Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν βγούν και επίσημα στις 5 του μήνα εμεις που τα βάλαμε τώρα θα περάσουμε σε αυτην την έκδοση και θα παίρνουμε updates κανονικα ή πρέπει να ξανα περαστούν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι κάποιες φορές μέσα στη μέρα ο υπολογιστής σέρνεται για κάποια δευτερόλεπτα, ακόμα και το mouse κινείται με ταχύτητα 1fps ανά δευτερόλεπτο.

Απ' ότι διαβάζω και άλλοι με AMD επεξεργαστή αναφέρουν αυτό το πρόβλημα που προκαλείται από την ενεργοποίηση του fTPM στο BIOS.
https://linustechtips.com/topic/1353904-amd-ftpm-causing-random-stuttering/

Επεξ/σία από panospc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SPANK είπε

Οταν βγούν και επίσημα στις 5 του μήνα εμεις που τα βάλαμε τώρα θα περάσουμε σε αυτην την έκδοση και θα παίρνουμε updates κανονικα ή πρέπει να ξανα περαστούν ?

Κανονικά παίρνεις updates

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panospc είπε

Εγώ το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι κάποιες φορές μέσα στη μέρα ο υπολογιστής σέρνεται για κάποια δευτερόλεπτα, ακόμα και το mouse κινείται με ταχύτητα 1fps ανά δευτερόλεπτο.

Απ' ότι διαβάζω και άλλοι με AMD επεξεργαστή αναφέρουν αυτό το πρόβλημα που προκαλείται από την ενεργοποίηση του fTPM στο BIOS.
https://linustechtips.com/topic/1353904-amd-ftpm-causing-random-stuttering/

Ναι κι εγώ έχω το ίδιο θέμα. Έβαλα win 11 και ακόμα παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα. Είμαι με ryzen 3600 και MSI b550 gaming plus. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε μενα γενικα δε μου παρουσιαζει θεμα με κολληματα ουτε και στο mouse  παιζω με τη τελευταια dev 22463

και 1 run L3 cache με τη τελευταια dev 22463

 

Screenshot 2021-09-26 205717dfdd.jpg

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν έχει ήδη απαντηθεί, αλλά δείτε εδώ:

296833038_windows11.jpg.d27a07d57c05139c6b2a871678776220.jpg

Το HP Omen μου, gaming laptop του 2014-15 δεν υποστηρίζει τα windows 11 λόγω του επεξεργαστή🤣🤣, ενω πληρεί όλες τις άλλες προυποθέσεις, ακόμα και το περίφημο TPM 2.0.  Είναι τόσο βαριά τα windows 11 που ένα λάπτοπ με τετραπύρηνο i7, 16GB ram, 512gb SSD και καρτα γραφικών nvidia geforce 860m, δεν μπορεί να τα σηκώσει; Για γέλια ή για κλάματα;

Επεξ/σία από greekfox1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, greekfox1 είπε

Δεν ξέρω αν έχει ήδη απαντηθεί, αλλά δείτε εδώ:

296833038_windows11.jpg.d27a07d57c05139c6b2a871678776220.jpg

Το HP Omen μου, gaming laptop του 2014-15 δεν υποστηρίζει τα windows 11 λόγω του επεξεργαστή🤣🤣, ενω πληρεί όλες τις άλλες προυποθέσεις, ακόμα και το περίφημο TPM 2.0. Για γέλια ή για κλάματα;

 

Εκτός από GUI των 11, πίστεψε με δεν χάνεις και τίποτα. Κάνε υπομονή, κάτι μου λέει ότι θα αλλάξει τρόπο σκέψης η MS, γιατί αλλιώς πολύ λίγοι θα εγκαταστήσουν τα 11. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Εκτός από GUI των 11, πίστεψε με δεν χάνεις και τίποτα. Κάνε υπομονή, κάτι μου λέει ότι θα αλλάξει τρόπο σκέψης η MS, γιατί αλλιώς πολύ λίγοι θα εγκαταστήσουν τα 11. 

Σε λίγο δεν θα ρωτάμε αν ένας υπολογιστής μπορεί να τρέξει το Crysis, αλλά αν σηκώνει τα windows 11🤣

 

Καλά δεν θα κλάψω κιόλας αν δεν βάλω τα 11, απλά μου φαίνεται τραγικό να συμβαίνει αυτό😉

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Twoface said:

Πήγα και εγώ να τα βάλω και έφαγα άκυρο λόγο TPM 2. 

Chip μητρικής z370 gigabyte με cpu 9700k

Κλασικά μια επιλογή στο bios είναι, google για το όνομά της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Twoface είπε

Πήγα και εγώ να τα βάλω και έφαγα άκυρο λόγο TPM 2. 

Chip μητρικής z370 gigabyte με cpu 9700k

 

Έχω την Gigabyte Z370 HD3 και τον i7-8700 και τα έχω εγκατεστημένα. Πήγαινε στο BIOS και ενεργοποίησε το Intel PTT και θα μπορέσεις να τα βάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Έχω την Gigabyte Z370 HD3 και τον i7-8700 και τα έχω εγκατεστημένα. Πήγαινε στο BIOS και ενεργοποίησε το Intel PTT και θα μπορέσεις να τα βάλεις.

ευχαριστώ παιδιά ! 
Τώρα κατεβαίνουν 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, greekfox1 είπε

Είναι τόσο βαριά τα windows 11 που ένα λάπτοπ με τετραπύρηνο i7 (...)

Το απάντησα και χθες (κατά προσέγγιση):

Στις 25/9/2021 στις 5:46 ΜΜ, Τέρης Α. είπε

Μπορούμε να ενεργοποιήσουμε το VBS και με παλιούς επεξεργαστές, αντί για το hardware MBEC που έχουν οι νέοι, χρησιμοποιώντας τη software λειτουργία Restricted User Mode, ώστε να είναι συμβατά τα Windows 11, αλλά το πιθανότερο είναι ότι θα μειωθεί σχεδόν στο μισό η απόδοση του συστήματος.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...