Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Γεια σας,

'εκανα χθες έλεγχο συμβατότητας με την αναβάθμιση σε 11άρια του βασικού μ λαπτοπ (μοντέλο του 2012, corei5, 8gb ram), με έκπληξη διαπίστωσα ότι "δεν υποστηρίζει". Φαντάζομαι, λόγω παλιού επεξεργαστή, αλλά μ κάνει εντύπωση.

αναγκαστικά, μόνο manually μπορεί ν περάσω τα 11αρια δλδ? θ με αφήσει τουλάχιστον ν το κάνω ως αναβαθμιση ή μόνο clean install ?

υγ. στο ίδιο λαπτοπ θέλω σε 1 μέρος δίσκου ν βάλω κ ubuntu.

Γίνεται αναβάθμιση, ναι. Την προτίμησα κι εγώ αντί για καθαρή εγκατάσταση κι όλα δουλεύουν ρολόι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, vasalex2 είπε

Γίνεται αναβάθμιση, ναι. Την προτίμησα κι εγώ αντί για καθαρή εγκατάσταση κι όλα δουλεύουν ρολόι.

"κατεβάζω" από κάπου το σχετικό αρχείο αναβάθμισης κ ξεκινάω, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Locke_John είπε

"κατεβάζω" από κάπου το σχετικό αρχείο αναβάθμισης κ ξεκινάω, σωστά;

Το κατεβάζεις κανονικά από τη Microsoft. Αν δεν είναι συμβατό το laptop, για να παρακάμψεις τα εμπόδια της εγκατάστασης, απλά πριν ξεκινήσεις τρέχεις ένα script αρχείο και  μετά ξεκινας. Είναι πολύ απλό. Κοίτα 4-5 σελίδες πιο πριν, έχω γράψει το link για οδηγίες και το script, για το πώς τα εγκατέστησα εγώ,  για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, vasalex2 είπε

Το κατεβάζεις κανονικά από τη Microsoft. Αν δεν είναι συμβατό το laptop, για να παρακάμψεις τα εμπόδια της εγκατάστασης, απλά πριν ξεκινήσεις τρέχεις ένα script αρχείο και  μετά ξεκινας. Είναι πολύ απλό. Κοίτα 4-5 σελίδες πιο πριν, έχω γράψει το link για οδηγίες και το script, για το πώς τα εγκατέστησα εγώ,  για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια.

σ' ευχαριστώ πολύ! οκ.

ΥΓ. ίσως ν ήταν χρήσιμο κάποιος mod ν προσθέσει τις οδηγίες σ στην αρχική σελίδα του παρόντος.

Επεξ/σία από Locke_John
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kazantzidis είπε

Εμενα παντως κρασαρει η ζωγραφικη. Παει να ανοιξει και κλεινει.... 

 

11 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Όπως ειπώθηκε και παραπάνω η εφαρμογή της ζωγραφικής όντως δεν λειτουργεί, κρασάρει.

 

Σε εμένα δούλεψε μια χαρά η ζωγραφικη!

Εγώ είχα θέμα με μερικά παιχνίδια του steam. Κολλούσε το συμπαν…

Οπότε γύρισα προς το παρόν στα 10αρια…

Σε κανα 6μηνο ξανά κάνω μια καθαρή εγκατάσταση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα καπου εχει γραφτει αλλα πως πειραζουμε το αρχειο iso για να μπορει να γινει εγκατασταση και σε αλλους υπολογιστες;

Με ενδιαφερει για καθαρη εγκατασταση οχι πανω απο 7 η 10

https://makmodo.com/install-windows-11-without-tpm/

Εχω βρει αυτο αλλα θελω να φτιαξω ενα πειραγμενο iso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Σιγουρα καπου εχει γραφτει αλλα πως πειραζουμε το αρχειο iso για να μπορει να γινει εγκατασταση και σε αλλους υπολογιστες;

Με ενδιαφερει για καθαρη εγκατασταση οχι πανω απο 7 η 10

https://makmodo.com/install-windows-11-without-tpm/

Εχω βρει αυτο αλλα θελω να φτιαξω ενα πειραγμενο iso

https://www.ghacks.net/2021/10/05/how-to-install-windows-11-without-tpm-2-0/

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kazantzidis είπε

Εμενα παντως κρασαρει η ζωγραφικη. Παει να ανοιξει και κλεινει.... 

Και σε εμένα το ίδιο.... Και το ωραίο είναι ότι την είχα ανοίξεθ κατά λάθος πριν από κανά δεκαπενθήμερο χωρίς κανένα πρόβλημα....Εμφανίζει μαυρο περιεχόμενο στο παράθυρο με κάτι άσπρες κουκκίδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Εκανα την επιλογη 2 που σβηνεις τα δυο αρχεια δεν δουλεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εκανα την επιλογη 2 που σβηνεις τα δυο αρχεια δεν δουλεψε.

https://iguru.gr/windows-11-egkatastasi-systimata-pou-den-ypostirizoun/

 

Με αυτό τον οδηγό πέρασα τα Windows 11 σε υπολογιστή που δεν τα υποστηρίζει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, madboy είπε

https://iguru.gr/windows-11-egkatastasi-systimata-pou-den-ypostirizoun/

 

Με αυτό τον οδηγό πέρασα τα Windows 11 σε υπολογιστή που δεν τα υποστηρίζει.

Το κανω και μου γραφει παλι οτι ο υπολογιστης δεν μπορει να εκτελεσει τα 11 αλλα ισως να μου το γραφει λογω μνημης γιατι δοκιμες κανω σε εναν φορητο της γυναικας μου με 2GB δεν παιρνει αλλη.

Το θεμα μου ειναι να φτιαξω ενα iso που εχει εχει μεσα αυτη την καταχωρηση registry και να μην θελω καθε φορα που πρεπει να κανω εγκατασταση να πειραζω registry

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Το κανω και μου γραφει παλι οτι ο υπολογιστης δεν μπορει να εκτελεσει τα 11 αλλα ισως να μου το γραφει λογω μνημης γιατι δοκιμες κανω σε εναν φορητο της γυναικας μου με 2GB δεν παιρνει αλλη.

Το θεμα μου ειναι να φτιαξω ενα iso που εχει εχει μεσα αυτη την καταχωρηση registry και να μην θελω καθε φορα που πρεπει να κανω εγκατασταση να πειραζω registry

Πλάκα κάνεις;! Τι 2GB Ram. Ούτε σε κινητό δεν υπάρχουν πια τα 2GB. Και εσείς πάτε να βάλετε Windows; Εντάξει καταλαβαίνω οτι πολλοί θέλουν να δοκιμάσουν την νέα έκδοση αλλά να υπάρχει και λίγο λογική. Βάζετε σε αρχαία μηχανήματα ένα λειτουργικό που δεν τα υποστηρίζει και μετά ψάχνετε να βρείτε τι και πως. Θα το ξανά πω άλλη μια φορά και ας πονάνε κάποιοι. Σε μηχάνημα που πληρεί τις προδιαγραφές που έχει ορίσει η Microsoft και τα έχω έναν μήνα περίπου δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα ή bug. Πάνε σίγουρα καλύτερα απο τα 10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aeljim είπε

Πλάκα κάνεις;! Τι 2GB Ram. Ούτε σε κινητό δεν υπάρχουν πια τα 2GB. Και εσείς πάτε να βάλετε Windows; Εντάξει καταλαβαίνω οτι πολλοί θέλουν να δοκιμάσουν την νέα έκδοση αλλά να υπάρχει και λίγο λογική. Βάζετε σε αρχαία μηχανήματα ένα λειτουργικό που δεν τα υποστηρίζει και μετά ψάχνετε να βρείτε τι και πως. Θα το ξανά πω άλλη μια φορά και ας πονάνε κάποιοι. Σε μηχάνημα που πληρεί τις προδιαγραφές που έχει ορίσει η Microsoft και τα έχω έναν μήνα περίπου δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα ή bug. Πάνε σίγουρα καλύτερα απο τα 10.

Ειναι το μοναδικο μηχανημα που εχω εδω με παλιο επεξεργαστη για να κανω δοκιμες.

Το Zenbook UX434FAC που εχω φοραει i5 10th gen και ο σταθερος Ryzen 3700X οποτε σε αυτα τα δυο δεν μπορω να κανω δοκιμες αφου δεν εχουν προβλημα με τα 11 που και στα δυο εχω 11 εδω και κατι μηνες,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

windows 11 are super. ως τωρα δεν εχω κανενα προβλημα. ολα πηγαινουν σφαιρα. ακομα και σελιδες απο Mozilla φορτωνουν ακομα πιο γρηγορα. μενει να τεσταρτω premiere-lightroom αλλα θα πεταει αφου το συστημα το προσεχω να μην ειναι φορτωμένο με περιττά πραματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...