Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια σας,

έχοντας πάει στα 11αρια με ένα laptop 9ετιας (core i5), μέσω του .iso, επέστρεψα εύκολα στα 10άρια μέσω των ρυθμίσεων -> σύστημα-> αποκατάσταση. (διαδικασία 10' περίπου, 2-3 επανεκκινήσεις).

συνεχίζω στα 10άρια ως το 2024 κ τότε, "βλέπουμε".

Επεξ/σία από Locke_John
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, lsk1977 είπε

Λοιπόν, όταν είχα αγοράσει το corel draw  x6 800+ euro ήθελε σαν απαιτήσεις συστήματος :

 

  • Microsoft® Windows® 8 (32-bit or 64-bit Editions), Microsoft® Windows® 7 (32-bit or 64-bit Editions), Windows Vista® (32-bit or 64-bit Editions), or Windows® XP (32-bit), all with latest service packs installed
  • Intel® Pentium® 4, AMD Athlon™ 64 or AMD Opteron™
  • 1GB RAM
  • 1.5GB hard disk space

Στο X7 με δωρεάν update 2 χρόνια μετά ήθελε :

  • Microsoft Windows 8/8.1 or Windows 7 (32-bit or 64-bit editions), with latest service packs installed.
  • Intel Core 2 Duo or AMD Athlon 64.
  • 2 GB RAM.
  • 1 GB hard disk space.

Στο X8 2 χρόνια μετά ήθελε :

 

  • Microsoft Windows 10, Windows 8.1 or Windows 7, in 32-bit or 64-bit, all with latest Updates and Service Pack.
  • Intel Core i3/5/7 or AMD Athlon 64.
  • 2 GB RAM.
  • 1 GB hard disk space.

Μέσα σε 4 χρόνια έχουμε από Pentium 4 μετάβαση σε i3 και από Windows ΧΡ σε Windows 7 σαν ελάχιστες απαιτήσεις. Θα έπρεπε να κάνω και εγώ σαματά που πρόγραμμα 800+ euro μου βγάζει εκτος το αρχικό μηχάνημα!

Μια από τα ίδια είναι και στο κομμάτι των Games ,δες π.χ. World of Warcraft από που ξεκίνησε σαν απαιτήσεις software και hardware και που έχει φτάσει.

Με τα σημερινά δεδομένα, που σε 5 χρόνια θα είναι και αυτά εκτος , υπολογιστής 10 ετών  θα είναι για εφαρμογές λογιστηρίου , αποθήκης άντε και για καμια Πασιέντζα. Σκέψου ποσο πιο απαιτητικές είναι ακόμα και οι σελίδες www σήμερα και πριν 5 χρόνια .

Μπες στη θέση κάποιου Gamer που έχει σήμερα ένα Core i7-980 του 2011 για να καταλάβεις τι θέλω να σου πω. Είναι για κουμπαράς.

Και θα κάνει και στο μέλλον. Αλλα αυτό που θέλει να κάνει η Microsoft είναι να γίνει ακόμα πιο ασφαλής το λειτουργικό της. Αν δεις το video που ανέβασε για την ασφάλεια των 11 σε σύγκριση με τα 10, έχει και σε σύγκριση με 11 χωρίς ενεργοποιημένο το TPM -  VBS.Δεν έχει κέρδος από πωλήσεις hardware η microsoft και φυσικά από cpu που αυτή η αγορά ανήκει σε άλλους παίκτες( AMD - Intel )

Αν επειδή ένα πρόγραμμα και πολύ σωστά λόγω φύσης του χρειάζεται καλύτερο μηχάνημα αυτό δεν αποτελεί κανόνα για όλα.

Τα 11 βγήκαν για να βοηθήσει τους OEM να αρμέξουν κόσμο τόσο απλά. Ασφάλειες και βλακείες για home users είναι απλά δικαιολογίες. Πιο πολύ είναι αναγκαία για επιχειρήσεις παρά για ένα "gaming" λειτουργικό και καλά.

Τα 11 θα έχουν την ίδια τύχη με τα (S)Vista ή οι διανομές Linux θα κάνουν πανηγύρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Ρε συ τότε θα πάρει ένα pc με 4 κατοστάρικα να τρέχει το office. Τώρα σοβάρα μιλάμε; 

Αρα έρχεσε στα λόγια όσων λένε οτι η MS εβγαλε τα W11 σε συνεργασια με την Intel και αλλους κατασκευαστες ώστε να προωθήσει την αγορα νέων PC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Αρα έρχεσε στα λόγια όσων λένε οτι η MS εβγαλε τα W11 σε συνεργασια με την Intel και αλλους κατασκευαστες ώστε να προωθήσει την αγορα νέων PC.

αυτό το έχω πει και εγώ. Ε προφανώς βρε παιδιά, με κάθε έκδοση των windows γίνεται αυτό. Δεν είναι φιλανθρωπικές οργανώσεις. Ωστόσο και να μην αναβαθμίσεις δεν χάνεις κάτι αν έχεις παλιό hardware, ούτε στο απαγορεύει κανείς να flashάρεις το iso σε ένα usb και να δοκιμάσεις. Απλά αν προκύψει ένα bug σε μη supported cpu δεν θα ασχοληθούν να το φτιάξουν. Αυτό συμβαίνει κατά ένα ποσοστό για πρακτικούς λόγους και κατά ένα άλλο ποσοστό για να προωθήσουν την αγορά νέου hardware. Και επίσης υπάρχει και το Linux και το λέω γιατί όλοι βριζούν την MS αλλά γύρω από τα φουστάνια της τρέχουν. Αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να μείνεις με windows (τα games δεν είναι σοβαρός λόγος) μια χαρά είναι τα linux.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

αυτό το έχω πει και εγώ. Ε προφανώς βρε παιδιά, με κάθε έκδοση των windows γίνεται αυτό. Δεν είναι φιλανθρωπικές οργανώσεις. Ωστόσο και να μην αναβαθμίσεις δεν χάνεις κάτι αν έχεις παλιό hardware, ούτε στο απαγορεύει κανείς να flashάρεις το iso σε ένα usb και να δοκιμάσεις. Απλά αν προκύψει ένα bug σε μη supported cpu δεν θα ασχοληθούν να το φτιάξουν. Αυτό συμβαίνει κατά ένα ποσοστό για πρακτικούς λόγους και κατά ένα άλλο ποσοστό για να προωθήσουν την αγορά νέου hardware. Και επίσης υπάρχει και το Linux και το λέω γιατί όλοι βριζούν την MS αλλά γύρω από τα φουστάνια της τρέχουν. Αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να μείνεις με windows (τα games δεν είναι σοβαρός λόγος) μια χαρά είναι τα linux.

απλά για ευκολία όλων μας, ν επαναλάβω ότι το .iso των windows11 τρέχει ωραιότατα απευθείας, δλδ με δεξί κλικ -> mount (μοντάρισμα (!) στην ελληνική μετάφραση)). έπειτα, επιλογή του setup.exe, αποδοχή όλων των προειδοποιήσεων (μη supported hardware κτλ κτλ) κ έτοιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2021 στις 9:57 ΜΜ, kazantzidis είπε

Εμενα παντως κρασαρει η ζωγραφικη. Παει να ανοιξει και κλεινει.... 

Μια από τα ίδια και ψάχνω να βρω γιατί .Αλλά από ότι κοίταξα και άλλοι το έχουν. Κατ' άλλα όλα καλά μέχρι τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Balthazar@.@ είπε

Μια από τα ίδια και ψάχνω να βρω γιατί .Αλλά από ότι κοίταξα και άλλοι το έχουν. Κατ' άλλα όλα καλά μέχρι τώρα. 

Δουλευει αν γυρισεις τη γλωσσα των windows στα αγγλικα. Και σε μενα κρασαρει μετα το σημερινο update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Windows 11's first cumulative update makes AMD CPU issues worse, but a fix is coming
https://www.windowscentral.com/windows-11s-first-cumulative-update-makes-amd-cpu-issues-worse-fix-coming
https://www.techpowerup.com/287786/first-windows-11-patch-tuesday-makes-ryzen-l3-cache-latency-worse-amd-puts-out-fix-dates

Μονο η ms θα καταφερνε κατι τετοιο! Quality testing απο τα lidl.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giokspy είπε

Δουλευει αν γυρισεις τη γλωσσα των windows στα αγγλικα. Και σε μενα κρασαρει μετα το σημερινο update

Μόλις το κάνα και παραμένει το ίδιο. Με το που ανοίγω την ζωγραφική μετά από 1'' κλείνει.

Πάντως ευχαριστώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(C:)198 GB ελευθερα απο 231 GB

Κανω το αθροισμα ολων των φακελων =21 GB 

που ειναι τα υπολοιπα 12 GB ; Τα windows old τα εχω καταργησει προ ημερων

ΕΠΙΣΗΣ

φακελος "χρηστες" ιδιοτητες 3 GB

αν αθροισω τους υποφακελους του "χρηστες" δεν ειναι 3GB αλλα μονο καποια MB

τι γινεται;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, georgiouu είπε

(C:)198 GB ελευθερα απο 231 GB

Κανω το αθροισμα ολων των φακελων =21 GB 

που ειναι τα υπολοιπα 12 GB ; Τα windows old τα εχω καταργησει προ ημερων

ΕΠΙΣΗΣ

φακελος "χρηστες" ιδιοτητες 3 GB

αν αθροισω τους υποφακελους του "χρηστες" δεν ειναι 3GB αλλα μονο καποια MB

τι γινεται;

 

"Θα είναι σαν να έχεις GB στον δίσκό, αλλα δεν θα έχεις...."

Γέροντας Vorlon 2021

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Με ποια επιλογή? Ακριβώς αριστερά τη θέλω κι εγώ, έτσι.

Αφου έγινε apply το πατσακι και restart ο explorer, εμφανίστηκε το "παλιό" context menu με δεξί στην taskbar. Εκει μετά κατα τα γνωστά, unlock the taskbar και drag εκει που την θες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, georgiouu είπε

(C:)198 GB ελευθερα απο 231 GB

Κανω το αθροισμα ολων των φακελων =21 GB 

που ειναι τα υπολοιπα 12 GB ; Τα windows old τα εχω καταργησει προ ημερων

ΕΠΙΣΗΣ

φακελος "χρηστες" ιδιοτητες 3 GB

αν αθροισω τους υποφακελους του "χρηστες" δεν ειναι 3GB αλλα μονο καποια MB

τι γινεται;

 

κραταει περιπου 7gb  για το windows update που μπορεις να μειωσεις και αν βαλεις και την εικονικη μνημη βγαινουν τα 12gb. Επισης μπορεις να μειωσεις και το χωρο στον καδο ανακυκλωσης σε 2GB. Κραταει παντως περισσοτερα απο τα windows 10. Φρέσκια εγκατάσταση των 10 και των 11 με τα ίδια προγράμματα σε ένα 120αρη στα πρώτα έχω 85gb ελεύθερα ενώ στα 11 είναι 10-12 gb λιγοτερα

Επεξ/σία από giokspy
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Agent_Orange είπε

Αφου έγινε apply το πατσακι και restart ο explorer, εμφανίστηκε το "παλιό" context menu με δεξί στην taskbar. Εκει μετά κατα τα γνωστά, unlock the taskbar και drag εκει που την θες.

Ευχαριστώ πολύ!

Έψαχνα σε κάποια από τις ρυθμίσεις του gui, ούτε καν το σκέφτηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...