Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Fotia είπε

Εχω αναφερει και γω απο γνωστο , και αλλοι σε προηγουμενα ,μπηκαν και σε αρκετα παλιά συστήματα .

 

Ναι αλλα δεν ανεφερες αν μπηκαν επισημα η με πατσακι, αν εγραφες σε ποιους επεξεργαστες συγκεκριμενα μπηκαν τοτε θα ξεραμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

4 ετών είναι και αυτός. 

Launch Date
10/26/2017

Σωστά, σε λίγες μέρες κλείνουν 4 χρόνια. Συνεπώς, σύμφωνα με τη Microsoft, αυτοί οι επεξεργαστές δεν σηκώνουν τα windows 11; Ήρεμα ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι και μια εμπορικη λογική  ....

Αστους να τους κανουμε να τους αρεσουν τα 11 ,και με συνεχομενες ενημερωσεις να μη μπορει κανενα συστημα απο τα μη επισημα ,να σηκωνει τα 11 και να σερνονται ....Το ίδιο και απο τις άλλες εταιρίες λογισμικού ...

Εκτος αν νομιζει κανεις δεν διαβαζουν τα κολπα που αναφέρονται στο Ιντερνετ ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/10/2021 στις 3:57 ΜΜ, Fotia είπε

Τα πέρασα ΠΑΡΑΚΑΜΠΤΟΝΤΑΣ τα πάντα (TPM που δεν υποστηρίζει η μητρική μου, επεξεργαστής i5 5ης γενιάς). και δουλεύουν άψογα. Έκαναν κι ενημερώσεις κανονικά. Ακολούθησα τον τρόπο που περιγράφεται εδώ https://www.google.gr/amp/s/www.tomshardware.com/amp/how-to/bypass-windows-11-tpm-requirement?espv=1

Με την παραπανω μεθοδο , φιλος μου ανεφερε ,δουλεψε σε πολυ παλιο υπολογιστη  με μητρική https://www.e-shop.gr/asus-p5b-e-plus-retail-p-PER.522516 με το λειτουργικο σε SSD  ,αναβαθμιση μεσα απο Win10 pro  .Καθαρη εγκατασταση δεν γινoταν  Σερνοταν μετα τα πρωτα updates, λογικο για παλιο συστημα ,αλλα κοντρα στην Μicrosoft και οτι λεει

Επειδη τα ειχε χαλασει ,δοκιμασε και win 10 LTSC  ,και σε αισθηση ήταν καλυτερα απο τα κανονικα Win 10 προ που είχε Οπότε υπομονη , στο μελλον μια αντιστοιχη εκδοση για τα 11 ,θα κανει ανετα σε παλια συστήματα .

Ναι αλλα εδω μας λες ΠΑΡΑΚΑΜΠΤΟΝΤΑΣ τα παντα, αρα δηλ με πατσακι, οχι να περασουν επισημα χωρις κανενα τετοιου ειδους "τεχνασμα"

Με πατσακι το ξεραμε εδω και μηνες βρε φιλε μου οτι περνανε, εγω εγραψα οτι σε 6ης γενιας περνανε και "χωρις πατσακι" αυτο ειναι που δεν ξεραμε.

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kirileman είπε

Σωστά, σε λίγες μέρες κλείνουν 4 χρόνια. Συνεπώς, σύμφωνα με τη Microsoft, αυτοί οι επεξεργαστές δεν σηκώνουν τα windows 11; Ήρεμα ρωτάω.

Τα σηκώνουν απλά δεν υποστηρίζονται σε περίπτωση που χρειαστεί κάτι. Δεν γίνεται να υπάρχει προσωπικό να ασχολείται με όλα τα cpu που υπάρχουν, κάπου θα σταματήσει η υποστήριξη. Αν σταματούσε στους 7th series αυτοί με 6th series θα έλεγαν "θέλω και εγώ". Αν σταματούσε στους 6th series μετά αυτοί με 4th series θα γκρίνιαζαν, και ούτω καθεξής. Έτσι γίνεται πάντα, κάπου σταματάει η υποστήριξη. Το ίδιο για τους gpu drivers, το ίδιο για τις linux εκδόσεις, κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fotia είπε

Eγραψες για υποστηριζομενο επεξεργαστη 

Εγραψα για I3-6006U που γραφανε τοσοι οτι δεν υποστηριζονται

Τελος παντων τωρα μη κολλαμε στις λεξεις, σημασια εχει οτι περνανε κανονικα και στις 6ης γενιας και της 7ης

Επισηημα και χωρις κανενα πατσακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαθε περιπτωση που αναφερθηκε, ειναι ξεχωριστη σε hardware .

Δεν είπε κανεις οτι δοκιμασες και δεν  ισχυει αυτο που εγραψες "αν ο υπολογιστης σας υποστηριζει TPM 2.0 " κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Heatspreader είπε

Εδώ η διαφορά στο Perfomance σε AMD CPU.
Windows 11 on Ryzen CPU - How Bad is it? - YouTube

Εντελώς ασήμαντη η διαφορά ειδικά τη στιγμή που οι περισσότεροι δεν έχουμε 3090 / 5900x χωρίς μετροπρογραμμα δε καταλαβαίνεις τίποτα .(αν θεωρήσω εγγυρο το κανάλι )

 

6μερες λειτουργικό είναι ...για κανένα 6μηνο ξέρουμε ότι θα πέσει το ένα patch μετά το άλλο . Προσωπικά περίμενα χειρότερη κατάσταση 

 

Εντάξει για αυτούς που παίζουν fortnite / CS ανταγωνιστικά / επαγγελματικά / με streaming οκ θα υπάρχει θέμα , αλλά ως εκει . Ας περιμενουν κ αυτοί λίγο 

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, δεν είπε κανείς ότι θα βάλει κάποιος τα Windows 11 και θα δει το σύστημα του να σέρνεται.
Η διαφορά είναι μικρή, ωστόσο γιατί κάποιος να την υποστεί; Δεν πρόκειται για διαφορά μεταξύ CPU όπου το ένα είναι πιο οικονομικό. Αυτό θα σου πει κάποιος.

Η αλήθεια είναι πως τα περισσότερα Benchmarks έχουν τέτοια συστήματα που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Τα έχουμε πει πολλές φορές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίζεις μόνο games και μπαίνεις στο insta να χαζεύεις κ@@λους βάζεις τα 11άρια αν θες, σιγά το πράγμα. Και να φας κάνα crash το πολύ πολύ να χάσεις το match στο plebG ή στο φορτναιτ. Αν χρησιμοποιείς το pc για δουλειά όμως καλύτερα με τα 10άρια προς το παρόν για σιγουριά, ποτέ δεν ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...