Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Έχει κανείς ιδέα πόση ώρα θέλει το rufus σε ένα απλο USB stick ; 17:30 πρεπει να φυγω θα εχει τελειωσει ; είναι στο 17,6 % 

Αναλογα το συστημα που εχει καποιος, εμενα γυρω στο 15λεπτο κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, nikpoth είπε

AMD Chipset Drivers

Revision Number

3.10.08.506

https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b550

για να δουμε

bro !! κατι  παει να γινει  

Release Highlights

  • OpenGL error pop up issue fixed.
  • Restores intended function and behavior of UEFI CPPC2 (“preferred core”) in Windows® 11 build 22000.189 (or newer) on AMD processors.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://support.microsoft.com/en-us/topic/october-21-2021-kb5006746-os-build-22000-282-preview-03190705-0960-4ba4-9ee8-af40bef057d3

  • Addresses an L3 caching issue that might affect performance in some applications on devices that have AMD Ryzen processors after upgrading to Windows 11 (original release).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Όντως έφτιαξε το L3 latency. Από 32,8ns σε 9,9ns όπως στα win 10 

Αντε μπας και σταματήσει η γκρίνια... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το chipset driver

  • Restores intended function and behavior of UEFI CPPC2 (“preferred core”) in Windows® 11 build 22000.189 (or newer) on AMD processors. For additional information, please visit AMD knowledge base PA-400
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Όντως έφτιαξε το L3 latency. Από 32,8ns σε 9,9ns όπως στα win 10 

Εφυαξε το L3 latency και το read αλλά το write παρέμεινε χαμηλό. Εμένα πάντως μετά το upadate δεν ξανάνοιξε οπότε έκανα εξ αρχής εγκατάσταση για άλλη μια φορά. Ευτυχώς εχω κρατήσει εφεδρικά τα 10 για τον Ryzen 3600. Στον 9600Κ μια χαρά και πριν και μετά το update

Επεξ/σία από giokspy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, GaGaS_Thess είπε

Είσαι 100 % σίγουρος ; Γιατί πριν λίγο η ΠΕΙΡΑΙΩΣ μου κλείδωσε το winbank και μου αχρήστευσε την κάρτα επειδή πήγαν να γίνουν κινήσεις σε αυτήν ( χρεωστική ) απο Ουγγαρία . Ευτυχώς δεν έχει μέσα λεφτά . Να μην προχωρήσω σε πισω γύρισμα σε windows 10 ? να κάνω ένα απλό format και να τα ξανά στήσω ; 

 

8 ώρες πριν, GaGaS_Thess είπε

όχι η εγκατασταση έγινε απο το γνήσιο ISO που έχει η microsoft στην σελίδα της απο εκεί κατέβηκε . Έχω φαει τον κοσμο που στο διαολο εχει φυτευτει κατι 

 

8 ώρες πριν, GaGaS_Thess είπε

θα τα ξηλωσω μολις επιστρεψω σπιτι και θα βαλω windows 10 μεχρι να βρω μια ακρη γιατι μεσα σε μια εβδομαδα μου εχει ερθει περιεργα login απο gmail , απο facebook , απο instagram , στο eneba βρηκα στο καλαθι μου παιχνιδι που δεν αγορασα ποτε ευτυχως η καρτα δεν ειχε λεφτα μεσα , η ΠΕΙΡΑΙΩΣ μου κλειδωσε τον λογαριασμο μου και μου αχρηστευσε την καρτα μου κατι δεν παει καθολου καλα γενικα αυτη την στιγμη 

 

8 ώρες πριν, GaGaS_Thess είπε

το κατεβασα στο γραφειο τωρα το περναω απο το RUFUS και μολις παω σπιτι θα τα στησω απο εδω . Προς αποφυγη παρεξηγησεων δεν κατηγορω ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ τον φιλο @Psycho_Warhead ισα ισα τον ευχαριστω που μπηκε στον κοπο να μου δωσει το link . 

Για καλου και για κακου οποιος εχει στησει το λειτουργικο συμφωνα με το link αυτο ας το καθαρισει γιατι κατι δεν παει καλα .

Έχει κανείς ιδέα πόση ώρα θέλει το rufus σε ένα απλο USB stick ; 17:30 πρεπει να φυγω θα εχει τελειωσει ; είναι στο 17,6 % 

Και εγώ είμαι 100% σίγουρος, το site είναι legit, γνωστό και αξιόπιστο εδώ και πολλά πολλά χρόνια. Σίγουρα από αλλού την έφαγες.

Και εγώ έβαλα τα 11 με αυτό το patch, το οποίο απενεργοποιεί απλώς τους ελέγχους των 11 για TPM, CPU κλπ. κλπ., ώστε να μπορούν να εγκατασταθούν σε παλιότερα συστήματα. Η δοκιμή γίνεται σε VM, δεν θα τα βάλω καθόλου τα 11 στο host system, δεν μου αρέσουν μέχρις στιγμής.

Έχω επίσης χρησιμοποιήσει τους κωδικούς μου σε Outlook, τίποτα το περίεργο μέχρι στιγμής, εδώ και δυο εβδομάδες νομίζω.

8 ώρες πριν, makhs5 είπε

Το συγκεκριμενο πατσακι που εβαλε ο φιλος για ενεργοποιηση των 11 το ειχα κανει κι εγω, και βγαζει οσο κανει την εγκατασταση περιεργα παραθυρα vdsl, εγω μετα που ολοκληρωθηκε η εγκατασταση εχω μαθει να μην εμπιστευομαι κανεναν, και το ξυλωσα και βρηκα τελειως ασφαλες πατσακι και εκανα καθαρη εγκατασταση.

Διδαγμα, αν δεν εχετε βγαλει κατι εσεις ποτε να μην εισαστε σιγουροι για τιποτα.

Οσο για τον φιλο να κανει φορματ "Αμεσα"

Πιο πανω εχω βρει και γραψει ασφαλες τελειως τροπο εγω

Εδω 

 

Φιλε μου αν θες την γνωμη μου ξυλωσε το και κανε καθαρο φορματ με τον τροπο που εχω κανει κι εγω δες το βιντεο μου αμεσως παραπανω

Μην παιζεις μ αυτα

Υπ οψιν μετα το πατσακι που εβαλα, σβυνεις ετσι κι αλλοιως το σκληρο "ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΤΣΑΚΙ"

Καμία σχέση, δεν ενεργοποιεί τα 11, την εγκατάσταση σε παλιά συστήματα επιτρέπει. Δες παραπάνω.

Επεξ/σία από RTW4ever
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Καμία σχέση, δεν ενεργοποιεί τα 11, την εγκατάσταση σε παλιά συστήματα επιτρέπει. Δες παραπάνω.

Δεν ειπα οτι ενεργοποιει τα 11αρια, εννοειτε οτι το ξερω, σε παλιο συστημα αυτο εννοουσα, αφου αυτο λεω πριν το εκανα

Ολα τα υπολοιπα τα εχω ηδη γραψει πριν, μην τα ξαναγραφω διαβασε τα

EDIT: Εγραψα πριν την λεξη "ενεργοποιηση" λογω κεκτημενης ταχυτητας, λαθος, δεν εννοουσα φυσικα αυτο

Σε παλια συστηματα αυτο εννοουσα, και αυτο ειχα κανει.

Την διορθωσα τωρα την λαθος λεξη που ειχα γραψει

Επεξ/σία από makhs5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστρωσε με το update παρόλα αυτά σε win 10 έβγαζε πάντα καλύτερα νούμερα
L3 bandwidth είχα πάντα πάνω 1000 GB/s και 10.5ms latency  δεν είχα δει ποτέ αλλά ok είναι μικρές οι διαφορές απλά και μονό για να έχουμε να λεμε! 

KuEv0gL.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Deu164 είπε

Έστρωσε με το update παρόλα αυτά σε win 10 έβγαζε πάντα καλύτερα νούμερα
L3 bandwidth είχα πάντα πάνω 1000 GB/s και 10.5ms latency  δεν είχα δει ποτέ αλλά ok είναι μικρές οι διαφορές απλά και μονό για να έχουμε να λεμε! 

KuEv0gL.jpg

Το write της L3 όμως είναι σημαντικά μικρότερο . Εγώ με 3600 έχω ακόμα μεγαλύτερη διαφορά .

Επισης w11 με w11update έχεις μεγάλη διαφορά στη latency της ram . Γιατί άλλαξες κάτι στις ρυθμίσεις ??

Τρέξε πάλι τα aida μήπως έτρεχε τίποτα από πίσω 

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...