Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εσεις δηλαδη εγω ειμαι 50 και ασχολουμαι με υπολογιστες απο τα 14-17 δεν θυμαμαι με εναν 8086 και ψαχνω την λυση γιατι ειναι η δουλεια μου οι υπολογιστες και ηδη περιμενω μηχανηματα 6-7 γενιας intel για να τους βαλω τα 11

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2021 στις 3:03 ΜΜ, makhs5 είπε

You don't have permission to view this posts content

Αυτο μου βγαζει το site, επισεις δεν με αφηνει να δω το αρχειο, αλλα κι ουτε να γραφτω με αφηνει, δεν μου στελνει email επιβεβαιωσης οσο και να περιμενω

Αν μπορεις να το ανεβασεις καπου θα εξυπηρετουσε πολλους, σε ευχαριστω

Sorry για την αργοπορια ειχα πολυ δουλεια μολις εκατσα στο pc

https://we.tl/t-uwAyE2kQOy

Το ανεβασα σε wetransfer 

3 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Sorry για την αργοπορια ειχα πολυ δουλεια μολις εκατσα στο pc

https://we.tl/t-uwAyE2kQOy

Το ανεβασα σε wetransfer 

Και επειδη λογικα δεν θα βλεπεις και τις οδηγιες που δινει εγω χρησιμοποιησα την method 2 

The tool offers these fixes:

Code:
================================================================================
Select the desired FiX...
================================================================================

[ 1 ] - Puts the Win 11 install.wim/esd in a Win 10 ISO (Provide a Win 10 ISO in the "Source_ISO\W10\" Folder)
This method is usefull for clean installs from boot, using the standard W10 setup. A generic EI.CFG file will
be copied to the sources folder.

[ 2 ] - Integrate Diskpart & Apply Image script (v1.3.1), modify boot.wim to skip the SB, RAM, DiskSize and TPM 2.0 check
and replace "appraiserres.dll" with one from a 1703 ISO. A generic EI.CFG file will be copied to the sources folder.

This method enables you to:
- Use the standard Win 11 setup for clean installs on devices without Secure Boot and TPM 2.0 and low amount of DiskSize & RAM.
- Use the alternative Diskpart & Apply Image installation script for clean installs.
- Circumvent "TPM 2.0 is required" error when (inplace) upgrading.
- Enables to install on LegacyBIOS/MBR only systems.
- Circumvents the 64GB (52GB) minimum disk size check.

================================================================================

How to use the tool:

For option 1:

Code:
- insert the Win 11 IP ISO in the "Source_ISO\W11\" folder
+
- insert the Win 10 ISO in the "Source_ISO\W10\" folder and run the cmd.

For option 2:

Code:
- insert the Win 11 IP ISO in the "Source_ISO\W11\" folder and run the cmd.

Το μόνο σπαστικό στα 11 είναι η μπάρα κάτω που θέλω να εμφανίζετε ολόκληρη και όχι σαν εικονίδια . Να μην έχει δηλαδη το outlook μονο το μπλε εικονακι οταν ειναι ανοιχτο αλλα να εχει το μπλε εικονακι και απο διπλα να γραφει εισερχομενα μπαρα ολοκληρη . Υπαρχει τροπος ; οσο και αν εψαξα δεν βρηκα κατι 

 

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2021 στις 1:51 ΠΜ, vasalex2 είπε

Τα πέρασα παρακάμπτοντας τα πάντα (TPM που δεν υποστηρίζει η μητρική μου, επεξεργαστής i5 5ης γενιάς). και δουλεύουν άψογα. Έκαναν κι ενημερώσεις κανονικά. Ακολούθησα τον τρόπο που περιγράφεται εδώ https://www.google.gr/amp/s/www.tomshardware.com/amp/how-to/bypass-windows-11-tpm-requirement?espv=1

Με την παραπανω μεθοδο , φιλος μου ανεφερε ,δουλεψε σε πολυ παλιο υπολογιστη  με μητρική https://www.e-shop.gr/asus-p5b-e-plus-retail-p-PER.522516 με το λειτουργικο σε SSD  ,αναβαθμιση μεσα απο Win10 pro  .Καθαρη εγκατασταση δεν γινoταν  Σερνοταν μετα τα πρωτα updates, λογικο για παλιο συστημα ,αλλα κοντρα στην Μicrosoft και οτι λεει

Επειδη τα ειχε χαλασει ,δοκιμασε και win 10 LTSC  ,και σε αισθηση ήταν καλυτερα απο τα κανονικα Win 10 προ που είχε Οπότε υπομονη , στο μελλον μια αντιστοιχη εκδοση για τα 11 ,θα κανει ανετα σε παλια συστήματα .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.88a8cec360ab0c39fa6e2a17c6e497e3.png

Μπορώ να αναβαθμίσω σε 11 απλά πρέπει να κάνω κάτι ή δε μπορώ καν, μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Απ ότι κατάλαβα το θέμα με το TPM το φτιάχνω μέσω bios, αλλά με το cpu τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xxatziva είπε

windows 11 are super. ως τωρα δεν εχω κανενα προβλημα. ολα πηγαινουν σφαιρα. ακομα και σελιδες απο Mozilla φορτωνουν ακομα πιο γρηγορα. μενει να τεσταρτω premiere-lightroom αλλα θα πεταει αφου το συστημα το προσεχω να μην ειναι φορτωμένο με περιττά πραματα.

Οκ, υπαρχουν μερικα θεματα, αλλα θα φτιαχτουν.

Και οντως ειναι ταχυτερα απο τα 10αρια. Ανοιγουν και εμφανιζονται ολα πιο γρηγορα. (Παιγνιδια δεν ξερω, δεν παιζω).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο ειναι να πανε ολα γρήγορα αφου το 95% του κοσμου εχει κανει clean install. Μετα απο clean install και windows xp να μπουν πάλει γρήγοραθα πηγαίνει. Σε μερικους μηνες θα δουμε τι αν ειναι οντος γρήγορα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Ρε παιδιά σας λειτουργούν αυτά τα κουμπιά;; Γιατί σε εμένα, αρκετά συχνά, ενώ τα πατάω δεν ανοίγουν. 

Όπως ειπώθηκε και παραπάνω η εφαρμογή της ζωγραφικής όντως δεν λειτουργεί, κρασάρει.

bug.jpg

Αυτά φοβάμαι. Για να μην δουλεύει η ζωγραφική, φαντάσου στα άλλα. 😆
 

14 ώρες πριν, HateMe είπε

Τα έχω περασμένα απ την πρώτη beta που βγήκαν (clean install) και μέχρι στιγμής έχω περάσει όλα τα update κανονικά.

Πρόβλημα με την ζωγραφική, δεν είχα.

Πρόβλημα με BSOD, δεν είχα.

Πρόβλημα με το premiere pro δεν είχα.

Πρόβλημα με games, δεν είχα.

Γενικά δεν έχω ξανα συναντήσει πιο smooth εμπειρία τόσα χρόνια στα windows, πόσο μάλλον από Alpha / Beta versions.

 

Πάντα έβαζα τα νέα OS, με το λανσάρισμα τους. Δεν αντιμετώπισα ποτέ κάποιο πρόβλημα.
Απλά τώρα λόγω δουλειάς, το σκέφτομαι λίγο παραπάνω, αν και πιστεύω πως θα είμαι εντάξει.
 

9 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Η ram δημιουργεί πρόβλημα όταν γεμίσει μόνο. Άδεια ram = άχρηστη ram. Τώρα 1GB στα 16 δεν είναι τίποτα, και μπορεί απλά να κάνει allocate περισσότερη επειδή βλέπει headroom. Έχει αναφερθεί ένα leak στον file explorer αλλά μέχρι στιγμής 2 μέρες τώρα δεν έχω παρατηρήσει κάτι, συνέχεια κάτω από 100MB είναι. Το μόνο θέμα που έχω εντοπίσει είναι το L3 cache στο aida αλλά επειδή δεν παίζω cpu bound games δεν με επηρεάζει. Όλα τα υπόλοιπα (ζωγραφική, εικονίδια δίπλα απ' το ρολόι, κτλ δουλεύουν εντάξει).

Αυτό που βλέπω είναι ότι τα 11άρια είναι τα 10άρια με άλλο theme. Στην ουσία τα settings και οι λειτουργίες των 10αριών υπάρχουν απλά είναι με άλλη διάταξη. Το  οποίο δεν είναι απαραίτητα κακό αφού τα 10αρια είναι μια χαρά OS. Η MS έχει πάθει Apple και παρουσιάζει features που υπήρχαν και πριν ως καινοτομίες. Η Apple παρουσίαζε ως καινοτομία την 4in οθόνη τη στιγμή που οι άλλοι είχαν 5άρες. Έτσι και η MS παρουσιάζει σαν κάτι νέο και φοβερό τα multiple desktops και τα snapping windows που υπήρχαν και στα 10αρια χρόνια τώρα.

Εν τέλη δεν βλέπω λόγο να βάλει κάποιος τα 11αρια, όχι γιατί έχουν κάτι system breaking (τουλάχιστον δεν έχω δει κάτι) αλλά γιατί δεν βλέπω κάτι νέο, και για να γλιτώσει και από πιθανά αρχικά bugs που μπορεί να υπάρχουν εδώ και εκεί.

Τώρα αυτός ο κατακερματισμός που θα υπάρξει, που θα ωφελήσει;
Με τα 10 είχαμε ένα σημείο αναφοράς. Αυτό θα είναι και τέλος. Τώρα πάλι αν υποστηρίζεται, με τι τρόπο θα εγκατασταθεί, κλπ.

Η επίσημη ανακοίνωση αναφέρει πως πρόκειται για την ασφάλεια. Δεν μπορούσε με κάποιο Update στα 10 να ζήταγε TPM για υψηλότερη ασφάλεια;

 

8 ώρες πριν, comfuzio είπε

Δεν παίζει αυτό που λες για το ότι είναι 10άρια με άλλο theme!
Αν έχεις από RTX GPU και πάνω και δεν θυμάμαι ποιες της AMD έχεις WDDM 3.0 (για όσους τρέχουν Linux Subsystem) και νεότερο Storage Stack που θα παίζει στο τέρμα με το DirectStorage και DirectX Ultimate. Αλλά όλα αυτά θέλουν να έχεις και το κατάλληλο hardware.

Και εγώ δεν βλέπω κάποιον λόγο να τα βάλει κάποιος που δεν έχει το κατάλληλο hardware, εκεί ναι, θα είναι σαν 10άρια με άλλο theme. Αλλά για κάποιον με καλό NVMe, RTX και καλή CPU θα μπορεί να τα εκμεταλλευτεί όπου αυτά χρειάζονται!
 

Εγώ με την 1660ti χάνω τα πιο πολλά αλλά τρέχει gui programs το linux subsystem! 

Αυτό για τους NVMe είναι για να φορτώνει γρήγορα όπως στο Playstation 5, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Heatspreader είπε

Αυτό για τους NVMe είναι για να φορτώνει γρήγορα όπως στο Playstation 5, σωστά;

όχι ακριβώς είναι ολόκληρο API, θα πάνε τα textures από NVMe στην VRAM χωρίς να πάνε πρώτα CPU, πρέπει να δεις το documentation αλλά θέλει αρκετά τικ σε κουτάκια για να το πάρεις στο τέρμα, ένα μέρος του θα πάρουν και τα 10άρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Heatspreader είπε

Τώρα αυτός ο κατακερματισμός που θα υπάρξει, που θα ωφελήσει;

Με τα 10 είχαμε ένα σημείο αναφοράς. Αυτό θα είναι και τέλος. Τώρα πάλι αν υποστηρίζεται, με τι τρόπο θα εγκατασταθεί, κλπ.
Η επίσημη ανακοίνωση αναφέρει πως πρόκειται για την ασφάλεια. Δεν μπορούσε με κάποιο Update στα 10 να ζήταγε TPM για υψηλότερη ασφάλεια;

Δεν κατάλαβα τι εννοείς.

 

6 λεπτά πριν, Heatspreader είπε

Αυτό για τους NVMe είναι για να φορτώνει γρήγορα όπως στο Playstation 5, σωστά;

Φορτώνει assets από τον nvme κατευθείαν στην vram. Πάντως αυτό δεν θα λύσει ως δια μαγείας τα stuttering λόγω asset loading στα games. Πρέπει να υλοποιηθεί από τα studios και να υλοποιηθεί και σωστά. Άλλωστε και τώρα έχουμε games που τρέχουν νεράκι επειδή έχουν μηχανές και studios που ξέρουν τι τους γίνεται, αρά δεν είναι η έλλειψη direct storage το πρόβλημα. Γενικά ας κρατάμε χαμηλά τις προσδοκίες γιατί και με το DX12 το ίδιο έγινε. Όλοι νομίζανε ότι επειδή επιτρέπει χαμηλού επιπέδου programming "κοντά" στο υλικό, θα έχουμε ξαφνικά και games με ανάλογα perf boosts, ενώ πολλές φορές η υλοποίηση σε DX12 είναι χειρότερη απ΄ ότι σε DX11 για το ίδιο game. Τα APIs αυτά πρέπει να υλοποιηθούν και σωστά απ' την κάθε μηχανή για να έχουμε αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fotia είπε

Με την παραπανω μεθοδο , φιλος μου ανεφερε ,δουλεψε σε πολυ παλιο υπολογιστη  με μητρική https://www.e-shop.gr/asus-p5b-e-plus-retail-p-PER.522516 με το λειτουργικο σε SSD  ,αναβαθμιση μεσα απο Win10 pro  .Καθαρη εγκατασταση δεν γινoταν  Σερνοταν μετα τα πρωτα updates, λογικο για παλιο συστημα ,αλλα κοντρα στην Μicrosoft και οτι λεει

Επειδη τα ειχε χαλασει ,δοκιμασε και win 10 LTSC  ,και σε αισθηση ήταν καλυτερα απο τα κανονικα Win 10 προ που είχε Οπότε υπομονη , στο μελλον μια αντιστοιχη εκδοση για τα 11 ,θα κανει ανετα σε παλια συστήματα .

Με αυτον τον τρόπω μπορώ να βάλω τα windows 11 και σε pc που δεν το υποστηρίζει η cpu? η ειναι μόνο για οσα δεν εχουν TPM? γιατι εμενα το pc ειναι Ryzen 1800x και εχω TPM αλλα δεν τα υποστηρίζει η cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κατευασα το iso απο την Microsoft και εφτιαξα ενα bootable στικακι με rufus με uefi σε gtp και μπηκαν δηχως σαλιο
Βεβαια φροντησα να κανω update το bios πριν ολα αυτα ωστε να μην μου κανει ναζια...

Τεσπα... Ωραιο interface χρωματα εφε και γενικα ξεφευγεις λιγο απο την windoυλα που εχουμε φαει στη μαπα τοσο χρονια.
Σπαει λιγο @@κια το δεδομενο οτι κρυβονται καποιες επιλογες οπως στο δεξι κλικ και ψαχνεσαι για λιγο και καποιες αλλες επιλογες στα settings οπως και το taskbar.

Σε γενικες γραμμες παει σφαιρα και ακομα πιο σφαιρα ηταν η εγκατασταση αφου εχω πανω τον samsung 980 που φυσαει οτι και να τους βαλεις.

Για κλειδια και ιστοριες δεν ασχοληθηκα ουτε καν το σκεφτηκα αφου και format να γινει ενεργοποιηται αμεσα το κλειδι αφου το εχω περασει καρφωτα στην μητρικη απο τα 10. Στη περιπτωση οπου αναρωτιεστε τι παιζει με αυτο.

Αμα δεν εχετε καλο hardware καθιστε στα 10αρια μια χαρα ειναι και αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...