Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω παίξει ποτέ mass effect και έχω διαβάσει τα καλύτερα. Μετά το update του fh5 που μπήκα λίγο να δω μου είχε δώσει όλα τα accolades που είχα πάρει και δεν τα έδινε πριν το update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tigio13 είπε

Δεν έχω παίξει ποτέ mass effect και έχω διαβάσει τα καλύτερα. Μετά το update του fh5 που μπήκα λίγο να δω μου είχε δώσει όλα τα accolades που είχα πάρει και δεν τα έδινε πριν το update.

Eμενα πάλι μετά το update το παιχνίδι είναι unplayable. Loading screens ατέλειωτα, δεν μπαίνουν τα tune και τα paint jobs πολλές φορες, γενικά χαλι. Aπότι κατάλαβα δεν έχει μπει το update για όλους, απλά το κατεβάσαμε για κάποιο λόγο, γιατί απότι είδα έχουν αλλάξει το σκηνικό στο starting screen, σε εμένα δεν έχει αλλάξει όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, αυξήθηκαν τα loading times με το χθεσινό update του FH5. Ωστόσο, διόρθωσαν πολλά πράγματα. Arcade όταν μαζευόμασταν 4-5-6 έβγαινε, και βασικά είχαμε βγάλει αρκετά 60αρια. Πλέον ακόμη και μόνος σου μπορείς να βγάλεις και τους 3 γύρους γιατί έκαναν adapt τους στόχους αναλόγως των ατόμων. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο το loading, ένα tune πήγα να βάλω και κόλλησε στο apply, έπρεπε να το τερματίσω για να ξεκολλήσει, έγινε δυο φορές και δεν έχω παίξει πολύ μετά το update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, leo066 said:

Δεν είναι μόνο το loading, ένα tune πήγα να βάλω και κόλλησε στο apply, έπρεπε να το τερματίσω για να ξεκολλήσει, έγινε δυο φορές και δεν έχω παίξει πολύ μετά το update.

εχει προβληματα  μετα το update. Περιμενουμε hotfix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι ώρα βγήκε το Update; Χτες έπαιζα μέχρι τις 2 και δεν είδα κάτι (εκτός αν το έχω βάλει αυτόματο οπότε δεν το πήρα χαμπάρι - δε σε ειδοποιεί;)

Επεξ/σία από thagkol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bill_viper είπε

Πράγματι, αυξήθηκαν τα loading times με το χθεσινό update του FH5. Ωστόσο, διόρθωσαν πολλά πράγματα. Arcade όταν μαζευόμασταν 4-5-6 έβγαινε, και βασικά είχαμε βγάλει αρκετά 60αρια. Πλέον ακόμη και μόνος σου μπορείς να βγάλεις και τους 3 γύρους γιατί έκαναν adapt τους στόχους αναλόγως των ατόμων. 

Πολύ θετικό αν όντως το φτιάξανε. Θα βάλω να κατέβει το patch να δω τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε λοιπόν και η G1 και συνδέθηκε στο X και όλα δουλεύουν ρολόι, 4K, 120hz, VRR, ALLM, Dolby Vision & Atmos, αυτόματη ενεργοποίηση του game optimizer mode, όλα όμορφα και ωραία περνάνε από την κονσόλα στην τηλεόραση μέσω του ενισχυτή της Marantz, δεν μπορείς να ζητήσεις και τίποτα επιπλέον. Μόνος προβληματισμός η ενεργοποίηση του hgig mode, μου δίνει την εντύπωση ότι κάνει πιο σκοτεινό από όσο θα ήθελα το HDR περιεχόμενο. Ξέρω ότι υποτίθεται πως αυτή η επιλογή αναπαράγει το παιχνίδι όπως ο developer θέλει αλλά συνήθισα σε κάτι πιο φωτεινό. Πχ αυτόν τον καιρό παίζω μέσα από το game pass το Star Wars Jedi Fallen Order (ωραίο παιχνίδι παρεπιπτόντως, παίζει σε Dolby vision στο X) και υπάρχουν στιγμές που θέλω λίγη παραπάνω φωτεινότητα που έρχεται με την απενεργοποίηση του hgig mode.

Υ.Γ. 1000 μπράβο στην MS για το Dolby Vision, γ@μ@ει! Πότε δεν περίμενα ότι θα παίζω videogames σε DV, απίστευτη ποιότητα απεικόνισης..ειδικά σε κάτι πλανήτες, κάθεσαι απλά και χαζεύεις το τοπίο, totally speechless..

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, music_lover είπε

Ήρθε λοιπόν και η G1 και συνδέθηκε στο X και όλα δουλεύουν ρολόι, 4K, 120hz, VRR, ALLM, Dolby Vision & Atmos, αυτόματη ενεργοποίηση του game optimizer mode, όλα όμορφα και ωραία περνάνε από την κονσόλα στην τηλεόραση μέσω του ενισχυτή της Marantz, δεν μπορείς να ζητήσεις και τίποτα επιπλέον. Μόνος προβληματισμός η ενεργοποίηση του hgig mode, μου δίνει την εντύπωση ότι κάνει πιο σκοτεινό από όσο θα ήθελα το HDR περιεχόμενο. Ξέρω ότι υποτίθεται πως αυτή η επιλογή αναπαράγει το παιχνίδι όπως ο developer θέλει αλλά συνήθισα σε κάτι πιο φωτεινό. Πχ αυτόν τον καιρό παίζω μέσα από το game pass το Star Wars Jedi Fallen Order (ωραίο παιχνίδι παρεπιπτόντως, παίζει σε Dolby vision στο X) και υπάρχουν στιγμές που θέλω λίγη παραπάνω φωτεινότητα που έρχεται με την απενεργοποίηση του hgig mode.

Υ.Γ. 1000 μπράβο στην MS για το Dolby Vision, γ@μ@ει! Πότε δεν περίμενα ότι θα παίζω videogames σε DV, απίστευτη ποιότητα απεικόνισης..ειδικά σε κάτι πλανήτες, κάθεσαι απλά και χαζεύεις το τοπίο, totally speechless..

Όλα dolby vision τα παιζω εγω και δείχνουν να εχουν πιο ωραίους φωτισμούς,οπότε ξεπλέκω και με τα hgig ktlp

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2021 στις 1:39 ΠΜ, privateer είπε

 

gamepass συντομα🤑🤑

Όλα τα Mass Effect υπάρχουν ήδη στο game pass, αυτό τι διαφορά έχει; Καλύτερη εικόνα;

42 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Όλα dolby vision τα παιζω εγω και δείχνουν να εχουν πιο ωραίους φωτισμούς,οπότε ξεπλέκω και με τα hgig ktlp

Εξαρτάται νομίζω από το παιχνίδι και τις συνθήκες, στο τούνελ που δείχνει εδώ έχω φάει στούκα ακριβώς επειδή δε φαινόταν η στροφή 

https://www.whathifi.com/advice/hgig-explained-what-is-hgig-how-do-you-get-it-and-should-you-use-it

Δεν ήξερα καν τι είναι το Hgig και αν το έχω ενεργοποιημένο, έχω C1 αγορασμένη πρόσφατα άρα σίγουρα υπάρχει σαν επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, music_lover είπε

Ήρθε λοιπόν και η G1 και συνδέθηκε στο X και όλα δουλεύουν ρολόι, 4K, 120hz, VRR, ALLM, Dolby Vision & Atmos, αυτόματη ενεργοποίηση του game optimizer mode, όλα όμορφα και ωραία περνάνε από την κονσόλα στην τηλεόραση μέσω του ενισχυτή της Marantz, δεν μπορείς να ζητήσεις και τίποτα επιπλέον. Μόνος προβληματισμός η ενεργοποίηση του hgig mode, μου δίνει την εντύπωση ότι κάνει πιο σκοτεινό από όσο θα ήθελα το HDR περιεχόμενο. Ξέρω ότι υποτίθεται πως αυτή η επιλογή αναπαράγει το παιχνίδι όπως ο developer θέλει αλλά συνήθισα σε κάτι πιο φωτεινό. Πχ αυτόν τον καιρό παίζω μέσα από το game pass το Star Wars Jedi Fallen Order (ωραίο παιχνίδι παρεπιπτόντως, παίζει σε Dolby vision στο X) και υπάρχουν στιγμές που θέλω λίγη παραπάνω φωτεινότητα που έρχεται με την απενεργοποίηση του hgig mode.

Υ.Γ. 1000 μπράβο στην MS για το Dolby Vision, γ@μ@ει! Πότε δεν περίμενα ότι θα παίζω videogames σε DV, απίστευτη ποιότητα απεικόνισης..ειδικά σε κάτι πλανήτες, κάθεσαι απλά και χαζεύεις το τοπίο, totally speechless..

Με τόσο καλή TV, θα πρότεινα να επενδύσεις σε ένα επαγγελματικό calibration. Θα δεις σίγουρα μεγάλη διαφορά σε όλα τα modes και ειδικότερα σε αυτά που ακολουθούν τα standards της βιομηχανίας και της πρόθεσης του δημιουργού όπως το HGiG.

Εγώ προσωπικά δεν περίμενα να δω τόση βελτίωση και μετά το calibration εδώ και 1.5 χρόνο έχω πλέον σταματήσει να παίζω συνέχεια με τα settings της TV για να φέρω ένα επιθυμητό αποτέλεσμα ανάλογα με το περιεχόμενο. Όλα τα games δείχνουν απλά υπέροχα σε HGiG ανεξαρτήτως κονσόλας και δεν το αλλάζω με καμία επιπρόσθετη επεξεργασία HDR όπως το dynamic tone mapping το οποίο καταστρέφει εντελώς το gamma σε σκοτεινά παιχνίδια. Επίσης με σωστό calibration δεν χρειάζεται ούτε το dynamic contrast (το οποίο το έχω και αυτό στο OFF). Το panel σου δίνει τις maximum δυνατότητες του σε χρώματα και αντίθεση οποιοδήποτε και να είναι το περιεχόμενο της εικόνας. Είτε σκοτεινό, είτε φωτεινό.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...