μπηκα στο bios δεν βρηκα TPM. Ειναι μια χαρα επεξεργαστης. Ετρεξα το προγραμματακι με εβγαλε εκτος.

θα μεινω με τα 10? Αν κανω hackeries με dll δεν θα εχω ευπαθεια σε επιθεσεις;

Αν διαβάσεις λίγο παραπάνω θα δεις ότι έβαλα τα 11 σε A8 και τα δουλεύω από την Κυριακή χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ακολούθησα τις οδηγίες στο βίντεο που παράθεσε ο niodadd στην προηγούμενη σελίδα και δεν χρειάζεται καμία χακεριά. Χρησιμοποιείς το αυθεντικό iso των 11.

Έκανε αρκετές επανεκκινήσεις αλλά πήγαν όλα καλά.

Παραθέτω τα βήματα με Ελληνική επεξήγηση...

Spoiler

[ΠΡΩΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΕΝΑ ISO ΤΩΝ WINDOWS 11 PREVIEW]

[ΜΕΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΤΙΚΑΚΙ ΜΕ ΤΟ RUFUS 'Η ΤΟ WINDOWS MEDIA TOOL Ή ΤΟ VENTOY]
[ΕΓΩ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΤΟ Ventoy]

[ΑΠΟΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ]
[ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΡΕΥΤΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥς ΔΙΣΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ]

[ΜΠΟΥΤΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ USB ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΡΩΤΑΕΙ ΠΟΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ]
[ΕΔΩ ΠΑΤΑΜΕ]
SHIFT+F10
[ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΕΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΕΝΤΟΛΩΝ]

[ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ]
diskpart
[ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ, ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΣΚΛΗΡΟ ΣΑΝ ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΙΚΑΚΙ ΣΑΝ ΕΝΑ]
sel disk 0

[ΑΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ GPT ΓΡΑΦΟΥΜΕ]
conv gpt
[ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ GPT ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ]
[ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ]

creat part efi
format /fs=fat32 /size=512 quick
assign letter g

[ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ PARTITION ΓΙΑ ΤΟ UEFI BOOT ΚΑΙ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ G:]
[ΔΕΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΣΕ MBR]

create part pri
format quick
assign letter k

[ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ PARTITION ΓΙΑ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ Κ:]
[ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ DIR ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ]
dir c:
dir d:
dir e:
dir f:

[ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ sources ΚΑΠΟΥ]
[ΑΣ ΠΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ F:\


[ΟΠΟΤΕ F: ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ - G: ΤΟ EFI BOOT - K: ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΟΠΟΥ ΘΑ ΣΤΗΣΟΥΜΕ ΤΑ WINDOWS]

dism /get-imageinfo /imagefile:F:\windows\sources\install.wim
[ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΜΕ]
[ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ Η PRO ΕΚΔΟΣΗ ΗΤΑΝ ΣΤΟ INDEX 3, ΟΠΟΤΕ]

dism /apply-image /imagefile:F:\windows\sources\install.wim /index:3 /applydir:K\

[ΤΩΡΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ BOOTABLE ΤΟΝ ΔΙΣΚΟ ΜΕ ΤΗΝ BCDBOOT KAI ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ K:\Windows]
bcdboot K:\windows /s G: /f all

[ΤΩΡΑ ΚΛΕΙΜΟΥΜΕ ΤΟ PC ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ, ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟ USB ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ]

 

Επεξ/σία από micos000
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, micos000 είπε

Αν διαβάσεις λίγο παραπάνω θα δεις ότι έβαλα τα 11 σε A8 και τα δουλεύω από την Κυριακή χωρίς κανένα πρόβλημα.

Επιβεβαιώνω κι εγώ. Έκανα την εγκατάσταση χθες σε 775 σύστημα με τις παραπάνω εντολές πέρασαν κανονικά. Γνωστός μου επίσης με FM2+ τα πέρασε κανονικά. Στη Home έκδοση όμως δεν έχει επιλογή για σύνδεση με τοπικό λογαριασμό.

2 ώρες πριν, micos000 είπε

Έκανε αρκετές επανεκκινήσεις αλλά πήγαν όλα καλά.

Τρεις επανεκκινήσεις έκανε. Στην αναβάθμιση από 10 σε 11 νομίζω έκανε τέσσερις.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, micos000 είπε

[ΠΡΩΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΕΝΑ ISO ΤΩΝ WINDOWS 11 PREVIEW]

στειλε πμ αν δεν πρεπει να το βαλεις εδω

3 ώρες πριν, micos000 είπε


[ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ GPT ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ]
[ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ]

εννοείς εμείς  οι φτωχοί :) πάμε στις παρακάτω? create part pri - format quick - assign letter k (πχ) Δωσε λίγο φως 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexisnik19911 είπε

εχουμε περιπου εικονα ποτε θα βγει νεα build?

Μακάρι σύντομα διότι δεν λειτουργεί το safe mode, κάθε φορά εμφανίζει μήνυμα σφάλματος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, hp8 είπε

εννοείς εμείς  οι φτωχοί :) πάμε στις παρακάτω? create part pri - format quick - assign letter k (πχ) Δωσε λίγο φως 

Εγώ το έστησα σε μια fm2+ μητρική (όπως είπα με amd a8) που υποστήριζε gpt. Αν η μητρική σου δεν το υποστηρίζει τότε δεν πρέπει να κάνεις την μετατροπή, απλά προχώρα στα επόμενα βήματα.

 

Όσο για το iso, πέρα από τα έτοιμα που βρίσκεις στο Internet βρήκα κάποιες οδηγίες για να κατεβάσεις τα αρχεία μαζί με τα updates και να δημιουργηθεί το iso (αυτόματα μέσω script) στο παρακάτω λινκ. Πρέπει να αποσυμπιέσεις το zip που θα κατεβάσεις σε έναν απλό φάκελο χωρίς κενά (στο λέει αν πας να το τρέξεις από φάκελο με κενά στο όνομα) π.χ. C:\win11

https://techmaniacs.gr/pos-katevazoyme-to-windows-11-iso-choris-na-eggrafoyme-sto-programma-windows-insider/

Το έβαλα να τρέχει τώρα να δω τι κάνει και για αρχή πάει καλά. :)

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, micos000 είπε

Το έβαλα να τρέχει τώρα να δω τι κάνει και για αρχή πάει καλά.

Παιρνει καποια ωρα η διαδικασια , η οποια ειναι αυτη που ειχα χρησιμοποιησει για να φτιαξω το iso , για το λινκ του οποιου μερικοι ετρεξαν να το παιξουν αστυνομοι.

Θελει γρηγορο δισκο και cpu . Και φυσικα γρηγορη συνδεση ιντερνετ.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...