Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Τα έχω τρέξει αυτά δεκάδες φορές και πάντα λέει ότι δεν βρέθηκε κάποιο πρόβλημα. Φυσικά έχω κάνει καθαρή εγκατάσταση μόλις κυκλοφόρησαν επίσημα. Υπάρχει εδώ και καιρό αυτό το bug πάντως, πριν από την έκδοση 22000.194.

 

 

Εχεις δικιο φιλε, σε εμενα ΑΝΟΙΓΕΙ μεν το ικονιδιο του δικτυο αλλα δες τι ανοιγει ..... και δες επισης οτι κανει highlight ΔΥΟ εικονιδια .....

 

 

2021-10-06 23_13_55-.png

Επεξ/σία από endeavour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, endeavour είπε

Εχεις δικιο φιλε, σε εμενα ΑΝΟΙΓΕΙ μεν το ικονιδιο του δικτυο αλλα δες τι ανοιγει ..... και δες επισης οτι κανει highlight ΔΥΟ εικονιδια .....

 

 

2021-10-06 23_13_55-.png

 

Αυτό εννοούσα, δεν ανοίγουν οι καρτέλες. 

Επίσης όσοι τα βάλατε (μαζί και εγώ δυστυχώς, νομίζοντας ότι θα κυκλοφορήσει σύντομα patch...) υπολογίστε ΜΕΙΟΝ 1 GB ΜΝΗΜΗΣ RAM γιατί έτσι γουστάρει η MS. 

Με τα ίδια προγράμματα να τρέχουν στο παρασκήνιο εκεί που είχα π.χ. 12,5 / 16 GB ελεύθερα, τώρα έχω 11,5. Όμως την έκανα την μαμακία και βαριέμαι να βάλω τα  W10 πάλι.

Εν κατακλείδι, μην βιάζεστε να τα βάλετε, ειδικά όσοι έχετε παλαιότερα συστήματα. Αυτά παθαίνουν οι early adopters, γίνονται beta testers...

Επεξ/σία από _Theo_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

 

Αυτό εννοούσα, δεν ανοίγουν οι καρτέλες. 

Επίσης όσοι τα βάλατε (μαζί και εγώ δυστυχώς, νομίζοντας ότι θα κυκλοφορήσει σύντομα patch...) υπολογίστε ΜΕΙΟΝ 1 GB ΜΝΗΜΗΣ RAM γιατί έτσι γουστάρει η MS. 

Με τα ίδια προγράμματα να τρέχουν στο παρασκήνιο εκεί που είχα π.χ. 12,5 / 16 GB ελεύθερα, τώρα έχω 11,5. Τώρα όμως την έκανα την μαμακία και βαριέμαι να βάλω τα  W10 πάλι.

Εν κατακλείδι, μην βιάζεστε να τα βάλετε, ειδικά όσοι έχετε παλαιότερα συστήματα. Αυτά παθαίνουν οι early adopters, γίνονται beta testers...

Και αυτο σωστο, συμφωνα με οτι βλεπω απο το Rainmeter.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τα πέρασα και εγώ σε λαπτοπ με μη συμβατό επεξεργαστή με το script που δόθηκε ποιο πίσω και όλα δουλεύουν μια χαρά... απλά επειδή τα έβαλα πάνω από τα windows 10 για αρχή χρειάστηκε να μπω στο microsoft store για να το κάνει update και το store και τα apps πχ photos, paint κλπ. Μου έκανε και update την κάρτα γραφικών μέσω windows update, το μόνο θέμα που έχω μέχρι στιγμής είναι ότι αν πατήσω το shift + alt να αλλάξω γλώσσα μου βγάζει το παράθυρο με τις γλώσσες όχι πάντα αλλά αρκετές φορές ενώ κανονικά θα έπρεπε να ανοίγει μόνο όταν πατάω windows key + space.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω περασμένα απ την πρώτη beta που βγήκαν (clean install) και μέχρι στιγμής έχω περάσει όλα τα update κανονικά.

Πρόβλημα με την ζωγραφική, δεν είχα.

Πρόβλημα με BSOD, δεν είχα.

Πρόβλημα με το premiere pro δεν είχα.

Πρόβλημα με games, δεν είχα.

Γενικά δεν έχω ξανα συναντήσει πιο smooth εμπειρία τόσα χρόνια στα windows, πόσο μάλλον από Alpha / Beta versions.

 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναμένονται κάποια updates μέσα στον Οκτώβριο που θα διορθώσουν κάποια από τα προβλήματα με τους AMD επεξεργαστές.
https://www.amd.com/pt/support/kb/faq/pa-400

Εγώ συνεχίζω να έχω stuttering 3-4 φορές την ημέρα με τον Ryzen 3900x. Συνήθως όταν δουλεύω στο Photoshop συμβαίνουν συχνότερα.

Εκεί που είδα θεαματική βελτίωση είναι όταν κάνω video stabilization στο Davinci Resolve, το κάνει στο μισό χρόνο σε σχέση με τα Windows 10, το GPU usage φτάνει μέχρι και 95% ενώ όταν έκανα με τα Windows 10 έπαιζε γύρω στο 35%.

Επεξ/σία από panospc
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Επίσης όσοι τα βάλατε (μαζί και εγώ δυστυχώς, νομίζοντας ότι θα κυκλοφορήσει σύντομα patch...) υπολογίστε ΜΕΙΟΝ 1 GB ΜΝΗΜΗΣ RAM γιατί έτσι γουστάρει η MS. 

Με τα ίδια προγράμματα να τρέχουν στο παρασκήνιο εκεί που είχα π.χ. 12,5 / 16 GB ελεύθερα, τώρα έχω 11,5. Όμως την έκανα την μαμακία και βαριέμαι να βάλω τα  W10 πάλι.

Εν κατακλείδι, μην βιάζεστε να τα βάλετε, ειδικά όσοι έχετε παλαιότερα συστήματα. Αυτά παθαίνουν οι early adopters, γίνονται beta testers...

Η ram δημιουργεί πρόβλημα όταν γεμίσει μόνο. Άδεια ram = άχρηστη ram. Τώρα 1GB στα 16 δεν είναι τίποτα, και μπορεί απλά να κάνει allocate περισσότερη επειδή βλέπει headroom. Έχει αναφερθεί ένα leak στον file explorer αλλά μέχρι στιγμής 2 μέρες τώρα δεν έχω παρατηρήσει κάτι, συνέχεια κάτω από 100MB είναι. Το μόνο θέμα που έχω εντοπίσει είναι το L3 cache στο aida αλλά επειδή δεν παίζω cpu bound games δεν με επηρεάζει. Όλα τα υπόλοιπα (ζωγραφική, εικονίδια δίπλα απ' το ρολόι, κτλ δουλεύουν εντάξει).

Αυτό που βλέπω είναι ότι τα 11άρια είναι τα 10άρια με άλλο theme. Στην ουσία τα settings και οι λειτουργίες των 10αριών υπάρχουν απλά είναι με άλλη διάταξη. Το  οποίο δεν είναι απαραίτητα κακό αφού τα 10αρια είναι μια χαρά OS. Η MS έχει πάθει Apple και παρουσιάζει features που υπήρχαν και πριν ως καινοτομίες. Η Apple παρουσίαζε ως καινοτομία την 4in οθόνη τη στιγμή που οι άλλοι είχαν 5άρες. Έτσι και η MS παρουσιάζει σαν κάτι νέο και φοβερό τα multiple desktops και τα snapping windows που υπήρχαν και στα 10αρια χρόνια τώρα.

Εν τέλη δεν βλέπω λόγο να βάλει κάποιος τα 11αρια, όχι γιατί έχουν κάτι system breaking (τουλάχιστον δεν έχω δει κάτι) αλλά γιατί δεν βλέπω κάτι νέο, και για να γλιτώσει και από πιθανά αρχικά bugs που μπορεί να υπάρχουν εδώ και εκεί.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει αυτό που λες για το ότι είναι 10άρια με άλλο theme!
Αν έχεις από RTX GPU και πάνω και δεν θυμάμαι ποιες της AMD έχεις WDDM 3.0 (για όσους τρέχουν Linux Subsystem) και νεότερο Storage Stack που θα παίζει στο τέρμα με το DirectStorage και DirectX Ultimate. Αλλά όλα αυτά θέλουν να έχεις και το κατάλληλο hardware.

Και εγώ δεν βλέπω κάποιον λόγο να τα βάλει κάποιος που δεν έχει το κατάλληλο hardware, εκεί ναι, θα είναι σαν 10άρια με άλλο theme. Αλλά για κάποιον με καλό NVMe, RTX και καλή CPU θα μπορεί να τα εκμεταλλευτεί όπου αυτά χρειάζονται!
 

Εγώ με την 1660ti χάνω τα πιο πολλά αλλά τρέχει gui programs το linux subsystem! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, comfuzio είπε

Δεν παίζει αυτό που λες για το ότι είναι 10άρια με άλλο theme!
Αν έχεις από RTX GPU και πάνω και δεν θυμάμαι ποιες της AMD έχεις WDDM 3.0 (για όσους τρέχουν Linux Subsystem) και νεότερο Storage Stack που θα παίζει στο τέρμα με το DirectStorage και DirectX Ultimate. Αλλά όλα αυτά θέλουν να έχεις και το κατάλληλο hardware.

Και εγώ δεν βλέπω κάποιον λόγο να τα βάλει κάποιος που δεν έχει το κατάλληλο hardware, εκεί ναι, θα είναι σαν 10άρια με άλλο theme. Αλλά για κάποιον με καλό NVMe, RTX και καλή CPU θα μπορεί να τα εκμεταλλευτεί όπου αυτά χρειάζονται!
 

Εγώ με την 1660ti χάνω τα πιο πολλά αλλά τρέχει gui programs το linux subsystem! 

ναι εννοώ τώρα αυτή τη στιγμή που δεν έχουν υλοποιηθεί αυτά τα features κάπου. Το direct storage θα είναι και στα 10αρια τελικά αν και λέει ότι στα 11άρια θα είναι καλύτερο, θα δούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

'εκανα χθες έλεγχο συμβατότητας με την αναβάθμιση σε 11άρια του βασικού μ λαπτοπ (μοντέλο του 2012, corei5, 8gb ram), με έκπληξη διαπίστωσα ότι "δεν υποστηρίζει". Φαντάζομαι, λόγω παλιού επεξεργαστή, αλλά μ κάνει εντύπωση.

αναγκαστικά, μόνο manually μπορεί ν περάσω τα 11αρια δλδ? θ με αφήσει τουλάχιστον ν το κάνω ως αναβαθμιση ή μόνο clean install ?

υγ. στο ίδιο λαπτοπ θέλω σε 1 μέρος δίσκου ν βάλω κ ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε η μπάρα στο scrolling μ' αρέσει που άλλαξαν και έκαναν πιο λεπτή/δύσχρηστη, ούτε που δεν μπορείς με μια επιλογή να εμφανίζονται όλα τα εικονίδια στην taskbar δεξιά αλλά θέλει να τα βάζεις ένα ένα, ούτε το context menu που έγινε δύσχρηστο.

Πέρα από το UI, έχει bugs όπως memory leak στον file explorer, θέματα με networking και θέματα με L3 cache σε Ryzen systems. Πάντα έβαζα το νέο OS με το που έβγαινε αλλά αυτή τη φορά απλά μιλάμε για καθαρό step-back.

Γενικά το OS είναι ωρέ σαν πας στην Καλαμάτα..Πήραν το canceled Windows 10X που το προόριζαν για tablet κλπ και το έβγαλαν ως Windows 11 για τα πάντα.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι που με ενοχλεί είναι ότι δεν έχουμε πλέον την δυνατότητα των folder thumbnail previews, που αποτελούσε για πολύ κόσμο μεγάλη ευκολία. Το αν ενα folder περιέχει κάτι ή είναι άδειο μπορεί κανείς πλέον να το καταλάβει μόνο απο την άσπρη γραμμή που υπάρχει πάνω στον φάκελο, που όταν αυτή εμφανίζεται υποδηλώνει ότι ο φάκελος έχει μέσα του περιεχόμενο, αλλά και το ανάποδο. Απορίας άξιον γιατί καταργούνται δοκιμασμένες και κοινώς αποδεκτές λειτουργίες απο τους Ινδούς της MS. Υπάρχει και άλλη μια σπαστική συμπεριφορά, που αφορά στο renaming αρχείων/καταλόγων, όταν έχεις επιλέξει να τα ανοίγεις με μονό κλικ σε αντίθεση με το παραδοσιακό διπλό κλικ. Όποιος επιλέξει να ανοίγει με μονό κλικ τότε δεν μπορεί να κάνει rename αρχείο/κατάλογο χρησιμοποιόντας μόνο το ποντίκι, εκτός και αν πατήσει F2 πάνω στο επιλεγμένο αρχείο/κατάλογο. Στα 10άρια αυτό μπορούσε να γίνει και χωρίς την χρήση πληκτρολογίου. Το πρόβλημα δεν υφίσταται αν ο χρήστης έχει επιλέξει το παραδοσιακό διπλό κλικ για το άνοιγμα των αρχείων/καταλόγων.

Σπαστικών συνέχεια... Το δεξί κλικ στο taskbar δεν σε οδηγεί στα περί της taskbar αλλά σε όλα τα settings, ενώ παράλληλα στα 10άρια το εικονίδιο κατω δεξιά που σε πήγαινε στα settings, στα 11άρια εξαφανίστηκε. Γιατί;;... Το εικονίδιο του δικτύου δεν σου δείχνει μόνο τα του δικτύου αλλά και του ήχου... Η ίδια συμπεριφορά αφορά και τα εικονίδια της μπαταρίας, και του ήχου... Γιατί;;; Το φεγγαράκι κάτω δεξιά δεν είναι αυτό που νομίζετε... αλλά η περιοχή των notifications. Γιατί;... Αν είναι έτσι τότε ας βάλουν και στο εικονίδιο της γλώσσας τον task manager, έτσι επειδή είναι άσχετο... Προσωπκά βλέπω ότι πέραν των οπτικών αλλαγών, κάτι στο οποίο αρέσκεται ασταμάτητα η Ινδία και το εφαρμόζει σε όλα της τα περιβάλλοντα, [Azure, O365, κλπ], τείνω να πιστέψω ότι πρόκειται περισσότερο για πιό όμορφα 10άρια.

Επεξ/σία από Imola
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...