Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Deu164 είπε

Οι ρυθμίσεις είναι οι standard που έχω μόνιμα δεν έχει αλλάξει κάτι.
Το mem latency έχω την εντύπωση ότι ανέβηκε λίγο μετά το install του νέου amd chipset driver και όχι από το win update αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος 

0,9 ns διαφορά στο memory latency δεν είναι λίγο είναι πολύ . Δε δικαιολογείται .

Για αυτό το 0,9ns μπορείς να φας ώρες overclocking / testing . Μέχρι 0,2ns διακύμανση με δεδομένο ότι δεν αλλάζουν οι ρυθμίσεις είναι οκ , και από run σε run συμβαίνει

Πιστεύω ότι το run του aida το έκανες αμέσως μόλις άνοιξες το pc και δείχνει ότι 'ναι από τα services που έτρεχαν από πίσω . Για αυτό λέω ξανατρεξε μια φορά το aida .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μου εβγαλε μηνυμα να κανω αναβαθμιση σε 11 .

με 9 3900χ   που είμαι να κανω η περιμένω .είμαι στην δουλεία και δεν μπορω να διαβασω σελιδες πισω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kinitos είπε

μου εβγαλε μηνυμα να κανω αναβαθμιση σε 11 .

με 9 3900χ   που είμαι να κανω η περιμένω .είμαι στην δουλεία και δεν μπορω να διαβασω σελιδες πισω 

Να την κάνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Εκείνοι που είχαν θέμα με το VDSL...κάτι σε τι δίσκο έκαναν την εγκατάσταση; 

Σε HDD 500GB, αν και δεν νομιζω οτι εχει καμια σημασια αυτο

Με το αλλο που εβαλα μετα ομως που ειναι σαφως πιο απλο δεν μου εβγαλε τετοια μυνηματα στην εγκατασταση

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είχα βάλει και εγώ σε fx 8350 με το media creation tool με αναβάθμιση και μου έρχονταν email να αλλάξω τον κωδικό. 

 Έκανα καθαρή εγκατάσταση τώρα με το bypass στην registry και άλλαξα τον κωδικό από το κινητό.

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι για να κάνει τις προαιρετικές ενημερώσεις του hw πρέπει να ψάξεις αρκετά μέχρι να το βρεις 😒

Το netplwiz δεν μου δουλεύει, πως το κάνω να μην ζητάει κωδικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kinitos είπε

μου εβγαλε μηνυμα να κανω αναβαθμιση σε 11 .

με 9 3900χ   που είμαι να κανω η περιμένω .είμαι στην δουλεία και δεν μπορω να διαβασω σελιδες πισω 

Να ΜΗΝ την κάνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, lefstef είπε

Το netplwiz δεν μου δουλεύει, πως το κάνω να μην ζητάει κωδικό;

Με το control userpasswords2; Τρέξε στο έτσι όπως είναι στο run.

Έχει κανείς άλλος θέματα με τα γραφικά; Και δεν εννοώ στα παιχνίδια, αλλά σε απλή καθημερινή χρήση, στο desktop, στο browsing ή σε απλές εναλλαγές γραφικών. Κάτι κάτι μικρο-κολλήματα, σα να κολλάει για κλάσματα και μετά συνεχίζει. Το έχω παρατηρήσει περισσότερο από όταν έβαλα ένα θέμα κι αλλάζει τις εικόνες του desktop, οπότε σε κάθε εναλλαγή, κάνει σα να αλλάζω κανάλι στην ΤV, ένα μικρό τρεμόπαιγμα. Επίσης, πολλές φορές είναι σα να κολλάει στο youtube. Προχωράει ο ήχος και μετά η εικόνα με μια γρήγορη κίνηση επανέρχεται σε συγχρονισμό με τον βίντεο, πράγμα που το θεωρώ απίστευτα κουλό. Είναι λες και προσπαθείς να παίξεις 4k βίντεο σε λάπτοπ 10ετίας ένα πράγμα. Βέβαια με ένα restart όλα επανέρχονται και γίνονται πάλι σβέλτα και ζωηρά. 
Όταν πάει από το κακό στο χειρότερο, παρατηρώ και mouse lag, σε σημείο που νομίζεις ότι το pc κόλλησε ή ότι έμεινε από μπαταρία (το ποντίκι). Στην αρχή κατηγορούσα τη logitech, αλλά με ένα restart, χάνεται κι αυτό. Προφανώς αυτό συμβαίνει μια στο τόσο κι όχι καθημερινά.

Έκδοση τελευταία (2200.282), drivers/ενημερώσεις ό,τι τελευταίο υπάρχει. Το μόνο που δεν έχω τσεκάρει για το θέμα στον browser είναι να δοκιμάσω σε άλλους ή να βγάλω το hardware acceleration, μήπως αυτό έχει θέμα.

Επεξ/σία από Delijohn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Σε HDD 500GB, αν και δεν νομιζω οτι εχει καμια σημασια αυτο

Για εμένα έχει μεγάλη σημασία. Μόνο μια φορά κάθισα να τελειώσω εγκατάσταση σε Windows 10 πριν τέσσερις μήνες (συνήθως μετά το μισάωρο βαριόμουν και σταματούσα την εγκατάσταση) επειδή δεν είχα διαθέσιμο SSD. Κι εμένα μου έβγαζε κάτι CMD παράθυρα κατά την έναρξη τη πρώτη φορά που μπήκα στην επιφάνεια εργασίας, αλλά και μετά την επανεκκίνηση, όταν είχα εγκαταστήσει τους drivers και έμπαινε στην επιφάνεια εργασίας. Δεν πρόσεξα τι έγραφαν, αλλά εμφανίζονταν για 1-2s. Στον SSD φαίνεται ένα περίγραμμα μόνο, αφού αυτές οι ενέργειες γίνονται τάχιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Για εμένα έχει μεγάλη σημασία. Μόνο μια φορά κάθισα να τελειώσω εγκατάσταση σε Windows 10 πριν τέσσερις μήνες (συνήθως μετά το μισάωρο βαριόμουν και σταματούσα την εγκατάσταση) επειδή δεν είχα διαθέσιμο SSD. Κι εμένα μου έβγαζε κάτι CMD παράθυρα κατά την έναρξη τη πρώτη φορά που μπήκα στην επιφάνεια εργασίας, αλλά και μετά την επανεκκίνηση, όταν είχα εγκαταστήσει τους drivers και έμπαινε στην επιφάνεια εργασίας. Δεν πρόσεξα τι έγραφαν, αλλά εμφανίζονταν για 1-2s. Στον SSD φαίνεται ένα περίγραμμα μόνο, αφού αυτές οι ενέργειες γίνονται τάχιστα.

Ναι αλλα οπως γραφω και λιγο πιο πανω αυτα τα παραθυρα μου τα εμφανιζε "μονο" με το cmd που ξηλωσα μετα

Με το αλλο που εβαλα με τις δυο μονο συγεκριμενες εντολες, κανενα παραθυρο δεν εβγαλε ουτε μια φορα

Επισεις να ξαναπω οτι εχω κανει αμετρητα φορματ γενικα, μονο μια φορα μου τα εμφανιζε με το συγκεκριμενο που μετα ξηλωσα

Οχι δεν ειναι απο τον σκληρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Delijohn είπε

Με το control userpasswords2; Τρέξε στο έτσι όπως είναι στο run.

Έχει κανείς άλλος θέματα με τα γραφικά; Και δεν εννοώ στα παιχνίδια, αλλά σε απλή καθημερινή χρήση, στο desktop, στο browsing ή σε απλές εναλλαγές γραφικών. Κάτι κάτι μικρο-κολλήματα, σα να κολλάει για κλάσματα και μετά συνεχίζει. Το έχω παρατηρήσει περισσότερο από όταν έβαλα ένα θέμα κι αλλάζει τις εικόνες του desktop, οπότε σε κάθε εναλλαγή, κάνει σα να αλλάζω κανάλι στην ΤV, ένα μικρό τρεμόπαιγμα. Επίσης, πολλές φορές είναι σα να κολλάει στο youtube. Προχωράει ο ήχος και μετά η εικόνα με μια γρήγορη κίνηση επανέρχεται σε συγχρονισμό με τον βίντεο, πράγμα που το θεωρώ απίστευτα κουλό. Είναι λες και προσπαθείς να παίξεις 4k βίντεο σε λάπτοπ 10ετίας ένα πράγμα. Βέβαια με ένα restart όλα επανέρχονται και γίνονται πάλι σβέλτα και ζωηρά. 
Όταν πάει από το κακό στο χειρότερο, παρατηρώ και mouse lag, σε σημείο που νομίζεις ότι το pc κόλλησε ή ότι έμεινε από μπαταρία (το ποντίκι). Στην αρχή κατηγορούσα τη logitech, αλλά με ένα restart, χάνεται κι αυτό. Προφανώς αυτό συμβαίνει μια στο τόσο κι όχι καθημερινά.

Έκδοση τελευταία (2200.282), drivers/ενημερώσεις ό,τι τελευταίο υπάρχει. Το μόνο που δεν έχω τσεκάρει για το θέμα στον browser είναι να δοκιμάσω σε άλλους ή να βγάλω το hardware acceleration, μήπως αυτό έχει θέμα.

δεν μου βγάζει επιλογή να βάλω το password. η εντολή που  μου έδωσες βγάζει ακριβώς το ίδιο παράθυρο με το netplwiz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lefstef είπε

δεν μου βγάζει επιλογή να βάλω το password. η εντολή που  μου έδωσες βγάζει ακριβώς το ίδιο παράθυρο με το netplwiz

Είπες δε σου δουλεύει, οπότε θεώρησα ότι δεν ανοίγει καν.. 
Αν ανοίγει, απλά τσεκάρεις το πάνω πάνω τσεκάκι να είναι "οφφ". Αν είναι ήδη "οφφ", τσέκαρέ το και ξανά ξετσέκαρέ το και με το apply θα ζητήσει δυο φορές τον κωδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε κάποιες περιπτώσεις domain, passwordless login κτλ δεν εμφανίζεται καν το checkbox στο netplwiz (πρώην control userpasswords2), πρέπει να γίνει μέσω registry

https://www.tenforums.com/tutorials/3539-sign-user-account-automatically-windows-10-startup.html#option2

Και στα 10 μπορεί να γίνει

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Σε κάποιες περιπτώσεις domain, passwordless login κτλ δεν εμφανίζεται καν το checkbox στο netplwiz (πρώην control userpasswords2), πρέπει να γίνει μέσω registry

https://www.tenforums.com/tutorials/3539-sign-user-account-automatically-windows-10-startup.html#option2

Και στα 10 μπορεί να γίνει

Ακριβως ετσι το εκανα χθες.Δουλευει ΑΨΟΓΑ.

Εψαξα και βρηκα τον οδηγο που ακολουθησα χθες.Γρήγορη Είσοδος Στα Windows 10 Χωρίς Κωδικό - PCsteps.gr

θα πας στο σημειο που λεει, Είσοδος στα Windows 10 χωρίς κωδικό μέσω του Μητρώου.Ειναι  ευκολο  ,μην αγχωνεσαι.

17 λεπτά πριν, gkpapad είπε

Ακριβως ετσι το εκανα χθες.Δουλευει ΑΨΟΓΑ.

Εψαξα και βρηκα τον οδηγο που ακολουθησα χθες.Γρήγορη Είσοδος Στα Windows 10 Χωρίς Κωδικό - PCsteps.gr

θα πας στο σημειο που λεει, Είσοδος στα Windows 10 χωρίς κωδικό μέσω του Μητρώου.Ειναι  ευκολο  ,μην αγχωνεσαι.

1)Παραθέτουμε αριθμητικά τα βήματα που απαιτούνται για να υλοποιηθεί η είσοδος στα Windows 10 χωρίς κωδικό, μέσω της επεξεργασίας του μητρώου. 

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows NT \ CurrentVersion \ Winlogon

2)Από το δεξί τμήμα του παραθύρου, κάνουμε διπλό κλικ στην καταχώρηση DefaultUserName.Κατα πασα πιθανοτητα δεν θα την βρεις και θα πρπει να την δημιουργησεις.

3)

Στη συνέχεια, κάνουμε διπλό κλικ στην καταχώρηση “DefaultPassword”. Πληκτρολογούμε τον κωδικό της πρόσβασής μας και κάνουμε κλικ στο OK.

Σε περίπτωση που η καταχώρηση DefaultPassword δεν υπάρχει, πρέπει να τη δημιουργήσουμε χειροκίνητα

4)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Να την κάνεις...

 

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Να ΜΗΝ την κάνεις...

βασικα το ρωτησα για το θεμα που ειχε με ryzen αν λυθηκε,

αλλα μιας και μου δωσατε τις απαντησεις θα πειτε ναι η οχι και γιατι ομως?

μην μου πειτε οτι ειναι νεα ακομα και λοιπα.

απο την πρωτη μερα που βγαιναν τα win τα εβαζα παντα αμεσα.

ε και μεγαλωνα και εγω με τα οποια προβληματα τους.

αν ειναι σαν τα σβηστα - μιλενιουμ η 8 τοτε οκ δεν ειναι καν για δοκιμη ΛΟΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...