Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες είχε μεγάλο update στα windows 11 stable, μου το πέρασε σε όλα τα pc υποστηριζόμενα και μη κανονικά.
Ήταν σε αυτό το update το fix για την L3 Cache?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Χθες είχε μεγάλο update στα windows 11 stable, μου το πέρασε σε όλα τα pc υποστηριζόμενα και μη κανονικά.
Ήταν σε αυτό το update το fix για την L3 Cache?

Σε καμία περίπτωση δεν ήταν μεγάλο update το χθεσινό.

Όχι δεν ήταν για την διόρθωση του προβλήματος της L3…

Νομίζω διάβασα πιο πίσω ότι την επόμενη βδομάδα θα βγει…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Σε καμία περίπτωση δεν ήταν μεγάλο update το χθεσινό.

Όχι δεν ήταν για την διόρθωση του προβλήματος της L3…

Νομίζω διάβασα πιο πίσω ότι την επόμενη βδομάδα θα βγει…

Αν πας να κάνεις μετά ένα disk cleanup είναι από 4 ως 5gb ανάλογα το pc, πόσο θα έπρεπε να είναι για είναι μεγάλο για σένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Αν πας να κάνεις μετά ένα disk cleanup είναι από 4 ως 5gb ανάλογα το pc, πόσο θα έπρεπε να είναι για είναι μεγάλο για σένα;

 

Δεν είναι το update αυτό καθ' αυτό. Συμπεριλαμβάνει και τα restore points. Αλίμονο αν ήταν 5 GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

 

Δεν είναι το update αυτό καθ' αυτό. Συμπεριλαμβάνει και τα restore points. Αλίμονο αν ήταν 5 GB.

Άλλο τα restore points και άλλο τα windows update. Δεν είναι το ίδιο. Μπορείς να δεις στο περίπου το compressed size εδώ C:\Windows\SoftwareDistribution\Download

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω το laptop της υπογραφής μου το οποίο λέει ότι υποστηρίζει την αναβάθμιση σε windows 11. Έχει γνήσια τα windows 10 Home. Αξίζει η μετάβαση στα 11αρια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Άλλο τα restore points και άλλο τα windows update. Δεν είναι το ίδιο. Μπορείς να δεις στο περίπου το compressed size εδώ C:\Windows\SoftwareDistribution\Download

 

Τα έχω σβήσει αυτά. Αλλά θα μου έκανε εντύπωση αν κυκλοφορούσε update 5 GB. Έστω συμπιεσμένο στα 2-2,5 GB. Θα αργούσε πολύ να κατέβει. 

Αν κάνεις εκκαθάριση, απλώς σου σβήνει και κάποια restore points , αυτό εννοώ.

Μόλις τώρα, broxopios είπε

Καλησπέρα. Έχω το laptop της υπογραφής μου το οποίο λέει ότι υποστηρίζει την αναβάθμιση σε windows 11. Έχει γνήσια τα windows 10 Home. Αξίζει η μετάβαση στα 11αρια? 

 

Για μένα όχι. Αυτή τη στιγμή κατεβάζω πάλι τα 10. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, broxopios είπε

Από πιο σκοπιά;

 

Γενικά είναι πισωγύρισμα. Και όσον αφορά την λειτουργικότητα και τις επιδόσεις. Το μόνο καλό είναι το όμορφο UI. Όταν θα έχουν στρώσει σε κάνα 6μηνο ίσως τα βάλω.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Τα έχω σβήσει αυτά. Αλλά θα μου έκανε εντύπωση αν κυκλοφορούσε update 5 GB. Έστω συμπιεσμένο στα 2-2,5 GB. Θα αργούσε πολύ να κατέβει. 

Αν κάνεις εκκαθάριση, απλώς σου σβήνει και κάποια restore points , αυτό εννοώ.

Τα συμπιεσμένα της ms μπορεί να είναι 100-200Mb και σαν αποσυμπίεση να είναι αρκετά gigabyte πχ ολόκληρο OS σε DVD και εγκατεστημένο 20-40gb και χωρίς internet access.

Αν κάνεις εκκαθάριση δίσκου με το εργαλείο των windows βγάζει αναλυτικά το τι μπορείς να σβήσεις και πόσο χώρο αυτό πιάνει. Δεν υπάρχει λόγος να σου βγάζει 5gb windows update και να είναι restore points. Τα restore points είναι για αρχή σε άλλο μέρος 

image.png.db44f65899f86b87ca2bad3884d01c8e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, comfuzio είπε

Τα συμπιεσμένα της ms μπορεί να είναι 100-200Mb και σαν αποσυμπίεση να είναι αρκετά gigabyte πχ ολόκληρο OS σε DVD και εγκατεστημένο 20-40gb και χωρίς internet access.

Αν κάνεις εκκαθάριση δίσκου με το εργαλείο των windows βγάζει αναλυτικά το τι μπορείς να σβήσεις και πόσο χώρο αυτό πιάνει. Δεν υπάρχει λόγος να σου βγάζει 5gb windows update και να είναι restore points. Τα restore points είναι για αρχή σε άλλο μέρος 

image.png.db44f65899f86b87ca2bad3884d01c8e.png

 

Δεν είμαι σίγουρος, μπορεί να έχεις δίκιο. Πάντως με το τελευταίο update όχι μόνο δεν διορθώθηκε η L3 Cache των AMD, αλλά σε πολλά test μου βγάζει μειωμένο Single Thread performance (με Intel). Άντε γεια από εμένα, προς το παρόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Γενικά είναι πισωγύρισμα. Και όσον αφορά την λειτουργικότητα και τις επιδόσεις. Το μόνο καλό είναι το όμορφο UI. Όταν θα έχουν στρώσει σε κάνα 6μηνο ίσως τα βάλω.

Θα είναι λογικά για αρκετό καιρό διαθέσιμα δωρεάν μέσω ενημέρωσης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, broxopios είπε

Θα είναι λογικά για αρκετό καιρό διαθέσιμα δωρεάν μέσω ενημέρωσης; 

Αν έχεις τα Windows 10, μπορείς να κάνεις την μετάβαση δωρεάν. Για πόσο καιρό δεν ξέρω, λογικά για αρκετό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, broxopios είπε

Καλησπέρα. Έχω το laptop της υπογραφής μου το οποίο λέει ότι υποστηρίζει την αναβάθμιση σε windows 11. Έχει γνήσια τα windows 10 Home. Αξίζει η μετάβαση στα 11αρια? 

Απορώ γιατί δεν έχεις κάνει ακόμα την μετάβαση στα 11…

Εγώ με Ryzen 5 4600H-16gb ram έκανα καθαρή εγκατάσταση από την πρώτη ημέρα…

Πιο γρήγορα και από τα 10αρια…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreas1gr είπε

Απορώ γιατί δεν έχεις κάνει ακόμα την μετάβαση στα 11…

Εγώ με Ryzen 5 4600H-16gb ram έκανα καθαρή εγκατάσταση από την πρώτη ημέρα…

Πιο γρήγορα και από τα 10αρια…

Πρόσφατα πήρα το λάπτοπ και να σου πω βαριέμαι στην ιδέα να τα περάσω πάλι όλα από την αρχή. Αν κάνω απλά το update θα είναι θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...