Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι ακριβώς UEFI αυτό της μητρικής μου. Το install γίνεται με legacy γι αυτο το λέω, βάσει prerequisites

 

Update -> έτρεξα το Pc health check και τα τσιμπησα χαχα

Επεξ/σία από Dragonlordcv2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mην λεμε τα ιδια και τα ιδια. Αν δεν ενεργοποιησετε το TPM απο το BIOS ισως και το secure boot , ακομα και 64 πυρηνες να εχετε με 128γιγα ραμ , παλι θα σας ριξει ακυρο.
Τα εγραψα στο προηγουμενο ποστ...μερικοι δεν παρακολουθειτε...

Ενας γρηγορος τροπος να τσεκαρετε τι υποστηριζει σχετικα με αυτα τα features το μηχανημα σας ειναι με το hwinfo.
Πατε αριστερα στα μενου , "Motherboard - ACPI Devices" και εκει φαινεται το TPM module. Στο μηχανημα μου , δειτε τι δειχνει στο παρακατω σκρινσοτ.
 

Spoiler

spacer.png

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/6/2021 στις 10:40 ΜΜ, mphxths είπε

@Τέρης Α. Eχω δει βιντεο που ο τυπος απλα αντικαθιστουσε ενα .dll αρχειο και ξεκινησουσε την εγκατασταση κανονικα. Δεν λεω οτι αυτο που περιγραφεις δεν ισχυει , απλα μηπως με το .dll ειναι πιο απλη η φαση :)

Το γνωρίζω. Κι εγώ στην αρχή έτσι το έκανα, όμως το αποτέλεσμα φαίνεται στις παρακάτω εικόνες:

Spoiler

Σε BIOS:

IMG-20210621-191913722-HDR.jpg

Σε UEFI:

20210624-235555.jpg

Ίσως δεν έκανα κάτι καλά;...

Σε VM που το δοκίμασα αρχικά δεν εγκαταστάθηκαν ούτε τα original Windows 11, ούτε τα τροποποιημένα. Ξεκινούσε η εγκατάσταση και μετά από λίγο πάγωνε (όχι η VM, η εγκατάσταση).

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Τέρης Α. 
Στην 1η εικονα , στο bios mode , αν πατησεις "Δημιουργια" , δεν δημιουργει τα default partitions των windows και να συνεχισει μετα κανονικα την εγκατασταση ? Στην 2η εικονα , ισως το stick δεν ηταν φτιαγμενο σε uefi mode , για αυτο και δεν δουλεψε.

Οσο σε VM , σε vmware , δεν ξερω τι χρησιμοποιησες εσυ , εκαναν κανονικα εγκατασταση χωρις καμμια τροποποιηση , σε uefi mode .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, mphxths είπε

Στην 1η εικονα , στο bios mode , αν πατησεις "Δημιουργια" , δεν δημιουργει τα default partitions των windows και να συνεχισει μετα κανονικα την εγκατασταση ?

Όχι.

8 λεπτά πριν, mphxths είπε

Στην 2η εικονα , ισως το stick δεν ηταν φτιαγμενο σε uefi mode , για αυτο και δεν δουλεψε

Τα Windows 10 εγκαθίστανται κανονικά όμως. 

8 λεπτά πριν, mphxths είπε

Οσο σε VM

Ακολούθησα ακριβώς τον οδηγό: https://www.pcsteps.gr/366867-εγκατάσταση-windows-11/

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Τα Windows 10 εγκαθίστανται κανονικά όμως. 

Μηπως τo stick με τα 10αρια ειναι σε uefi mode ?
 

23 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Ακολούθησα ακριβώς τον οδηγό: https://www.pcsteps.gr/366867-εγκατάσταση-windows-11/

Στον οδηγο δεν αναφερει κατι περι bios mode ή uefi mode. Το VM που δημιουργει σε τι mode ειναι ? Μολις εκανα εγκατασταση (ξανα) σε vmware (uefi mode) , με απειραχτο iso , και εγινε η εγκατασταση κανονικοτατα.

Aπο ο,τι διαβαζω για legacy (bios) mode , προτεινεται η αντικατασταση του install.wim , ενω η αντικατασταση του .dll , ειναι για να παρακαμφθει ο ελεγχος για το TPM , απο ο,τι καταλαβαινω.

ΥΓ : Εντωμεταξυ στο VM εχω δωσει 4 πυρηνες και τα 11αρια χρησιμοποιουν μονο 2... τι φαση.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Είναι που τα Windows 10 θα ήταν τα τελευταία Windows..Sure..Lmao.

Ρε 'σεις, δεν καταλάβατε ακόμα; Στην ms αντιλήφθηκαν ότι ο κόσμος μένει κολλημένος στην προηγούμενη έκδοση και σνομπάρει την τελευταία. Μέχρι τώρα όλοι έλεγαν "Άρα μένουμε στα 7άρια", ενώ τώρα θα λένε...

13 ώρες πριν, Dragonlordcv2002 είπε

Άρα μένουμε με τα 10αρια.

win-win κατάσταση 🤣

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H φαση , η ασχημη , ειναι οτι μαλλον θα μας αναγκασει να παιξουμε με online account η microsoft στα 11αρια. Απο ο,τι βλεπω δεν μπορεις να παιξεις με την εμφανιση των windows και τα widgets αν δεν εχεις συνδεθει σε τετοιον λογαριασμο. Ειδικα εγω που δεν την παλευω χωρις dark mode , λες και ειμαι κανα βαμπιρ και δεν αντεχουν τα ματια μου , με βλεπω ολοταχως για φορματ και online account οταν θα ερθει η ωρα να τα εγκαταστησω κανονικα στο μηχανημα μου...

Σε αλλα νεα , οπως εγραψα και παραπανω , το vmware αναφερει οτι το guest os , δηλαδη τα 11αρια , δεν υποστηριζουν τον αριθμο των πυρηνων που εχω δωσει στο VM , δηλ τους 4. Και ενω στο device manager μεσα στο guest os , αναφερεται ο επεξεργαστης 4 φορες , δηλ 4 πυρηνες , στο task manager αναφερονται 2 πυρηνες. Ισως ειναι θεμα μη σωστης υποστηριξης του vmware μιας και ειναι νεα εκδοση windows ή κανα θεμα με την preview εκδοση ... δεν ξερω , δεν εχω βρει καποια πληροφορια.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, micos000 είπε

Ρε 'σεις, δεν καταλάβατε ακόμα; Στην ms αντιλήφθηκαν ότι ο κόσμος μένει κολλημένος στην προηγούμενη έκδοση και σνομπάρει την τελευταία. Μέχρι τώρα όλοι έλεγαν "Άρα μένουμε στα 7άρια", ενώ τώρα θα λένε...

win-win κατάσταση 🤣

 

Τώρα δεν χρειάζετε να είναι οι καταναλωτές κολλημένοι βέβαια. Η MS το έκανε σίγουρο με την νέα έκδοση 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...