Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Devastor είπε

Δεν τρέχουνε "χωρίς προβλήματα". Το task scheduling είναι σπασμένο σε Ryzen και Windows 11 έχει γίνει ολόκληρος ντόρος για το θέμα το συγκεκριμένο

Τρέξε AIDA64 Benchmark και θα δείς

Ε ναι, όλοι οι άσχετοι, ανοίγουν έναν browser και ένα word και "τρέχουν χωρίς προβλήματα μπλα μπλα μπλα". Πραγματικά δεν αντέχονται να τους διαβάζεις.

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 27/9/2021 στις 12:18 ΠΜ, BadBoy είπε

Σας επιτρέπει να σύρετε αρχεία σε ανοιχτά προγράμματα στην μπάρα;

Όχι και διαμαρτύρονται πολλοί για αυτό. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, cool_myll είπε

Όχι και διαμαρτύρονται πολλοί για αυτό. 

Ναι ειναι σπαστικο αυτο πρεπει να εχεις διπλα διπλα τα παραθυρα για να μεταφερεις κατι στο αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/9/2021 στις 7:06 ΜΜ, Πέτρος είπε

Μπήκαν χτες, μια χαρά, άνετα, χωρίς κάποιο πρόβλημα. 5300U/8GB RAM/256M2ssd, με 10ρια στημένα πριν 2-3 εβδομάδες (πρακτικά μόνο το OS και 2-3 βασικά προγράμματα).

Έφαγα μια τρομάρα, βέβαια, όταν κατέβασε νέο f/w για το laptop (HP) κα στην επανεκκίνηση είδα να ξεκινάει να το περνάει χωρίς να έχω πάρει χαμπάρι (τραυματική εμπειρία, ευτυχώς χωρίς κάποιο πρόβλημα).

Είναι λίγο τσακωμένο με τους AMD gpu drivers...αρνείται να κρατήσει αυοτύς που θέλω εγώ (με ddu να του λέει να μην βάλει αυτόματα άλλους), αλλά μικρό το κακό. Δεν έχω control center, αλλά δεν τρέχει κάτι, τα πάντα λειτουργούν σωστά.

Ένα πράγμα μόνο...πείτε μου ότι θα υπάρξει τρόπος να πάει η taskbar αριστερά, κάθετη. Με βολεύει αφάνταστα σε σχέση με το κάτω, και από όσο βλέπω ακόμα δεν έχει γίνει δυνατό.

bro !!!  γινεται με το controll center ετσι παιζω εγω βαζεις drivers πχ  τους τελευταιους απο amd 21.9.2 καποια στιγμη τα win 11  σου περνανε τους δικους τους τελευταιους  οποτε το controll panel δεν ανοιγει ως μη συμβατο 

τι κανεις ανοιγεις regedit -μητρωο πας εδω σου δειχνω και αλλαζεις εκδοσεις βασει του gpu-z οποτε μετα συμβατοτητα ολα οκ κανενα προβλημα μετα παιζουν βουτυρο κανεις επανεκινηση  χρειαζεται

οσο αφορα τη ρυθμιση  κεντρο -αριστερα εχει μεχρι στγμης

 

amd.jpg

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

bro !!!  γινεται με το controll center ετσι παιζω εγω βαζεις drivers πχ  τους τελευταιους απο amd 21.9.2 καποια στιγμη τα win 11  σου περνανε τους δικους τους τελευταιους  οποτε το controll panel δεν ανοιγει ως μη συμβατο 

τι κανεις ανοιγεις regedit -μητρωο πας εδω σου δειχνω και αλλαζεις εκδοσεις βασει του gpu-z οποτε μετα συμβατοτητα ολα οκ κανενα προβλημα μετα παιζουν βουτυρο κανεις επανεκινηση  χρειαζεται

οσο αφορα τη ρυθμιση  κεντρο -αριστερα εχει μεχρι στγμης

 

amd.jpg

Θα τα δοκιμάσω, ευχαριστώ.

Για την taskbar, δεν εννοώ να είναι τα εικονίδια και η σημαία αριστερά, αλλά να είναι όλη η taskbar αριστερά, κάθετη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η taskbar δεν μπορει να μετακινηθει πλεον, ειναι μονιμα στο κατω μερος της οθονης.
W11, where missing functionality is a feature :P

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, jim_p είπε

Η taskbar δεν μπορει να μετακινηθει πλεον, ειναι μονιμα στο κατω μερος της οθονης.
W11, where missing functionality is a feature 😛

Αχ μικρο μου γατακι :) Παρε την μπαρα στο πανω μερος (λινκ) . Μηπως θες και σκρινσοτς και στις αλλες ακρες της οθονης ? Τρεχα πισω στην λινουξοφωλια σου !! :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με registy hack? Ετσι ξερω και εγω. 
Εγω μιλαω για feature των 10 που αφαιρεθηκε απο τα 11 και το εχει πει και η ms επισημα. 
https://www.ghacks.net/2021/06/25/these-are-the-deprecated-and-removed-features-of-windows-11/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jim_p είπε

Με registy hack? Ετσι ξερω και εγω. 
Εγω μιλαω για feature των 10 που αφαιρεθηκε απο τα 11 και το εχει πει και η ms επισημα. 
https://www.ghacks.net/2021/06/25/these-are-the-deprecated-and-removed-features-of-windows-11/

 

Κάνε υπομονή λογικά θα το επαναφέρουν με κάποιο patch, μιας και ήδη γίνεται με τροποποίηση της registry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, jim_p είπε

Η taskbar δεν μπορει να μετακινηθει πλεον, ειναι μονιμα στο κατω μερος της οθονης.

 

7 λεπτά πριν, jim_p είπε

Με registy hack? Ετσι ξερω και εγω. 

Ελληνικα ξερουμε ή να τα μαθουμε απο την αρχη ? Η πρωτη σου προταση εμπεριεχει την εννοια της απολυτοτητας. Η δευτερη σου προταση εμπεριεχει την εννοια της κυβιστησης . Ποια θες να κρατησουμε λινουξογατακι ? :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, mphxths είπε

Αχ μικρο μου γατακι :) Παρε την μπαρα στο πανω μερος (λινκ) . Μηπως θες και σκρινσοτς και στις αλλες ακρες της οθονης ? Τρεχα πισω στην λινουξοφωλια σου !! :)

Και για πόσο καιρό θα επιτρέπει η MS αυτό το "hack"; Και θα διατηρείται μετά από τα updates; Ή η μέγιστη MS θα επαναφέρει την default κατάσταση με κάθε major update, όπως κάνει με τα 10; ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εγκατέστησα κι εγώ σε Dell XPS 9500 (i7 10750Η).

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πολύ αργή φόρτωση στοιχείων στον Chrome και στον Edge. Ειδικά το YouTube σέρνεται στην κυριολεξία. Τα thumbnails αργούν πολύ να φορτώσουν και τα βίντεο υψηλής ανάλυσης αρνούνται να κάνουν stream δίχως συνεχή παύση για download.

Νόμιζα ότι είχε θέμα ο driver του WiFi controller αλλά από την άλλη το κανονικό download αρχείων πιάνει τη μέγιστη ταχύτητα του δικτύου μου. Οπότε κάτι άλλο συμβαίνει... Μήπως gpu?

Το laptop έχει την GTX 1650Ti με τους τελευταίους drivers της nVidia που υποτίθεται είναι optimized για Windows 11. 

Το άλλο που μένει είναι μη τυχόν και το πρόβλημα το προκαλεί η integrated gpu η οποία δεν νομίζω να έχει πάρει ακόμα update από την Intel.

Έχει κάποιος άλλος το συγκεκριμένο πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2021 στις 1:13 ΜΜ, panakos_thess είπε

Λοιπον πολυ αναρωτηθηκαν για το αθλιο δεξικλικ και θελουν πισω το παλιο λιπον κατεβαζετε το τελευταιο WinaeroTweaker

https://winaero.com/winaero-tweaker/

και ιστερα πατε στο menu και βρισκετε το ονομα Classic full Context Menus το τικαρετε και επανεκινηση και boom πισω το παλιο menu!!!!!!!!!!

Να σαι καλά, γιατί ειχα δοκιμάσει ήδη δύο τρόπους που προτείνονταν και δε δούλεψε κανένας. 

Η Μικρομαλακήν είναι απάλευτη, αλλάζει πράγματα που δουλεύουν εδώ και δεκαετίες μόνο και μόνο για να δείξει αλλαγές. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νεο Dev Channel release 22468 Build.

Build Expiration Reminder: We have updated the build expiration for Dev Channel builds starting with Build 22468 to be 9/15/2022. Previous Dev Channel builds from the RS_PRERELEASE branch will expire on 10/31/2021

https://blogs.windows.com/windows-insider/2021/09/29/announcing-windows-11-insider-preview-build-22468/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...