Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Μία εικόνα από το PC μου που τώρα τρέχει Windows 11:

Aρα στην ουσια τα requirements ειναι για την εγκατασταση και μονο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστά!

Spoiler

Τι λέω/ -με τόσες μέρες στα subforums... Αλλά κάθεται κανείς να διαβάσει τα προηγούμενα μηνύματα; Πάει και γράφει το σχόλιό του και περιμένει απάντηση.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexisnik19911 είπε

γνωριζουμε ποια ημερα την αλλη εβδομαδα η βγει η build στους Windows Insiders?

προφανως και δεν θα ειναι η leaked.

περιμενουμε δεν θα αργησει προς το παρον παιζω με την  21390 dev

 

Capturegyghugh.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι.

Και να το ενεργοποίήσεις από το bios δε το έχουν οι περισσότερες μητρικές physical πάνω. Συνήθως είναι εφοδιασμένες με ένα spi header και πρέπει να το αγοράσεις και να το τοποθετήσεις. Κάποια laptops και κάποιες ειδικές μητρικές από αυτές που μπαίνουν σε ATMs κλπ το έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ΄εμένα το windows pc health βγάζει ότι δεν είναι συμβατός ο Η/Υ μου με τα WIN11.Όμως σύμφωνα με τα requirements που έχω δει είναι.Εκτός αν κάνω λάθος...

Τα χαρακτηριστικά του Η/Υ μου είναι εδώ (σελίδα του cpuz)

https://valid.x86.fr/dt1stb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, imaginas είπε

Σ΄εμένα το windows pc health βγάζει ότι δεν είναι συμβατός ο Η/Υ μου με τα WIN11.

Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε την επιλογή από το BIOS:

499787205_Screenshot(22).png.65aa88dd0ed8d54ee1fb836755a46a20.png

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2021 στις 10:29 ΜΜ, Τέρης Α. είπε

Για να μπορέσω να τα εγκαταστήσω σε 775/ 1156 συστήματα έκανα το εξής:

Κατέβασα τα Windows 10 21h1 και έκανα και ένα 2ο αντίγραφο. Άνοιξα με το Power ISO (θέλει την πληρωμένη έκδοση) το αρχείο των Windows 10 21h1 και διέγραψα το αρχείο ''install.esd'' από τον φάκελο sources. Μετά, πήγα στο ISO των WIndows 11 και με δεξί κλικ πάτησα ''Μοντάρισμα''. Επέστρεψα στο Power ISO, έκανα κλικ στο ''Προσθήκη''=> επέλεξα τον φάκελο Windows 11=> sourses=> install.wim και έκανα κλικ στο ''Προσθήκη''. Κλείνοντας το πρόγραμμα με ρώτησε αν θέλω να αποθηκεύσω το νέο αρχείο. Πάτησα ''Ναι'' και πάλι κλικ στο ''Ναι'' για να γίνει επανεγγραφή. Αφού τελείωσε η αποθήκευση πέρασα το Ventoy σε ένα στικάκι και μετά τα ISO (το τροποποιημένο και το αυθεντικό). Ξεκίνησα την εγκατάσταση από το αυθεντικό και μόλις ολοκληρώθηκε πήγα στο τροποποιημένο ISO και πάτησα ''Μοντάρισμα''. Έκανα κλικ στο setup.exe'' και εγκατέστησα επιτυχώς τα νέα Windows 11.

*Οποιαδήποτε άλλη προσπάθεια εγκατάστασης απέτυχε.

Εγώ απλά τα πέρασα με διπλό κλικ απ την επιφάνεια εργασίας 🤘

13 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

περιμενουμε δεν θα αργησει προς το παρον παιζω με την  21390 dev

 

Capturegyghugh.JPG

Εν τω μεταξύ, η συγκεκριμένη version που είναι και dev, τρέχει καλύτερα και απ τα 10ρια.

Την έχω μια βδομάδα++++ και δεν έχω αντιμετωπίσει ούτε ένα μικρό πρόβλημα σε τίποτα απολύτως.

Μη μιλήσω για το πόσο smooth και όμορφα είναι, ειδικά τα animations.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή το έψαξα λίγο παραπάνω (δε πρόκειται να βάλω leaked alpha build ffs), για όσους ενδιαφέρονται δεν απαιτείται τελικά dTPM (discrete TPM δηλαδή τσιπάκι onboard που όπως προείπα έχουν ελάχιστες μητρικές). Δουλεύει και με vitual TPMs όπως είναι οι επιλογές PPT (σε intel) ή fTPM (σε AMD) αν τις ενεργοποιήσετε στο BIOS. Εννοείται uefi,gpt partition και secure boot enabled. Επίσης είναι πανεύκολο να το στήσεις σε VM, χωρίς να χρειαστεί να πειράξεις τίποτα στο σύστημα που για μένα είναι και η καλύτερη επιλογή για να πάρεις απλώς μια γεύση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Μάλλον χρειάζεται να τοποθετηθεί αυτό το πρόσθετο στην επισημασμένη θέση:1153599_middle.jpg.f19b2682f6b24debc5fa1ebd3a4901d3.jpg

και μετά να ενεργοποιήσετε την επιλογή από το BIOS:

499787205_Screenshot(22).png.65aa88dd0ed8d54ee1fb836755a46a20.png

Βρήκα πού είναι η επιλογή και απλώς την έκανα enabled και τώρα βγάζει ότι μπορεί να εγκατασταθεί η νέα έκδοση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, HateMe είπε

Εγώ απλά τα πέρασα με διπλό κλικ απ την επιφάνεια εργασίας 🤘

Σε ποια μητρική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, imaginas είπε

Βρήκα πού είναι η επιλογή και απλώς την έκανα enabled και τώρα βγάζει ότι μπορεί να εγκατασταθεί η νέα έκδοση!

Προσοχή επίσης αν έχεις ενεργοποιημένο το bitlocker με tpm και κάποια στιγμή χρειαστεί να του αλλάξεις τσιπάκι ή cpu (για τα PPT, firmware TPM) αν έχεις ενεργοποιημένο το settting για το NV από κάτω θα σου κλειδώσει το drive.😁 Έχει αν πέσει πολύ δράμα με κοσμάκη που θα αναβαθμίσει σε 11 πατ κιουτ.

Γενικά cryptolockers, SEDs κλπ δεν είναι για αδαείς χρήστες που δε ξέρουν που τους πάνε τα 4. Και ειδικά σε εξωτερικούς δίσκους κυκλοφορούν πολλά SEDs και μετά ο κόσμος τρέχει και δε φτάνε ,με το που βαρέσει ο controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις αυτο το πρόβλημα; Οκ ειχα βαλει στα office μια φορα εναν λογαριασμό απο το πανεπιστήμιο αλλά το εχω αφαιρέσει ΚΑΙ ο λογαριασμός μου ειναι local. 

2021-06-27 (1).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...