Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

σε μενα γενικα δε μου παρουσιαζει θεμα με κολληματα ουτε και στο mouse  παιζω με τη τελευταια dev 22463

και 1 run L3 cache με τη τελευταια dev 22463

 

Οι 22xxx δεν είναι Windows 11, είναι σε branch ανεξάρτητο για μετά τα 11 χωρίς σαφές τελικό προϊόν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Οι 22xxx δεν είναι Windows 11, είναι σε branch ανεξάρτητο για μετά τα 11 χωρίς σαφές τελικό προϊόν

bro!! στη τελική δε καίγομαι καν για τα 11αρια η πως αλλιώς θα λέγονται τα dev σε δεύτερεον δίσκο τα έχω για πειραματισμό ποιο πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

bro!! στη τελική δε καίγομαι καν για τα 11αρια η πως αλλιώς θα λέγονται τα dev σε δεύτερεον δίσκο τα έχω για πειραματισμό ποιο πολυ

Το είπα με την έννοια του ότι το ότι διορθώθηκε ένα θέμα στην dev 22xxx δεν σημαίνει ότι έχει διορθωθεί αυτόματα και στην 22000.xxx που είναι τα 11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, panospc είπε

Εγώ το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι κάποιες φορές μέσα στη μέρα ο υπολογιστής σέρνεται για κάποια δευτερόλεπτα, ακόμα και το mouse κινείται με ταχύτητα 1fps ανά δευτερόλεπτο.

Απ' ότι διαβάζω και άλλοι με AMD επεξεργαστή αναφέρουν αυτό το πρόβλημα που προκαλείται από την ενεργοποίηση του fTPM στο BIOS.
https://linustechtips.com/topic/1353904-amd-ftpm-causing-random-stuttering/

Τυχαίνει και σε μένα σε random φάσεις stutter σε εικόνα και ήχο για 1-2 δευτερόλεπτα, αλλά είναι αρκετά σπάνιο. Ελπίζω να φτιαχτεί γιατί τα Win11 θέλουν TPM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Τυχαίνει και σε μένα σε random φάσεις stutter σε εικόνα και ήχο για 1-2 δευτερόλεπτα, αλλά είναι αρκετά σπάνιο. Ελπίζω να φτιαχτεί γιατί τα Win11 θέλουν TPM.

Εγω παντως σε δυο υπολογιστες μετα την εγκατασταση το ειχα κλεισει γιατι ειχα προβληματα και δουλευαν μια χαρα με κλειστο το fTPM (AMD Ryzen)

Τωρα δεν ξερω αν εφτιαξε με τις αναβαθμισεις γιατι στον δικο μου δεν εχω καρτα και του μικρου το πουλησα να τους παρω PS5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Εγω παντως σε δυο υπολογιστες μετα την εγκατασταση το ειχα κλεισει γιατι ειχα προβληματα και δουλευαν μια χαρα με κλειστο το fTPM (AMD Ryzen)

Τωρα δεν ξερω αν εφτιαξε με τις αναβαθμισεις γιατι στον δικο μου δεν εχω καρτα και του μικρου το πουλησα να τους παρω PS5

στους insiders μεχρι ενα build δεν εκανε ελεγχο για fTPM  / intel tpm 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2021 στις 1:09 ΜΜ, Πέτρος είπε

Θα ξεκινήσω από το φρεσκοστημένο laptop και σε μερικές μέρες βλέπουμε και για τον σταθερό.

Μπήκαν χτες, μια χαρά, άνετα, χωρίς κάποιο πρόβλημα. 5300U/8GB RAM/256M2ssd, με 10ρια στημένα πριν 2-3 εβδομάδες (πρακτικά μόνο το OS και 2-3 βασικά προγράμματα).

Έφαγα μια τρομάρα, βέβαια, όταν κατέβασε νέο f/w για το laptop (HP) κα στην επανεκκίνηση είδα να ξεκινάει να το περνάει χωρίς να έχω πάρει χαμπάρι (τραυματική εμπειρία, ευτυχώς χωρίς κάποιο πρόβλημα).

Είναι λίγο τσακωμένο με τους AMD gpu drivers...αρνείται να κρατήσει αυοτύς που θέλω εγώ (με ddu να του λέει να μην βάλει αυτόματα άλλους), αλλά μικρό το κακό. Δεν έχω control center, αλλά δεν τρέχει κάτι, τα πάντα λειτουργούν σωστά.

Ένα πράγμα μόνο...πείτε μου ότι θα υπάρξει τρόπος να πάει η taskbar αριστερά, κάθετη. Με βολεύει αφάνταστα σε σχέση με το κάτω, και από όσο βλέπω ακόμα δεν έχει γίνει δυνατό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα σε όλους, προσπαθω να κανω upgrade απο 10 γνησια  στα 11  κ ενώ σε ολα ειμαι συμβατος δεν μπορω με την καμια να ενεργοποιησω το secure boot.

Μπαινω bios και απενεργοποιω τα σχετικα που χρειαζονται για να λειτουργεί μόνο με UEFI αλλα δεν βλεπει τους σκληρούς. Eχω κανει διαφορους συνδιασμους αλλα κ παλι δεν τους βλεπει κ στο restart με παει στο boot menu που ξανα βεβαια δεν βλεπει τπτ. Το πισι λοιπόν ξεκινα μόνο με Legacy + UEFI κ αρα χωρίς secure boot. Υπαρχει καποιος τροπος εκτός απο clean install? Ευχαριστώ

Το set up ειναι 

Rog strix x570-e gaming

Ryzen 5600x

corsair 32gb ram 3200

Ssd samsung 980 1t

ssd samsung 550 evo 250

vga 1070ti

Στις 23/9/2021 στις 11:45 ΠΜ, tollisth είπε

Καλημέρα μετα απο αρκετο ψάξιμο και οδηγούς που τα δείχνουν όλα απλα και όταν τα κάνεις κλασσικά δεν γίνονται η λυση ήταν η εξής  θέλει πρώτα να γίνει μετατροπή του σκληρού mbr που ειναι σε gpt ανοίγουμε τις εντολες,εκτελεση σαν διαχειριστής και πληκτρολογούμε

mbr2gpt.exe /validate /allowfullos

αν πανε όλα καλα μετα   

mbr2gpt.exe /convert /allowfullos

και κάνουμε  κατευθείαν επανεκκίνηση και αλλάζουμε στα bios σε UEFI και κανει boot κανονικα 

δυστυχως εμενα αυτη η λυση δεν δουλεψε γιατι η C (ολοκληρος ο 980) που εχει τα win 10 ειναι mbr και δεν με αφηνει να τον μετατρεψω

 

Επεξ/σία από Laseras77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Εγω παντως σε δυο υπολογιστες μετα την εγκατασταση το ειχα κλεισει γιατι ειχα προβληματα και δουλευαν μια χαρα με κλειστο το fTPM (AMD Ryzen)

Τωρα δεν ξερω αν εφτιαξε με τις αναβαθμισεις γιατι στον δικο μου δεν εχω καρτα και του μικρου το πουλησα να τους παρω PS5

Όντως δουλεύουν κανονικά χωρίς fTPM..Lol..

6 ώρες πριν, alexisnik19911 είπε

τι build εχει η RTM ? γτ κατι διαβασα οτι, η τελικη εκδοση ειναι διαθεσιμη στους insiders.

22000.194

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Laseras77 είπε

καλησπέρα σε όλους, προσπαθω να κανω upgrade απο 10 γνησια  στα 11  κ ενώ σε ολα ειμαι συμβατος δεν μπορω με την καμια να ενεργοποιησω το secure boot.

Μπαινω bios και απενεργοποιω τα σχετικα που χρειαζονται για να λειτουργεί μόνο με UEFI αλλα δεν βλεπει τους σκληρούς. Eχω κανει διαφορους συνδιασμους αλλα κ παλι δεν τους βλεπει κ στο restart με παει στο boot menu που ξανα βεβαια δεν βλεπει τπτ. Το πισι λοιπόν ξεκινα μόνο με Legacy + UEFI κ αρα χωρίς secure boot. Υπαρχει καποιος τροπος εκτός απο clean install? Ευχαριστώ

Το set up ειναι 

Rog strix x570-e gaming

Ryzen 5600x

corsair 32gb ram 3200

Ssd samsung 980 1t

ssd samsung 550 evo 250

vga 1070ti

δυστυχως εμενα αυτη η λυση δεν δουλεψε γιατι η C (ολοκληρος ο 980) που εχει τα win 10 ειναι mbr και δεν με αφηνει να τον μετατρεψω

 

Τι μήνυμα σε βγάζει όταν πληκτρολογείς τις εντολές? 

Είχα δοκιμάσει και με Windows PE την μετατροπή του σκληρού αλλά δεν έγινε,πρέπει να κάνεις ένα usb για boot σε Windows PE και γράφοντας τις παραπάνω εντολές λίγο διαφορετικά γίνεται η μετατροπή από όσο έψαξα δεν υπάρχει άλλος τρόπος αυτό προτείνουν για μετατροπή του σκληρού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, tollisth είπε

Τι μήνυμα σε βγάζει όταν πληκτρολογείς τις εντολές? 

Είχα δοκιμάσει και με Windows PE την μετατροπή του σκληρού αλλά δεν έγινε,πρέπει να κάνεις ένα usb για boot σε Windows PE και γράφοντας τις παραπάνω εντολές λίγο διαφορετικά γίνεται η μετατροπή από όσο έψαξα δεν υπάρχει άλλος τρόπος αυτό προτείνουν για μετατροπή του σκληρού 

Με τις εντολες μου εβγαζε fail

βγαζει να πατησω ειτε DEL ειτε F8 για να μπω ειτε στο Bios παλι ειτε να ορισω bootable media αλλα ακομα κ εκει δεν αναγνωριζει κανεναν σκληρο.... Η μονη κατασταση πυο αναγνωριζει σκληρους ειναι οταν εχω ενεργοποιημενο το Legacy k UEFI στο Bios. ΕΠισης εκανα migrate το λειτουργικο απ τον εναν σκληρο 980 στον αλλο 850 κ με αφηνε να κανω σκληρων απο mbr σε gpt μονο σε σκληρους ή partitions  που δεν ειχαν λειτουργικο. Με το που μετεφερε το λειτουργικο σε σκληρο που ηταν gpt αμεσως μου τον γυρναγε μετα απο restart σε mbr...πππφφφφ τα νευρα μου

Επεξ/σία από Laseras77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε PC με R5 3600X - B450 και RTX 2070 τρέχουν δίχως πρoβλήματα. Το μόνο που έκανα ήταν να ενεργοποιήσω χειροκίνητα το fTPM διότι ήταν κλειστό. Drivers η nVidia είχε βγάλει πριν κάνω την εγκατάσταση, η οποία έγινε μέσω windows update.

Θεωρώ πως, είναι η πρώτη φορά που βλέπω τόσο όμορφα Windows.

Επεξ/σία από DrXavier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, DrXavier said:

Σε PC με R5 3600X - B450 και RTX 2070 τρέχουν δίχως πρoβλήματα. Το μόνο που έκανα ήταν να ενεργοποιήσω χειροκίνητα το fTPM διότι ήταν κλειστό. Drivers η nVidia είχε βγάλει πριν κάνω την εγκατάσταση, η οποία έγινε μέσω windows update.

Θεωρώ πως, είναι η πρώτη φορά που βλέπω τόσο όμορφα Windows.

Δεν τρέχουνε "χωρίς προβλήματα". Το task scheduling είναι σπασμένο σε Ryzen και Windows 11 έχει γίνει ολόκληρος ντόρος για το θέμα το συγκεκριμένο

Τρέξε AIDA64 Benchmark και θα δείς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...