Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν κατάλαβα καλά πάντως, με τα Windows 11 το dual boot με άλλα λειτουργικά γίνεται αν όχι αδύνατο, πάρα πολύ δύσκολο. Τα κλειδιά για την κρυπτογράφηση του TPM τα διαχειρίζεται ένα λειτουργικό μόνο, σωστά; Αν ισχύει αυτό, δεν περίμενα ότι θα το πω, αλλά να ένα λειτουργικό που δε θα ακουμπήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, BadBoy είπε

Εάν κατάλαβα καλά πάντως, με τα Windows 11 το dual boot με άλλα λειτουργικά γίνεται αν όχι αδύνατο, πάρα πολύ δύσκολο. Τα κλειδιά για την κρυπτογράφηση του TPM τα διαχειρίζεται ένα λειτουργικό μόνο, σωστά; Αν ισχύει αυτό, δεν περίμενα ότι θα το πω, αλλά να ένα λειτουργικό που δε θα ακουμπήσω.

Κοίτα εγώ το έχω έτσι με τα 10, με bitlocker encrypted, απλά όταν θέλω να μπω στο manjaro πχ, κλείνω το secure boot και αλλάζω το boot device και όλα καλά. 
Όταν είχα ubuntu για 1 μέρα με το secure boot οn δεν είδα κάποιο πρόβλημα όταν έκανα dual boot μια στα w10 και μια στο ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω με gtx970 που δεν εχει directx12 δεν μπορω να τα εγκαταστησω, πρεπει να παρω νεα καρτα;

Τελικα απο οτι ειδα μεσω dxdiag υποστηριζει, μια που λεει DirxectX Version: 12, οποτε ο λογος που το PC Health Check μου λεει οτι ο υπολογιστης μου δεν ειναι συμβατος, ειναι λογω του "TPM"; Το οποιο δεν ξερω αν μπορω και πως να το ενεργοποιησω μεσα στο bios, μονο το secure boot βλεπω. 

Επεξ/σία από KraLL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή ένας gamer που έδωσε πριν 4 χρόνια 2 χιλιάρικα θα πρέπει να ξαναχώσει λεφτά αν και με το σύστημα του παίζει άριστα όλα τα παιχνίδια!

Μη φάτε, θα σφάξουμε ελικόπτερο και θα σας κρατήσουμε τις φτερούγες.

Βλέπω για τα επόμενα 4-5 χρόνια να 11άρια να μπαίνουν μόνο σε νέα λάπτοπ και κανένας να μην παίζει παιχνίδια από το DirectStorage.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τρία LOL και ένα OMG...

Δηλαδή εγώ θα φάω άκυρο σε δύο PC που έχω, και τα δύο με UEFI, ένα με έναν A10-9700 APU και ένα λάπτοπ με A4-5000.

Θα μπορέσω όμως να τα εγκαταστήσω στο PC της υπογραφής και σε ένα Λάπτοπ με i3-1005G1...

Ότι να 'ναι...Δεν μπορώ να καταλάβω τι σκέφτονται εκεί στη MS αν ισχύουν αυτά. Κάτι μου λέει πάντως ότι θα γίνει κυβίστηση για να αποφύγουν τα χειρότερα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά το παίζουν έτσι τώρα για να ''κόψουν κίνηση'' και ειδικά με το TPM 2.0 για δήθεν προστασία αλλά μάλλον θα κάνουν αρκετά πίσω στις απαιτήσεις μέχρι το release.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τσιλαρετε ολοι σας.και να ισχυησουν αυτα,λογικα με το bypass tool θα μπορεις να τα περασεις πρακτικα σε ''οποιοδηποτε'' μηχανημα.απλως καντε υπομονη

μπορει μεχρι το Fall που θα κυκλοφορησουν, παιζει να αλλαξει η μαλακομικρη τα requirements μετα το κραξιμο.

Επεξ/σία από alexisnik19911
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Δηλαδή εγώ θα φάω άκυρο σε δύο PC που έχω, και τα δύο με UEFI, ένα με έναν A10-9700 APU και ένα λάπτοπ με A4-5000.

Σιγα τους επεξεργαστες εδω που τα λεμε :) 
 

40 λεπτά πριν, alexisnik19911 είπε

τσιλαρετε ολοι σας.και να ισχυησουν αυτα,λογικα με το bypass tool θα μπορεις να τα περασεις πρακτικα σε ''οποιοδηποτε'' μηχανημα.απλως καντε υπομονη

Το αυτο. Θα βγουν fixes για ολα αυτα τα "requirements". Απλα ισως τα βαζει η ms για δικαιολογια μετα οταν βγουν δυσλειτουργιες ή υπο-λειτουργιες να σου πει "ξερεις , εμεις δεν το υποστηριζουμε το συγκεκριμενο hw , στο ειχαμε πει". 
Επισης δεν ξερω αν καποια απο τα requirements ισχυουν για την εγκατασταση ή/και την λειτουργια. Αν π.χ. το TPM χρειαζεται για την εγκατασταση και μονο (να το ανιχνευσει δηλ ο installer) , τοτε καποιος απλα το "ανοιγει" , κανει την εγκατασταση , και μετα το "κλεινει".
Κανει καποιος την εγκατασταση σε αλλο μηχανημα , και μεταφερει τον δισκο στο δικο του ... Ειδωμεν , μεχρι να ερθει η ωρα τους... :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

 

Ωραίο επιχείρημα εδώ που τα λέμε. Και ο Ryzen 7 1800X μάπα ε;;

Θες να αναλυσουμε εναν εναν τους επεξεργαστες που κυκλοφορουν ? Οι δυο που ανεφερες παντως στο ποστ σου ειναι low low end. Αν τρεχουν ή οχι 10αρια ή 11αρια και ποσο καλα ειναι ασχετο. Οι δυνατοτητες που εχουν (ή δεν εχουν) δινουν δικαιολογια σε οποιαδηποτε εταιρια λειτουργικου να μην τους υποστηριξει.

Απο κει και περα και ο δικος μου επεξεργαστης δεν ειναι στην λιστα (i7 7700hq) , προφανως ομως για αλλους λογους οπως και ο ryzen 7 1800x. Θελει να προμοταρει συγκεκριμενους επεξεργαστες σε συνεννοηση με intel/amd ? Θελει να εξασφαλισει καποιες δυνατοτητες/features των επεξεργαστων για την καλυτερη λειτουργια του λειτουργικου της ? Τι να σου πω , δεν ειμαι προγραμματιστης της MS. Μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε.

Μην ξεχναμε οτι τα windows τρεχουν σε εναν απειρο συνδυασμο hardware και αν καποια στιγμη θελησει η MS να μειωσει αυτον τον αριθμο των συνδυασμων , για να εξασφαλισει την ομαλοτερη λειτουργια του προιοντος της , βαζοντας καποια hardware requirements , μην μας παραξενεψει καθολου ως κινηση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mphxths είπε

Θες να αναλυσουμε εναν εναν τους επεξεργαστες που κυκλοφορουν ? Οι δυο που ανεφερες παντως στο ποστ σου ειναι low low end. Αν τρεχουν ή οχι 10αρια ή 11αρια και ποσο καλα ειναι ασχετο. Οι δυνατοτητες που εχουν (ή δεν εχουν) δινουν δικαιολογια σε οποιαδηποτε εταιρια λειτουργικου να μην τους υποστηριξει.

Απο κει και περα και ο δικος μου επεξεργαστης δεν ειναι στην λιστα (i7 7700hq) , προφανως ομως για αλλους λογους οπως και ο ryzen 7 1800x. Θελει να προμοταρει συγκεκριμενους επεξεργαστες σε συνεννοηση με intel/amd ? Θελει να εξασφαλισει καποιες δυνατοτητες/features των επεξεργαστων για την καλυτερη λειτουργια του λειτουργικου της ? Τι να σου πω , δεν ειμαι προγραμματιστης της MS. Μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε.

Μην ξεχναμε οτι τα windows τρεχουν σε εναν απειρο συνδυασμο hardware και αν καποια στιγμη θελησει η MS να μειωσει αυτον τον αριθμο των συνδυασμων , για να εξασφαλισει την ομαλοτερη λειτουργια του προιοντος της , βαζοντας καποια hardware requirements , μην μας παραξενεψει καθολου ως κινηση.

 

Είχα εγκαταστήσει τα Windows 10 64 bit σε υπολογιστή με επεξεργαστή του...2008 (AMD Athlon 64 X2 4800+) πριν τα παίξει και αναγκαστώ να τον αλλάξω με τον A10-9700. 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι το να έρχεται τώρα η MS και να λέει ότι δεν μπορώ να εγκαταστήσω τα Windows 11 σε υπολογιστές του 2016 με υποστήριξη UEFI και πληθώρας σετ εντολών γιατί έτσι, είναι τουλάχιστον αστείο. 

Όχι ότι θα υπάρχει καμιά σημαντική επίπτωση άμα δεν τους εγκαταστήσω τα Windows 11, απλά λες "γιατί ρε γαμώτο;;".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μία εικόνα από το PC μου που τώρα τρέχει Windows 11:

688806434_Screenshot(12).png.eb85f35379636d21cd1cc6bd6c830b92.png

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...