Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Τα πέρασα σε laptop 12ετίας με Τ6400 και 4 GB RAM και μέχρι στιγμής μια χαρά πάει, για την χρήση που το κάνω (browsing και κάνα βιντέακι). 

Εκανα εγκατάσταση και εγώ με αυτό τον οδηγό σε I7 2600K και 8 GB Ram και κανένα πρόβλημα. Παίρνει  κανονικά Windows Updates, κάτι που δεν ήμουν σίγουρος οτι θα γινόταν. Clean Install έκανα, αν και προσπάθησα για update μέσω των windows ή και ακόμα και απο την αρχική εγκατάσταση αλλά τελικά δεν έπαιξε,

Τα είχα περάσει και σε λάπτοπ με Celeron N4120 και 8 GB Ram που πέρα απο 2-3 κολλήματα που μου έκαναν στην αρχή, μπορώ να πώ οτι είμαι ευχαριστημένος απο τα νεα Windows 11.

 

Στα WIndows 10 έτρεχα το NetSpeedMonitor για παρακολούθηση της ταχύτητας στην taskbar. Στα 11αρια ακόμα και σε compatibility mode δεν μπορώ να τα τρέξω αν και γίνεται κανονικά εγκατασταση. Ξέρουμε κάποιο πρόγραμμα αντίστοιχο που να παίζει στα 11; Ειχα δοκιμάσει και μια εφαρμογή απο το MS Store αλλά δεν με είχε καλύψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, madboy είπε

Εκανα εγκατάσταση και εγώ με αυτό τον οδηγό σε I7 2600K και 8 GB Ram και κανένα πρόβλημα. Παίρνει  κανονικά Windows Updates, κάτι που δεν ήμουν σίγουρος οτι θα γινόταν. Clean Install έκανα, αν και προσπάθησα για update μέσω των windows ή και ακόμα και απο την αρχική εγκατάσταση αλλά τελικά δεν έπαιξε,

Τα είχα περάσει και σε λάπτοπ με Celeron N4120 και 8 GB Ram που πέρα απο 2-3 κολλήματα που μου έκαναν στην αρχή, μπορώ να πώ οτι είμαι ευχαριστημένος απο τα νεα Windows 11.

 

Στα WIndows 10 έτρεχα το NetSpeedMonitor για παρακολούθηση της ταχύτητας στην taskbar. Στα 11αρια ακόμα και σε compatibility mode δεν μπορώ να τα τρέξω αν και γίνεται κανονικά εγκατασταση. Ξέρουμε κάποιο πρόγραμμα αντίστοιχο που να παίζει στα 11; Ειχα δοκιμάσει και μια εφαρμογή απο το MS Store αλλά δεν με είχε καλύψει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@CODEC

Σε αυτή την εφαρμογή αναφερόμουν πρίν οτι είχα εγκαταστήσει και δεν μου άρεσε. Γενικά κάτι με χάλαγε στην απεικόνιση της taskbar. Ισως και το κόκκινο Χ που βγάζει μάτι. 😀

Θα της δώσω ακόμα μια ευκαιρία μέχρι να βρώ κάτι αντιστοιχο του NetSpeedMonitor που χρησιμοποιούσα για αρκετό καιρό.

Ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, cumulus είπε

Εγω που το μονο μη συμβατο ειναι ο επεξεργαστης (Intel i7 7700T) να το επιχειρησω;


Υποθέτω δεν θα έχεις προβλήματα. Τα δουλεύω από χθες με Intel i5-4460  3.20GHz  και χωρίς υποστήριξη TPM. Τρέχουν απροβλημάτιστα και μάλιστα με ενημερώσεις (που το φοβόμουν, αλλά λειτουργούν).
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Χαλαρά θα έλεγα εγώ.

 

2 λεπτά πριν, vasalex2 είπε


Υποθέτω δεν θα έχεις προβλήματα. Τα δουλεύω από χθες με Intel i5-4460  3.20GHz  και χωρίς υποστήριξη TPM. Τρέχουν απροβλημάτιστα και μάλιστα με ενημερώσεις (που το φοβόμουν, αλλά λειτουργούν).
 

 

Ευχαριστώ παίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιο ομαλή μετάβαση σε Windows Update δεν εχω ξαναδεί , να μην το ματιάσω ολα πανε  μια χαρά προς το παρόν , πολύ ευχάριστο το καινούργιο περιβάλλον , για να δουμε ... 

Επεξ/σία από bill_2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, kazantzidis είπε

Εμενα παντως κρασαρει η ζωγραφικη. Παει να ανοιξει και κλεινει.... 

Εμενα μια χαρα ανοιγει (δοκιμασα για σενα, εγω δεν την χρησιμοποιω ....)

Επεξ/σία από endeavour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, xelidoni είπε

Καλημέρα θέλω να στήσω ένα σταθερό υπολογιστή άμα αγοράσω τον Ryzen 1600AF γνωρίζει κάποιος αν θα έχω θέμα συμβατότητας;

Εχω τον συγκεκριμενο και μου βγαζει 100% συμβατοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σας λειτουργούν αυτά τα κουμπιά;; Γιατί σε εμένα, αρκετά συχνά, ενώ τα πατάω δεν ανοίγουν. 

Όπως ειπώθηκε και παραπάνω η εφαρμογή της ζωγραφικής όντως δεν λειτουργεί, κρασάρει.

bug.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Ρε παιδιά σας λειτουργούν αυτά τα κουμπιά;; Γιατί σε εμένα, αρκετά συχνά, ενώ τα πατάω δεν ανοίγουν. 

Όπως ειπώθηκε και παραπάνω η εφαρμογή της ζωγραφικής όντως δεν λειτουργεί, κρασάρει.

bug.jpg

 

Οσοι εχουν τετοια θεματα και με την ζωγραφικη κλπ, τρεξτε σαν ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ το εξης script:

 

sfc /scannow

Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

pause

φτιαξτε ενα check.bat, βαλτε αυτα μεσα και οπως ειπα τρεξτε το σαν διαχειριστες.

https://support.microsoft.com/en-us/topic/use-the-system-file-checker-tool-to-repair-missing-or-corrupted-system-files-79aa86cb-ca52-166a-92a3-966e85d4094e

Επεξ/σία από endeavour
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, endeavour είπε

 

Οσοι εχουν τετοια θεματα και με την ζωγραφικη κλπ, τρεξτε σαν ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ το εξης script:

 


sfc /scannow

Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

pause

φτιαξτε ενα check.bat, βαλτε αυτα μεσα και οπως ειπα τρεξτε το σαν διαχειριστες.

https://support.microsoft.com/en-us/topic/use-the-system-file-checker-tool-to-repair-missing-or-corrupted-system-files-79aa86cb-ca52-166a-92a3-966e85d4094e

 

Τα έχω τρέξει αυτά δεκάδες φορές και πάντα λέει ότι δεν βρέθηκε κάποιο πρόβλημα. Φυσικά έχω κάνει καθαρή εγκατάσταση μόλις κυκλοφόρησαν επίσημα. Υπάρχει εδώ και καιρό αυτό το bug πάντως, πριν από την έκδοση 22000.194.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...