Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, makhs5 είπε

Δεν ειπα οτι ενεργοποιει τα 11αρια, εννοειτε οτι το ξερω, σε παλιο συστημα αυτο εννοουσα, αφου αυτο λεω πριν το εκανα

Ολα τα υπολοιπα τα εχω ηδη γραψει πριν, μην τα ξαναγραφω διαβασε τα

EDIT: Εγραψα πριν την λεξη "ενεργοποιηση" λογω κεκτημενης ταχυτητας, λαθος, δεν εννοουσα φυσικα αυτο

Σε παλια συστηματα αυτο εννοουσα, και αυτο ειχα κανει.

Την διορθωσα τωρα την λαθος λεξη που ειχα γραψει

Τι παράθυρα VDSL κάνει κατά την εγκατάσταση; Μήπως κάνει και οπτικές ίνες;
Με το patch από πάνω τα πέρασα σε Fx8350 με το ίδιο user/pwd του main pc που έχω τράπεζες κτλ (φυσικά τα πάντα με 2FA) και ούτε router μου κατέβασε, ούτε καμπίνες, ούτε ιούς και ούτε με χρέωσε τίποτα!
Κάτι άλλο θα έγινε που δεν θα θυμάται μετά την εγκατάσταση ή ήταν μολυσμένο το PC από πριν.

 

Στα του update, χθες μετά το Update καμιά ώρα περίπου είχα την πρώτη μου black screen of death!
Από Leaked ως και πριν το update δεν είχα ούτε ένα BSOD, ούτε ένα crash!
Κάτι φτιάξανε μάλλον και κάτι χάλασαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, makhs5 είπε

Δεν ειπα οτι ενεργοποιει τα 11αρια, εννοειτε οτι το ξερω, σε παλιο συστημα αυτο εννοουσα, αφου αυτο λεω πριν το εκανα

Ολα τα υπολοιπα τα εχω ηδη γραψει πριν, μην τα ξαναγραφω διαβασε τα

EDIT: Εγραψα πριν την λεξη "ενεργοποιηση" λογω κεκτημενης ταχυτητας, λαθος, δεν εννοουσα φυσικα αυτο

Σε παλια συστηματα αυτο εννοουσα, και αυτο ειχα κανει.

Την διορθωσα τωρα την λαθος λεξη που ειχα γραψει

ακολούθησα τον τρόπο σου χθες το απογευμα και εγκατεστησα απο το γνησιο ISO κατεβασμενο απο την Microsoft . Ολα πηγαν καλα στηθηκε το λειτουργικο απο την αρχη επειτα απο format για να ειμαι σιγουρος οτι ολα ειναι ΟΚ . Να ρωτησω κατι . Παρολο που εχω αλλαξει τους κωδικους μου παντου , μου ηρθε μηνυμα χθες απο outlook.com για υποπτη δραστηριοτητα και προσπαθειες συνδεσης απο μπαγκλαντες , ινδια και Νεπαλ μεσα σε 40 λεπτα . Λογικα με τους κωδικους μου αλλαγμενους ειμαι καλυμενος και δεν εχω κανενα απολυτως θεμα ετσι δεν ειναι ; Προσπαθουν να μπουνε με τους παλιους και δεν τους αφηνει και απλα εγω παιρνω ειδοποιησεις . Παιζει να μπορουνε ακομα να συνδεθουν με καποιο τροπο ; η αλλαγη των κωδικων εγινε μετα το format και την καθαρη εγκατασταση των 11 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Όντως έφτιαξε το L3 latency. Από 32,8ns σε 9,9ns όπως στα win 10 

Τα GB/s δεν έφτιαξαν όμως καθώς δεν είναι σταθερά υψηλά όπως στα Win10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Τα GB/s δεν έφτιαξαν όμως καθώς δεν είναι σταθερά υψηλά όπως στα Win10.

ναι συμφωνω παιζω με την τελευταια dev 22483  δεν ειναι ποια  σταθερα τα GB/S  της L3 cache ενω ειταν πριν

μια αλλαζει το read  μια το copy μια το write  καθε run που κανω

τωρα η καποιο update η καποιο patch την  εκανε τη δουλεια ψαξιμο θελει παλι 

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, comfuzio είπε

Τι παράθυρα VDSL κάνει κατά την εγκατάσταση; Μήπως κάνει και οπτικές ίνες;
Με το patch από πάνω τα πέρασα σε Fx8350 με το ίδιο user/pwd του main pc που έχω τράπεζες κτλ (φυσικά τα πάντα με 2FA) και ούτε router μου κατέβασε, ούτε καμπίνες, ούτε ιούς και ούτε με χρέωσε τίποτα!
Κάτι άλλο θα έγινε που δεν θα θυμάται μετά την εγκατάσταση ή ήταν μολυσμένο το PC από πριν.

Την ωρα που εκανε την εγκατασταση το διευκρινηζω οχι καθαρη πανω απο τα 10αρια, καθε μισο με ενα λεπτο, παντα στο περιπου, αναβοσβηνε "στιγμιαια" ενα παραθυρο μαυρο "εντολων" που ειχε μια λεξη σ αυτο "VDSL" . 

Εχω κανει εκατονταδες φορματ σε υπολογιστες δικους μου και μη εδω και 20 χρονια που ασχολουμαι ενεργα με το αθλημα, και πιστεψε με γνωριζω πολλα, πρωτη φορα βλεπω να συμβαινει αυτο.

Το PC μου ηταν και ειναι παντα 100% καθαρο και παντα τεσταρισμενο.

3 ώρες πριν, GaGaS_Thess είπε

ακολούθησα τον τρόπο σου χθες το απογευμα και εγκατεστησα απο το γνησιο ISO κατεβασμενο απο την Microsoft . Ολα πηγαν καλα στηθηκε το λειτουργικο απο την αρχη επειτα απο format για να ειμαι σιγουρος οτι ολα ειναι ΟΚ . Να ρωτησω κατι . Παρολο που εχω αλλαξει τους κωδικους μου παντου , μου ηρθε μηνυμα χθες απο outlook.com για υποπτη δραστηριοτητα και προσπαθειες συνδεσης απο μπαγκλαντες , ινδια και Νεπαλ μεσα σε 40 λεπτα . Λογικα με τους κωδικους μου αλλαγμενους ειμαι καλυμενος και δεν εχω κανενα απολυτως θεμα ετσι δεν ειναι ; Προσπαθουν να μπουνε με τους παλιους και δεν τους αφηνει και απλα εγω παιρνω ειδοποιησεις . Παιζει να μπορουνε ακομα να συνδεθουν με καποιο τροπο ; η αλλαγη των κωδικων εγινε μετα το format και την καθαρη εγκατασταση των 11 

Απο την στιγμη που εσβυσες τα παντα και εκανες καθαρη εγκατασταση εισαι πλεον καλυμενος, απλα ειναι αυτο που ειπες, προσπαθουν να μπουν και δεν μπορουν πλεον γιατι αλλαξες κωδικους

Μην ανησυχεις, ολα οκ τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το script ρε συ είναι ανοιχτό και είναι εδώ
https://github.com/AveYo/MediaCreationTool.bat/blob/main/MediaCreationTool.bat
κάνε ένα ctrl+f και γράψε VDSL το μόνο που βγάζει είναι το vdsldr.exe το οποίο και είναι Virtual Disk Service Loader επίσημο αρχείο της MS.

Όπως είπα και πιο πριν, κάτι άλλο θα έγινε πριν ή μετά και σίγουρα δεν ήταν από το από πάνω .bat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, comfuzio είπε

Το script ρε συ είναι ανοιχτό και είναι εδώ
https://github.com/AveYo/MediaCreationTool.bat/blob/main/MediaCreationTool.bat
κάνε ένα ctrl+f και γράψε VDSL το μόνο που βγάζει είναι το vdsldr.exe το οποίο και είναι Virtual Disk Service Loader επίσημο αρχείο της MS.

Όπως είπα και πιο πριν, κάτι άλλο θα έγινε πριν ή μετά και σίγουρα δεν ήταν από το από πάνω .bat

Εγω παντως με τον τροπο που εγραψα παραπανω εκανα μετα καθαρη εγκατασταση και ολα πανε ρολοι

Και ο τροπος αυτος εχει μονο δυο εντολες μεσα τις μονο απαραιτητες, και τιποτ αλλο

Το αλλο εχει ολοκληρη εκθεση μεσα

Αφου ολο αυτο γινεται μονο με δυο εντολιτσες τις μονο απαραιτητες, γιατι χρειαζονται τοσα πολλα;

Μονο που ειναι οι "λογικα" απαραιτητες, μονο αυτες και τελος 

"BypassTPMCheck"=dword:00000001
"BypassSecureBootCheck"=dword:00000001

Γιατι να ασχολουμαι με "εκθεσεις";

Εσενα φιλε μου αφου σου αρεσουν τα πολλα μια χαρα για σενα τοτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makhs5 είπε

Εγω παντως με τον τροπο που εγραψα παραπανω εκανα μετα καθαρη εγκατασταση και ολα πανε ρολοι

Και ο τροπος αυτος εχει μονο δυο εντολες μεσα τις μονο απαραιτητες, και τιποτ αλλο

Το αλλο εχει ολοκληρη εκθεση μεσα

Αφου ολο αυτο γινεται μονο με δυο εντολιτσες τις μονο απαραιτητες, γιατι χρειαζονται τοσα πολλα;

Μονο που ειναι οι "λογικα" απαραιτητες, μονο αυτες και τελος 

"BypassTPMCheck"=dword:00000001
"BypassSecureBootCheck"=dword:00000001

Γιατι να ασχολουμαι με "εκθεσεις";

Εσενα φιλε μου αφου σου αρεσουν τα πολλα μια χαρα για σενα τοτε

Γιατί δεν είναι μόνο αυτοί οι περιορισμοί που βάζει ο εγκαταστάτης των 11. Είναι και άλλοι, η χωρητικότητα του δίσκου, ελάχιστη Ram κλπ. Εσένα μπορεί να μη σου χρειάζεται η άρση των περιορισμών αυτών, σε άλλους όμως χρειάζεται.

Και συνεχίζεις με τα λεγόμενά σου να υπονοείς ότι η συγκεκριμένη λύση έχει κακόβουλο λογισμικό κλπ., ενώ όλοι σου λένε ότι είναι πεντακάθαρη και από αλλού προέκυψε το όποιο πρόβλημα.

Γι' αυτό λοιπόν πρέπει να ξεκαθαρίσουμε την κατάσταση, ώστε όσοι διαβάζουν να μην τους δημιουργούνται ανησυχίες άσκοπα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Γιατί δεν είναι μόνο αυτοί οι περιορισμοί που βάζει ο εγκαταστάτης των 11. Είναι και άλλοι, η χωρητικότητα του δίσκου, ελάχιστη Ram κλπ. Εσένα μπορεί να μη σου χρειάζεται η άρση των περιορισμών αυτών, σε άλλους όμως χρειάζεται.

Και συνεχίζεις με τα λεγόμενά σου να υπονοείς ότι η συγκεκριμένη λύση έχει κακόβουλο λογισμικό κλπ., ενώ όλοι σου λένε ότι είναι πεντακάθαρη και από αλλού προέκυψε το όποιο πρόβλημα.

Γι' αυτό λοιπόν πρέπει να ξεκαθαρίσουμε την κατάσταση, ώστε όσοι διαβάζουν να μην τους δημιουργούνται ανησυχίες άσκοπα.


"BypassCPUCheck"=dword:00000001
"BypassStorageCheck"=dword:00000001
"BypassRAMCheck"=dword:00000001
"BypassTPMCheck"=dword:00000001
"BypassSecureBootCheck"=dword:00000001
 

Οριστε αγορι μου, τελοιως απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Το write της L3 όμως είναι σημαντικά μικρότερο . Εγώ με 3600 έχω ακόμα μεγαλύτερη διαφορά .

Επισης w11 με w11update έχεις μεγάλη διαφορά στη latency της ram . Γιατί άλλαξες κάτι στις ρυθμίσεις ??

Τρέξε πάλι τα aida μήπως έτρεχε τίποτα από πίσω 

Οι ρυθμίσεις είναι οι standard που έχω μόνιμα δεν έχει αλλάξει κάτι.
Το mem latency έχω την εντύπωση ότι ανέβηκε λίγο μετά το install του νέου amd chipset driver και όχι από το win update αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, makhs5 είπε


"BypassCPUCheck"=dword:00000001
"BypassStorageCheck"=dword:00000001
"BypassRAMCheck"=dword:00000001
"BypassTPMCheck"=dword:00000001
"BypassSecureBootCheck"=dword:00000001
 

Οριστε αγορι μου, τελοιως απλα.

Δηλ αυτο https://github.com/AveYo/MediaCreationTool.bat/blob/main/MediaCreationTool.bat

Σου αρεσει καλυτερα απο το δικο μου?

Μαλλον σε καποια παιδια αρεσουν "οι εκθεσεις". συγχαρητηρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Δηλ αυτο https://github.com/AveYo/MediaCreationTool.bat/blob/main/MediaCreationTool.bat

Σου αρεσει καλυτερα απο το δικο μου?

Μαλλον σε καποια παιδια αρεσουν "οι εκθεσεις". συγχαρητηρια

Ρε παιδιά γιατί μαλώνετε ; Παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα σε εμένα από μια έκδοση που έβαλα μέσω μιας διαδικασίας και προτού την σβήσω και γυρίσω στα 10 άρια είπα να ψαχτώ λίγο ακόμα μπας γλιτώσω να πάω προς τα πίσω και μείνω στα 11 αλλά σωστά . Έγραψα εδώ μήπως και κάποιος πει και σε εμένα έτυχε και ψαχτούμε όλοι λίγο παραπάνω . Γιατί ήταν σύμπτωση ( ? ) το ότι όλα ξεκίνησαν αμέσως μετά την εγκατάσταση του <<πειραγμένου>> ISO . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Ρε παιδιά γιατί μαλώνετε ; Παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα σε εμένα από μια έκδοση που έβαλα μέσω μιας διαδικασίας και προτού την σβήσω και γυρίσω στα 10 άρια είπα να ψαχτώ λίγο ακόμα μπας γλιτώσω να πάω προς τα πίσω και μείνω στα 11 αλλά σωστά . Έγραψα εδώ μήπως και κάποιος πει και σε εμένα έτυχε και ψαχτούμε όλοι λίγο παραπάνω . Γιατί ήταν σύμπτωση ( ? ) το ότι όλα ξεκίνησαν αμέσως μετά την εγκατάσταση του <<πειραγμένου>> ISO . 

Σε καμια περιπτωση δεν μαλωνουμε, απλως προσπαθω με την "λογικη" να αποδειξω οτι πιο απλα πιο καθαρα και πιο ευκολα γινεται και αλλοιως

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, makhs5 είπε


"BypassCPUCheck"=dword:00000001
"BypassStorageCheck"=dword:00000001
"BypassRAMCheck"=dword:00000001
"BypassTPMCheck"=dword:00000001
"BypassSecureBootCheck"=dword:00000001
 

Οριστε αγορι μου, τελοιως απλα.

 

1 λεπτό πριν, makhs5 είπε

Σε καμια περιπτωση δεν μαλωνουμε, απλως προσπαθω με την "λογικη" να αποδειξω οτι πιο απλα πιο καθαρα και πιο ευκολα γινεται και αλλοιως

 

Ωραία, σύμφωνοι, μπορεί να γίνεται και με τον τρόπο που λες, δεν το δοκίμασα. Και φυσικά δεν μαλώνουμε.

Παραμένουν όμως δύο θέματα.

Πρώτο, το fix για το οποίο μιλάμε είναι ασφαλές.

Δεύτερο, και αυτό είναι που μου αρέσει, με αυτό φτιάχνεις δικό σου ISO με βάση ένα καθαρό ISO των 10 που κατεβάζεις από την MS, και έτσι έχεις ένα ISO έτοιμο για να το χρησιμοποιείς σε όσες εγκαταστάσεις θες, χωρίς κάθε φορά να κάνεις τις ίδιες τροποποιήσεις σε κάθε εγκατάσταση. Είναι πλέον έτοιμα όλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

 

Ωραία, σύμφωνοι, μπορεί να γίνεται και με τον τρόπο που λες, δεν το δοκίμασα. Και φυσικά δεν μαλώνουμε.

Παραμένουν όμως δύο θέματα.

Πρώτο, το fix για το οποίο μιλάμε είναι ασφαλές.

Δεύτερο, και αυτό είναι που μου αρέσει, με αυτό φτιάχνεις δικό σου ISO με βάση ένα καθαρό ISO των 10 που κατεβάζεις από την MS, και έτσι έχεις ένα ISO έτοιμο για να το χρησιμοποιείς σε όσες εγκαταστάσεις θες, χωρίς κάθε φορά να κάνεις τις ίδιες τροποποιήσεις σε κάθε εγκατάσταση. Είναι πλέον έτοιμα όλα.

Δεν ειναι κοπος οι δυο κινησεις που γινονται στο φορματ, ο καθενας επιλεγει οτι θελει βεβαια, οτι κρινει αυτος με βαση την δικη του λογικη

Εγω προτιμω τον κατ εμε πιο απλο και πιο ασφαλες, γιατι ειναι πασιφανες τα κλειδια μητρωου που μπαινουν

Ο καθενας κρινει οπως θελει βεβαια, δημοκρατια εχουμε, λεμε οτι εχουμε οκ..

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...