Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Με τόσο καλή TV, θα πρότεινα να επενδύσεις σε ένα επαγγελματικό calibration. Θα δεις σίγουρα μεγάλη διαφορά σε όλα τα modes και ειδικότερα σε αυτά που ακολουθούν τα standards της βιομηχανίας και της πρόθεσης του δημιουργού όπως το HGiG.

Εγώ προσωπικά δεν περίμενα να δω τόση βελτίωση και μετά το calibration εδώ και 1.5 χρόνο έχω πλέον σταματήσει να παίζω συνέχεια με τα settings της TV για να φέρω ένα επιθυμητό αποτέλεσμα ανάλογα με το περιεχόμενο. Όλα τα games δείχνουν απλά υπέροχα σε HGiG ανεξαρτήτως κονσόλας και δεν το αλλάζω με καμία επιπρόσθετη επεξεργασία HDR όπως το dynamic tone mapping το οποίο καταστρέφει εντελώς το gamma σε σκοτεινά παιχνίδια. Επίσης με σωστό calibration δεν χρειάζεται ούτε το dynamic contrast (το οποίο το έχω και αυτό στο OFF). Το panel σου δίνει τις maximum δυνατότητες του σε χρώματα και αντίθεση οποιοδήποτε και να είναι το περιεχόμενο της εικόνας. Είτε σκοτεινό, είτε φωτεινό.

Επειδή λόγω του κορωνοϊού και της κατάστασης δε θέλω να βάλω κάποιον μέσα στο σπίτι, θεωρείς ότι έχει νόημα να ποστάρεις εδώ τις ρυθμίσεις σου ή αυτές είναι μοναδικές για κάθε δωμάτιο οπότε στο δικό μου σαλόνι δε θα έχει νόημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, thagkol είπε

Επειδή λόγω του κορωνοϊού και της κατάστασης δε θέλω να βάλω κάποιον μέσα στο σπίτι, θεωρείς ότι έχει νόημα να ποστάρεις εδώ τις ρυθμίσεις σου ή αυτές είναι μοναδικές για κάθε δωμάτιο οπότε στο δικό μου σαλόνι δε θα έχει νόημα;

Δεν έχω πρόβλημα να τις ποστάρω αλλά να ξέρετε ότι δυστυχώς σίγουρα δεν θα δώσουν το αποτέλεσμα που βλέπω εγώ ακόμα και αν πρόκειται για το ίδιο ακριβώς μοντέλο TV (έχω την LG C9). Δεν εξαρτάται από το δωμάτιο αλλά από το panel και πως βγαίνει αυτό από τη γραμμή παραγωγής. Είναι αδύνατο δηλαδή από τη φύση του να ταιριάξουν ακριβώς οι ρυθμίσεις 100%.

Παρόλα αυτά, εαν θέλει κάποιος τα settings μου ας μου στείλει pm και θα του τα δώσω, αλλά τονίζω πάλι ότι δεν θα πάρει το ίδιο οπτικό αποτέλεσμα με ένα κανονικό calibration αποκλειστικά για το δικό του panel με όργανα μέτρησης κλπ. Το πόσο βελτιωμένη θα είναι η εικόνα σε σχέση με πριν, θα είναι καθαρά θέμα τύχης.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, thagkol είπε

Όλα τα Mass Effect υπάρχουν ήδη στο game pass, αυτό τι διαφορά έχει; Καλύτερη εικόνα;

Ειναι τα remastered αυτά

https://www.windowscentral.com/every-difference-between-original-mass-effect-and-mass-effect-legendary-edition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Με τόσο καλή TV, θα πρότεινα να επενδύσεις σε ένα επαγγελματικό calibration. Θα δεις σίγουρα μεγάλη διαφορά σε όλα τα modes και ειδικότερα σε αυτά που ακολουθούν τα standards της βιομηχανίας και της πρόθεσης του δημιουργού όπως το HGiG.

Εγώ προσωπικά δεν περίμενα να δω τόση βελτίωση και μετά το calibration εδώ και 1.5 χρόνο έχω πλέον σταματήσει να παίζω συνέχεια με τα settings της TV για να φέρω ένα επιθυμητό αποτέλεσμα ανάλογα με το περιεχόμενο. Όλα τα games δείχνουν απλά υπέροχα σε HGiG ανεξαρτήτως κονσόλας και δεν το αλλάζω με καμία επιπρόσθετη επεξεργασία HDR όπως το dynamic tone mapping το οποίο καταστρέφει εντελώς το gamma σε σκοτεινά παιχνίδια. Επίσης με σωστό calibration δεν χρειάζεται ούτε το dynamic contrast (το οποίο το έχω και αυτό στο OFF). Το panel σου δίνει τις maximum δυνατότητες του σε χρώματα και αντίθεση οποιοδήποτε και να είναι το περιεχόμενο της εικόνας. Είτε σκοτεινό, είτε φωτεινό.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου, συμφωνώ σε όλα και είναι μέσα στις προθέσεις μου να το κάνω, το δύσκολο κομμάτι είναι να βρω έναν που ξέρει να κάνει σωστά την δουλειά του, έναν δλδ από βόρεια Ελλάδα που είμαι εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Vincent στο youtube έχει ρυθμίσεις για την C1. Πήρα την τιβι το Σάββατο, έφαγα πολύ ώρα να ακολουθήσω τις οδηγίες του για sdr, hdr, gaming, Dolby vision και νομίζω ότι το αποτέλεσμα είναι καλό για το μάτι μου. 

Ειδικός δεν είμαι βεβαια αλλά εδώ στην επαρχία δεν έχω και πολλές επιλογές να φέρω ειδικό κλπ. 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, james9tito είπε

Ο Vincent στο youtube έχει ρυθμίσεις για την C1. Πήρα την τιβι το Σάββατο, έφαγα πολύ ώρα να ακολουθήσω τις οδηγίες του για sdr, hdr, gaming, Dolby vision και νομίζω ότι το αποτέλεσμα είναι καλό για το μάτι μου. 

Ειδικός δεν είμαι βεβαια αλλά εδώ στην επαρχία δεν έχω και πολλές επιλογές να φέρω ειδικό κλπ. 

 

 

Τον εμπιστεύομαι κι εγώ τον συγκεκριμένο αλλά να ξεκαθαρίσουμε ότι αυτές οι "ρυθμίσεις" που προτείνει (οποιοσδήποτε στο YT) είναι πολύ βασικές που στόχος είναι κυρίως να αποτρέψουν τους αρχάριους να αλλοιώσουν εντελώς το αποτέλεσμα της εικόνας που παίρνουν από την TV. Δηλαδή σε καθοδηγεί απλά στο να μην τα κάνεις όλα λάθος. Εννοείται ότι από το τίποτα, καλό είναι κάποιος να τις λάβει υπόψην. Θα βοηθήσουν λίγο.

'Όμως, άλλο απλά "ρυθμίσεις", άλλο calibration.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τερμάτισα και το Kill it with Fire δυνατό indie για όσους το γυρίζουν.

Έπαιξα και το Deeer Simulator το παλικάρι που το έφτιαξε πρέπει να κάνει πολύ LSD. Το παιχνίδι είναι τρέλα. Καλό για ένα 20λεπτό μετά κουράζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Τον εμπιστεύομαι κι εγώ τον συγκεκριμένο αλλά να ξεκαθαρίσουμε ότι αυτές οι "ρυθμίσεις" που προτείνει (οποιοσδήποτε στο YT) είναι πολύ βασικές που στόχος είναι κυρίως να αποτρέψουν τους αρχάριους να αλλοιώσουν εντελώς το αποτέλεσμα της εικόνας που παίρνουν από την TV. Δηλαδή σε καθοδηγεί απλά στο να μην τα κάνεις όλα λάθος. Εννοείται ότι από το τίποτα, καλό είναι κάποιος να τις λάβει υπόψην. Θα βοηθήσουν λίγο.

'Όμως, άλλο απλά "ρυθμίσεις", άλλο calibration.

Ακριβώς, γιαυτό έγραψα ρυθμίσεις. Είναι ένα 1ο βήμα που έχει αποτέλεσμα για 9 στους 10 χρήστες, γιατί μόνοι τους αποκλείεται να έκαναν καλύτερη δουλειά. Προφανώς για calibration χρειάζεται ειδικός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Choutas είπε

Εγώ τερμάτισα και το Kill it with Fire δυνατό indie για όσους το γυρίζουν.

Έπαιξα και το Deeer Simulator το παλικάρι που το έφτιαξε πρέπει να κάνει πολύ LSD. Το παιχνίδι είναι τρέλα. Καλό για ένα 20λεπτό μετά κουράζει.

To τερμάτισα προχτές. Ομολογώ ότι ευχαριστήθηκα πιου πιου αν και το παιχνίδι ειναι φανερά φτιαγμένο από ψυχακηδες. Μόνο νοσηρή φαντασία τα σκέφτεται αυτά. Φυσικά στο development έπαιξε Γιαπωνέζος μέσα. Ουδεμία έκπληξη. Σε στιγμές θύμισε Suda.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, papapontikas said:

Archvale!!!! ειναι μίξη Zelda και Gungeon... Bullet-hell RPG

πάλι θα ξενυχτησωμεν...και έχουμε κ δουλειά αύριο...

Δειτε και το Rubber Bandits για πολλα γελια με παρεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, james9tito είπε

Ο Vincent στο youtube έχει ρυθμίσεις για την C1. Πήρα την τιβι το Σάββατο, έφαγα πολύ ώρα να ακολουθήσω τις οδηγίες του για sdr, hdr, gaming, Dolby vision και νομίζω ότι το αποτέλεσμα είναι καλό για το μάτι μου. 

Ειδικός δεν είμαι βεβαια αλλά εδώ στην επαρχία δεν έχω και πολλές επιλογές να φέρω ειδικό κλπ. 

 

 

Πανω κατω και εγω αυτες εχω στην c1. Απο τον ιδιο την εχω σεταρει και για filmmaker mode ktl και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 4700λεξο review μου, μου πήρε το μισο ΣΚ να το γράψω!

Gamover.gr - Halo Infinite Review ή αλλιώς: Halo 7 Combat Rebooted

Ελπίζω να σας αρέσει! Θα είμαι online τις επόμενες ώρες οπότε απλά κάντε με tag και θα χαρώ να απαντήσω οποιαδήποτε ερώτησή σας για το παιχνίδι!

  • Like 15
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...